Κρίση πανικού;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    13

    Κρίση πανικού;

    Καλησπερα σας.. ειμαι 21 χρόνων πριν 6 μηνες περασα (μαλλον)την πρωτη μου κρίση πανικού,οπως ειπαν στα επείγοντα. Θα το πιάσω ομως απο την αρχή γιατι πραγματικα νιωθω αβοήθητη οσο δεν παει.
    Ειχα κανει ενα βραδυ χρήση κάνναβης. Εκεινο το βραδυ τα εχασα τελείως,δεν ειχα καμια επικοινωνία με το περιβάλλον,αμφισβητούσα τα παντα και οταν λεω τα παντα ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Δεν μπορουσα να καταλάβω αν κατι που εγινε πριν 2 λεπτά ηταν αληθεια η ψεύδαισθηση. Τραγική εμπειρία και μονο που το θυμαμαι τρέμω. Τα έβλεπα ολα διπλα νομιζα οτι τρελάθηκα στα αληθεια.
    Μετα απο αυτο αρχισα καθε μερα σχεδόν να νιωθω οτι εχω θέμα με την καρδιά μου,είτε πονάω είτε τσιμπήματα είτε κράμπες. Και η δύσπνοια, η αδυναμια δεν με εχει αφήσει ΛΕΠΤΟ,απο τότε. Νιωθω συνεχεια ενα μούδιασμα στο στήθος και στην κοιλιά. Μονίμως νιωθω ενα άγχος απέναντι σε ολα. Φοβαμαι οτι θα χάσω τους ανθρωπους μου, φοβαμαι,συνέχεια.
    Απο τοτε περασα 6-7 φορες (κρίσεις πανικού) αν ειναι κρίσεις πανικού, γιατι πραγματικα νιωθω οτι παιζει να εχω πάθει καρδιά τόσες φορες η απλα να πεθαίνω σιγ σιγα. Αλλα το πιστευω πραγματικα,ο πονος το μούδιασμα η δύσπνοια . Δεν το εύχομαι σε κανέναν.
    Σας παρακαλω παρα πολυ δώστε μου μια βοήθεια στο τι να κανω πειτε μου οτι δεν τρελάθηκα γιατι δεν το αντεχω αλλο. Νιωθω οτι η καρδιά μου θα σταματήσει απο στιγμη σε στιγμη. Και Οχι άδικα γιατι η δύσπνοια και ο πονος ειναι απίστευτος.
    Να σημειώσω οτι μερικες φορες αρχίζει αφου νιωθω οτι παγώνω σε ολο μου το σώμα,κυριολεκτικά παγώνω και δεν ζεσταίνομαι και για το τρέμουλο που παιζει μετα δεν το συζητω, απο τ κεφαλι μεχρι τ πόδια,και επειδή δεν μπορω να ανασάνω απο αυτο η καρδιά μ χειροτερεύει εκεινη τη στιγμη. Σας παρακαλω βοηθήστε με δεν το αντεχω αλλο. Πειτε μου αν τυχών εχει γινει κατι τέτοιο σε κάποιον; Πως μπορω να το ξεπεράσω; Ειναι οτι χειρότερο δεν ευχαριστιέμαι ουτε λεπτο τους τελευταίους μηνες, κυριολεκτικά ΔΕΝ με ευχαριστεί τιποτα απολύτως. Μονίμως εχω δύσπνοια και αδυναμία

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    καλημέρα!!θα πας να κάνεις ένα τσεκ απ και έναν καρδιολογικο έλεγχο να δεις ότι είσαι οκ για να αποκλεισεις παθολογικές αιτίες!κάπως έτσι κάνουμε όλοι εδώ!σε καταλαβαίνω είναι άσχημο πολύ και εγώ στα ίδια είμαι ένα χρόνο τώρα!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    13
    Θα κλεισω σιγουρα σημερα.. ειλικρινά οσο περναει ο καιρός τοσο χειρότερα.. απο χθες δεν νιωθω ουτε πείνα.. δεν εχω ορεξη να φαω νιωθω σαν να εχω κόμπο στην κοιλιά

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    ξέρεις πόσοι καρδιολογοι με έχουν δει φέτος??άστο...δεν λέω να το πάρω απόφαση όλο με χαμομήλι την έβγαζα ξάπλα να περιμένω πότε θα πεθάνω ξεκίνησα ψυχοθεραπεία τα σωματικά βέβαια ακόμα έρχονται αλλά και πάλι είμαι καλύτερα από πριν όταν βλέπω ότι με πιάνει πολύ έντονα παίρνω ένα ηρεμιστικό γιατί δεν θέλω να ξαναπάω τόσο μεγάλη κρίση..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    13
    Αυτο με το χαμομήλι και το ξαπλα ποσο εγω.. καθε βραδυ το εκανα σκεπτόμενη οτι ίσως δεν χειροτέρεψει αλλα καθε φορα με πιανει.. ειχες και εσυ δηλαδη έντονο καρδιακό πόνο,κράμπες τσιμπήματα κάπως μούδιασμα; Ειναι τοσο έντονο π αληθεια πιστευω οτι έπαθα η εγκεφαλικό η καρδιά.. το μούδιασμα σε ολο το σώμα και μετα πονάω κιόλας σε διαφορά σημεία στο σώμα.. και η δύσπνοια ειναι το χειρότερο. Κυριολεκτικά εχω δύσπνοια 24/7

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Nαι περνάω φάσεις συνήθως είναι η καρδιά πονακια πλακωμα γενικώς δυσφορία και δυσπνοια πολλές φορές ζαλάδες κάθε μέρα συνεχώς και ιλιγγο!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    13
    Θα παω σημερα στον καρδιολόγο να δω τι παιζει.. και μετα καπάκι ψυχίατρο
    Απο χθες το βραδυ μου εχει κοπεί εντελώς η ορεξη και με πιέζω να φαω. Νιωθω σαν να τρέμω απο μέσα μου στο στήθος. Μια αδυναμια σε ολο μου το σώμα με το ζόρι αναπνέω.. μουδιασμένη νιωθω παντού και το μυαλό μ στα χαμένα..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Ειναι πιθανό να διαταράχθηκε το κεντρικό νευρικό σύστημα από την ψυχοτρόπο ουσία της μαριχουάνας, της THC. Ο ψυχίατρος βέβαια θα στο πει αυτό

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    13
    Και ολα αυτα που περνάω δηλαδη να ειναι απο αυτο;;
    Υπάρχει θεραπεία; Γνωρίζεις κάποιον που να εχει περάσει το ιδιο;; Και αν ειναι ετσι θα περάσει; Θα ειμαι οπως πριν;;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Πιστεύω πως όλα διορθώνονται ,μην αγχώνεσαι πήγαινε απλά σε έναν καλό ψυχίατρο και πες του επ ακριβώς το ιστορικό σου και πως νιώθεις.
    Δεν έχω προσωπική εμπειρία , μπορείς ισως να βρεις εδώ κάποια περιστατικά από threads άλλων μελών και να σου λυθούν κάποιες απορίες.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    πες μας τι σου είπαν οι γιατροι

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    13
    Παιδιά δεν μπορουσα δεν ειχα ουτε την δυναμη να σηκωθώ να φαω.. δεν μπόρεσα να παω εχω μια αδυναμια σε ολο μου το σώμα δυσκολεύομαι να φαω.. οταν θελω να κανω κάποιες κινήσεις ειναι σαν να τρέμω και ειμαι αδύναμη.. επίσης άρχισα να σκέφτομαι οτι μπορει να πάσχω απο αποπροσωποποίηση αποπραγματοποίηση

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    13
    Δεν νιωθω ιδια με πριν.. νιωθω οτι δεν κανω τις σκέψεις που θα εκανα κανονικά εγω.. και σε στιγμές κανω σκέψεις τοσο άκυρες και σκέφτομαι οτι μπορει να τρελαίνομαι.. χριστέ μου.. μακάρι να ειμαι οπως πριν δεν θα αντέξω

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    έπρεπε να πας στους γιατρούς θα σε εξέταζε ο καρδιολογος για να δεις ότι όλα καλά και ο ψυχίατρος θα σ εδεινε κάτι για να ηρεμήσεις..εγώ όταν είμαι έτσι πλέον παίρνω ηρεμιστικό αν κ δεν με βλέπω να γλυτώνω την αγωγή που μ έχουν προτείνει

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    13
    Ξερεις τι προσπαθώ να βάλω ολες μου τις δυναμεις να σκέφτομαι οτι δεν ειμαστε μόνοι μας οτι Ξεπερνιέται,οτι αλλοι ειναι σε χειρότερη κατάσταση προσπαθώ να καταλάβω καποια πραγματα οτι δεν ειναι δεδομένα και οτι ειμαι Καλα.. μηπως και αλλάξει στο υποσυνείδητο.. δεν ξερω απλα δεν βρίσκομαι στο παρόν νιωθω οτι δεν ειμαι εγω δεν με τραβάει τιποτα.. δεν με ενδιαφέρει τιποτα.. δεν καταλαβαίνω αληθεια προσπαθώ πολυ εύχομαι υγεία σε ολους μας μονο αυτο.. να καταλάβουμε ποιοι ειμαστε τι θελουμε,να ειμαστε ήρεμοι.ειναι παρα πολυ δύσκολο.. αλλα νομιζω το μονο που μπορει να μας σώσει ειναι το μυαλό μας. Δύσκολο μεν αλλα το πιο δυνατο χάπι ειναι αυτο. Να καταλάβουμε. Οχι περιστασιακά να γινόμαστε Καλα. Και προς θεού ξερω οτι δεν ειναι ολες οι περιπτώσεις ίδιες.
    Νιωθω χαμένη,στεναχωριέμαι που με εχω χάσει. Που βλεπω οτι μπορει να πληγώνει αυτο που ειμαι στους δικούς μου ανθρωπους. Ειναι πολυ ψυχοφθόρο.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Κρίση πανικού η κρίση επιληψίας;
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 28-02-2020, 11:38
  2. κρίση πανικού
    By smaropap in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 6
    Last Post: 09-06-2019, 13:57
  3. Κρίση πανικού;
    By butterfly95 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 0
    Last Post: 20-02-2019, 16:30
  4. λιποθυμία ή κρίση πανικου/κριση αγχους;
    By maria4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-09-2017, 13:50
  5. Κριση πανικου
    By Zinovaki in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 11
    Last Post: 19-07-2017, 22:32

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •