Κρίση πανικού; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Η αποπροσωποιηση είναι σύμπτωμα ακραιου άγχους και ουσιαστικά είναι άμυνα.
    Οι ανεπιθύμητες σκέψεις είναι ιδεοληψίες κι έρχονται και αυτές όταν έχουμε εντονο άγχος και ανησυχία.
    Γιατι ταλαιπώρησε και δεν πήγαινες σε έναν καλό ψυχίατρο να του πεις τι σου συμβαίνει;
    Πριν τη χρήση μαριχουανας είχες τέτοιου είδους συμπτώματα έστω και περιστασιακά;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    καταλαβαίνω απόλυτα τι λες απλά καμία φορά είναι πάνω από τις δυνάμεις μου στο λέω εγώ που έχω πάει σε δέκα καρδιολογους και πόσους ακόμα γιατρούς...βλέπω όμως ότι καμία φορά μπορεί και με νικάει και πλέον είναι περισσότερες οι φορές που νε νικάει δυστυχώς..

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    13
    Iwsif95, Οχι δεν ειχα τιποτα τέτοιο γιαυτο νιωθω σαν να τρελαίνομαι. Ειχα σιγουρα άγχος, αλλα κρίσεις πανικού,ολα ολα αυτα δεν ειχα τιποτα απολύτως. Μετα την χρήση έσκασαν ολα μαζι και αν δεν το έψαχνα σιγουρα θα ειχα βαλει τέλος στην ζωη μου.
    Η δύσπνοια,ο πονος στο στήθος μου ολα αυτα με είχαν κανει να ειμαι σιγουρη οτι πεθαίνω.
    Πραγματικα δεν θελω να παρω φάρμακα..
    Υπάρχει περίπτωση να ειναι λόγω της μαριχουάνας και να περάσει σιγα σιγα; Αν και εχουν περάσει σιγουρα μηνες απο τοτε

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    δεν νομίζω να κρατάει τόσο η χρήση μαριχουανας!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Ισως η χρήση να πυροδότησε κάποια διαταραχή άγχους.
    Αυτο θα σου το πει ένας ψυχολόγος ή ένας ψυχίατρος.
    Υπάρχουν και εναλλακτικές των φαρμάκων, μη φοβάσαι τους ψυχιάτρους αρκεί να πας σε κάποιον που ασχολείται και με ψυχοθεραπεία.
    Το θέμα είναι ότι ταλαιπωρείσαι καιρό και είναι κρίμα

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    13
    Ιωσηφ μου καλησπερα, υπάρχει περίπτωση να μου προκάλεσε σχιζοφρένεια; Η αν τυχών διαταράχθηκε το νευρικό κεντρικό σύστημα να στρωσει απο μονο του; Θα μπορω να ειμαι οπως πριν;;
    Μερικες φορες νιωθω σαν να μυρμηγκιάζει ο εγκέφαλος μου,σαν κάψιμο κάπως.
    Και στην καρδιά νιωθω τσιμπήματα και μερικες φορες σαν καούρες,καψίματα.

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    13
    Οχι μονο ο εγκέφαλος μου,στο πρόσωπο γενικότερα βασικα. Και επίσης νιωθω μια αδυναμια στους μυς. Συνεχεια.
    Και μουδιάζουν πολυ συχνά τα χέρια και οι ώμοι μου

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Αυτά όλα που αναφέρεις είναι συνηθισμένα ψυχοσωματικά συμπτώματα που τα έχουμε οι περισσότεροι εδω μεσα να ξερεις ???? και δείχνουν ότι βρίσκεσαι υπό συνεχές άγχος και φόβο γιαυτό παθαίνεις μάλλον και κρίσεις πανικού.
    σχιζοφρένεια δεν έχεις ειναι κάτι σοβαρό μην διαβάζεις τέτοια πράγματα στο ίντερνετ γιατί επιδεινώνουν την κατάσταση σου .
    Το αν φύγει από μόνο του δεν το ξέρω , αν πρόκειται για διαταραχή άγχους (υπάρχουν διάφορες όπως διαταραχή πανικού πχ) σίγουρα θα χρειαστείς αξιολόγηση από ψυχολόγο/ ψυχίατρο

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Αλλα το σωστό είναι,και αυτό λένε και οι γιατροί ,πριν στραφούμε στο ψυχολογικό κομμάτι πρέπει πρώτα να αποκλείσουμε τα παθολογικά.
    Οποτε ξεκινάς με εξετάσεις αίματος για αρχή.
    εγώ αυτό έκανα και βγήκαν καθαρές και αναρωτιόμουν γιατί αφού ένιωθα όλα αυτά..δεν μπορούσα να δεχτώ στην αρχή ότι όλα αυτά είναι αποτέλεσμα του άγχους

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    13
    Δεν ξες ποσο ευγνώμων ειμαι που μπορω να μιλησω και να με καθησυχάζεις σε ευχαριστω..
    Πηγα σημερα στον νευρολόγο,αυριο εχω ραντεβού όποτε θα πω τι μου ειπε..
    δεν ξες ποσο ηρέμησα με οσα ειπες σε ευχαριστω..
    Απλα απο ολα αυτα τα συμπτώματα νομιζω οτι μπορει να εχω ΣΚΠ γιατι μουδιάζει το πρόσωπο μου(+εγκέφαλος) πολυ συχνά.. η δύσπνοια που εχω ολη μερα καθε μερα. Και η αδυναμια… σε ολο μου το σώμα λες και εχω μονίμως ενα τρέμουλο απο μέσα.. Και με πιάνουν πόνοι σε διαφορά σημεία του σώματος σε άκυρες στιγμές.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by Eleni11 View Post
    Δεν ξες ποσο ευγνώμων ειμαι που μπορω να μιλησω και να με καθησυχάζεις σε ευχαριστω..
    Πηγα σημερα στον νευρολόγο,αυριο εχω ραντεβού όποτε θα πω τι μου ειπε..
    δεν ξες ποσο ηρέμησα με οσα ειπες σε ευχαριστω..
    Απλα απο ολα αυτα τα συμπτώματα νομιζω οτι μπορει να εχω ΣΚΠ γιατι μουδιάζει το πρόσωπο μου(+εγκέφαλος) πολυ συχνά.. η δύσπνοια που εχω ολη μερα καθε μερα. Και η αδυναμια… σε ολο μου το σώμα λες και εχω μονίμως ενα τρέμουλο απο μέσα.. Και με πιάνουν πόνοι σε διαφορά σημεία του σώματος σε άκυρες στιγμές.
    Ψυχοσωματικά είναι κατά πάσα πιθανότητα.. πήγαινε στο γιατρό και θα δεις ότι όλα είναι καλά..

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    περιμένουμε νέα σου!!εγώ πήρα τα αποτελέσματα του χολτερ 4 εκτακτες έπιασε γενικά με βρήκε στην τσίτα κ θα συνεχίσω για 3 ληνες τα φάρμακα β αναστολεις..

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    13
    Καλημέρα παιδιά!
    Πήρα σε νευρολόγο,κλασσικά μου είπε είναι κρίσεις πανικού ο ίδιος μου είπε να πήγαινω σε αυτό για να μιλάμε μια φορά την εβδομάδα. Δεν ξέρω αν είναι ψυχοθεραπεία αυτό.. αλλά την πρώτη φορά τουλάχιστον μιλούσα μόνο εγώ αυτός δεν έλεγε τίποτα.. άντε μπορεί να έκανε ερωτήσεις συχνά λίγο άκυρες,τύπου πως λένε την γιαγιά μου,αν έχω δει κάποιο όνειρο δυο φορές. Αν έχει κάνει κάποιος ας μου πει αν είναι έτσι.. δεν ξέρω αν βοήθαει σε κάτι αυτό
    Τέλος πάντων πήγα σε καρδιολόγο μου λέει είσαι 21 χρόνων γιατρό δεν ήθελα να σε ελέγξω έβαλε κάτι μπιμπίκια στο στήθος,στα πόδια και χέρια μετά είδε την καρδιά και λέει κατάθλιψη έχεις. Του λέω ξανά κ ξανά το ένα το άλλο μ λέει όλα αυτά είναι κατάθλιψη. Παρόλα αυτά εγώ εκεί. Θα κάνω εξετάσεις αίματος γενικές ,και εξέταση ούρων. Δεν ξέρω σε τι άλλο γιατρό να πάω να με καθησυχάσει. Μήπως πνευμονολόγο να πάω για την δύσπνοια; Έχω συνέχεια.. και πονάω στο στήθος αριστερά. Και τα χέρια μου είναι τελείως αδύναμα.. όλο μου το σώμα αλλά στα χέρια το νιώθω πιο έντονα

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    κι εγώ δυσκολεύομαι πολύ να πιστέψω ότι όλα είμαι ψυχοσωματικα αλλά κοίτα πόσοι είμαστε εδώ κ σε όλους λένε τα ίδια!

  15. #30
    Quote Originally Posted by Marg27 View Post
    περιμένουμε νέα σου!!εγώ πήρα τα αποτελέσματα του χολτερ 4 εκτακτες έπιασε γενικά με βρήκε στην τσίτα κ θα συνεχίσω για 3 ληνες τα φάρμακα β αναστολεις..
    4 έκτακτες μόνο; Τίποτα δεν είναι. Εμένα πριν χρόνια μου βρήκε καμια 500αρια και μου λέει δεν είναι τίποτα αθώες και μετά από λίγο που είχα ξεκινήσει αντικαταθλιπτική αγωγή έφυγαν και οι έκτακτες.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Κρίση πανικού η κρίση επιληψίας;
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 28-02-2020, 11:38
  2. κρίση πανικού
    By smaropap in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 6
    Last Post: 09-06-2019, 13:57
  3. Κρίση πανικού;
    By butterfly95 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 0
    Last Post: 20-02-2019, 16:30
  4. λιποθυμία ή κρίση πανικου/κριση αγχους;
    By maria4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-09-2017, 13:50
  5. Κριση πανικου
    By Zinovaki in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 11
    Last Post: 19-07-2017, 22:32

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •