Ολοι μαζι μπορουμε να σωσουμε ζωες εδω! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 11 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 165
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    153
    Αν επικοινωνήσουμε αρκετοί με κάποιον administrator/moderator πιστεύω θα γίνει αυτό που πρέπει να γίνει. Εγώ το έχω κάνει ήδη. Δεν ξέρω τι είδους προβλήματα μπορεί να υπάρχουν, αν υπάρχουν, τι εντέλει δικαιολογεί τέτοιες συμπεριφορές, αυτό όμως δεν μπορεί να συνεχιστεί.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by πανος12345
    Originally posted by researcher
    αλλη ερωτηση

    ο Μακεδονας Αλεξανδρος με τη γραμμη sos που κολανε?
    δυσκολη ερωτηση...
    πουθενα...
    αλλα τωρα που το ξανασκεφτομαι κολανε ισως καπου...
    Ολοι οι Μακεδονες στρατηγοι του Αλεξανδρου , επεσαν πανω του να τον φανε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    \"κοριτσι απο τον τοπο σου και ας ειναι και μπαλωμενο του λεγανε\"
    \" δεν πρεπει να μαθαινουν οι εφηβοι για ζητηματα σεξουαλικοτητας και αντισυληψης\"
    \"οποιος γραφει πολλα ποστ ειναι η ψυχασθενης η πουλαει κατι\"
    \"οποιος λεει οτι δεν ειναι ελεφαντας πρεπει να μπορει να το αποδεικνυει παντα\"
    θες κι αλλα?
    Η Ελληνικη δωρεαν Παιδεια , δεν μας γεμισε μονο με το \"Πατρις -θρησκεια και οικογενεια\" ερευνητη...
    Το χειροτερο απο ολα μας εκανε αναισθητους και καχυποτους για οποιον δεν μας μοιαζει.....
    τι να πει κανεις?

    ο πονος ειναι πονος

    κι Πανος ειναι Πανος

    και επισης

    αλλο Πανος κι αλλο πονος

    τι να πω...

    rien!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    λολ ρισερτσερ

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by Remedy
    λολ ρισερτσερ
    τι ενοεις remedy

    αυτο το λολ ποτε δε το καταλαβα

    α στο καλο...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    εγω παντως ειμαι με Πανο

    λεει ωραια πραγματα

    καπως κουραζομαι γιατι τα λεει ολα μαζι

    σαν συμπυκνωμενη σκεψη

    αλλα και καπως μπερδεμενη

    αλλα καποια πραγματα δεν τα ηξερα και με αρεσε που τα εμαθα

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by Θεοφανία
    Για να σε προλάβω, υπάρχει ψυχολόγος εδώ μέσα, (η μαρίνα38), που όχι μόνο δεν κινδυνολογεί και δεν αμπελοφιλοσοφεί ψάχνοντας πιθανούς πελάτες, αλλά βοηθά πραγματικά όσους έχουν ανάγκη με αποτέλεσμα να έχει γίνει ένα πολύτιμο μέλος σε αυτή την κοινότητα.
    Mε την ευκαιρία θα ήθελα να συμφωνήσω με τη Θεοφανία και να πω ένα δήμόσιο ευχαριστώ στη Μαρίνα που με βοήθησε πραγματικά όταν ζήτησα τη βοήθεια της.
    Πραγματικά τη θεωρω ένα πολύτιμο μέλος.

    Όσο για τις γραμμές σοσ κ.λ.π. και μόνο με την ιδέα ότι θα μπαίνω και θα βλέπω τη γραμμή με αγχώνει...αισθάνομαι έναν κάποιον απροσδιόριστο φόβο και που τώρα βρίσκομαι σε καλή φάση γενικά.

  7. #22
    Είναι πολλά που μας αγχώνουν καθε μέρα άρση , αλλά πιο πολύ απο όλα, μας αγχώνει το άγνωστο.... και δυστυχώς στην ζωή μας πολλά μας ειναι ακόμα άγνωστα...
    Το ερώτημα ειναι ...
    Αν σε ένα φορουμ που τιτλοφορείται \"φορουμ υποστήριξης \" υπήρχε κάπου ένα κερί \" αναμενο\" , που να γράφει ΣΟΣ,
    ίσως έσωζε καποια ζωή . αν η βοήθεια που μπορεί να σου δώσει ένα προφιλ, όπως εκείνο της \"ρεμεντυ\" αρκεί για να πέσεις στις γραμμές του τραίνου , με την δικαιολογία,
    ότι η ανωνυμία προστατεύεται απο τον νόμο περί προστασίας προσωπικών δεδομένων , η αν υπάρχει στην πρακτική του εφαρμογή ένα κενό, που απαιτεί συστηματικό έλεγχο καθε ποστ με κριτήρια ευδιάκριτα και ευανάγνωστα για τον καθε ένα, για να μην θρηνήσουμε πιθανόν θύματα
    στον \"Ναό της διαδικτυακής υποστηριξης\" για καποιον
    που προτίμησε το διαδίκτυο, αντί για το τηλέφωνο...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    δεν ξερω τι συμβαινει γιατι δεν εχω διαβασει τι εχει προηγηθει
    ομως δεν καταλαβαινω γιατι τετοια προκαταληψη με αυτον τον ανθρωπο.
    δημοκρατια εχουμε,ας πει οτι θελει,αν βεβαια αυτο δεν προσβαλλει τα δικαιωματα του αλλου.
    εχετε πεσει πανω του βλεπω και μιλατε για αμπελοφιλοσοφιες και πρασειν αλογα
    αν σας φαινεται τοσο χαζη η ιδεα του μην ασχολειστε.απλα....
    ο,τι δεν σας κανει απορριψτε το,γιατι ολα αυτα???
    δηλαδη τη γνωμη του λεει ο ανθρωπος και στην προκειμενη με βρισκει απολυτα συμφωνη,
    θα θελα να εχω την ασφαλεια οτι αν χρειαστω κατι θα εχω καπου να καταφυγω.
    γιατι τοσος σνομπισμος πια?

  9. #24
    Originally posted by melene
    δεν ξερω τι συμβαινει γιατι δεν εχω διαβασει τι εχει προηγηθει
    ομως δεν καταλαβαινω γιατι τετοια προκαταληψη με αυτον τον ανθρωπο.
    δημοκρατια εχουμε,ας πει οτι θελει,αν βεβαια αυτο δεν προσβαλλει τα δικαιωματα του αλλου.
    εχετε πεσει πανω του βλεπω και μιλατε για αμπελοφιλοσοφιες και πρασειν αλογα
    αν σας φαινεται τοσο χαζη η ιδεα του μην ασχολειστε.απλα....
    ο,τι δεν σας κανει απορριψτε το,γιατι ολα αυτα???
    δηλαδη τη γνωμη του λεει ο ανθρωπος και στην προκειμενη με βρισκει απολυτα συμφωνη,
    θα θελα να εχω την ασφαλεια οτι αν χρειαστω κατι θα εχω καπου να καταφυγω.
    γιατι τοσος σνομπισμος πια?
    αγαπητη μου αγνωστη
    σε ευχαριστω γιατι εισαι τιμια στην κριση σου , οχι για την σημασια της συμμετοχης μου σε αυτο το διαλογο, αλλα για τη σημασια του σκοπου που ισως καλειται να επιτελεσει αυτο το φορουμ ,με στοχο την ανθρωπινη ζωη!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by πανος12345
    Το ερωτημα ειναι ...
    Αν σε ενα φορουμ που τιτλοφορειται \"φορουμ υποστηριξης \" υπηρχε καπου ενα κερι
    \" αναμενο\" , αν η βοηθεια που μπορει να σου δωσει ενα προφιλ,
    όπως εκείνο της \"ρεμεντυ\" αρκειη οχι για να πεσεις στις γραμμες του τραινου , με την δικαιολογια οτι η ανωνυμαι προστατευεται απο τον νομο περι προστασιας προσωπικων δεδομενων , η αν υπαρχει στην παρκτικου του εφαρμογη ενα κενο που απαιτει συστηματικο εγχο καθε ποστ με κριτηρια ευδιακριτα και ευαναγνωστα για τον καθε ενα για να μην θρηνησουμε πιθανον θυματα στον \"Ναο της διαδικτυακης υποστηρξης\" για καποιον που προτιμησε το διαδικτυο αντι για το τηλεφωνο...
    Πάνο δε διάβασα όλα τα ποστ αλλά πιστεύω ότι τα΄βαλες πολύ με τη ρέμεντι.Η ρέμεντι είναι καιρό εδώ και προσπαθεί να βοηθήσει με το δικό της τρόπο που όμως κρύβει μεγάλες αλήθειες.Δεν υπάρχει περίπτωση να στρέψει κάποιον στις γραμμές του τρένου!!!!!Αυτό μόνο ανέκδοτο μπορείς να το πεις!
    Καλύτερα απ\'το να κατηγορείς για να βγαλεις το θυμό σου να της πεις στα ίσα τι σε ενοχλεί επί προσωπικού.

    Κατά τα άλλα εδώ μπαίνουμε για να επικοινωνούμε,να αλληλουποστηριζόμαστε και όχι τόσο να ΄σωθούμε΄ από μια πιθανή αυτοκτονία.Αν αυτός ήταν ο σκοπός μας θα ανατρέχαμε σε ανάλογα σαιτ(σοσ) ή θα τα είχαμε αποθηκευμένα στις σελίδες.Δε νομίζω πως υπάρχει λόγος να είναι στο φόρουμ προκαταλαμβάνοντάς μας αρνητικά.

    Αυτός που θέλει να ζητήσει βοήθεια για την αποτροπή μιας αυτοκτονίας τη βρίσκει(και πολύ γρήγορα μάλιστα) κι αυτός που δε θέλει μπορεί να είναι μπροστα του με τεράστια γράμματα και να μην το κάνει.Το κακό είναι πως η απόπειρα(και οι ώρες της κρίσης πριν) είναι το τελικό στάδιο(και μάλιστα κάπως ανεξέλεγκτο,ειδικά από απόσταση)...το θέμα είναι η πρόληψη της.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Πάνο,

    διαβασα τον τιτλο του θεματος σου κ φρικαρα. Στην πορεια διαβασα καπου να λες για μια γραμμη υποστήριξης κ μου αρεσε πολυ σαν ιδεα. Αυτο σαν ιδεα αναιρει τον τιτλο με τον οποιο φρικαρα.

    Συμφωνω πώς σε περιπτώσεις \"εκτακτου αναγκης\" οπως αυτη που παρουσιαστηκε προσφατα με την Αφρουλα, κ την αποπειρα αισθανθηκα μαλλον πρωτη φορα τρομαγμενη, αμηχανη κ φοβηθηκα στο να γραψω το παραμικρο. Καταλαβαινω κ υποθέτω πώς οσοι εσπευσαν να γραψουν στο θεμα της σκοπο ειχαν να βοηθησουν κ οχι να συντελεσουν σε μια εξαρση του προβληματος της. Με τη λογικη αυτη λοιπον, μια γραμμη SOS υποθέτω πώς θα ηταν πολυ πιο ασφαλης επιλογη.Πιο σιγουρη κ πιο χρησιμη-ειδικα εδω σε ενα τετοιο φορουμ. Σκεφτομαι πώς αυτο δεν σημαινει πώς ο ανθρωπος με τετοιες σκεψεις θα καταφυγει σιγουρα σ αυτη τη γραμμη, ομως καταλαβαινω πώς ειναι κατι σαν διχτυ ασφαλειας. Υπάρχει αλλα δεν ξερεις αν θα χρησιμοποιηθει.

    Αυτο ομως που γραφεις, ερχεται σε πληρη αντιδιαστολη με τον τιτλο. Που ειναι προκλητικος. Δεν μπορουμε να σωσουμε μια ζωη. Στην καλυτερη περιπτωση μπορουμε να βοηθησουμε στιγμιαια. Δεν ειναι λιγο, ομως σιγουρα δεν αρκει για να σωθει καποιος.

    Για τις επιθεσεις απο αλλα μελη, εχω να πω κατι: καταρχην η ρεμεντυ δεν εχει ανοιξει πολλα προφιλ. Η αισθηση μου ειναι αυτη που εχω με την παρουσια μου αρκετο καιρο στον χωρο αυτο. Πάντως οπως βλεπεις καποιοι εχουν εναντιωθει στα οσα γραφεις. Ε, σαν ψυχολογος που εισαι, μπορεις να υποθέσεις -αν θες - κ γιατι κ πώς...Αλλωστε πολλες φορες μεχρι σημερα, εγω προσωπικα σε εχω δει να βγαζεις συμπερασματα συμπεριφορων για ανθρωπους με τους οποιους δεν συνομιλεις καν (βλεπε θεμα παχυσαρκιας). Ποσο μάλλον, αν μπορεις να μιλησεις κ μαζι τους (μεσω νετ).

    Αν θες απο μενα μια συμβουλη - που δεν ειμαι ειδικη βεβαια- δωσε στον καθενα μας τον χωρο του να πει αυτο που πιστευει, μη βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα.Αυτο μου φαινεται πώς κανεις.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    εδώ μάλλον
    Posts
    137
    Πολύ καλή και αυτή η ιδέα σου πανος1002 !

    Γιατί δεν ανοίγεις εσύ ένα τέτοιο site που τα ξες και καλά???
    Άσε μας εμάς εδώ!

    Και εκεί στο site ΣΟΥ να δίνεις συμβουλές σε χαπακωμένους -κατά την γνωστή πλεόν προτίμησή σου-, να συνεργάζεσαι με όσες εταιρίες παροχών θέλεις και να κλείνεις την πόρτα κατάμουτρα σε αυτούς που δεν γουστάρεις.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by πανος12345
    Originally posted by Ολα_ειναι_δανεικα
    Σε 11 μερες εχεις 161 ποστ. Χαλαρωσε λιγο και ζησε την ζωη σου.
    Αν ενδιαφερονται καποιοι υπευθυνοι τοτε σιγουρα γνωριζουν το φορουμ και αν το ηθελαν πραγματικα θα παρακολουθουσαν αναλογα θεματα οπως αυτο της Αφρουλας
    Σε 35 χρονια , αλλαξα πολλα επαγγελματα...
    Σε ολα ομως ακολουθουσα την φωνη της συνειδησης μου.
    Οτι ελεγα , οτι εκανα, οτι σκεπτομουνα , ηταν παντα σε σχεση με το κοινο συμφερον...
    Μου ζητας να ηρεμησω...
    Ξερεις ομως λεπτομερειες που εγω αγνοω για την αφρουλα...
    Τι ηρθε να βρει εδω κατα την γνωμη σου η καθε αφρουλα?


    ποια ακριβώς ήταν αυτά τα επαγγέλματα?

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Ασχετο με το θεμα αλλα δεν κρατιεμαι να μην το πω: η Ρωξανη δεν ηταν κορη του Δαρειου αλλα κορη του Οξυαρτη, ηγεμονα της Βακτριας.Για να ξερουμε με πους ταυτιζομαστε και γιατι...
    Η γραμμη σοσ ειναι καλη ιδεα..

  15. #30
    Originally posted by Arsi
    Originally posted by πανος12345
    Το ερωτημα ειναι ...
    Αν σε ενα φορουμ που τιτλοφορειται \"φορουμ υποστηριξης \" υπηρχε καπου ενα κερι
    \" αναμενο\" , αν η βοηθεια που μπορει να σου δωσει ενα προφιλ,
    όπως εκείνο της \"ρεμεντυ\" αρκειη οχι για να πεσεις στις γραμμες του τραινου , με την δικαιολογια οτι η ανωνυμαι προστατευεται απο τον νομο περι προστασιας προσωπικων δεδομενων , η αν υπαρχει στην παρκτικου του εφαρμογη ενα κενο που απαιτει συστηματικο εγχο καθε ποστ με κριτηρια ευδιακριτα και ευαναγνωστα για τον καθε ενα για να μην θρηνησουμε πιθανον θυματα στον \"Ναο της διαδικτυακης υποστηρξης\" για καποιον που προτιμησε το διαδικτυο αντι για το τηλεφωνο...
    Πάνο δε διάβασα όλα τα ποστ αλλά πιστεύω ότι τα΄βαλες πολύ με τη ρέμεντι.Η ρέμεντι είναι καιρό εδώ και προσπαθεί να βοηθήσει με το δικό της τρόπο που όμως κρύβει μεγάλες αλήθειες.Δεν υπάρχει περίπτωση να στρέψει κάποιον στις γραμμές του τρένου!!!!!Αυτό μόνο ανέκδοτο μπορείς να το πεις!
    Καλύτερα απ\'το να κατηγορείς για να βγαλεις το θυμό σου να της πεις στα ίσα τι σε ενοχλεί επί προσωπικού.

    Κατά τα άλλα εδώ μπαίνουμε για να επικοινωνούμε,να αλληλουποστηριζόμαστε και όχι τόσο να ΄σωθούμε΄ από μια πιθανή αυτοκτονία.Αν αυτός ήταν ο σκοπός μας θα ανατρέχαμε σε ανάλογα σαιτ(σοσ) ή θα τα είχαμε αποθηκευμένα στις σελίδες.Δε νομίζω πως υπάρχει λόγος να είναι στο φόρουμ προκαταλαμβάνοντάς μας αρνητικά.

    Αυτός που θέλει να ζητήσει βοήθεια για την αποτροπή μιας αυτοκτονίας τη βρίσκει(και πολύ γρήγορα μάλιστα) κι αυτός που δε θέλει μπορεί να είναι μπροστα του με τεράστια γράμματα και να μην το κάνει.Το κακό είναι πως η απόπειρα(και οι ώρες της κρίσης πριν) είναι το τελικό στάδιο(και μάλιστα κάπως ανεξέλεγκτο,ειδικά από απόσταση)...το θέμα είναι η πρόληψη της.
    Εισαι λογικος και μετρημενος ανθρωπος απο οτι βγαζω απο την σκεψη σου...
    Πραγματι η αυτοκτονια δεν ειναι ουτε αποφαση της στιγμης , ουτε αποφαση ενος λογικου ανθρωπου γιατι αποτελει συμπτωμα ψυχωτικης συμπεριφορας και ευτυχως η Χωρα μας ειναι απο τις τελευταιες σε παγκοσμιο καταλογο λογω της ηλιοφανειας και του μεσογειακου ταπεραμεντου...
    Ομως καθε \"πορτα\" στο διαδικτυο , ανοιγει με λεξεις -κλειδια.
    Η λεξη \"ψυχολογια\" ειναι εκ των πραγματων πιο πιθανή απο το ΣΟΣ...
    Γιατί είπαμε ο ψυχωτικός ασθενής , \"θυσιάζει \"την ζωή του , όπως εσύ ίσως, θα θυσίαζες το παλιό σου μαξιλάρι, γιατί ο ορισμός της συγκεκριμένης μορφής ψύχωσης, ειναι ακριβώς η συναισθηματική έκπτωση και αυτο εχει σαφώς επιπτώσεις, στην αξιολόγηση της ίδιας της ζωης...
    Λέω λοιπόν με το μυαλό μου , ότι αν διάβαζα κάποιο άτομο,
    να γράφει στην διάθεσή του \"στο τελευταίο στάδιο της ζωης \"
    η κάτι σχετικό ,αυτο δεν σημαινει απαραιτητα οτι το ατομο βρηκε το ΣΟΣ που στο δικο μου μυαλο τουλαχιστον σημαινει ασθενοφορο , γιατρο, πρωτες βοηθειες κλπ...
    Βαζοντας ενα μπανερακι η εστω μια μικρη ταμπελιτσα με ενα λινκ του τυπου
    \"Αν νοιώθετε άσχημα, αν η ζωή δεν εχει πια νόημα για σας , είμαστε εδώ ,ανώνυμα και εμπιστευτικά ,για να μοιράσουμε τις σκέψεις μας και να σας κάνουμε να βρείτε ξανά την διέξοδο στα προβλήματά σας\"
    Ενα απλό λινκ σε κάποιο απο τα σαιτ που ανέφερες ,
    θα απελευθέρωνε όσους παραμείνουν εδώ απο πιθανές τύψεις ,αν ω μη γεννητο η Αφρουλα , εξαφανιστεί για πάντα απο το σαιτ....
    ΥΓ
    Μην φανταστεις οτι την ειδα στον υπνο μου αυτη την περιπτωση....Με ενημερωσαν καποιοι που δεν ηθελαν να βγει το ονομα τους προφανως προς τα εξω...

Page 2 of 11 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •