Τροφές, δραστηριότητες και πράγματα που μας βοηθούν
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    2

    Τροφές, δραστηριότητες και πράγματα που μας βοηθούν

    Καλησπέρα σε όλους και Καλή Χρονιά με ψυχική και σωματική υγεία.

    Έχω διάγνωση για γενικευμένη αγχώδη διαταραχή και κατάθλιψη. Έκανα ψυχοθεραπεία και θεραπεία με αγωγή και ήμουν αρκετά καλά (ποτέ δεν υπήρξα στη ζωή μου εντελώς οκ) μέχρι πρόσφατα που πιέστηκα πολύ από διάφορα πράγματα που συνέβησαν στη ζωή μου. Το πιο σημαντικό από αυτά είναι ότι ο μπαμπάς μου διαγνώστηκε με μεταστατικό καρκίνο στο πάγκρεας. Είναι 58. Κι είμαι 30. Μου ήρθε πολύ ξαφνικό γιατί είναι ένας άνθρωπος που δεν είχε ποτέ του ούτε έναν πυρετό και δεν είχε πάρει ούτε ντεπόν.

    Οπότε να 'μαι πάλι εδώ με τα entact μου και τα xanax μου και εύχομαι και την παρέα σας. Σας διαβάζω χρόνια αλλά ποτέ δεν έχω γράψει κάτι. Δεν ξέρω γιατί.

    Σκέφτηκα να ανοίξω ένα θρεντ που να έχει ως στόχο του να μας βοηθήσει σε πράγματα απτά και καθημερινά. Τι τρώμε για να βοηθήσουμε τον οργανισμό μας ώστε να έχουμε όσο γίνεται καλύτερη διάθεση; Πώς προσπαθούμε να σηκωθούμε και να κάνουμε πράγματα; Τι πράγματα κάνουμε όταν φοβόμαστε τον κόσμο; Τις κρίσεις πανικού; Τους πιθανούς ιούς.

    Μια ιδέα που μας χαλαρώνει ή κάτι που δοκιμάσαμε και δούλεψε - τουλάχιστον σε εμάς.

    Θα μοιραστώ κι εγώ όλα όσα έκανα και με βοήθησαν κάποτε. Κι όσα θα κάνω και πάλι... Ξανά απ' την αρχή.

    Σας ευχαριστώ και με συγχωρείτε για το σεντόνι.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Καλημέρα φελιξ καί καλή χρονιά Με υγεία!
    Πολύ ωραίο θέμα ανοίγεις που είναι πολλά αυτά που μπορούν νά ειπωθούν!
    Εγώ σωστά δεν τρώω καί είναι σημαντικό σίγουρα το καλό φαγητό, τό ανεπεξέργαστο ποιοτικό, οι καλοί συνδιασμοι. Να τρώμε τόσο όσο χρειαζόμαστε, να αποφεύγουμε αυτά που μας ρίχνουν (ζάχαρη) καί όταν τρώμε νά είμαστε συγκεντρωμένοι σε αυτό καί μόνο. Να σκεφτόμαστε ότι τό φαγητό μας που βάζουμε εμείς στο σώμα μας είναι για τήν παραγωγή ενέργειας καί καλής διάθεσης. Ποια φαγητά θά είναι αυτά;

    Πώς σηκωνόμαστε να κάνουμε κάτι; μία δραστηριότητα;σκεφτομαστε τά ενδιαφεροντα μας. Κάτι που νά μπορείς νά κάνεις με τά χέρια σού και Με τό σώμα σού θά σε χαλαρώσει θά σε φέρει στο παρόν. Όσο τά κάνεις δεν θά μπορείς νά σκέφτεσαι τά άγχη σού. επαφή Με στοιχεία της φύσης σε φέρνουν στο παρόν καί είναι θεωρώ αγχολυτικα. Νερό (κολυμβητήριο), χώμα (κεραμική) καί ένα σωρό άλλα. Γιόγκα καί διαλογισμός για ενσυνείδητη αναπνοή καί συγκέντρωση.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    2
    Καλημέρα!

    Προσωπικά έχω παρατηρήσει ότι πριν από κάθε κρίση πανικού είχα πιει 1-2 καφέδες και επειδή δεν είχα όρεξη για σωστή διατροφή είχα φάει junk food. Προφανώς δεν είναι αυτός ο λόγος που έπαθα κρίσεις πανικού, εννοείται αυτό, αλλά αθροιστικά με επιβάρυναν κι αυτά αρκετά. Έτσι, προσπαθώ να μην πίνω καφέ παρά μόνο όταν έχω πολλή δουλειά και να μαγειρεύω κάθε μέρα - πράγμα που μου αρέσει κιόλας και λειτουργεί ως αγχολυτικό για εμένα.

    Αντί για καφέ πίνω κακάο, ή ρόφημα μαύρης σοκολάτας. Επιλέγω σαλάτα με βαλεριάνα, τρώω κολοκυθόσπορους όταν βλέπω πχ μια ταινία πριν κοιμηθώ γιατί το μαγνήσιο με ηρεμεί αρκετά και μετά από μελέτη και συζήτηση με τον ψυχίατρο μου εδώ βρει διάφορα πράγματα που όλα μαζί και λίγο λίγο δίνουν κάτι συν.

    Αγόρασα και ποδήλατο γυμναστικής και όργανα γιατί η δουλειά μου είναι πολύωρη και καθιστική. Προς το παρόν δεν έχω ξεκινήσει βέβαια, αλλά θα με πείσω...

    Επίσης κάτι άλλο που ναι μεν με βοηθά όταν είμαι σε κρίση αλλά καθόλου γενικότερα είναι ότι η δουλειά μου είναι remote...

    Εσείς έχετε απευθυνθεί ποτέ σε κάποιον διατροφολόγο για συγκεκριμένο πλάνο;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,096
    Και τα φαγητά που έχουν υποστεί ζύμωση θεωρούνται πολύ καλά, λόγω των προβιοτικων ( π χ. κεφίρ ). Φρούτα και λαχανικά, ξηροί καρποί (καρύδια, φουντούκια, αμύγδαλα), μηλοξυδο. Μεσογειακή διατροφή γενικότερα. Από κει και πέρα η διατροφή είναι ένας μόνο παράγοντας στην ψυχική υγεία. Εγώ κοιτάζω και τις βιταμίνες b12, φυλλικό οξύ και d κάθε χρόνο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Καλή χρονιά είχα πάθει πρόσφατα υπομανια και Μ πριακλεσε υοερφαγικα νυχτερινά επεισόδια
    Έτσι επισκέφτηκα διαιτολόγο και μου είπε βοηθάνε τα σνακ όπως ξηροί καρποί, κριτσινια,κάποιο digestive μπισκότο
    Επίσης βοηθάνε οι χυμοί και οι σαλάτες
    Εγώ κοιτάω να τρώω συγκεκριμένες ώρες αυτό με βοηθάει
    Επίσης προσπαθώ να κάνω πράγματα που με ευχαριστούν και να είναι δημιούργηκα για να ξεχνιεμαι

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2024
    Posts
    1
    By identifying their enneagram test type, individuals can uncover hidden aspects of their personality and unlock their full potential for growth and self-realization.

Similar Threads

  1. Δραστηριότητες!!
    By andreas86 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 3
    Last Post: 27-07-2020, 22:49
  2. Υπέρ-τροφές Goji, Chia VS Κατάθλιψη
    By VasilisA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 28-01-2014, 11:11
  3. Βασικές τροφές - τα απαραιτητα για τον οργανισμο
    By toosensible in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 19-05-2013, 20:40
  4. 7 Θαυματουργές τροφές που καίνε λίπος!
    By lineal in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 3
    Last Post: 09-05-2012, 09:48
  5. Τροφες με αρνητικες θερμιδες?
    By Μαριαννα_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 4
    Last Post: 04-05-2009, 10:49

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •