Βοήθεια εμμονικες- άσχημες σκέψεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354

    Βοήθεια εμμονικες- άσχημες σκέψεις

    Ρε παιδιά πως αντιμετωπίζονται οι εμμονικες άσχημες σκέψεις - λογισμοί, όλο έρχονται στο μυαλό μου και με βασανίζουν δεν ξέρω τι να κάνω. Το τελευταίο διάστημα ξεκίνησα νέο φάρμακο το Escitalopram ίσως είναι νωρίς ακόμη δεν το παίρνω πολύ καιρό, αλλά δεν έχω διάθεση για τίποτα, πέρα από της σκέψης είναι πεσμένη και η διάθεση μου, με έκανε χαρούμενο μια έξοδος για καφέ, αλλά και αυτή με το ζόρι την κάνω πια!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Είναι η πρώτη σου φορά σε αγωγή;
    Τα αντικαταθλιπτικα στην αρχή μας κάνουν χειρότερα μέχρι να κάνουν ομοιόσταση και να νιώσουμε τη θετική επίδραση τους . Στους 2-3μνηες θα μπορείς να ζυγίζεις τα υπέρ και τα κατά και να κρίνετε με το γιατρό σου αν χρειάζεται τροποποίηση της δόσης η αλλαγή ουσίας.
    Εμένα προσωπικά το Escitalopram με έκανε απαθη και με αποπροσωποιηση απαπραγματοποίηση και δεν το άντεχα και προφανώς το σταμάτησα νωρίς.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Είναι η πρώτη σου φορά σε αγωγή;
    Τα αντικαταθλιπτικα στην αρχή μας κάνουν χειρότερα μέχρι να κάνουν ομοιόσταση και να νιώσουμε τη θετική επίδραση τους . Στους 2-3μνηες θα μπορείς να ζυγίζεις τα υπέρ και τα κατά και να κρίνετε με το γιατρό σου αν χρειάζεται τροποποίηση της δόσης η αλλαγή ουσίας.
    Εμένα προσωπικά το Escitalopram με έκανε απαθη και με αποπροσωποιηση απαπραγματοποίηση και δεν το άντεχα και προφανώς το σταμάτησα νωρίς.
    Από το 18 παίρνω αγωγή αλλά τώρα πριν περίπου ένα μήνα που επισκέφθηκα νέα ψυχίατρο λόγο του ότι είναι στην περιοχή μου, μου άλλαξε τα φάρμακα, τα οποία ξεκίνησα αλλά μου έφερναν υπνηλία ένα συγκεκριμένα villamos και τα σταμάτησα και ξανά πήγα την περασμένη Δευτέρα και μου είπε να τα ξεκινήσω πάλι εφόσον θέλω και μου μείωσε το villamos και αυτές της μέρες δεν έχω υπνηλία απλός άσχημη διάθεση και σκέψεις και να φανταστείς δεν είχα μεγάλο πρόβλημα πριν πάω σε αυτή την ψυχίατρο απλός μόλις πήγα και ύστερα από την συζήτηση την επόμενη μέρα πάει αυτό ήταν, σα να άνοιξε ο διακόπτης μέσα μου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Οχι μονο υπαρχουν παρα πολλα αντικαταθλιπτικα, δεν εχουν ολα τις ιδιες παρενεργειες σε ολους, επομενως οι συνδυασμοι ατομου - φαρμακου μπορουν να δωσουν χιλιαδες διαφορετικες περιπτωσεις στην ενταση των παρενεργειων. Προσωπικα, τα αντικαταθλιπτικα εμενα δεν με εκαναν να νιωσω χειροτερα στην αρχη, πριν βελτιωθω. Μονο προς το καλυτερο πηγαινα απο την αρχη. Ισως να ημουν τυχερος, δεν ξερω.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Είναι η πρώτη σου φορά σε αγωγή;
    Τα αντικαταθλιπτικα στην αρχή μας κάνουν χειρότερα μέχρι να κάνουν ομοιόσταση και να νιώσουμε τη θετική επίδραση τους . Στους 2-3μνηες θα μπορείς να ζυγίζεις τα υπέρ και τα κατά και να κρίνετε με το γιατρό σου αν χρειάζεται τροποποίηση της δόσης η αλλαγή ουσίας. funny shooter 2
    Εμένα προσωπικά το Escitalopram με έκανε απαθη και με αποπροσωποιηση απαπραγματοποίηση και δεν το άντεχα και προφανώς το σταμάτησα νωρίς.
    Όχι μόνο υπάρχουν πολλά αντικαταθλιπτικά, αλλά δεν έχουν όλα τις ίδιες παρενέργειες για όλους, επομένως οι συνδυασμοί μεμονωμένων φαρμάκων μπορούν να δώσουν χιλιάδες διαφορετικά παραδείγματα ως προς την ένταση των ανεπιθύμητων ενεργειών.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    9
    Η αντιμετώπιση εμμονικών άσχημων σκέψεων είναι μια διαδικασία που incredibox απαιτεί υπομονή και αφοσίωση. Αναγνωρίστε τις σκέψεις: Αναγνωρίστε ότι οι σκέψεις αυτές είναι μόνο σκέψεις και δεν αντιπροσωπεύουν την πραγματικότητα.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    1
    Η διαχείριση των έμμονων αρνητικών σκέψεων απαιτεί χρόνο και προσπάθεια. The backrooms Ευχαριστώ

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    4
    Αντιμετώπιση εμμονικών άσχημων σκέψεων μπορεί να είναι δύσκολη, αλλά υπάρχουν τρόποι για να τις αντιμετωπίσετε. Μια από τις καλύτερες συμβουλές είναι να διδαχθείτε πώς να αναγνωρίζετε τις σκέψεις αυτές και να μάθετε να τις αντιμετωπίζετε με επιτυχία.

    Δοκιμάστε να δημιουργήσετε μια λίστα με τις σκέψεις που σας απασχολούν και να τις αναλύσετε. Σκεφτείτε αν είναι ρεαλιστικές και αντικειμενικές ή όχι. Στη συνέχεια, δοκιμάστε να αντικαταστήσετε αυτές τις σκέψεις με θετικές, ρεαλιστικές σκέψεις.

    Επίσης, δοκιμάστε να ασχοληθείτε με δραστηριότητες που απολαμβάνετε και που σας κρατούν απασχολημένους. Αυτό μπορεί να σας βοηθήσει να απομακρύνετε τις σκέψεις αυτές από το μυαλό σας.

    Τέλος, είναι σημαντικό να μιλήσετε με τον γιατρό σας σχετικά με την κατάστασή σας. Μπορεί να σας προτείνει μια θεραπεία που θα σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε αυτές τις σκέψεις.

    Σημειώνεται πως το νέο φάρμακο που παίρνετε, το Escitalopram, μπορεί να χρειάζεται λίγο χρόνο για να δείξει fnf αποτελέσματα και να προσαρμοστεί στο σώμα σας. Είναι σημαντικό να ενημερώσετε τον γιατρό σας για τυχόν παρενέργειες ή άλλα προβλήματα που αντιμετωπίζετε.

    Τέλος, δεν είναι ασυνήθιστο να αισθάνεστε πεσμένοι και χωρίς διάθεση κατά τη διάρκεια της θεραπείας. Προσπαθήστε να επικεντρωθείτε σε θετικές σκέψεις και να ασχοληθείτε με δραστηριότητες που σας κάνουν να νιώθετε καλά.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    1
    Κάπου διάβασα ότι η Escitalopram χρειάζεται λίγο χρόνο για να δράσει και να προσαρμοστεί στο ανθρώπινο σώμα. Είναι αλήθεια αυτό;
    @backrooms

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    4
    Καταλαβαίνουμε πόσο στρεσαριστικό μπορεί να είναι να αντιμετωπίζετε εμμονικές άσχημες σκέψεις. Είναι σημαντικό να αναζητήσετε βοήθεια από επαγγελματία ψυχικής υγείας, όπως έχετε ήδη κάνει με τη λήψη του Escitalopram. Ωστόσο, υπάρχουν κάποια πράγματα που μπορείτε να κάνετε για να αντιμετωπίσετε αυτές τις σκέψεις στο ενδιάμεσο.

    Πρώτα απ' όλα, δοκιμάστε να αναγνωρίσετε τις σκέψεις σας ως απλές σκέψεις, όχι ως πραγματικά γεγονότα. Προσπαθήστε να μην παίρνετε τις σκέψεις pokemon infinite fusion σας προσωπικά ή να τις ερμηνεύετε ως κάτι που σας ορίζει ως άνθρωπο.

    Δεύτερον, προσπαθήστε να μειώσετε τη σημασία που αποδίδετε σε αυτές τις σκέψεις. Σκεφτείτε τις ως απλώς μια σειρά από λέξεις που περνούν από το μυαλό σας, αντί να τις αντιλαμβάνεστε ως κάτι που απαιτεί αντίδραση.

    Τέλος, δοκιμάστε να ασκήσετε αναπνοές βαθιάς υπεριώδους αναπνοής ή άλλες τεχνικές χαλάρωσης όταν βρίσκεστε στην κατάσταση αυτή. Αυτό μπορεί να βοηθήσει να μειώσετε την ένταση και τη συχνότητα των εμμονικών σκέψεων.

    Τέλος, θυμηθείτε ότι η αντιμετώπιση των εμμονικών σκέψεων είναι μια διαδικασία, και μπορεί να χρειαστεί χρόνος και προσπάθεια. Μη φοβηθείτε να ζητήσετε επαγγελματική βοήθεια αν αισθάνεστε ότι χρειάζεστε περαιτέρω υποστήριξη.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    2
    Προσπαθήστε να αναγνωρίζετε τις melon playground εμμονικές σκέψεις και να τις αποδέχεστε ως μέρος του μυαλού σας, αντί να τις αγωνίζεστε.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    3
    I appreciate how the author connected the topic Immaculate Grid to current events and real-world examples. It made the article feel relevant and timely.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    7
    In my opinion, this is a piece full of useful information that demonstrates a high level of knowledge. gorilla tag

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    1
    heardle game is a variation of the game Wordle that has become extremely popular. In the game, players will listen to short pieces of music appearing in songs and guess which song it is.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    4
    Intrusive thoughts appear to emerge from Drift Boss nowhere. These thoughts and pictures are unwelcome and frequently unpleasant. The topic can be harsh or sexual at times, or you may suddenly recall a mistake or a concern.

Similar Threads

  1. Άσχημες σκέψεις.
    By andreas86 in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 1
    Last Post: 27-01-2022, 00:31
  2. εμμονικες σκεψεις για ανθρωπους/καταστασεις
    By areti in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 16-11-2021, 20:10
  3. ασχημες σκεψεις ασχημες
    By boo in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 76
    Last Post: 23-03-2020, 15:42
  4. Αυτοπεποιθηση και άσχημες σκέψεις.
    By sunset in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 14
    Last Post: 31-01-2020, 15:26
  5. ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ!!!
    By astrid in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 52
    Last Post: 04-09-2009, 18:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •