Νεα γνωριμία. Πόσες φορες επιχειρεις να βρεθειτε; - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 60 of 60
  1. #46
    Παιδιά, καλά τα λέτε, αλλά αν βγήκαν 15-20 φορές και έκαναν 10 σεξ δεν το βρίσκω δυσανάλογο ή απογοητευτικό.

    Ναι, ίσως δεν τρελαινότανε η κοπέλα από πάθος, αλλά αυτό πιο πολύ το δειχνουν οι απαντήσεις της και όχι οι φορές του σεξ.

  2. #47
    Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    οχι, οτι δεν της σρεσε το σεξ.
    αλλα οτι δεν ηταν παθιασμενη/ ερωτευμενη μαζι σου.
    το σεξ μπορει να της αρεσε, αλλα δεν ηταν τρελαμενη.
    οχι λογω σεξ.
    αλλα γενικοτερα...

    σε αυτα που ρωτας, εχω να κανω κι εγω μια ερωτηση.
    θεωρω οτι δυο που ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ, το ξερουν και οι δυο...
    δεν γινεται να το ξερει μονο ο ενας.
    εσυ, ξεκαθαρα ησουν ο πιο ενθουσιασμενος, αυτος που ηθελε περισσοτερα και περισσοτερη δεσμευση κλπ.

    θεωρεις οτι ο ενθουσιασμος σου και το οτι επεσες τοσο επανω της 1. ηταν γιατι αναγνωρισες σε αυτην κατι το τοσο ταιριαστο σε σενα, ή 2.μηπως ηταν ενα αγχος να την κερδισεις, επειδη ειναι τοσο ωραια γυναικα και την ηθελες;
    ή ας πουμε, 3. επειδη θεωρουσες οτι περνουσατε ΤΟΣΟ καλα μαζι, ή 4,επειδη αγχωνοσουν μηπως σε παρατησει;

    υ.γ. οταν δυο θελουν μια σχεση, ή σεξ μεταξυ τους, και οι δυο το δειχνουν.
    1. Αναγνώρισα τα εξής ταιριαστά σε μένα:
    α) Αρχικα ενιωθα μια ελξη και μια χημεια.
    β) Φαινόταν ενας ανθρωπος τιμιος, ειλικρινης και ευθης και με καθαρή σκέψη και ένιωθα οτι θα μπορουσα να συνεννοηθω
    Το β) για μενα ειναι σημαντικο αν μη τι αλλο και μου ταιριάζει γιατί θα μου έφερνε συναισθηματική ασφάλεια και ηρεμια τρόπο τινα

    2. Είχα ενα αγχος ναι. Ας πουμε το αγχος της επιτυχίας αλλα οχι γιατι ειναι ωραια γυναικα. Εχει την ομορφιά της με τον τρόπο της οπως ολες οι γυναικες αλλα δεν ειναι κατι σουπερ ντουπερ και τη ρίχνω και ενα κεφάλι. Η ομορφια που εβλεπα εγω είναι οτι εκπέμπει αυτο το "κάτι" που στα δικά μου μάτια μεταφραζόταν ως "καταστάλαξη/ακεραιότητα χαρακτηρα".

    3. Δεν περνουσαμε και σουπερ. Μη σου λέω ψέμματα. Ψαχνόμασταν αρκετα. Προσπαθούσαμε να κανουμε διάφορα πράγματα, βολτες, ταξιδάκι, να δουμε μέρη που αρεσουν στον έναν και στον άλλον. Αλλα για μένα όλη η καλοπέραση ηταν απλα ότι την ειχα δίπλα και τη γνώριζα. Νομιζω οτι παραπροσπάθησα πάντως. Αρχισα να τη μαθαινω απ'εξω πολυ γρήγορα και δεν ηταν καλό μαλλον. Ηξερα γιατί μπορει να ασχολειται με τα μαλλια της, ποτε καθάρισε τα παπουτσια της... Στην αρχη αυτα ειναι χαριτωμένα αλλα μετα μπορει να νιώθει η αλλη οτι την κατασκοπευεις. Παράδειγμα: μετα το πρωτο μας βραδυ κατεβηκα να παρω καφεδες και μου ζητησε εναν πολύ συγκεκριμένο καφε. Μετα απο μια βδομαδα που ξαναβγηκαμε για καφε παραγγέλνει εναν αλλον καφε. Και της λεω "δεν θα παρεις τον Χ καφε που πίνεις?". Σαν να χαμογέλασε κατω απο τα μουστάκια εκπληκτη, αλλα απο μεσα μπορει να ένιωσε "τι φαση ρε φιλε? Δεν μπορω να γλυτωσω απο πουθενα απο αυτον???" Τελικα αλλαξε την παραγγελια και πηρε τον Χ. Αλλα στο μυαλο της ενιωθε πολυ πιεση μαλλον. Της λεω μια μερα "παμε καμια μερα να ψωνισουμε μαζι". Και μου απαντάει "που να βρω χρόνο.. δεν βλέπεις τι γινεται??". "Ναι καταλαβαινω " της απαντώ. Γυρναει μετά απο 10 λεπτά απο μονη της και λεει με ορεξη "ναι πρεπει να παμε μια μερα για ψωνια δικιο εχεις". Ειχε κουμπωσει στο κεφάλι της μαλλον ενα σωρό σκέψεις που δεν εβρισκε χρόνο να της βάλει σε μια σειρά. Σκέψεις για μενα μαλλον

    4. Αγχωνόμουν αρκετα..!!! Δεν θα το κρυψω. Μια μερα με πηρε τηλεφωνο για να μου "σφηνώσει" ενα ποτο της μια ωρας γιατι τόσο προλαβαίναμε (τελικα μου το ακυρωσε) και σκεφτόμουν "για να θελει να πιουμε ποτο σε τοσο λιγο χρονο κάτι θέλει να μου πει. Θα μου το ριξει το σουτ."

    Στο υστερόγραφο που γραφεις για το σεξ, πιστευω οτι και οι δυο, περιμέναμε ο ένας απο τον άλλον. π.χ. παράτησα πράγματα κανα δυο φορες για να παω σπιτι της να τη βρω (οχι κατι ιδιαιτερα σημαντικο) αλλα μέχρι εκει. Και αυτη θα με καλουσε να παω σπιτι της εννοειται αλλα δεν θα σφίνωνε ποτέ ευκολα σεξ αν ειχε ελευθερη μια ή δυο ωρες. Κάπου στη μεση ειναι τωρα. Νομιζω οτι ο ενας περίμενε απο τον άλλον να δειξει λιγο παραπάνω πρωτος οτι θέλει σεξ.
    Last edited by BlindSeer; 22-03-2023 at 01:43.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Σπουργίτι View Post
    Παιδιά, καλά τα λέτε, αλλά αν βγήκαν 15-20 φορές και έκαναν 10 σεξ δεν το βρίσκω δυσανάλογο ή απογοητευτικό.

    Ναι, ίσως δεν τρελαινότανε η κοπέλα από πάθος, αλλά αυτό πιο πολύ το δειχνουν οι απαντήσεις της και όχι οι φορές του σεξ.
    ναι, προφανως συνδυαστικα το συζηταω. μαζι με ολα τα σχολια της οπως και απο τα σχολια του φιλου εδω, οτι δεν ηταν και φοβερα, το ψαχνανε, κλπ.....
    10 φορες σε δυο μηνες ομως, σε μια φρεσκια γνωριμια....
    οταν εισαι ερωτευμενος, οκ, παιζει να μη μπορεις να βρεθεις περα απο 15 φορες στους 2 μηνες λογω αποστασης και δουλειας, αλλα απο τις 15, κανεις σεξ και τις 15 κι ΑΝ προλαβεις κανεις κατι αλλο...

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by BlindSeer View Post
    1. Αναγνώρισα τα εξής ταιριαστά σε μένα:
    α) Αρχικα ενιωθα μια ελξη και μια χημεια.
    β) Φαινόταν ενας ανθρωπος τιμιος, ειλικρινης και ευθης και με καθαρή σκέψη και ένιωθα οτι θα μπορουσα να συνεννοηθω
    Το β) για μενα ειναι σημαντικο αν μη τι αλλο και μου ταιριάζει γιατί θα μου έφερνε συναισθηματική ασφάλεια και ηρεμια τρόπο τινα

    2. Είχα ενα αγχος ναι. Ας πουμε το αγχος της επιτυχίας αλλα οχι γιατι ειναι ωραια γυναικα. Εχει την ομορφιά της με τον τρόπο της οπως ολες οι γυναικες αλλα δεν ειναι κατι σουπερ ντουπερ και τη ρίχνω και ενα κεφάλι. Η ομορφια που εβλεπα εγω είναι οτι εκπέμπει αυτο το "κάτι" που στα δικά μου μάτια μεταφραζόταν ως "καταστάλαξη/ακεραιότητα χαρακτηρα".

    3. Δεν περνουσαμε και σουπερ. Μη σου λέω ψέμματα. Ψαχνόμασταν αρκετα. Προσπαθούσαμε να κανουμε διάφορα πράγματα, βολτες, ταξιδάκι, να δουμε μέρη που αρεσουν στον έναν και στον άλλον. Αλλα για μένα όλη η καλοπέραση ηταν απλα ότι την ειχα δίπλα και τη γνώριζα. Νομιζω οτι παραπροσπάθησα πάντως. Αρχισα να τη μαθαινω απ'εξω πολυ γρήγορα και δεν ηταν καλό μαλλον. Ηξερα γιατί μπορει να ασχολειται με τα μαλλια της, ποτε καθάρισε τα παπουτσια της... Στην αρχη αυτα ειναι χαριτωμένα αλλα μετα μπορει να νιώθει η αλλη οτι την κατασκοπευεις. Παράδειγμα: μετα το πρωτο μας βραδυ κατεβηκα να παρω καφεδες και μου ζητησε εναν πολύ συγκεκριμένο καφε. Μετα απο μια βδομαδα που ξαναβγηκαμε για καφε παραγγέλνει εναν αλλον καφε. Και της λεω "δεν θα παρεις τον Χ καφε που πίνεις?". Σαν να χαμογέλασε κατω απο τα μουστάκια εκπληκτη, αλλα απο μεσα μπορει να ένιωσε "τι φαση ρε φιλε? Δεν μπορω να γλυτωσω απο πουθενα απο αυτον???" Τελικα αλλαξε την παραγγελια και πηρε τον Χ. Αλλα στο μυαλο της ενιωθε πολυ πιεση μαλλον. Της λεω μια μερα "παμε καμια μερα να ψωνισουμε μαζι". Και μου απαντάει "που να βρω χρόνο.. δεν βλέπεις τι γινεται??". "Ναι καταλαβαινω " της απαντώ. Γυρναει μετά απο 10 λεπτά απο μονη της και λεει με ορεξη "ναι πρεπει να παμε μια μερα για ψωνια δικιο εχεις". Ειχε κουμπωσει στο κεφάλι της μαλλον ενα σωρό σκέψεις που δεν εβρισκε χρόνο να της βάλει σε μια σειρά. Σκέψεις για μενα μαλλον

    4. Αγχωνόμουν αρκετα..!!! Δεν θα το κρυψω. Μια μερα με πηρε τηλεφωνο για να μου "σφηνώσει" ενα ποτο της μια ωρας γιατι τόσο προλαβαίναμε (τελικα μου το ακυρωσε) και σκεφτόμουν "για να θελει να πιουμε ποτο σε τοσο λιγο χρονο κάτι θέλει να μου πει. Θα μου το ριξει το σουτ."

    Στο υστερόγραφο που γραφεις για το σεξ, πιστευω οτι και οι δυο, περιμέναμε ο ένας απο τον άλλον. π.χ. παράτησα πράγματα κανα δυο φορες για να παω σπιτι της να τη βρω (οχι κατι ιδιαιτερα σημαντικο) αλλα μέχρι εκει. Και αυτη θα με καλουσε να παω σπιτι της εννοειται αλλα δεν θα σφίνωνε ποτέ ευκολα σεξ αν ειχε ελευθερη μια ή δυο ωρες. Κάπου στη μεση ειναι τωρα. Νομιζω οτι ο ενας περίμενε απο τον άλλον να δειξει λιγο παραπάνω πρωτος οτι θέλει σεξ.
    2. σιγουρα αυτο που κυριως εξεπεμπε και θαυμαζες ηταν ακεραιοτητα χαρακτηρα, ή μηπως ηταν ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ, παρολο που δεν ηταν και η σουπερ γκομεναρα;;

    νομιζω η ελλειψη αυτοπεποιθησης σου μαζι με το αγχος σου σε εκαναν να υπερπροσπαθεις κι αυτο να το δειχνεις...
    αν δεν ειχες τοσο αγχος, ή ειχες δουλεψει τις αδυναμιες σου, θα μπορουσες να σκεφτεσαι καποια πραγματα, αλλα να μην τα δειχνεις ολα. να τα κρατας για σενα, ωστε να μην φρικαρει η αλλη.
    και παραλληλα ενοιωθες και εδειχνες ενοχος που δεν περνουσατε καλα...
    μαζι , δεν περνουσατε καλα. γιατι εφταιγες εσυ;
    εισαι συνεχεια απολογουμενος και σε μας και σε αυτην.

  5. #50
    Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    2. σιγουρα αυτο που κυριως εξεπεμπε και θαυμαζες ηταν ακεραιοτητα χαρακτηρα, ή μηπως ηταν ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ, παρολο που δεν ηταν και η σουπερ γκομεναρα;;

    νομιζω η ελλειψη αυτοπεποιθησης σου μαζι με το αγχος σου σε εκαναν να υπερπροσπαθεις κι αυτο να το δειχνεις...
    αν δεν ειχες τοσο αγχος, ή ειχες δουλεψει τις αδυναμιες σου, θα μπορουσες να σκεφτεσαι καποια πραγματα, αλλα να μην τα δειχνεις ολα. να τα κρατας για σενα, ωστε να μην φρικαρει η αλλη.
    και παραλληλα ενοιωθες και εδειχνες ενοχος που δεν περνουσατε καλα...
    μαζι , δεν περνουσατε καλα. γιατι εφταιγες εσυ;
    εισαι συνεχεια απολογουμενος και σε μας και σε αυτην.
    Ναι, η κοπέλα εχει αυτοπεποίθηση παρόλο που δεν ειναι σουπερ γκομενάρα. Και?? Αυτο σημαίνει οτι έχω εγω χαμηλη αυτοπεποιθηση ή οτι θα βάλω τον εαυτό μου σε μια πιο low value συνθήκη ας πουμε ? Γιατί να το κάνω αυτο.. δεν βρίσκω λόγο.
    Νομιζω θα διαφωνήσω στο θέμα της δικης μου αυτοπεποιθησης. Στο τρίτο ραντεβου γύρισα και της είπα κάποια στιγμή "μου αρεσει αυτο και αυτο πάνω σου" και γύρισε και μου απάντησε "και σε μένα αυτό και αυτό πανω σου". Την ειχα φλομώσει με δωράκια... οχι γιατι περίμενα κάτι πίσω, σε καμία περίπτωση, αλλα γιατί μου άρεσε εμένα να δίνω κάτι και ένιωθα ωραία. Για να μη αναφέρω οτι τη διεκδίκησα απο την αρχη με προσεγγιση, τηλέφωνο (οχι facebook και tinder - minder) και τον οποιοδήποτε άλλο τρόπο απο εκει και μετέπειτα (ΟΚ, λανθασμένο ενδεχομένως τρόπο απ'ότι συζητάμε και συμφωνουμε καπου όλοι σε αυτο το thread μέχρι στιγμης).
    Ή οταν είμασταν μπροστά σε παρέες δεν θα ντρεπόμουν να την πάρω αγκαλιά...και αυτη δεν θα ντρεπόταν να τη δεχτεί. Εγω πάντως αν με εβλέπα απ'εξω, με αυτα που περιγράφω, δεν θα θεωρουσα τον εαυτό μου ως άνθρωπο με χαληλή αυτοπεποίθηση απεναντί της.

    Αλλά σε αυτο που αναφέρεις ότι ειχα άγχος, ναι θα συμφωνήσω! Ειχα άγχος να το κάνω να δουλέψει σώνει και καλά. Κακώς !! Κάκιστα!! Έπρεπε να εχω δουλεψει σε αυτη την αδυναμία μου, έχεις δικιο.
    Δεν υπάρχει κατι που μπορεί να δουλεψει ντε και καλα. Εδω βλέπεις σχέσεις σε οικογένειες, γονεις με παιδια να μην μπορουν να στρώσουν με τίποτα την επικοινωνία τους και τη συνεννοηση, θα εστρωνε αυτο με το ζόρι ? Καπου ώπα..! Αλλά ετσι οπως με ξέρω δηλαδή, θεωρω οτι αυτο το αγχος που ειχα, προκύπτει απο μοναξιά, απο το γεγονός οτι απο τη φύση μου αλλοιώνω τη σκέψη σε συνθηκες μοναξιάς κ.α. αλλα οχι απο την έλλειψη αυτοπεποιθησης. Είναι σαν να εισαι άνεργος μεγάλο διάστημα και οταν βρισκεις δουλεια μπαίνεις μέσα και δίνεις πόνο, δίνεις τον καλό σου εαυτο. Τωρα αν είνα κανόνας οτι το άγχος σε σχέσεις = έλλειψη αυτοπεποιθησης, δεν το εχω ξανασυνδιάσει ετσι... δεν ξερω.

    Αν με ρωτας όμως αν αυτη τη δεδομένη χρονικη στιγμή έχω χαμηλη αυτοπεποιηθηση θα σου απαντησω, ναι εχω. Ημουν πεπεισμένος (είχα την εαυτώ πεποίθηση) ότι αυτη την κοπέλα μπορω να την εχω. Έκανα ότι κινησεις έκανα, οτι λάθη συζητήσαμε εδω μεσα στο θέμα και τελικά δεν μπορεσα να την εχω. Η πεποιθηση που είχα μου βγηκε λάθος. Τωρα δεν εχω την ιδια αυτοπεποιθηση με πριν, όντως. Και "απολογουμαι", ας μου επιτραπει η έκφραση, εδω σε εσας στο φόρουμ που με ακουτε και με βοηθατε.
    Last edited by BlindSeer; 22-03-2023 at 15:39.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by BlindSeer View Post
    Ναι, 1. η κοπέλα εχει αυτοπεποίθηση παρόλο που δεν ειναι σουπερ γκομενάρα. Και?? Αυτο σημαίνει οτι έχω εγω χαμηλη αυτοπεποιθηση ή οτι θα βάλω τον εαυτό μου σε μια πιο low value συνθήκη ας πουμε ? Γιατί να το κάνω αυτο.. δεν βρίσκω λόγο.
    Νομιζω θα διαφωνήσω στο θέμα της δικης μου αυτοπεποιθησης. Στο τρίτο ραντεβου γύρισα και της είπα κάποια στιγμή "μου αρεσει αυτο και αυτο πάνω σου" και 2. γύρισε και μου απάντησε "και σε μένα αυτό και αυτό πανω σου". 3. Την ειχα φλομώσει με δωράκια... οχι γιατι περίμενα κάτι πίσω, σε καμία περίπτωση, αλλα γιατί μου άρεσε εμένα να δίνω κάτι και ένιωθα ωραία. Για να μη αναφέρω οτι τη διεκδίκησα απο την αρχη με προσεγγιση, τηλέφωνο (οχι facebook και tinder - minder) και τον οποιοδήποτε άλλο τρόπο απο εκει και μετέπειτα (ΟΚ, λανθασμένο ενδεχομένως τρόπο απ'ότι συζητάμε και συμφωνουμε καπου όλοι σε αυτο το thread μέχρι στιγμης).
    Ή οταν είμασταν μπροστά σε παρέες δεν θα ντρεπόμουν να την πάρω αγκαλιά...και αυτη δεν θα ντρεπόταν να τη δεχτεί. Εγω πάντως αν με εβλέπα απ'εξω, με αυτα που περιγράφω, δεν θα θεωρουσα τον εαυτό μου ως άνθρωπο με χαληλή αυτοπεποίθηση απεναντί της.

    Αλλά σε αυτο που αναφέρεις ότι ειχα άγχος, ναι θα συμφωνήσω! 4. Ειχα άγχος να το κάνω να δουλέψει σώνει και καλά. Κακώς !! Κάκιστα!! Έπρεπε να εχω δουλεψει σε αυτη την αδυναμία μου, έχεις δικιο.
    Δεν υπάρχει κατι που μπορεί να δουλεψει ντε και καλα. Εδω βλέπεις σχέσεις σε οικογένειες, γονεις με παιδια να μην μπορουν να στρώσουν με τίποτα την επικοινωνία τους και τη συνεννοηση, θα εστρωνε αυτο με το ζόρι ? Καπου ώπα..! Αλλά ετσι οπως με ξέρω δηλαδή, θεωρω οτι αυτο το αγχος που ειχα, προκύπτει απο μοναξιά, απο το γεγονός οτι απο τη φύση μου αλλοιώνω τη σκέψη σε συνθηκες μοναξιάς κ.α. αλλα οχι απο την έλλειψη αυτοπεποιθησης. Είναι σαν να εισαι άνεργος μεγάλο διάστημα και οταν βρισκεις δουλεια μπαίνεις μέσα και δίνεις πόνο, δίνεις τον καλό σου εαυτο. Τωρα αν είνα κανόνας οτι το άγχος σε σχέσεις = έλλειψη αυτοπεποιθησης, δεν το εχω ξανασυνδιάσει ετσι... δεν ξερω.

    Αν με ρωτας όμως αν αυτη τη δεδομένη χρονικη στιγμή έχω χαμηλη αυτοπεποιηθηση θα σου απαντησω, ναι εχω. Ημουν πεπεισμένος (είχα την εαυτώ πεποίθηση) ότι αυτη την κοπέλα μπορω να την εχω. Έκανα ότι κινησεις έκανα, οτι λάθη συζητήσαμε εδω μεσα στο θέμα και τελικά δεν μπορεσα να την εχω. Η πεποιθηση που είχα μου βγηκε λάθος. Τωρα δεν εχω την ιδια αυτοπεποιθηση με πριν, όντως. Και "απολογουμαι", ας μου επιτραπει η έκφραση, εδω σε εσας στο φόρουμ που με ακουτε και με βοηθατε.
    1. οχι, ουτε καν.
    το οτι εισαι ενοχικος για ολα τα στραβα της σχεσης, ενω ειστε δυο σε αυτην, και συνεχως απολογουμενος και στον εαυτο σου και σε αυτην και το οτι συνεχως αγχωνοσουν μηπως σε διωξει, δειχνει οτι δεν εχεις αυτοπεποιθηση, οχι το οτι εχει εκεινη...

    2. btw, ποια ηταν τα χαρακτηριστικα σου που εκτιμουσε;

    3. το "φλομωμα", δεν ειναι καλο σε καμια ενεργεια σε μια νεα σχεση, ακομα κι αν προκειται για δωρακια.
    ηταν περισσοτερο μερος αυτου που περιεγραψες σαν "επεσα πανω της".
    τα δωρακια ειναι ωραια, το "φλομωμα", οχι..
    και αλλοι εκτος απο εσενα, αποζητουν την ηρεμια, ξερεις. η υπερπροσπαθεια, δημιουργει ενα κλιμα αγχους και ανησυχιας στον αλλον.
    πρεπει να το δουλεψεις.


    4. εδω καπου φτανουμε, νομιζω.
    εχεις αγχος μοναξιας, επειδη δεν αντεχεις να μην εχεις παρεα στο σπιτι; επειδη ειχες καποια προσφατη τραυματικη αποτυχια σε σχεση και φοβασαι οτι αυτο θα επαναλαμβανεται; επειδη νοιωθεις οτι σε πηραν τα χρονια και φοβασαι οτι θα μεινεις μονος; επειδη θελεις να κανεις οικογενεια και φοβασαι οτι δεν προλαβαινεις;
    ή επειδη φοβασαι οτι καμια δεν θα σε θελει διπλα της σε μονιμη σχεση;
    αν ο φοβος σου συνδεεται με αυτο το τελευταιο και με ανησυχια οτι και παλι θα αποτυχεις, οπωσδηποτε εχει να κανει και με μειωμενη αυτοπεποιθηση..
    γιατι δηλαδη να μην σε θελει καποια καλη κοπελα διπλα της;;; τι σου λειπει;

  7. #52
    Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    1. οχι, ουτε καν.
    το οτι εισαι ενοχικος για ολα τα στραβα της σχεσης, ενω ειστε δυο σε αυτην, και συνεχως απολογουμενος και στον εαυτο σου και σε αυτην και το οτι συνεχως αγχωνοσουν μηπως σε διωξει, δειχνει οτι δεν εχεις αυτοπεποιθηση, οχι το οτι εχει εκεινη...

    2. btw, ποια ηταν τα χαρακτηριστικα σου που εκτιμουσε;

    3. το "φλομωμα", δεν ειναι καλο σε καμια ενεργεια σε μια νεα σχεση, ακομα κι αν προκειται για δωρακια.
    ηταν περισσοτερο μερος αυτου που περιεγραψες σαν "επεσα πανω της".
    τα δωρακια ειναι ωραια, το "φλομωμα", οχι..
    και αλλοι εκτος απο εσενα, αποζητουν την ηρεμια, ξερεις. η υπερπροσπαθεια, δημιουργει ενα κλιμα αγχους και ανησυχιας στον αλλον.
    πρεπει να το δουλεψεις.


    4. εδω καπου φτανουμε, νομιζω.
    εχεις αγχος μοναξιας, επειδη δεν αντεχεις να μην εχεις παρεα στο σπιτι; επειδη ειχες καποια προσφατη τραυματικη αποτυχια σε σχεση και φοβασαι οτι αυτο θα επαναλαμβανεται; επειδη νοιωθεις οτι σε πηραν τα χρονια και φοβασαι οτι θα μεινεις μονος; επειδη θελεις να κανεις οικογενεια και φοβασαι οτι δεν προλαβαινεις;
    ή επειδη φοβασαι οτι καμια δεν θα σε θελει διπλα της σε μονιμη σχεση;
    αν ο φοβος σου συνδεεται με αυτο το τελευταιο και με ανησυχια οτι και παλι θα αποτυχεις, οπωσδηποτε εχει να κανει και με μειωμενη αυτοπεποιθηση..
    γιατι δηλαδη να μην σε θελει καποια καλη κοπελα διπλα της;;; τι σου λειπει;
    1. Αυτο το "ενοχικός" που λες παιζει να εχεις δικιο. Αυτο πως το βελτιώνεις ?
    Υπάρχει καποιος τρόπος που δουλεύεται ή ερχεται με τον καιρο ? Θα μπορουσα π.χ. σε κάθε ενοχικη σκέψη να αντικρουω μεσα μου με λογικα επιχειρηματα ποσο λάθος ή σωστη ειναι αυτη η σκέψη και να την αντικρουω.

    2. Το οτι ειμαι είμαι άνετος, και ακομπλεξάριστος και ομιλητικός. Κλάιν μάιν δηλαδη...οποιοσδήποτε μπορει να είναι ετσι. Ή ακομη και να δείχνει αμα θέλει.
    Αυτα είναι χαρακτηριστικά μιας καλής αρχής, οχι θεμέλια για κάτι.

    3. Εχεις απόλυτο δίκιο. Στο τέλος της μέρας, όλοι θέλουν να εχουν έλεγχο στην ψυχολογία τους και συναισθηματα τους. Αυτα οδηγουν στην ευτυχία του καθενός. Και να σου πω και κατι? Ειναι και αδικο
    γιατι θυμαμαι να εχουν πεσει και σε μενα απο πανω κανα δυο φορες κοπέλες, να μην ειμαι στην ιδια φάση και να λεω απο μεσα μου "κάπου ώπα". Βεβαια δεν το παράτησα, γενικα δεν παρατάω πραγματα ευκολα - οτιδηποτε, αλλα ίσως
    θα έπρεπε πιο ευκολα - αν δεν εξαντληθουν εντελώς, αλλα σκέφτηκα "ΟΚ θα τα βρουμε κάπου στη μέση".
    Αλλα αμα δεν εισαι στην ιδια φαση, απλα δεν εισαι και τελος. Οσο και να το προσπαθησεις... μαλλον δεν.

    4. Όντως, εδω κάπου φτάνουμε. Κοιτώντας πίσω, πολυ πίσω όμως, νομιζω οτι το θέμα μοναξιάς είναι και λιγο γενικοτερο καθως τα πρώτα σημάδια του να προσπαθώ να ειμαι αρεστός και να τα αποζητώ την αποδοχή είχαν ξεκινήσει στο λύκειο, οταν οι δυο κολλητοί μου απομακρύνθηκαν εντελώς και θυμαμαι προσπαθούσα να ενταχθώ κάπου ξανά. Το θυμάμαι σαν άγχος το να προσπαθω να ενταχθώ κάπου. Το θέμα του να φοβάμαι τη μοναξιά το θυμάμαι και απο φοιτητής, να ειμαι στο σπιτι μονος μερικές φορες και να με ζώνουν τα φίδια. Το γκομενικό το θεωρούσα μεγάλο θέμα για κάποιο λόγο που δεν καταλάβαινα, έπρεπε σώνει και καλα να βρω κοπέλα, αλλα ως νεός στο "σπορ" δεν ηξερα πως να το κάνω ακόμη, ΣΥΝ του οτι παρατηρώντας γύρω μου εβλέπα οτι οι κοπελες διάλεγαν πρωτες αυτες τους γύρω μου με τον τρόπο τους και ποτέ εμένα. Έπρεπε καπως να πάρω τα πράγματα στα χέρια μου και δεν ηξερα πως. Η φοβία της μοναξιάς, πακέτο με το να μην ξέρω πως να ερθω κοντά σε κοπέλες στα 18 μου, θυμαμαι να με ψιλο - διαλυει για ενα διάστημα σε εκεινη την ηλικία. Ειχα αρχίσει να γίνομαι ράθυμος,να κοιμάμαι πολύ και να μην εχω όρεξη όταν εβγαινα με συμφοιτητές και να σέρνομαι, ειχα χάσει κιλά. Χρειαζόμουν βοήθεια μάλλον αλλά δεν ζήτησα απο πουθενά γιατί δεν το καταλάβαινα οτι χρειαζόμουν μάλλον. Νέος γαρ ακόμη ευτυχώς, και με εύπλαστη ψυχολογία συνήλθα μετά απο 6 μήνες περίπου και απλά άρχισα να περνάω καλά με το παραμικρό που έβρικα. Είχα τα πάνω και τα κάτω μου αλλα τόσο χάλια δεν ξανα έφτασα νομιζω όπως τοτε. Αλλα το αγχος του να μη με παρατήσουν οι κοπέλες ανα διαστηματα το ειχα πάντα και fast-forward στο σήμερα, είναι ηλιου φαεινότερο οτι δεν έφυγε. χαχααχαχα

    Αλλα κοιτώντας βλέπω οτι υπερ-προσπαθώ καμια φορά και με τους γύρω μου οχι μόνο με γυναίκες.Πριν μερικά χρόνια πέτυχα ενα γνωστό απο τα παλιά σε μια μπυραρία, εντελώς στο άκυρο, που είχα να τον δω χρόοοοονια ατελείωτα, με τον οποιο είμασταν σε μια ομάδα ατόμων, ας το πουμε και ετσι, που μοιραζόμασταν όλοι ενα κοινο ενδιαφέρον.Κάποια στιγμή οπως θυμόμασταν τα παλιά, γυρνάει και μου λέει το εξης: "εσυ ήσουν λίγο δήθεν (σ.σ. αναφερόμενος απ΄οτι κατάλαβα σε αυτο κοινό ενδιαφέρον που ειχαμε) αλλα ησουν πολύ εντάξει γενικα". Τωρα που το ξανασκέφτομαι μπορει να είχα κάνει ΚΑΙ εκει υπερπροσπάθεια και να μου βγηκε σε δηθεν. Βέβαια, σε τέτοιες ηλικίες, φοιτητικές ολοι προσπαθούν λίγο παραπάνω εδώ που τα λέμε.

    Για να σου απαντήσω λοιπόν στο ερωτημα σου, εικάζω οτι όλο αυτο πηγάζει απο ενα γενότερο άγχος της μοναξιάς το οποίο "κουμπώνει" με μια μικρη εμμονή οτι "πρέπει να δουλεψει αυτο" για να μη ξαναέρθει το αγχος. Αυτη η εμμονή μάλλον δημιουργει υπερπροσπάθεια, και εχει τα αποτελέσματα που συζητάμε.


    Οποτε: α) Πρέπει οπωσδήποτε να χαλαρώσω. Λίιιιιγο θέλει με τα πάντα. Τόσο όσο. Wu wei. Μη σου πω και ουτε καν καμια φορά...
    β) αυτοπεποιθηση: πρεπει να βελτιωθει.
    β) πρεπει να αποβληθεί το αγχος της απόρριψης!! Απο παντού όχι μονο απο γυναικες! Δουλειά, φίλοι, γυναίκες, σκυλιά, γατιά, διάολοι και τρίολοι... Παντού όμως!

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,449
    ΚΑΠΟΤΕ ΓΝΩΡΙΖΑ ΚΟΣΜΟ ΑΠΟ ΝΕΤ ΚΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΛΕΟΝ ΤΑ ΕΧΩ ΚΟΨΕΙ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ Η ΚΑΤΆΛΗΞΗ ΠΑΝΤΑ Η ΙΔΙΑ !! ΑΡΑ ??? ΑΝ ΕΙΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΥΧΑΙΑ ΧΑΛΑΡΑ ΑΝ ΔΕ ΕΙΝ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΔΕ ΘΑ ΚΑΤΣΕΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  9. #54
    Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    ΚΑΠΟΤΕ ΓΝΩΡΙΖΑ ΚΟΣΜΟ ΑΠΟ ΝΕΤ ΚΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΛΕΟΝ ΤΑ ΕΧΩ ΚΟΨΕΙ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ Η ΚΑΤΆΛΗΞΗ ΠΑΝΤΑ Η ΙΔΙΑ !! ΑΡΑ ??? ΑΝ ΕΙΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΥΧΑΙΑ ΧΑΛΑΡΑ ΑΝ ΔΕ ΕΙΝ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΔΕ ΘΑ ΚΑΤΣΕΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ .
    Δεν κάνεις φλερτ ? Δε χρειάζεται δηλαδη απο τη δικη σου εμπειρία? Απλα γνωρίζεις κοπελες και αμα κάτσει χημεια (πάνω στην ομιλία εκει που τα λετε) έκατσε και προχωρας ζητώντας τηλεφωνο κλπ. ?

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,449
    αν ειν οκ ατομο ταιριαζετε κι ζητατε ιδια πραματα ναι ολα οκ . οσοι συνανταν κοσμο απο νετ κι αυτα . εγω απλα εχω παψει να συναντώ κοσμο απο νετ κι αυτα δε εχουν κατάληξη να κατσει μια φιλια κατι
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by BlindSeer View Post
    Δεν κάνεις φλερτ ? Δε χρειάζεται δηλαδη απο τη δικη σου εμπειρία? Απλα γνωρίζεις κοπελες και αμα κάτσει χημεια (πάνω στην ομιλία εκει που τα λετε) έκατσε και προχωρας ζητώντας τηλεφωνο κλπ. ?
    τυπε ειναι κοριτσακι

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    τυπε ειναι κοριτσακι
    ναι, καλα...

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ναι, καλα...
    ωχ!
    λες ε;

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,449
    εσεις ειστε σιγουρα αγορακια ?? ετσι ρωταω αν κι δε με νοιαζει .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  15. #60
    Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    31
    Καλησπέρα !
    Δεν ειμαι σίγουρος αν επιδεχεται καποια απάντηση σε αυτό που γράφω, κούρασε ακομη και μενα να τα σκέφτομαι, ίσως το κάνω πιο πολυ για να το μοιραστώ καπου, αλλά οπως και να 'χει καθε απάντηση ειναι ευπρόσδεκτη !

    Δυστυχώς δεν υπάρχει μέρα που να περνάει και να μην τη/τα σκέφτομαι. Προφανώς και δεν εχω κάνει καμία απολύτως προσπάθεια να επικοινωνήσω μαζί της, όπως προφανέστατα δεν έχει κάνει κάποια προσπάθεια και εκείνη απο τη μεριά της - και γιατί να κάνει άλλωστε, συνειδητα πήρε την αποφαση να απομακρυνθεί. Εχει περάσει ενάμιση μήνας και δεν λεω να το ξεπεράσω και το παράδοξο είναι οτι βλεπόμασταν για πολύ λίγο χρόνο, δηλαδη ενάμιση μήνα περίπου !! Απο τότε που απομακρύνθηκε εχω ανάμεικτα συναισθήματα...... τις πιο πολλές φορες εχω πολλά νευρα, άλλες φορες το ελέγχω και ηρεμώ. Άλλες φορές λεω "καλύτερα που εγινε ετσι". Άλλες φορες σκέφτομαι "έπρεπε να ειχα είχα πει αυτο και εκείνο και το άλλο, δεν επρεπε να αφησω να πεσει κάτω εκεινο που μου ειπε". Γενικα μια συναισθηματική αστάθεια θα χαρακτήριζα την ολη ψυχολογία μου αυτη τη στιγμή.

    Σίγουρα ΔΕΝ με βοηθάει καθόλου η εργασιακή μου κατάσταση τη δεδομένη χρονική τη στιγμή (αν και πάει να στρώσει σιγα-σιγα το πράγμα), καθώς εργασιακά βρίσκομαι εδω και δυο και κάτι μήνες σε μια μεταβατική και ασταθή κατάσταση (ευτυχώς όχι άνεργος), με αποτέλεσμα αυτη η αστάθεια να συμπεριλαμβάνει ΚΑΙ αδράνεια πολλές φορές οπότε ετσι αποσυντονίζεται όποια ενδεχόμενη "εργασιοθεραπεια" θα μπορουσε να παίξει εναν Χ καταλυτικό ρόλο. Και συν τοις άλλοις η δουλειά μου περιλαμβάνει αρκετή τηλεργασία, οπότε αυτο εχει σαν αποτέλεσμα να περνάω πολύ χρόνο μόνος μου στο σπίτι.

    Γενικά προσπαθώ να γεμίζω το χρόνο μου με δραστηριότητες και να περναω καλά - μικρές συναυλιούλες σε μαγαζιά, προσπαθώ που και που να βρίσκω φίλους που είχαμε καιρό να βρεθούμε, εξασκώ το χόμπι μου δύο με τρεις φορες την εβδομαδα, κανονίζω επερχόμενα φεστιβάλ, ξεκινησα γυμναστικη εδω και κάποιο διάστημα σιγα-σιγα, διαβάζω όσο μπορω για μια εξέταση που θέλω να δώσω για επαγγελματικούς λόγους - αλλα κάθε μα κάθε φορά που ειμαι μόνος μου κάθομαι και τη σκέφτομαι. Ίσως άρχισε να γινεται λιγο εμμονή το όλο πράμα (;;;;;;;).

    Μέσα στο Πάσχα εκανα μια γνωριμία, φιληθήκαμε, αλλάξαμε τηλεφωνα αλλα δεν το προχώρησα. Μετα το Πάσχα έκανα μια δεύτερη γνωριμία, ήρθαμε πάρα πολυ κοντά αλλα δεν καναμε sex, για διάφορους λόγους, και μετα δεν ξανα ασχοληθηκα με αυτη τη γνωριμια αλλα ουτε και αυτη με μένα...ίσως σε δευτερο χρόνο. Μου φαινονται λιγο "σπασμωδικες" κινήσεις βεβαια αυτα, ισα-ισα για να τονώσω το ηθικό μου ισως ή να ξεχαστώ. Αλλά για να γράφω εδω, μάλλον ΔΕΝ ξεχνιέμαι !!

    Θεωρω οτι αυτο το διάστημα που περνάω θα ηταν το καλυτερο για αυτοβελτίωση - να δουλέψω τις αδυναμιες μου, να φτιάξω την αυτοπεποιθηση μου κλπ κλπ - και δεν το εκμεταλεύομαι ίσως στο 100% με το να κάθομαι και να σκέφτομαι ολα αυτα ή τουλάχιστον δεν το εκμεταλεύομαι με καθαρή σκέψη. Επικεντρώνεται η σκέψη μου σε αυτή, στα λάθη που έκανα, σε πράγματα που θα μπορουσα να ειχα πει και να ειχε κανει και δεν επικεντρώνομαι στη βελτιωση μου απο εδω και περα. Κοιτάω στο παρελθόν. Μερικές φορες κάνω ακόμη και πλατωνικούς διαλόγους σχετικά με το τι θα γίνει στην αστρονομική πιθανοτητα που την πετύχω στο δρόμο ή κάπου αλλού. Της μιλάω;;; Την προσπερνάω σαν να μην ειδα;; Ή τη βλεπω κανονικα και δεν μιλάω επιδεικτικά;;; Της λέω κάποια πράγματα που ήθελα να πω αλλα δεν είχα ποτέ την ευκαιρία να το κάνω με τον τρόπο που αποφάσισε να εξαφανιστεί;;;; (λέω "αστρονομικη πιθανότητα" γιατι δεν έχουμε κοινούς φίλους, κοινές παρέες, κοινές δραστηριότητες, δεν βγαίνουμε στα ίδια μέρη κ.λ.π. οπότε αν δε βρεθώ ηθελημένα στο δρόμο της, η πιθανότητα να την πετύχω τυχαία φαντάζει αστρονομική και αν εν τέλει γίνει αυτό τότε καλό θα ήταν να παίξω και ενα τζόκερ στο καπάκι).

    ΟΚ, το ξερω οτι ίσως αν το διάβαζα αυτο σαν τρίτος ειναι πολύ πιθανο να έβλεπα έναν άνθρωπο που κλαίγεται ενδεχομένως με ασήμαντα πράγματα αλλά οπως και να το κανουμε, συμβαίνει για κάποιο λόγο να έχω αυτα τα συναισθήματα, τι να κάνω;;; Εύχομαι πραγματικά να μην τα ειχα γιατί στην τελική δεν έπαθα κάτι εδω που τα λεμε. Αλλα δεν ειμαι ρομποτ....μακάρι να μπορούσα να πατήσω ενα κουμπί και να έφευγαν ολα αυτά αλλα δεν μπορω να το πατησω. Ίσως θελει το χρόνο του;

    Γιατί όμως συμβαίνει αυτο; Γιατι εχω κολλησει έτσι; Γιατι στεναχωριέμαι;
    Μια ζωη έχουμε, δεν θα έχουμε δεύτερη ευκαιρία, και η στεναχώρια και το αγχος δεν βοηθάει να δώσουμε τον καλό μας εαυτό σε ότι και αν κάνουμε μέσα σε αυτό το χρόνο που μας δόθηκε.


    Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας !!
    Last edited by BlindSeer; 26-04-2023 at 17:06.

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Ποσες φορες πρεπει να κανει ενας ανδρας σεξ
    By giorgos35 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 72
    Last Post: 19-12-2020, 13:36
  2. ποσες φορες το εχετε κανει συνεχομενα?
    By KARMA in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 39
    Last Post: 18-12-2020, 02:33
  3. Πόσες φορές συνεχόμενα μπορείτε να το ακούσετε;
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 13-06-2016, 21:01
  4. Πόσες φορές το σκέφτεστε το ίδιο πράγμα
    By mr bubbles in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 05-05-2013, 16:08
  5. Δεν έχει σημασία πόσες φορές θα πέσεις...
    By alexandros3 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 17-04-2008, 11:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •