Εξαντληση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789

    Εξαντληση

    Ενω είμαι γενικά καλά , τις τελευταίες μέρες νιώθω εξαντληση. Κοιμαμαι περίπου 7-8 ωρες το βράδυ παρολα αυτα ξύπνησα κουρασμένος,με ζαλάδα, τάση για εμετό και brain fog. Μηπως υπερεξαντλησα τον οργανισμό μου; Είμαι και σε δίαιτα (όχι κάτι εξτριμ, απλώς μετραω θερμίδες) και φοβαμαι μηπως έκαψα παραπάνω από όσες λαμβανω και υπολειτουργω. Ηρθα να ταισω τις γατες και με έπιασε βροχή, ζαλιζομαι, ηρθα στο ξενοδοχείο με το πατινι και περιμένω το ταξί να με πάρει σπίτι μου. Μαλλον θα καταρρευσω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Ειμαι ολοένα και χειρότερα. δεν ξέρω μήπως είναι ιλιγγος γιατί έχω θέμα στο αυτι και σήμερα οι εμβοες είναι πιο έντονες. Εχω και πρησμενους λεμφαδένες. Αυτο το πράγμα στο στόμα μου ελάχιστα έγινε καλύτερα. Η πίεση μου είναι καλή προς χαμηλή. Το ζάχαρο μου μετά από μια μακαρονάδα ήταν μόνο 74, αναγκάστηκα να φάω σοκολάτα και θα μετρηθω πάλι σε λίγο. Ειχα και τάση για εμετό, φαντάσου πόσο ήταν πριν φάω τη μακαρονάδα. Κατι μου συμβαίνει. Δεν νομίζω να τη βγάλω καθαρή. Δεν σκέφτομαι καν καθαρα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    καλησπερα.
    ποσα κιλα εισαι τωρα και με τι υψος;
    ποσα κιλα εχεις χασει και σε ποσο χρονο;
    ποσες ημερησιες θερμιδες ειναι ο στοχος σου;
    ποσα κιλα θελεις να χασεις ακομα και σε ποσο χρονο;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Δεν νιώθω άνετα να πω το ύψος μου, το BMI μου αυτη τη στιγμή είναι 22.1 , θέλω να χάσω ακόμα ένα δυο κιλα και μετά να μείνω εκεί. Οι θερμίδες μου είναι περίπου 1.800 την ημερα. Τρωω και γλυκα και σνακ. Εφαρμοζω επισης μια τεχικη που διαβασα στο βιβλιο The glucose revolution που περιοριζει τις μεταπτωσεις του ζαχαρου.
    Ενιωθα μια χαρά μέχρι χθες.
    Δεν ξέρω μήπως φταίει που έκοψα όλα τα φάρμακα. Και όταν λέω όλα, εννοώ πως δεν παίρνω πια το φάρμακο που ήταν πιο δυσκολο να κόψω, δηλαδή την ομεπραζολη. Ειμαι με τα φυτικά της μαστίχας. Οχι πως δεν έχω καούρες αλλά μέχρι τώρα το παλεύω.

    Μετα τη σοκολάτα σαν να ξύπνησα, ίσως ήταν υπογλυκαιμία (σίγουρα ήταν αφού μεταγευματικο ήταν 74). Αν και πριν δεν ενιωθα καλά, ισως είναι συσσωρευμενη κούραση.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    οταν λες οτι εκοψες τα φαρμακα, ηταν για ψυχικες παθησεις ή για οργανικες;

    εσυ ειχες υποταση και υπογλυκαιμιες και με τα παραπανω κιλα και τωρα υποσιτιζεσαι, εστω και ελαφρως.
    και 3 να εχασες, εξηγουνται πολυ λογικα και η κουραση και η πτωση του ζαχαρου.
    να πας σε διατροφη συντηρησης και να χασεις πολυ πιο ΑΡΓΑ απ οτι υπολογιζες τα 1-2 κιλα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Δεν νιώθω άνετα να πω το ύψος μου, το BMI μου αυτη τη στιγμή είναι 22.1 , θέλω να χάσω ακόμα ένα δυο κιλα και μετά να μείνω εκεί. Οι θερμίδες μου είναι περίπου 1.800 την ημερα. Τρωω και γλυκα και σνακ. Εφαρμοζω επισης μια τεχικη που διαβασα στο βιβλιο The glucose revolution που περιοριζει τις μεταπτωσεις του ζαχαρου.
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Ενιωθα μια χαρά μέχρι χθες.
    Δεν ξέρω μήπως φταίει που έκοψα όλα τα φάρμακα. Και όταν λέω όλα, εννοώ πως δεν παίρνω πια το φάρμακο που ήταν πιο δυσκολο να κόψω, δηλαδή την ομεπραζολη. Ειμαι με τα φυτικά της μαστίχας. Οχι πως δεν έχω καούρες αλλά μέχρι τώρα το παλεύω.

    Μετα τη σοκολάτα σαν να ξύπνησα, ίσως ήταν υπογλυκαιμία (σίγουρα ήταν αφού μεταγευματικο ήταν 74). Αν και πριν δεν ενιωθα καλά, ισως είναι συσσωρευμενη κούραση.


    για να εχεις ΒΜΙ 22.1, εισαι ηδη ελλειποβαρης κι εσυ εισαι σε διαδικασια απωλειας.
    εβαλα υποθετικα μεγεθη και για 30 χρονων ανδρα με 170 υψος και 65 κιλα, το ΒΜΙ ειναι 22.5....το φυσιολογικο ΒΜΙ εχει ανωτερο οριο το 25 κι εσυ εισαι 22.

    οπως καταλαβαινεις, καταπονεις τον οργανισμο σου γιατι εχεις βαλει στο μυαλο σου οτι πρεπει να εισαι στα κατωτατα ορια και οχι στα μεσαια κι ως προβληματικος στην υποταση και ισως και στο ζαχαρο, εχεις ζαλαδες.

    δικαιωμα σου να κανεις υπερβολες, αλλα μην παραξενευεσαι και μην μας ζαλισεις επειδη αποφασισες να γινεις 60 κιλα, 30 χρονων ανδρας!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    οταν λες οτι εκοψες τα φαρμακα, ηταν για ψυχικες παθησεις ή για οργανικες;

    εσυ ειχες υποταση και υπογλυκαιμιες και με τα παραπανω κιλα και τωρα υποσιτιζεσαι, εστω και ελαφρως.
    και 3 να εχασες, εξηγουνται πολυ λογικα και η κουραση και η πτωση του ζαχαρου.
    να πας σε διατροφη συντηρησης και να χασεις πολυ πιο ΑΡΓΑ απ οτι υπολογιζες τα 1-2 κιλα.
    Πώς υποσιτιζομαι; 22 BMI μια χαρά δεν είναι;
    δεν θυμάμαι τώρα ποιες είναι οι θερμίδες συντήρησης, το είχα δει σε ένα σαιτ, ειχα επιλέξει την οχι γρήγορη απώλεια κιλών, όχι δηλαδή εξτριμ διαιτα. Βεβαια δεν ήμουν σίγουρος για το επίπεδο δραστηριότητάς μου. Τι θεωρείται δραστηριότητα; κάθε μέρα πάω με το πατινι (που καιει κάποιες θερμίδες βεβαια γιατί είμαι όρθιος και θέλει και στήριξη κορμού) να ταίσω τις γάτες και εχω ένα βαθμό δραστηριότητας αφού κουβαλάω τις τροφές, πηδαω φράχτες κλπ,αλλά δεν ειμαι σιγουρος ότι αυτό εννοούν άρα έβαλα ότι δεν ειμαι δραστήριος και μου μειωσε τις θερμιδες.
    Παντως ενιωθα πολύ καλύτερα πάρα όταν είχα πάρει τα κιλα, τότε ενιωθα συνέχεια την ανάγκη να τρωω, τώρα είχαν περιοριστεί αρκετά οι μεταπτωσεις στο ζάχαρο, όχι πως δεν τις έχω, αλλά τις διαχειριζομαι καλύτερα.

    Λες να έκανα ζημιά στον οργανισμό μου;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Μηπως το έγραψα λαθος; Γιατι εμενα στο σαιτ μου το εβγαζε οτι ειμαι φυσιολογικος
    Τέλος πάντων θα το ξαναδώ μετα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    A, με έβαλες 1.70 . δεν ειμαι 1.70

  10. #10
    Από άγχος και αρνητικές σκέψεις πως πας? Αν έχεις και ιδίως είναι σε έντονο βαθμό, θα λεγα πως δεν είναι από τη δίαιτα. Στην εξάντληση λόγω δίαιατας έχουμε ζαλάδες, ημικρανίες, εφίδρωση, υπνηλία, αλλά καθόλου ή σχεδόν καθόλου σκέψεις άσχετες με το θέμα αυτό.
    γιάννης

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Οχι, δεν έπαιρνα ψυχιατρικά φάρμακα. Μονο ζαναξ που έχω από τον Οκτώβρη να παρω. Εκοψα την ομεπραζολη για το στομάχι που την έπαιρνα ον και οφ τρία χρόνια. Το εκανα σταδιακά αλλά και παλι φοβαμαι. Αυτα τα φάρμακα δεν πρέπει να τα παίρνεις τόσο καιρό, ενδέχεται να μου προκάλεσαν την μικροσκοπικη αιματουρια, βλάπτουν τα νεφρα. Οχι πως δεν θα ξαναπαρω κάποια στιγμή (είναι αναπόφευκτο γιατι ο οισοφαγος μου είναι εκ φύσεως στενος) αλλα τουλάχιστον να απέχω για κάποιους μήνες και να κανω μονο περιστασιακες θεραπείες.

    Τωρα παίρνω μονο τη μαστιχα και κάποιες φορές βιταμίνη d και c. και περιστασιακα κανένα ντεπον (όχι συχνα).

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    A, με έβαλες 1.70 . δεν ειμαι 1.70
    οσο θελω θα σε βαλω αφου δεν λες!!!
    το ειπα οτι εβαλα υποθετικα μεγεθη.
    ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ εισαι και μαλιστα στα μεσαια επιπεδα, οχι στα ανωτερα.
    ΑΛΛΑ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΠΩΛΕΙΑΣ.
    που σημαινει οτι υποσιτιζεσαι!!!!!!
    πρεπει να μπεις σε συντηρηση.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    στα μεγεθη που εβαλα, θες 2200 την ημερα για ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ και 1700 για απωλεια μισο κιλο την εβδομαδα.

    κανονισε...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    αυτό που ήθελα ήταν να επιστρέψουν τα ζυγωματικά μου και να φύγει η μπακα που είχε διαμορφωθεί. Οχι πως δεν μου άρεσα λίγο πιο παχύς, το πρόσωπό μου φαινόταν ακόμα όμορφο αλλά εγώ δεν ενιωθα καλά. Τωρα επέστρεψαν τα ζυγωματικά μου αλλά όχι όπως ήταν όταν είχα την οισοφαγιτιδα. Βεβαια ίσως αυτό να μην ήταν ποτε το ιδανικό, γιατι τωρα που το σκέφτομαι έκανε το πιγούνι μου λίγο πιο μακρυ.

    Θα ξανακοιτάξω μετά πόσες είναι οι θερμίδες συντήρησης και θα το δοκιμάσω. Τα δύο κιλά θέλω περισσότερο να τα χάσω για ασφάλεια, να έχω δηλαδή το περιθώριο να τρωω πού και πού παραπάνω. Αν και τώρα εφαρμοζω και cheat days, cheats meals μάλλον περισσότερο, δεν είναι ότι ειμαι και πολυ αυστηρός.
    Χτες πχ έφαγα:
    Μισό τοστ
    Πατατες στον ατμομαγειρα και ομελέτα δύο αυγών με λαχανικα
    1 μικρό προφιτερολ (περίπου 199 θερμιδες)
    ένα μπολ ποπ κορν
    Τρια m&ms με φιστίκι
    δύο κουλούρια καρότου
    1 τοστ με λαχανικά και γαλοπούλα



    σήμερα μέχρι τώρα εφαγα (υποτιθεται οτι θα φαω ο,τι θελω σημερα):
    μισό τοστ
    1 μπισκότο (88 θερμιδες)
    μακαρόνια με σάλτσα ντομάτας και τόνο
    τρία κομμάτια σοκολάτα

    περίπου 909+ θερμιδες ήδη
    Last edited by Skiouros8; 11-01-2023 at 16:41.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Οταν ημουν 15 η αλήθεια είναι ότι είχα επεισόδιο νευρικής ανορεξίας. Ημουν δηλαδή ένα βήμα πριν νοσηλευτω. Λογω ιδεοψυχαναγκασμων. Δεν έτρωγα τιποτα όλη τη μέρα και σηκωνομουν στις 4 το πρωί και έτρωγα γλυκά (ήταν το μοναδικό γεύμα της ημερας) Παραλληλα περπατουσα πάρα πολύ και γυμναζομουν με βαρακια. Είχα εκτακτες τότε (δεν ήξερα τι είναι). Δεν το είχα κάνει για να χάσω κιλα, ήταν περισσότερο μια άσκηση πειθαρχίας που το OCD πήρε στα ακρα. Μετα μου πέρασε (αφού απείλησε ο πατέρας μου ότι θα με πάρει στο νοσοκομείο) και άρχισα να τρωω. Νομιζω ήταν το μοναδικό επεισόδιο που είχα ποτε με το φαγητό. Ουτε δίαιτα είχε χρειαστεί να κάνω ποτε. Τωρα φοβήθηκα ότι τα κιλα θα μου μείνουν γιατί δεν είμαι πια 20. Τα πηρα γιατι μετά την οισοφαγιτιδα και με το χαπι που επαιρνα για τους παλμους αρχισα να τρωω παρα πολυ. Παλι καλα που δεν πηρα και παραπανω, αντεχει το σωμα μου.

    Ισως αυξήσω τις θερμιδες και ξεκινήσω πάλι γυμναστικη. Εχω μπάρες στο σπίτι απλά φοβάμαι μήπως εξανλτηθω . Και επισης όσες φορές το επιχειρησα πέρυσι με έπιανε ζάλη και αίσθηση ότι αιωρούμαι μετά.
    Last edited by Skiouros8; 11-01-2023 at 16:42.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Bespar, κακή διάθεση και εξάντληση
    By Kon20 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 27-01-2021, 16:36
  2. κατάθλιψη κ εξάντληση
    By mstrouf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 104
    Last Post: 27-07-2008, 22:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •