Εξαντληση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 39
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,598
    οταν εισαι σε φυσιολογικα κιλα (οπως εσυ) αλλα κατι δεν σου καλοαρεσει στο σωμα σου, το φιαχνεις με γυμναστικη, οχι με διαιτα.
    ειδικα αν εισαι ανδρας.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Τι γυμναστικη ομως;
    Γυμναζομουν πριν το 19 που έπαθα την ορθοστατικη. Βασικά τον Σεπτέμβρη του 19 (ελαχιστα πριν την ορθοστατικη) στο δικαστήριο με τις γάτες ημουν στην καλύτερη φάση μου σωματικά, μου το είχε σχολιάσει και μια φίλη μου που είχε μπει μαρτυρας, είχα κάνει μύες στα μπράτσα και ημουν πολυ φιτ. Αλλα τότε είχα σταματήσει τη γυμναστική με βαρη και μάλλον ήταν το ότι ταιζα κοντά στα 150 γατιά καθημερινά, κουβαλούσα δέκα κιλά τροφες και δεν έτρωγα καν πρωινό ενώ περπατουσα αμέσως με το που ξυπνουσα. Δεν ήταν κάποια επιλογή διαλλειματικης νηστείας, απλώς τότε το σώμα μου δεν είχε ανάγκη. Ημουν ασταματητος. Μεχρι που δεν ημουν και κατέρρευσα.
    Το 2021 που πήρα τα κιλα δεν έκανα τίποτα,είχα βάλει τον άνθρωπο να ταΐζει τις γάτες και για πρώτη φορά εδώ και πολλά χρόνια περνούσα ώρες ξαπλωμενος, έτρωγα πράγματα που πριν μου έφερναν ταχυπαλμια και ξεκουραστηκα τόσο που πήρα τα 8 κιλά.
    Το 2022 δοκίμασα να ξαναρχίσω γυμναστικη αλλά κάτι στα βαρη με εξαντλεί, κάνει το κεφάλι μου να αιωρείται, δεν ξερω αν θα μπορέσω ξανά να κάνω συστηματικα τέτοιου είδους γυμναστικη. Καμψεις και πουλ απς κάνω χωρίς πρόβλημα. Κοιλιακους σε καμία περίπτωση, μου έφερναν ανέκαθεν τάση για εμετό. Με τη γυμναστικη βεβαια τρως και παραπάνω.

    Στην παρούσα φάση αυτή η ηπια δραστηριότητα με το κουβάλημα τροφών, το πατινι, το περπάτημα, με βοηθάει. Νιωθω δυνατός ξανά. Αλλα η αλήθεια είναι ότι για να φύγει το τοπικό λίπος θα πρέπει να κάνω κι αλλα πράγματα και δεν αρκεί ούτε η διατροφή. Ειδικα εφόσον η δικη μου διατροφή δεν είναι ιδανική και βασίζεται σε περιορισμό θερμίδων απλώς.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,598
    η κοιλια δουλευεται μονο με κοιλιακους, και υποθετω οτι το ξερεις, οποτε εσυ θα αποφασισεις αν θα κανεις κοιλιακους η εμετους.
    αν ειναι λιπος και οχι χαλαροτητα, γινεται με διατροφη, μονο που αν εισαι σε κανονικο βαρος. οπως εισαι αλλα εχεις ακομα κοιλια (δλδ τοπικο λιπος), οταν θα χασεις τοσα κιλα ωστε να χασεις την κοιλια, θα εισαι πολυ αδυνατος στα αλλα σημεια. οποτε παλι γυμναστικη πρεπει να κανεις ταυτοχρονα για να κερδισεις μυικο τονο .
    το αν θα κανεις η οχι γυμναστικη, ειναι δικο σου θεμα.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Οι κοιλιακοι θέλουν και διατροφή χαμηλή σε λίπος (που δεν κανω).
    Σημερα νιώθω καλύτερα, αλλά δεν πήγα στις γάτες.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Σκίουρε άμα θες κοιλιακούς πάρε ένα σχοινακι και ξεκινά. Από φαι θα τρως κότα, ρύζι, αυγά, αβοκάντο, φρούτα, λαχανικά. Εγγυημένα πράματα.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Τέτοιου είδους cardio δεν έχω πρόβλημα να κάνω, απλά μετά από οποιαδήποτε αερόβια, πεινάω και μου πέφτει το ζάχαρο.

    Σήμερα το πρωί ζυγιστηκα μετά από δύο ημέρες αύξησης θερμίδων και έχω πάρει 150 γραμμάρια. Αρα κάτι δεν πάει καλά. Βεβαια έτρωγα κυρίως γλυκά.

    Πριν πάντως που είχα σκύψει να δώσω την αντιβίωση σε ένα γατί που φιλοξενώ, όταν σηκώθηκα ένιωσα ζάλη. Δεν είναι η πρώτη φορά που κάνω ορθοστατικη υποταση αλλά αυτή η ζαλη/αδυναμία με ανησυχεί. Και δεν νομίζω ότι ειναι λογω φαγητού. Ισως λογω κοβιντ. Μετα τον κοβιντ εκανα μονο καρδιολογικο ελεγχο και μια γενικη αιματος, (δλδ αιματοκρίτη, σιδηρο και μια τροπονινη) δεν εκανα αλλες εξετασεις αιματος. Ισως πρεπει να κανω κι αλλα πραγματα.

    Πριν βγήκα έξω να ταισω τα γατιά της περιοχης, περπάτησα λίγο δλδ, και ανέβηκα και τους δύο ορόφους για το γατι που φιλοξενω. Δεν έχω φάει ακόμα, το πρωί με το που ξυπνάω παίρνω την κάψουλα μαστίχας και περιμένω να φάω μετά. Συνηθως ξυπνάω κατά τις επτά, ταΐζω τις γάτες μου, κάνω καμιά δουλειά και μετά κάθομαι στο κρεβάτι μέχρι τις 9 περίπου, διαβάζω ή βλέπω κατι και μετα σηκώνομαι να φάω πρωινό (μισό τοστ). Μετα δεν τρώω τίποτα μέχρι τις 2 περίπου και στο μεταξύ παω με το πατινι στις γάτες. Η δραστηριότητα ανεβάζει το ζάχαρο για αυτές τις ώρες. Αν βέβαια νιώσω συμπτώματα υπογλυκαιμιας ,τρώω καποιο σνακ, κανένα σοκολατακι ή μπανάνα. Το να μην τρώω συχνά γεύματα ήταν κάτι που προσπάθησα αρκετά. Οι αντιδραστικες υπογλυκαιμιες μου οφείλονταν εν μέρη εκεί. Ο ενδοκρινολογος μου είχε πει να περιμένω τετράωρα, όχι δίωρο όπως έκανα παλιά. Προσπαθώ να το τηρώ. Οσο ενδιδω στο σνακινγκ ή στην λιγουρα, τόσο χειρότερα γίνομαι θεωρώ.
    Ισως προσπαθήσω να αυξήσω λίγο την πρωτεΐνη μου και όχι τους υδατάνθρακες αν και τα macros μου χοντρικά βγαίνουν εντάξει, απο πρωτεϊνική λειψη δλδ (αυτό μου βγάζει και η ζυγαριά που το αναλυει) Αλλα μάλλον δεν παίρνω αρκετή πρωτεΐνη.
    Last edited by Skiouros8; 13-01-2023 at 08:27.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,598
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Τέτοιου είδους cardio δεν έχω πρόβλημα να κάνω, απλά μετά από οποιαδήποτε αερόβια, πεινάω και μου πέφτει το ζάχαρο.

    Σήμερα το πρωί ζυγιστηκα μετά από δύο ημέρες αύξησης θερμίδων και έχω πάρει 150 γραμμάρια. Αρα κάτι δεν πάει καλά. Βεβαια έτρωγα κυρίως γλυκά......
    οταν πεινας επειδη εκανες γυμναστικη , ΦΑΕ!!!
    αμαν ρε σκιουρε, σε δυο γαιδαρους αχυρο δεν μπορεις να μοιρασεις.

    θεωρω οτι βρηκες παιχνιδακι για την ΙΔΨ σου με την διατροφη που κανεις.
    τρως πολυ λιγο, δεν ε χουν σημασια οι αδυναμιες και οι ζαλαδες σου γιατι υποσιτιζεσαι.
    τι θα πει μισο τοστ παιδακι μου, 60 κιλα ανδρας;;;;;;

    οσο για τα 150 γρ.
    δεν θα υπολογιζεις ποτε τπτ κατω απο μισο κιλο και δεν θα ζυγιζεσαι ΠΟΤΕ συχνοτερα απο 1 φορα την εβδομαδα. καλυτερα ακομα, 1 φορα τον μηνα.
    τετοιου ειδους αυξομειωσεις γραμμαριων, γινονται συνεχως και μονο απο αυξομειωση της κατακρατησης στον οργανισμο, απο μερα σε μερα κι απο ωρα σε ωρα.

    το ζυγισμα και το κυνηγι της διατροφης, ειναι σκετη πυροδοτηση της ΙΨΔ , κι εσυ εχεις αρκετες ακομα...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Αυτες τις μερες νιώθω καλα, αλλά η αλήθεια είναι ότι έχασα μισό κιλό ακόμα. Αν οι θερμίδες μου βγαίνουν χαμηλές με βάση το ποσό πεινάω,τι γινεται; Δεν νιώθω να περιορίζω τον εαυτό μου δηλαδή πλέον. Ισα ισα μου αρέσει που δεν νιώθω την ανάγκη, όπως πέρυσι, να τρωω συνέχεια.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,598
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Αυτες τις μερες νιώθω καλα, αλλά η αλήθεια είναι ότι έχασα μισό κιλό ακόμα. Αν οι θερμίδες μου βγαίνουν χαμηλές με βάση το ποσό πεινάω,τι γινεται; Δεν νιώθω να περιορίζω τον εαυτό μου δηλαδή πλέον. Ισα ισα μου αρέσει που δεν νιώθω την ανάγκη, όπως πέρυσι, να τρωω συνέχεια.
    αν μετρας ακομα, πρεπει να προσανατολισεις το προγραμμα σου σε συντηρηση, οχι σε απωλεια.
    σου εχω πει παραπανω τις θερμιδες.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Αν δεν πεινάω όμως πώς θα αυξήσω τις θερμιδες; Σημερα πάλι νιώθω αρκετά κουρασμενος, ήμουν στο πόδι όλη μέρα Χθες, ίσως για αυτό. Το βραδυ στον υπνο μου με πιανει και ενας περιεργος σφυγμωδης πονοκεφαλος στους κροταφους , δεν ξερω τι ειναι. Ισως χαμηλη πιεση; Κατι ενδοκρανιακο; Ελλειψη καλης ενυδατωσης; Δεν ξερω.
    Προσπαθησα να φάω παραπάνω σημερα, αλλά μου βγήκαν περίπου μόνο 200 θερμιδες παραπάνω. Απο την άλλη φοβαμαι κιόλας να φάω πολύ παραπανω, γιατί δεν ξέρω μήπως αρχίσω να παίρνω κιλα παλι.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,598
    με τον ιδιο τροπο που τις μειωσες οταν πεινουσες. με προγραμμα και προσπαθεια.
    δεν θα αυξησεις πολυ τον ογκο της τροφης, απλα θα την κανεις λιγο πιο παχυντικη. οποτε η "πεινα", δεν εχει σχεση.
    δηλαδη οταν τρως ενα τοστ, βαλε και μια κουταλια βουτυρο. παλι ενα τοστ ειναι. οποτε η "πεινα" δεν εχει καμια σχεση.
    αν βαλεις θερμιδες συντηρησης, δεν θα βαλεις κιλα. κι αν βαλεις, θα βαλεις ενα κιλο και θα ξαναπροσεξεις. κανεις δεν εβαλε 10 κιλα μαζεμενα....

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Σημερα πάντως ήμουν 300 γραμμάρια πανω. Επισης νιώθω πιο ωραίος σε αυτά τα κιλα, μου πάνε καλύτερα οι μπλούζες μου. Η κοιλιά μου σας φαίνεται μεγάλη;

    https://ibb.co/ypqrK46

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Δεν έχεις παιδί μου κοιλιά. Κάνε λίγη γυμναστικουλα να τονωθούν οι κοιλιακοί σου και να είναι πιο ευδιάκριτοι.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by ioudinthi View Post
    Δεν έχεις παιδί μου κοιλιά. Κάνε λίγη γυμναστικουλα να τονωθούν οι κοιλιακοί σου και να είναι πιο ευδιάκριτοι.
    οι ασκήσεις κοιλιακών επειδή πιέζουν το διαφραγμα συνήθως μου φέρνουν τάση για εμετό. Θα δω μήπως με κάποιου άλλου τύπου αερόβια αν μπορέσω να κάνω κάτι. Απλα το κακό με τη γυμναστικη είναι ότι δεν είμαι σίγουρος πόσες θερμίδες καίω και ποσο μπορώ να φάω μετά. Θα ήθελα πάντως να γίνει λίγο πιο επίπεδη πρώτα.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Σημερα πάντως ήμουν 300 γραμμάρια πανω. Επισης νιώθω πιο ωραίος σε αυτά τα κιλα, μου πάνε καλύτερα οι μπλούζες μου. Η κοιλιά μου σας φαίνεται μεγάλη;

    https://ibb.co/ypqrK46
    Μεγάλη σίγουρα όχι αλλά είναι κάπως στρογγυλή. Τι σημασία έχει όμως τι θα πω εγώ ή ο παραδίπλα; Αυτό που μετράει είναι να είσαι εσύ ευχαριστημένος μ' αυτό που βλέπεις.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Bespar, κακή διάθεση και εξάντληση
    By Kon20 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 27-01-2021, 16:36
  2. κατάθλιψη κ εξάντληση
    By mstrouf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 104
    Last Post: 27-07-2008, 22:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •