Γιατι ειναι επικινδυνο οπως εχει σημερα αυτο το φορουμ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 33 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 491
  1. #1

    Γιατι ειναι επικινδυνο οπως εχει σημερα αυτο το φορουμ

    Με την συνθηκη της Γενεύης , ένα νέο σχετικά επάγγελμα, βρέθηκε δεμένο στο άρμα της βιομηχανίας Υγείας....
    Θεωρητικά , στην Ψυχιατρική ομάδα η οποία διευθύνεται φυσικά απο τον Ψυχίατρο [αν και συχνά οι πιο ειλικρινείς απο αυτούς , παραδέχονται ότι στερούνται γνώσεων σε σύγκριση με τους ψυχολόγους, στον τομέα της μη ιατρογενους γνώσης], αναλαμβάνουν την διερεύνηση της προσωπικοτητας του ασθενούς και την εισήγηση στην ομάδα, της πρώτης διάγνωσης...Εργαλεία τους τα τεστ και η συνέντευξη.
    Περιορισμός , η αδυναμία χορήγησης πάσης φύσεως θεραπείας
    είτε φαρμακευτικής , είτε άλλης μορφής , έξω απο τα πλαίσια της συνθήκης της Γενεύης.
    Αποτέλεσμα.
    Η επίσκεψη ενός ασθενή σε ιδιωτικό χώρο , δεν καλύπτεται απο τα ασφαλιστικά ταμεία! Τα χρήματά σου δεν επιστρέφονται.
    Αυτή η μικρή εισαγωγή, νομίζω ειναι απαραίτητη, για να πάψουν ορισμένοι, να βλέπουν με επιθετικότητα ένα κλάδο υγείας του σύνολου του Πολιτειακού μας συστήματος, που όσοι τον ακολούθησαν , ήξεραν απο των πρότερων ότι δεν θα πλουτίσουν ποτέ απο αυτο το επάγγελμα.
    Είναι λοιπόν και θεμιτό και ηθικό, να αντλούν την απαιτούμενη ενέργεια για να μπορουν να προσφερουν σε μια υλιστική και ολοένα πιο απάνθρωπη κοινωνια , τις υπηρεσίες τους , συχνά με μοναδικό αντάλλαγμα, ένα χαμόγελο αισιοδοξίας, στα μάτια η εν προκείμενου, στα ποστ όσων νομίζουν ότι επωφελούνται απο την εθελοντική προσφορά τους στην Ελληνική κοινωνια. Δεν έβαλα τυχαία, την λέξη εθελοντική.
    Μια κοινωνική υπηρεσία, η οποία δεν καλύπτεται απο τα ασφαλιστικά ταμεία, ειναι κυριολεκτικά είδος πολυτελείας γιαυτους που βλέπουν τον μισθό τους να τελειώνει στο πρωτο δεκαήμερο του μηνα ...
    Αν αφήσετε κάποιους, με το πρόσχημα της ψυχικής ασθένειας, [βρισκόμαστε σε εικονική πραγματικότητα και όλοι καλύπτονται απο την ανωνυμία τους] να ελέγχουν αυτο το δημόσιο εργαλείο επικοινωνιας και να βρίζουν ασύστολα και με αναίδεια, καθε ψυχολόγο που σε μια κρίση συναισθηματισμού , έρθει κοντά σας , για να σας μεταδώσει όσες γνώσεις
    θα μπορούσαν να συμβάλουν στον κοινό σκοπό, όλων των ανθρώπων, χωρίς ταμπέλες και διαχωρισμούς , να μπορουν
    να θεραπεύσουν τις πληγές που τους προξένησε, η αδιαφορία,
    η εχθρότητα και η άρνηση του περιβάλλοντός τους , το μόνο που θα πετύχετε σίγουρα, ειναι να τον αποθαρρύνετε απο μια περαιτέρω συμμετοχή....
    Πριν απο πολλά χρόνια, ο ιδρυτής της αντί-ψυχιατρικής Ντέιβιντ Κούπερ , πέτυχε θεαματικά αποτελέσματα , σπάζοντας τα σύνορα, που μεχρι τότε χώριζαν το νοσηλευτικό προσωπικό απο τους ασθενείς!
    Έδωσε εντολή στο νοσηλευτικό προσωπικό να αλλάξουν ρούχα με τους ασθενείς!Τα αποτελέσματα έγιναν αιτία, σε πολλά ψυχιατρικά ιδρύματα, να μην μπορείς να ξεχωρίσεις σήμερα,
    ποιος ειναι ο γιατρός , ποιος ο ψυχολόγος και ποιος ο ασθενής...
    Όμως εδώ βρισκόμαστε σε εικονική πραγματικότητα...
    Αυτό ειναι εξασφαλισμένο απριόρι[εκ των πρότερων].
    Όλοι μπορουν να υποδύονται είτε τους ασθενείς , είτε τους θεραπευτές και το κυριότερο , όλοι έχουν μερίδιο στον διάλογο.
    Διάλογος όμως σημαινει επικοινωνία.
    Είναι όλοι οι άνθρωποι πάντα έτοιμοι να μπορουν να επικοινωνήσουν?Ασφαλώς οχι!
    Γιατί απαραίτητη προϋπόθεση για καθε μορφής επικοινωνία ειναι η δυνατότητα για αυτοέλεγχο.
    Αν λοιπόν ο σκοπός ενός φορουμ υποστήριξης, ειναι η δυνατότητα επικοινωνιας , ο αυτοέλεγχος καθορίζει τον βαθμό ικανότητας ενός ατόμου να επικοινωνήσει.
    Έστω λοιπόν,ότι κάποιος άνθρωπος, έρχεται εδώ γιατί εχει αναγκη να επικοινωνήσει. Ένας άλλος όμως, εχει αναγκη να ξεσπάσει την επιθετικότητά του ....
    Όταν αυτοί οι δυο έρθουν σε επαφή, η αναγκη του πρώτου αναιρείται απο την αναγκη του δεύτερου ...
    Γιατί η επιθετικότητα ειναι παρορμηση και συναίσθημα , ενω ο διάλογος και η επικοινωνία, ειναι σύνθετη λειτουργία και κυρίως λογική....
    Ο λόγος που αποκάλυψα την ιδιότητά μου ,όταν μου ζητήθηκε, ήταν ακριβώς για να βοηθήσω τον συνομιλητή μου
    να δώσει μονος του μια απάντηση σε ένα αλλο ερώτημα που δεν το υπέβαλε , αλλά που εχει καθοριστική σημασία στον διάλογο.Ποιος κρυβεται πίσω απο αυτο το προφιλ?
    Ξαναγυρίζω στον Ντειβντ Κούπερ και στην αντί-ψυχιατρική του.
    Αλλάζοντας κοστούμι με καποιον δεν σημαινει τι αλλάζει ιδιότητα ο ασθενής και ο γιατρός. Αυτό που αλλάζει ειναι το εφέ της άσπρης μπλούζας που σήμερα ειναι διεθνώς αναγνωρισμένο σαν αίτιο άγχους...
    Για να κάνεις διάλογο με καποιον, πρέπει στην ουσία να εμπιστεύεσαι ότι αυτά που θα σου πει δεν έχουν σκοπό να σε βλάψουν ιδίως αν η αναγκη που σε έφερε εδώ μέσα, ειναι η έλλειψη εμπιστοσύνης στον έξω κόσμο...
    Αν οι ψυχολόγοι, προπηλακίζονται συστηματικά και αναγκάζονται να μην αποκαλύπτουν την ιδιότητά τους ,
    αν οι πραγματικά ψυχικά ασθενείς, που έχουν αναγκη
    και μπορουν να κανουν διάλογο , εμποδίζονται απο εκείνους των οποίων η επιθετικότητα σπρώχνει ασυνείδητα στον έλεγχο του φορουμ και δεν μπορεί να τους καταλογιστεί η ευθύνη για το ότι στερώντας τον διάλογο απο κάποιους άλλους , τους εξωθούν στην αυτοκτονία , εκ των πραγματων υπαρχουν μόνο δυο ορατές λύσεις στα πλαίσια μιας ευνομούμενης Πολιτείας.

    1. Η εφαρμογή ενός συστήματος περιορισμού της επιθετικότητας και αφαίρεσης καθε ποστ το οποίο μπορεί να χαρακτηριστεί ως επιθετικού περιεχόμενου για κάποιο αλλο συνομιλητή.
    2.το κλείσιμο οριστικά αυτού του φορουμ για την προστασία της δημοσίας υγείας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    έχεις ξεφύγει, κοκκινοτρίχη!α, και επαναλαμβάνεσαι!

  3. #3
    Σας έλεγα απ την πρώτη στιγμή πως είναι ο Σήφης παύλα Ονούφριος....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    κάτι θυμάμαι με έναν σπαστικό.δεν πολυέμπαινα τότε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Tι είχε κάνει ο Σήφης-ονούφριος? Τι εστί?
    Εψαξα στο προφίλ του πάνου και είδα ότι είναι υπαρκτό πρόσωπο με φωτογραφία, όνομα και επώνυμο. Μήπως παραείστε καχύποπτοι?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ειναι ο μονος που εχει παρει διαγραφη απο το φορουμ ουκ ολιγες φορες με διαφορα προφιλ,απο τον καιρο που μπαινω εγω.
    Εμπαινε με ενα προφιλ,μετα εμπαινε με αλλο απανταγε στα δικα του μυνηματα σαν να απαντησε αλλος,εβριζε,εκανε ολα τα θεματα μπαχαλο,ανοιγε 10δες τοπικ και...και...και που να αρχισω και που να τελειωσω,δεν με φτανουν 10 κολλες αναφορας.

    Τεσπα τωρα ηταν πιο επικοινωνιακος τουλαχιστον,αλλα παντα καταληγει στο οτι θα μυνησει το φορουμ και οτι θα το κλεισει για χψζ λογους.

    Προσπαθεια ψυχολογησης.
    Δεν εχει την αντιδραση που περιμενει.Περιμενει υπερβολικα πολλα,οτι θα τα κανει ολα καλυτερα,οτι θα κρεμονται απο τα λογια του κλπ αλλα η αντιδραση ειναι εντελως διαφορετικη και τον αποβαλλει το σωμα καθε φορα.
    Αυτο τον εξοργιζει.
    Εχω καταναλωσει πολυ ενεργεια σε αυτο το φορουμ και ειναι κομματι της ζωης μου...μου εχει προσφερει,του εχω προσφερει και δεν μπορω να βλεπω καποιον να το υποβιβαζει και να απειλει οτι θα το κλεισει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    δεν με ενδιαφέρει ποιος είναι.μπορεί να πάψει να έχει αυτό το υφάκι?αν είσαι ψυχολόγος πάνοςF16, ας σου περάσει από το μυαλό ότι κάποιος που πάσχει από διπολική, μπορεί να περνάει φάση μανίας.ξέρεις μέχρι που είναι ικανός να φτάσει?

  8. #8
    Originally posted by keep_walking
    Ειναι ο μονος που εχει παρει διαγραφη απο το φορουμ ουκ ολιγες φορες με διαφορα προφιλ,απο τον καιρο που μπαινω εγω.
    Εμπαινε με ενα προφιλ,μετα εμπαινε με αλλο απανταγε στα δικα του μυνηματα σαν να απαντησε αλλος,εβριζε,εκανε ολα τα θεματα μπαχαλο,ανοιγε 10δες τοπικ και...και...και που να αρχισω και που να τελειωσω,δεν με φτανουν 10 κολλες αναφορας.

    Τεσπα τωρα ηταν πιο επικοινωνιακος τουλαχιστον,αλλα παντα καταληγει στο οτι θα μυνησει το φορουμ και οτι θα το κλεισει για χψζ λογους.

    Προσπαθεια ψυχολογησης.
    Δεν εχει την αντιδραση που περιμενει.Περιμενει υπερβολικα πολλα,οτι θα τα κανει ολα καλυτερα,οτι θα κρεμονται απο τα λογια του κλπ αλλα η αντιδραση ειναι εντελως διαφορετικη και τον αποβαλλει το σωμα καθε φορα.
    Αυτο τον εξοργιζει.
    Εχω καταναλωσει πολυ ενεργεια σε αυτο το φορουμ και ειναι κομματι της ζωης μου...μου εχει προσφερει,του εχω προσφερει και δεν μπορω να βλεπω καποιον να το υποβιβαζει και να απειλει οτι θα το κλεισει.
    κηπ με κάλυψες πλήρως....
    πέραν αυτών όμως, είτε είναι είτε δεν είναι τα προφίλ που συζητάμε, σε μια πρόχειρη έρενα που έκανα, ο τύπος δηλώνει συγγραφέας-ψυχολόγος και έχει πολλές σελίδες που αφορούν ζώδια, σεξ και εστιατόρια...
    Οπότε, μάλλον προσπάθεια να τσιμπήσει πελατάκια ήταν όλο αυτό, αλλά επειδή δεν του βγήκε το έριξε στο φιλότιμο πως θέλει να σώσει τον κόσμο εδώ μέσα...
    Δυστυχώς γι αυτόν εκτέθηκε μόνος του και πιστεύω πως το μεγαλύτερο ποσοστό των μελών εδώ μέσα τον έχουν πάρει είδηση οποτε δεν χρειάζεται πλέον να ανησυχούμε παρά μόνο να το διασκεδάζουμε....

  9. #9
    Originally posted by arktos
    δεν με ενδιαφέρει ποιος είναι.μπορεί να πάψει να έχει αυτό το υφάκι?αν είσαι ψυχολόγος πάνοςF16, ας σου περάσει από το μυαλό ότι κάποιος που πάσχει από διπολική, μπορεί να περνάει φάση μανίας.ξέρεις μέχρι που είναι ικανός να φτάσει?

    αχαααααα! πολύ καλό!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Keep. ευχαριστώ για την άμεση και περιεκτική ενημέρωση
    Σίγουρα οπως τα λες θα ήταν κουραστικό για τους υπολοίπους.....
    Αν και μέσα σε ένα χώρο ελεύθερης ανταλλαγής απόψεων θα μου άρεσε να μην μας ένοιαζε ποιος λέει κάτι, αλλά ΤΙ λέει.
    Θέλω να πω πως μπορεί ο κάθε πάνος να κάνει λάθη, ατοπήματα ή ολισθήματα (δεν έχω διαβάσει τα 300 ποστ του), αλλά μπορεί μία ιδέα που παρουσιάζει να είναι χρήσιμη και να μην την έχει τύχει να την σκεφτεί κάποιος πρωτύτερα.
    Μου αρέσει να είμαστε ανοικτοί σε νέες προτάσεις από όποιον και αν προέρχονται. Προυπόθεση για να ανοίγω τα αυτιά μου βέβαια, είναι να μην με βρίζουν, προκαλούν και ειρωνεύονται.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ξερω nature,το οτι δηλωνει οτι ειναι ειδημων σε ορισμενα θεματα ψυχολογος κλπ μπορει να ειναι επικινδυνο.
    Ναι ειναι καλος χειριστης της γλωσσας και ηδη πριν αρχισει το μεγαλο μπαχαλο μερικοι...ξερω ενα τουλαχιστον που του ζητησε βοηθεια γιατι δηλωσε αυτο που δηλωσε.
    Και εγω καθε φορα θετικος ειμαι οποτε παρουσιαζεται αλλα μετα αλλαζω γνωμη.Το καθε ποστ ειναι διαφορετικο και σε καθενα θα προσπαθω να απαντω ή να συμμετεχω αναλογα αλλα πλεον δεν νομιζω να αλλαξει η κατασταση προς το καλυτερο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Originally posted by nature

    Μου αρέσει να είμαστε ανοικτοί σε νέες προτάσεις από όποιον και αν προέρχονται.


    Σε βεβαιώνω νατ πως από εδώ μέσα έχει περάσει κάθε καρυδιάς καρύδι, με προβλήματα με απίστευτα διαφορετικές απόψεις απ\' όλους μας, με φρίκες, με με με....τα ενεργά μέλη του φόρουμ συμμετείχαμε πάντα με χαρά και σπαταλήσαμε ώρες απ τη ζωή μας είτε να ασχοληθούμε και να αναπτύξουμε θέματα, είτε να βοηθήσουμε σε ένα πρόβλημα....αλλά....



    Προυπόθεση για να ανοίγω τα αυτιά μου βέβαια, είναι να μην με βρίζουν, προκαλούν και ειρωνεύονται.


    ...αυτό είναι το αλλά.......εδώ δεν είναι το τσιφλίκι κανενός για να φέρεται έτσι και όσο πιο γρήγορα το καταλάβει κανείς, τόσο καλύτερα για εκείνον....αλλιώς τα κουβαδάκια του και σε άλλα κορόιδα....

  13. #13
    Originally posted by arktos
    δεν με ενδιαφέρει ποιος είναι.μπορεί να πάψει να έχει αυτό το υφάκι?αν είσαι ψυχολόγος πάνοςF16, ας σου περάσει από το μυαλό ότι κάποιος που πάσχει από διπολική, μπορεί να περνάει φάση μανίας.ξέρεις μέχρι που είναι ικανός να φτάσει?
    θα με ενδιεφερε να ακουσω την αποψη σου απο κοντα αλλα προς το παρον αρκουμαι να την δω γραμμενη σαν αποδειξη οσων ισχυριζομαι....

  14. #14
    Originally posted by keep_walking
    Δεν ξερω nature,το οτι δηλωνει οτι ειναι ειδημων σε ορισμενα θεματα ψυχολογος κλπ μπορει να ειναι επικινδυνο.
    Ναι ειναι καλος χειριστης της γλωσσας και ηδη πριν αρχισει το μεγαλο μπαχαλο μερικοι...ξερω ενα τουλαχιστον που του ζητησε βοηθεια γιατι δηλωσε αυτο που δηλωσε.
    Και εγω καθε φορα θετικος ειμαι οποτε παρουσιαζεται αλλα μετα αλλαζω γνωμη.Το καθε ποστ ειναι διαφορετικο και σε καθενα θα προσπαθω να απαντω ή να συμμετεχω αναλογα αλλα πλεον δεν νομιζω να αλλαξει η κατασταση προς το καλυτερο.
    ξερεις ποσα προσωπικα μηνυματα εχω λαβει μεχρι σημερα κιπ
    το 33% απο οσα εχει προβλεψει το σύστημα.
    Έχω την εντύπωση ότι έχεις υψηλό κριτήριο κρίσης ...
    Αν όπως λες ήμουνα ο Σηφης, τι γύρευαν απο μένα σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα συμμετοχης ,τοσοι πολλοι αναλογικα ανθρωποι?
    Ο σηφης γραφεις ερχεται και παρερχεται με διαφορετικα προφιλ...
    Ρωτησες ποτε απο περιεργεια τον γιατρο σου αν η συμετοχη σε ενα φορουμ με ανωνυμα στοιχεια διαλογου ειναι ωφελιμο η βλαπτικο για την ψυικη σου υγεια?

  15. #15
    Originally posted by nature
    Keep. ευχαριστώ για την άμεση και περιεκτική ενημέρωση
    Σίγουρα οπως τα λες θα ήταν κουραστικό για τους υπολοίπους.....
    Αν και μέσα σε ένα χώρο ελεύθερης ανταλλαγής απόψεων θα μου άρεσε να μην μας ένοιαζε ποιος λέει κάτι, αλλά ΤΙ λέει.
    Θέλω να πω πως μπορεί ο κάθε πάνος να κάνει λάθη, ατοπήματα ή ολισθήματα (δεν έχω διαβάσει τα 300 ποστ του), αλλά μπορεί μία ιδέα που παρουσιάζει να είναι χρήσιμη και να μην την έχει τύχει να την σκεφτεί κάποιος πρωτύτερα.
    Μου αρέσει να είμαστε ανοικτοί σε νέες προτάσεις από όποιον και αν προέρχονται. Προυπόθεση για να ανοίγω τα αυτιά μου βέβαια, είναι να μην με βρίζουν, προκαλούν και ειρωνεύονται.
    Καλωσορισες στο ποστ μου φυση....
    Εγραψες \"Προυπόθεση για να ανοίγω τα αυτιά μου βέβαια, είναι να μην με βρίζουν, προκαλούν και ειρωνεύονται.\"
    Μηπως ειναι ακριβως αυτο που ζηταω επιμονα εδω και 2 μερες απο την διαειρηση του σαιτ πρι ανοιξουν ξανα οι υπηρεσιες για να μαθω αν αυτο εδω το φορουμ εει καποια σχεση με τον συλλογο ψυχολογων Ελλαδας?
    Γιατι χρησιμοποιει τον λογοτυπο του!

Page 1 of 33 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •