Ολοι μαζι μπορουμε να σωσουμε ζωες εδω!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 11 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 165
  1. #1

    Ολοι μαζι μπορουμε να σωσουμε ζωες εδω!

    Αγαπητοί διαχειριστές, μοντερειτορς, ψυχολόγοι , επισκέπτες,
    η μέλη αυτού του φορουμ...
    Έκλεισα μια βδομάδα κοντά σας και η αρχική μου χαρά,
    όταν η μηχανή αναζήτησης με έφερε εδώ τυχαία, μπορεί να μεταφραστεί σε μέγεθος συμμετοχής , που ίσως ανάγκασε
    τους πιο μικρόψυχους, να δουν σκοπιμότητες πίσω απο τα κίνητρά μου.
    Στα 54 μου χρόνια σήμερα, έμαθα να ζω με όσα μου ειναι απαραίτητα για την επιβίωση και αυτά , προς τιμή του , μου τα εξασφαλιζει το κράτος στο οποίο είχα την τύχη να είμαι υπήκοος
    για τις υπηρεσίες που προσέφερε ο παππούς μου στην ιατρική επιστήμη και στην Γαλλία κατά την διάρκεια του Α Παγκοσμίου Πολέμου σαν αρχίατρος του Γαλλικού στρατού και εφευρέτης.
    Αν διάλεξα να σπουδάσω ψυχολογία, μια εποχή που στην Ελλάδα η λέξη σήμαινε χειρομαντεία η αστρολογία , ειναι γιατί
    αυτο που με ικανοποιεί σαν άνθρωπο , ήταν , ειναι και θα ειναι η κοινωνική προσφορά και η συλλογική μνήμη.
    Ο λόγος που προτίμησα το φορουμ υποστήριξης, ειναι γιατί εκεί ακριβώς ολοκληρώνεται η μεγίστη υπηρεσία που προσφέρει αυτο το σαιτ στην κοινωνια της Ελλάδας και των κάτοικων της που κάποιοι ξεχνούν, ότι δεν ειναι σήμερα μόνο Ελληνες...
    Χθες διάβασα μήνυμα, ότι καποια κοπέλα που σύχναζε εδώ , αποπειράθηκε να αυτοκτονήσει
    Δεν θα συμβιβαστώ ποτέ με την ιδέα, ότι η ζωή ειναι μόνο ένας κρυφός παράδεισος, για τους πιο τυχερούς, τους πιο έξυπνους η τους πιο λογικούς. Ούτε με την ιδέα, ότι οι ψυχικά άρρωστοι, οι πιο ευαίσθητοι και οι πιο ευάλωτοι ανάμεσά μας ,
    ειναι αποκλειστική αρμοδιότητα των ειδικών και εμείς μπορούμε να σφυρίζουμε αδιάφοροι , προσπερνώντας το ατομικό τους δράμα...
    Δεν εχω καμμια συναισθηματική σχέση με τους πρόγονους μου που πέταγαν τα ανάπηρα παιδιά στον Καιάδα...
    Όσο και να τους θαυμάζω για την ανδρεία που έδειξαν στις Θερμοπύλες...
    Γεννήθηκα στην Αθήνα , αλλά ταυτίζομαι με τον Μακεδόνα Αλέξανδρο και την σοφία του να παντρευτεί την κόρη του Δαρείου την Ρωξάνη...
    Είμαι πολίτης αυτού του πλανήτη, που δεν ξέρω τίποτα παραπάνω απο αυτο που μόλις είπα....
    Σας καλώ όλους, να τιμήσουμε το δώρο της ζωης με την σημασία που του αρμόζει...
    Η αυτοκτονία δεν ειναι μόνο σοβαρό ψυχικό νόσημα.
    Είναι πάνω απο όλα, η άρνηση ενός κόσμου υποκριτικού και ψυχρού, να δώσει ένα χέρι βοηθείας χωρίς ανταλλάγματα...

    Σας καλώ να καθορίσετε κάποιο μέλος του ΣΟΣ να παρακολουθεί καθημερινά και συστηματικά αυτο το φορουμ καθώς και να βάλετε κάπου ευκρινώς στην σελίδα εισόδου το τηλέφωνο της υπηρεσίας ΣΟΣ , για να μπορούμε να συζητούμε τα προβλήματά μας , χωρίς το άγχος ότι έχουμε απέναντί μας καποιον \"με το χέρι στην σκανδάλη\" που ψάχνει έστω ασυνείδητα, μια αφορμή για να φύγει και να μην ακούσει τον \"Ύμνο της ζωης\" που θα μπορουσε να ειναι η απλή συμμετοχή, σε ένα φορουμ υποστήριξης....
    Όσοι δεν θέλουν να σεβαστούν το αίτημα μου, καλούνται
    να μην μετέχουν σε αυτη την συζήτηση

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καλα κρασια

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    ελα βρε Remedy.......

    Πανο

    θεωρω οτι η ιδεα σου εμπεριεχει βαθεια και αληθινη εγνοια για τους συνανθρωπους μας που πονουν η που η ζωη τους απειλειται

    πιστευω ομως οτι η υλοποιηση της ειναι ανεφικτη


    μια γραμμη sos

    για να λειτουργησει θελει ανθρωπους να στεκονται εκει πισω απο τη γραμμη εικοσιτεσσερις ωρες το εικοσιτετραωρο

    εχω την εντυπωση πως το φορουμ δημιουργηθηκε απο ιδιωτικη πρωτοβουλια

    απο ανθρωπους που δεν νομιζω οτι θα μπορουσαν να στηριξουν οικονομικα μια τετοια γραμμη sos ακομη και αν το ηθελαν

    και ακομη περισσοτερο αν θελεις ειναι καπως παιδιαστικο να θεωρουμε

    πως επειδη καποιος η καποιοι δεν ξερω

    ειχαν την πρωτοβουλια δημιουργιας ενος τετοιου καλου για μενα φορουμ

    ειναι καπως παιδιαστικο

    να θεωρουμε πως μπορει να αντικαταστησει η να αναπληρωσει το κρατος προνοιας

    βαστατε Τουρκοι τ αλογα

    δεν βρισκεται η κυβερνηση πισω απο τουτο το φορουμ

    ανθρωποι σαν και μας ειναι οι οποιοι στην προκειμενη εχουν θεσει και τους ορους τους και τα ορια τους τα οποια δεν ειναι ανεξαντλητα

    και παλι γνωμη μου δεν λεω...

  4. #4
    Πάνο....συνεχίζεις τις μπουρδολογίες σου χωρίς ανάσα προκειμένου να χώσεις τη μουσούδα σου σε ένα χώρο που κανεις δεν σε κάλεσε και απ\' όλη τη συμμετοχή σου μόνο τα νεύρα του κόσμου κατάφερες να σπάσεις, πόσο μάλλον να βοηθήσεις.
    Στο ξαναλέω: η κοινότητα αποτελείται από πολλών ειδών άτομα, πολλά από αυτά είναι σε πολύ δύσκολη κατάσταση. Αν ήσουν πραγματικός ψυχολόγος δεν θα ζητούσες γραμμή ΣΟΣ ούτε θα καλούσες τους υπεύθυνους και μας να σώσουμε μαζί τον κόσμο, δημιουργώντας περισσότερο άγχος και φοβίες σε αυτούς που υποφέρουν.
    Για να σε προλάβω, υπάρχει ψυχολόγος εδώ μέσα, (η μαρίνα38), που όχι μόνο δεν κινδυνολογεί και δεν αμπελοφιλοσοφεί ψάχνοντας πιθανούς πελάτες, αλλά βοηθά πραγματικά όσους έχουν ανάγκη με αποτέλεσμα να έχει γίνει ένα πολύτιμο μέλος σε αυτή την κοινότητα.
    Δε νομίζεις πως αρκετά τράβηξε το αστειάκι?
    Και να είσαι σίγουρος πως αν δεν ήξερα από την πορεία μου εδώ μέσα πως μπορεί να δημιουργήσεις πραγματικό πρόβλημα σε μερικά άτομα δεν θα καταδεχόμουν ούτε να ανοίξω τα θέματα σου, πόσο μάλλον να απαντήσω...

  5. #5
    Originally posted by researcher
    ελα βρε Remedy.......

    Πανο

    θεωρω οτι η ιδεα σου εμπεριεχει βαθεια και αληθινη εγνοια για τους συνανθρωπους μας που πονουν η που η ζωη τους απειλειται

    πιστευω ομως οτι η υλοποιηση της ειναι ανεφικτη


    μια γραμμη sos

    για να λειτουργησει θελει ανθρωπους να στεκονται εκει πισω απο τη γραμμη εικοσιτεσσερις ωρες το εικοσιτετραωρο

    εχω την εντυπωση πως το φορουμ δημιουργηθηκε απο ιδιωτικη πρωτοβουλια

    απο ανθρωπους που δεν νομιζω οτι θα μπορουσαν να στηριξουν οικονομικα μια τετοια γραμμη sos ακομη και αν το ηθελαν

    και ακομη περισσοτερο αν θελεις ειναι καπως παιδιαστικο να θεωρουμε

    πως επειδη καποιος η καποιοι δεν ξερω

    ειχαν την πρωτοβουλια δημιουργιας ενος τετοιου καλου για μενα φορουμ

    ειναι καπως παιδιαστικο

    να θεωρουμε πως μπορει να αντικαταστησει η να αναπληρωσει το κρατος προνοιας

    βαστατε Τουρκοι τ αλογα

    δεν βρισκεται η κυβερνηση πισω απο τουτο το φορουμ

    ανθρωποι σαν και μας ειναι οι οποιοι στην προκειμενη εχουν θεσει και τους ορους τους και τα ορια τους τα οποια δεν ειναι ανεξαντλητα

    και παλι γνωμη μου δεν λεω...
    ρις...το φόρουμ όπως και η πύλη ψυχολογίας είναι φτιαγμένα από επιστήμονες που και οικονομικούς πόσους έχουν, (διαφήμιση), και την κατάρτιση για να έχουν τους λόγους τους που δεν υπάρχει γραμμή ΣΟΣ.
    Από κει και πέρα ας αναλογιστούμε το αντίκτυπο που έχουν όλα αυτά σε ανθρώπους που αντιμετωπίζουν δύσκολες καταστάσεις...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Σε 11 μερες εχεις 161 ποστ. Χαλαρωσε λιγο και ζησε την ζωη σου.
    Αν ενδιαφερονται καποιοι υπευθυνοι τοτε σιγουρα γνωριζουν το φορουμ και αν το ηθελαν πραγματικα θα παρακολουθουσαν αναλογα θεματα οπως αυτο της Αφρουλας
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  7. #7
    Originally posted by researcher
    ελα βρε Remedy.......

    Πανο

    θεωρω οτι η ιδεα σου εμπεριεχει βαθεια και αληθινη εγνοια για τους συνανθρωπους μας που πονουν η που η ζωη τους απειλειται

    πιστευω ομως οτι η υλοποιηση της ειναι ανεφικτη


    μια γραμμη sos

    για να λειτουργησει θελει ανθρωπους να στεκονται εκει πισω απο τη γραμμη εικοσιτεσσερις ωρες το εικοσιτετραωρο

    εχω την εντυπωση πως το φορουμ δημιουργηθηκε απο ιδιωτικη πρωτοβουλια

    απο ανθρωπους που δεν νομιζω οτι θα μπορουσαν να στηριξουν οικονομικα μια τετοια γραμμη sos ακομη και αν το ηθελαν

    και ακομη περισσοτερο αν θελεις ειναι καπως παιδιαστικο να θεωρουμε

    πως επειδη καποιος η καποιοι δεν ξερω

    ειχαν την πρωτοβουλια δημιουργιας ενος τετοιου καλου για μενα φορουμ

    ειναι καπως παιδιαστικο

    να θεωρουμε πως μπορει να αντικαταστησει η να αναπληρωσει το κρατος προνοιας

    βαστατε Τουρκοι τ αλογα

    δεν βρισκεται η κυβερνηση πισω απο τουτο το φορουμ

    ανθρωποι σαν και μας ειναι οι οποιοι στην προκειμενη εχουν θεσει και τους ορους τους και τα ορια τους τα οποια δεν ειναι ανεξαντλητα

    και παλι γνωμη μου δεν λεω...
    ολα σωστα ερευνητη αλλα δεν καταλαβες μια σημαντικη λεπτομερεια! Η γραμμη ΣΟΣ υπαρχει ηδη!
    Απλα αυτο που ζητησα ειναι να βαλουν ενα μπανερακι που να ανοιγει στο σαιτ τους η απλα ενα κειμενο με το τλεφωνο και το σλογκαν τους!
    Πρς θεου δεν ζητησα να καθονται οι ανθρωποι ολο το 24 ωρο στο φορουμ
    Γινεται ομως απο αλλους εθελοντες εδω και 30 χρονια στην Ελλαδα!!!!!!!!!!!

  8. #8
    Originally posted by Θεοφανία
    Πάνο....συνεχίζεις τις μπουρδολογίες σου χωρίς ανάσα προκειμένου να χώσεις τη μουσούδα σου σε ένα χώρο που κανεις δεν σε κάλεσε και απ\' όλη τη συμμετοχή σου μόνο τα νεύρα του κόσμου κατάφερες να σπάσεις, πόσο μάλλον να βοηθήσεις.
    Στο ξαναλέω: η κοινότητα αποτελείται από πολλών ειδών άτομα, πολλά από αυτά είναι σε πολύ δύσκολη κατάσταση. Αν ήσουν πραγματικός ψυχολόγος δεν θα ζητούσες γραμμή ΣΟΣ ούτε θα καλούσες τους υπεύθυνους και μας να σώσουμε μαζί τον κόσμο, δημιουργώντας περισσότερο άγχος και φοβίες σε αυτούς που υποφέρουν.
    Για να σε προλάβω, υπάρχει ψυχολόγος εδώ μέσα, (η μαρίνα38), που όχι μόνο δεν κινδυνολογεί και δεν αμπελοφιλοσοφεί ψάχνοντας πιθανούς πελάτες, αλλά βοηθά πραγματικά όσους έχουν ανάγκη με αποτέλεσμα να έχει γίνει ένα πολύτιμο μέλος σε αυτή την κοινότητα.
    Δε νομίζεις πως αρκετά τράβηξε το αστειάκι?
    Και να είσαι σίγουρος πως αν δεν ήξερα από την πορεία μου εδώ μέσα πως μπορεί να δημιουργήσεις πραγματικό πρόβλημα σε μερικά άτομα δεν θα καταδεχόμουν ούτε να ανοίξω τα θέματα σου, πόσο μάλλον να απαντήσω...
    ποσα προφιλ εχεις ανοιξει ρεμεντυ?
    Η πρωτη γραμμη ΣΟΣ στην Ελλαδα εχει ξεκινησει ηδη απο την δεκαετια του 80
    βεβαια ποιος ασχολειται απο την ρεμεντυ μεχρι το ειδωλο της !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    αλλη ερωτηση

    ο Μακεδονας Αλεξανδρος με τη γραμμη sos που κολανε?

  10. #10
    Originally posted by Ολα_ειναι_δανεικα
    Σε 11 μερες εχεις 161 ποστ. Χαλαρωσε λιγο και ζησε την ζωη σου.
    Αν ενδιαφερονται καποιοι υπευθυνοι τοτε σιγουρα γνωριζουν το φορουμ και αν το ηθελαν πραγματικα θα παρακολουθουσαν αναλογα θεματα οπως αυτο της Αφρουλας
    Σε 35 χρονια , αλλαξα πολλα επαγγελματα...
    Σε ολα ομως ακολουθουσα την φωνη της συνειδησης μου.
    Οτι ελεγα , οτι εκανα, οτι σκεπτομουνα , ηταν παντα σε σχεση με το κοινο συμφερον...
    Μου ζητας να ηρεμησω...
    Ξερεις ομως λεπτομερειες που εγω αγνοω για την αφρουλα...
    Τι ηρθε να βρει εδω κατα την γνωμη σου η καθε αφρουλα?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    παντως καταλαβα Πανο τι εννοεις

    η γραμμη υπαρχει ηδη

    απλα να φαινεται και στο φορουμ καπου εμφανως

    οκ

    ισως σε αυτο σου απντησουν οι διαχειριστες

  12. #12
    Originally posted by researcher
    αλλη ερωτηση

    ο Μακεδονας Αλεξανδρος με τη γραμμη sos που κολανε?
    δυσκολη ερωτηση...
    πουθενα...
    αλλα τωρα που το ξανασκεφτομαι κολανε ισως καπου...
    Ολοι οι Μακεδονες στρατηγοι του Αλεξανδρου , επεσαν πανω του να τον φανε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    \"κοριτσι απο τον τοπο σου και ας ειναι και μπαλωμενο του λεγανε\"
    \" δεν πρεπει να μαθαινουν οι εφηβοι για ζητηματα σεξουαλικοτητας και αντισυληψης\"
    \"οποιος γραφει πολλα ποστ ειναι η ψυχασθενης η πουλαει κατι\"
    \"οποιος λεει οτι δεν ειναι ελεφαντας πρεπει να μπορει να το αποδεικνυει παντα\"
    θες κι αλλα?
    Η Ελληνικη δωρεαν Παιδεια , δεν μας γεμισε μονο με το \"Πατρις -θρησκεια και οικογενεια\" ερευνητη...
    Το χειροτερο απο ολα μας εκανε αναισθητους και καχυποτους για οποιον δεν μας μοιαζει.....

  13. #13
    Originally posted by researcher
    παντως καταλαβα Πανο τι εννοεις

    η γραμμη υπαρχει ηδη

    απλα να φαινεται και στο φορουμ καπου εμφανως

    οκ

    ισως σε αυτο σου απντησουν οι διαχειριστες
    λεςερευνητη να κερδισω την ευνοια \"των θεων\" ?
    χα χα χα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Ηρθε να πει τον πονο της γιατι κανεις απο τους δικους της δεν την καταλαβαινε. Κανεις δεν μπαινει στο φορουμ για να γινει καλα αλλα για να ανοιξει την καρδια του. Ηθελε να τραβηξει την προσοχη και το καταφερε.

    Αυτο ομως που ειπα ειναι πως η παρουσια του φορουμ σιγουρα ειναι γνωστη στην γραμμη SOS και σε οσους ασχολουνται με αναλογα θεματα. Αν ηθελαν να παρακολουθουν καθημερινα θα το εκαναν και δεν θα περιμεναν να τους πιασει κανεις απο το χερακι. Ολα τα αλλα ειναι αμπελοφιλοσοφιες για να πουλαμε μουρη στο φορουμ
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Originally posted by πανος12345
    Originally posted by Θεοφανία
    Πάνο....συνεχίζεις τις μπουρδολογίες σου χωρίς ανάσα προκειμένου να χώσεις τη μουσούδα σου σε ένα χώρο που κανεις δεν σε κάλεσε και απ\' όλη τη συμμετοχή σου μόνο τα νεύρα του κόσμου κατάφερες να σπάσεις, πόσο μάλλον να βοηθήσεις.
    Στο ξαναλέω: η κοινότητα αποτελείται από πολλών ειδών άτομα, πολλά από αυτά είναι σε πολύ δύσκολη κατάσταση. Αν ήσουν πραγματικός ψυχολόγος δεν θα ζητούσες γραμμή ΣΟΣ ούτε θα καλούσες τους υπεύθυνους και μας να σώσουμε μαζί τον κόσμο, δημιουργώντας περισσότερο άγχος και φοβίες σε αυτούς που υποφέρουν.
    Για να σε προλάβω, υπάρχει ψυχολόγος εδώ μέσα, (η μαρίνα38), που όχι μόνο δεν κινδυνολογεί και δεν αμπελοφιλοσοφεί ψάχνοντας πιθανούς πελάτες, αλλά βοηθά πραγματικά όσους έχουν ανάγκη με αποτέλεσμα να έχει γίνει ένα πολύτιμο μέλος σε αυτή την κοινότητα.
    Δε νομίζεις πως αρκετά τράβηξε το αστειάκι?
    Και να είσαι σίγουρος πως αν δεν ήξερα από την πορεία μου εδώ μέσα πως μπορεί να δημιουργήσεις πραγματικό πρόβλημα σε μερικά άτομα δεν θα καταδεχόμουν ούτε να ανοίξω τα θέματα σου, πόσο μάλλον να απαντήσω...
    ποσα προφιλ εχεις ανοιξει ρεμεντυ?
    Η πρωτη γραμμη ΣΟΣ στην Ελλαδα εχει ξεκινησει ηδη απο την δεκαετια του 80
    βεβαια ποιος ασχολειται απο την ρεμεντυ μεχρι το ειδωλο της !
    μαζευτε τον

Page 1 of 11 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •