Τι να της πω; sos
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788

    Τι να της πω; sos

    Περιστασιακα δίνω τροφή σε μια γυναίκα που ταΐζει κάτι γατες. Tην ειδοποιώ τηλεφωνικα ότι την έχω στείλει και πάει και την παίρνει από το σπίτι που εμένα στο χωριό (μέναμε στην ίδια γειτονια). Της είχα στείλει παραμονή Χριστουγέννων και είχα πάρει τηλ να την ειδοποιήσω και να της ευχηθώ. Με είχε ενημερώσει ότι πριν τρεις μέρες πεθανε ο άντρας της. Ειχα πει συλλυπητήρια, ρωτησα πώς έγινε κλπ κλπ. Τωρα όμως τι να πω; Να ξαναπώ συλλυπητήρια; Nα ρωτήσω πώς ειναι;
    Προκειται για ηλικιωμένη γυναίκα του χωριού, δίνει σημασία σε τετοια πράγματα. Τι είθισται να πω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Τίποτα κατά την γνώμη μου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Αρα απλά να την πάρω και να της πω ότι της λέω συνήθως; ("γειά σας,τι κανετε; σας άφησα λιγη τροφή για τις γάτες κάτω από τις σκαλες)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,595
    αν ειναι παλι τηλεφωνικα, πες κατι σαν "καλησπερα, πως ειστε;", αν πει κατι τυπικο, συνεχισε κανονικα με αυτο που θελεις. αν ξεκινησει να σου λεει τον πονο της, κατσε και ακουσε την και πες της καποια λογια παρηγοριας.
    αν τυχον την συναντας κι απο κοντα, ξαναπες της συλλυπητηρια και "ειστε καλα;" οταν την δεις απο κοντα.
    (εισαι ασπεργερ εσυ, δεν εξηγειται..)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Αρα απλά να την πάρω και να της πω ότι της λέω συνήθως; ("γειά σας,τι κανετε; σας άφησα λιγη τροφή για τις γάτες κάτω από τις σκαλες)
    Ναι, ότι ήταν να γίνει έγινε την πρώτη φορά δεν υπάρχει λόγος κάθε φορά να της λες τα ίδια και τα ίδια.

    Life goes on

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Το έχω σκεφτεί ότι είμαι asperger αλλά από την άλλη πολλά στοιχεία του OCD κολλάνε και με στοιχεία αυτισμού. Δεν το αποκλειω να έχω ελαφρύ αυτισμο γιατί καθυστέρησα να χαμογελασω και έχω θέμα στην επαφή με τα μάτια, αλλά από την άλλη είχα ανέκαθεν μεγάλη ευχέρεια λόγου. Αν κάποιος μου δείχνει ποια είναι η πρέπουσα συμπεριφορά αισθάνομαι άνετα και μπορώ να την εκτελέσω. Αλλιως δεν αισθάνομαι άνετα γιατι δεν ξέρω πώς να φερθω.

    Τελικα την πήρα πριν, γιατι μου έστειλε μια φωτογραφία η κοπέλα που έχουμε την ομάδα για τα αδέσποτα ότι χθες η γυναίκα αυτή "εκλεβε" τροφή από τις ταΐστρες. Δεν της είπα κάτι, απλά την ενημέρωσα ότι έχω αφήσει τροφή κάτω από τις σκάλες για να πιάσει και της είπα οποτε χρειάζεται να μου λεει. Την ρώτησα πώς είναι, είπαμε καλή χρονιά, αλλά φαινόταν απασχολημένη με το μαγείρεμα και δεν είπαμε κάτι άλλο, είπε θα πάει μετά να πιάσει την τροφή.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •