Εξαντληση - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 39 of 39
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Ωραία ξεκινά τζογκινγ και κάνε και ένα δεκάλεπτο σχοινακι. Κατέβασε μια εφαρμογή που μετράει τις θερμίδες ανάλογα την σωματική άσκηση και την ένταση αυτής και θα ξέρεις περίπου τι καις. Μετά όμως δε θα πας να φας γλυκά γτ δεν κάνεις τίποτα έτσι. Μετά φάε μια ομελέτα με λαχανικά για παράδειγμα. Γενικά έχε στο νου σου πρωτεϊνη μετά την άσκηση. Α και το περπάτημα κάνει επίπεδη κοιλιά. Αυτά τα έκανα εγώ και έφυγε η κοιλιά μου και δε είχα την δική σου κοιλιά αλλά μπάκα γερή από ξύδια.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Ε όχι και στρογγυλή αγαπητέ/η. Επίπεδη και όμορφη είναι.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by ioudinthi View Post
    Ωραία ξεκινά τζογκινγ και κάνε και ένα δεκάλεπτο σχοινακι. Κατέβασε μια εφαρμογή που μετράει τις θερμίδες ανάλογα την σωματική άσκηση και την ένταση αυτής και θα ξέρεις περίπου τι καις. Μετά όμως δε θα πας να φας γλυκά γτ δεν κάνεις τίποτα έτσι. Μετά φάε μια ομελέτα με λαχανικά για παράδειγμα. Γενικά έχε στο νου σου πρωτεϊνη μετά την άσκηση. Α και το περπάτημα κάνει επίπεδη κοιλιά. Αυτά τα έκανα εγώ και έφυγε η κοιλιά μου και δε είχα την δική σου κοιλιά αλλά μπάκα γερή από ξύδια.
    θα το ψάξω αυτό που λες με την εφαρμογη, γιατί χωρίς να ξέρω τι καίω καταλήγω ή να τρωω παραπάνω ή να υποσιτιζομαι. Ηδη δεν ξέρω αν είμαι δραστήριος ή οχι, δεν μπορώ να κρίνω κι έτσι δεν ξέρω αν πρέπει να τρωω τις έξτρα 200 θερμιδες που λέει το ένα πλάνο για τους δραστήριους. Θα παραγγείλω σχοινάκι να δοκιμάσω. Το σώμα μου γενικά ανταποκρίνεται εύκολα στη γυμναστικη, δηλαδή αν το βάλω στόχο σίγουρα θα έχω καλύτερο σώμα από τον τραμπουκο, αν και εγώ δεν βάζω εύκολα μύες, μου είναι πιο εύκολη η γράμμωση.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Μια ωραία εφαρμογή είναι το Yazio. Κοίταξε την. Ίσως σε βολεψει. Για να βάλεις μύες πρέπει να αναπληρώνεις τις θερμίδες που καις με τη γυμναστική και φυσικά με πρωτεϊνη. Η γράμμωση επιτυγχάνεται με αερόβια υψηλής έντασης (να σταξεις δηλαδή) και χαμηλή σε λίπος διατροφή. Για την κοιλιά που θες να δώσεις έμφαση να αποφεύγεις τη ζάχαρη ρητά. Αν θες γλυκό φάε μπανάνα, μαύρο ψωμί με μέλι και φυστικοβουτυρο, ταχίνι με μέλι, μαύρη σοκολάτα. Όχι όλα μαζί. Κάτι από αυτά. Θα δεις μεγάλη διαφορά με το σχοινακι, αλλά κοίτα, σε όλα αυτά σπουδαίο ρόλο παίζει η τακτικότητα. Μη το ξεχάσεις. Αυτό σημαίνει ότι κάνω 4-5 προπονήσεις τη βδομάδα. Το καλύτερο (για μένα) είναι τρεις μέρες γυμναστική, μια ξεκούραση.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by ioudinthi View Post
    Μια ωραία εφαρμογή είναι το Yazio. Κοίταξε την. Ίσως σε βολεψει. Για να βάλεις μύες πρέπει να αναπληρώνεις τις θερμίδες που καις με τη γυμναστική και φυσικά με πρωτεϊνη. Η γράμμωση επιτυγχάνεται με αερόβια υψηλής έντασης (να σταξεις δηλαδή) και χαμηλή σε λίπος διατροφή. Για την κοιλιά που θες να δώσεις έμφαση να αποφεύγεις τη ζάχαρη ρητά. Αν θες γλυκό φάε μπανάνα, μαύρο ψωμί με μέλι και φυστικοβουτυρο, ταχίνι με μέλι, μαύρη σοκολάτα. Όχι όλα μαζί. Κάτι από αυτά. Θα δεις μεγάλη διαφορά με το σχοινακι, αλλά κοίτα, σε όλα αυτά σπουδαίο ρόλο παίζει η τακτικότητα. Μη το ξεχάσεις. Αυτό σημαίνει ότι κάνω 4-5 προπονήσεις τη βδομάδα. Το καλύτερο (για μένα) είναι τρεις μέρες γυμναστική, μια ξεκούραση.
    Εγω παλια εκανα μια μερα γυμναστικη και μια μερα rest day. Βεβαια σκεφτομαι, και να πετύχω χαμηλο body fat, για ποιον θα το πετύχω αφού δεν έχω γκομενα; Οκ το να χάσω τα κιλα και να επιστρέψει το σώμα μου εκεί που ήθελα,το έκανα για μένα, όπως και τη φροντίδα στο δέρμα μου, αλλά για κάτι πιο απαιτητικό, τυπου να κόψω τα γλυκά, δεν ξερω αν θα μπω στον κόπο. Ωστοσο, για να πω την αλήθεια, νιώθω πολυ καλύτερα και οργανικά πάρα όταν ήμουν 7 κιλα πάνω (τρωγοντας ακομα βλακειες, απλως περιοριζοντας τις θερμιδες),άρα ίσως με βοηθήσει η καύση του λίπους γενικά. Αφου βεβαια τσεκάρω πρώτα τον αιματοκρίτη μου. Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις, θα κοιτάξω και την εφαρμογη.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,066
    Quote Originally Posted by ioudinthi View Post
    Μια ωραία εφαρμογή είναι το Yazio. Κοίταξε την. Ίσως σε βολεψει. Για να βάλεις μύες πρέπει να αναπληρώνεις τις θερμίδες που καις με τη γυμναστική και φυσικά με πρωτεϊνη. Η γράμμωση επιτυγχάνεται με αερόβια υψηλής έντασης (να σταξεις δηλαδή) και χαμηλή σε λίπος διατροφή. Για την κοιλιά που θες να δώσεις έμφαση να αποφεύγεις τη ζάχαρη ρητά. Αν θες γλυκό φάε μπανάνα, μαύρο ψωμί με μέλι και φυστικοβουτυρο, ταχίνι με μέλι, μαύρη σοκολάτα. Όχι όλα μαζί. Κάτι από αυτά. Θα δεις μεγάλη διαφορά με το σχοινακι, αλλά κοίτα, σε όλα αυτά σπουδαίο ρόλο παίζει η τακτικότητα. Μη το ξεχάσεις. Αυτό σημαίνει ότι κάνω 4-5 προπονήσεις τη βδομάδα. Το καλύτερο (για μένα) είναι τρεις μέρες γυμναστική, μια ξεκούραση.
    Α ρε Ιουδίνθη...Life coach έπρεπε να γίνεις ή διατροφολόγος...Χαραμίζεσα� �!
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Είδες Yoco ? Όλα τα ξέρει η κυρά Ioudinthi! Χαχ.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Δεν πειράζει που δεν έχεις γκόμενα, όταν την βρεις θα είσαι μανούλι όμως! Αυτά τα κάνεις για τον εαυτό σου, για κανέναν άλλον. Να αρέσεις σε σένα στο καθρέφτη. Λοιπόν ,πράξε, κρίνε, και συμπέρανε.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Σταματησα να μετράω θερμιδες (μετραω πάνω κάτω, αλλα οχι στη λεπτομέρεια), έκανα βασικα αύξηση θερμίδων, και το αποτέλεσμα ήταν να πάρω ένα κιλό
    Αρα τώρα πρέπει να γυρίσω στον περιορισμό θερμίδων; Ημουν και άρρωστος αυτή τη βδομάδα,αναγκάστηκα να τρωω παραπάνω γιατί ένιωθα αδυναμία. Εφαγα βεβαια και αρκετά γλυκά και σνακ.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Bespar, κακή διάθεση και εξάντληση
    By Kon20 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 27-01-2021, 16:36
  2. κατάθλιψη κ εξάντληση
    By mstrouf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 104
    Last Post: 27-07-2008, 22:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •