Κοινωνική Φοβία - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 9 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 123
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by gus1973
    Velout ήδη ψάχνω κάποιες «τεχνικές» οι οποίες ενδέχεται να με βοηθήσουν τόσο την παραμονή αλλά κυρίως τις τελευταίες στιγμές πριν την έκθεση. Από βαλεριάνα άλλο τίποτα. Έχω αδειάσει αρκετά κουτιά έως τώρα και συνεχίζω ακάθεκτος. Εννοείται ότι θα έχω μαζί μου προμήθειες. Όσον αφορά το αγχολυτικό δεν ξέρω αν θα το χρειαστώ. Δεν ξέρω αν σκέφτομαι σωστά, αλλά δεν θα ήθελα να συνδυάσω την επιτυχή κατάληξη της παρουσίασης με ένα χάπι. Έχω την εντύπωση ότι θα είναι καλύτερο για την αυτοπεποίθηση μου αν καταφέρω να φέρω εις πέρας τη «δοκιμασία» χωρίς φαρμακευτική υποστήριξη…


    Όπως τα λες weird… νιώθω σαν «ένα μικρό αδύναμο, φοβισμένο παιδί που τρέμει πως θα φανεί, πως θα ακουστεί, πως θα κριθεί». Δυστυχώς τα τελευταία τέσσερα χρόνια έχω αποφύγει την έκθεση σε παρόμοιες καταστάσεις (παρουσιάσεις κυρίως) αν και μου δόθηκε η ευκαιρία. Μπορώ να πω ότι «την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια».


    Νομίζω ότι αντιλαμβάνομαι αυτό που λες περί κατακερματισμού της παιδικότητας και προσπάθειας για συνοχής αυτής. Η ενίσχυση της αυτογνωσίας, της διαλυμένης αυτοπεποίθησης μου, η εξερεύνηση και ο ανασχηματισμός των παγιωμένων αντιλήψεων αποτελούν το κλειδί, την ουσία. Συγχρόνως, αποτελούν θέματα που θέλουν χρόνο και προσπάθεια. Είμαι ένα χρόνο στην ψυχοθεραπεία και ήδη νιώθω ευεργετημένος από τη διαδικασία και ευγνώμων απέναντι στους ανθρώπους που με έπεισαν να ακολουθήσω αυτόν τον ενδιαφέρον δρόμο. Αν και οι αλλαγές έχουν ήδη αρχίσει να κάνουν την εμφάνιση τους η μειωμένη αυτοπεποίθηση μου και η ανάγκη για αποδοχή αποτελούν θέματα πάνω στα οποία πρέπει να δουλέψω ακόμη περισσότερο.


    Προσπαθώ όπως μου λες να μην το σκέφτομαι αλλά μάταια (τουλάχιστον έως τώρα). Νιώθω τρόμο και άγχος. Το θετικό είναι μέσα σε όλα τα άλλα οραματίζομαι και τα λεπτά που θα ακολουθήσουν τις πρώτες δύσκολες στιγμές. Βλέπω τον εαυτό μου να έχει καταφέρει να περάσει τα πρώτα δύσκολα λεπτά και να έχει ροή στην ομιλία του υποστηρίζοντας τη θέση του…


    Δεν ξέρω… μακάρι να πάνε όλα καλά. Μακάρι να πάψει να με απασχολεί, να ηρεμήσω και να ασχοληθώ μετά από ένα μήνα όταν θα φτάσει η στιγμή…

    Gus,
    χαίρομαι πολύ γιατί ακούω έναν άνθρωπο αρκετά δουλεμένο.
    Ξέρεις, μια μέρα, έφτασε για μένα η στιγμή που, χωρίς να με τεστάρω, ήξερα πια οτι το ειχα αφήσει πίσω μου! Και ξαναλέω, χωρίς να με τεστάρω....
    ήταν απίστευτο μα η φοβία μου ήταν πια... περιττή!
    Όλα αυτά μετά απο χρόνια σκληρής δουλειάς.
    Μέχρι τότε, απλά ακολουθούσα τον κανόνα της έκθεσης.
    Δύσκολο αλλά βοηθητικό το να εκτίθεσαι.

    Προσπάθησε να οραματίζεσαι θετικά εκείνη τη στιγμή.
    Δηλ, συρρίκνωσε το αγχωτικό σκέλος ( πρώτα λεπτά) και εστίαζε στο θετικό σκέλος ( ανταπεξέρχεσαι δίχως πρόβλημα εν συνεχεία).

    Κι όλα θα πάνε καλά!
    υγ. τεχνικες αναπνοής, μυοχαλαρωτικό μασαζ όλη αυτή την περίοδο, πολύ σωστή διατροφή ( φρόντισε να προσλαμβάνεις μαγνήσιο και σύπμλεγμα των βιταμινών β!) θα σε βοηθήσουν στην αυτορύθμιση του άγχους σου.

    Και τις βαλεριάνες με μέτρο ε?
    Κάθε δυο μήνες, κάνε διακοπή.

    Καλή επιτυχία με όλα αυτά
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Η εκθεση ομως ειναι πολυ επιπονη ωρες ωρες και δεν αντεχεται.... Τι κανουμε σε αυτες τις περιπτώσεις?

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by Winston_man
    Η εκθεση ομως ειναι πολυ επιπονη ωρες ωρες και δεν αντεχεται.... Τι κανουμε σε αυτες τις περιπτώσεις?
    Προσωπικά, πιεζόμουν μέχρι αηδίας.
    Δεν υπήρχε δεν μπορώ μόνο δεν θέλω.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  4. #64
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Winston man όντως είναι δύσκολο να μην σκέφτομαι και να μην προσμένω (!) το άγχος μου. Η αναμονή δε είναι αυτό που σκέφτομαι περισσότερο και από τη στιγμή της έκθεσης. Κατά την έκθεση είμαι στο χορό και θα χορέψω. Όπως και η weird έτσι και εγώ πιέζομαι και θα το καταφέρω αλλά η αναμονή;

    Όσον αφορά εμένα melene ένα από τα πράγματα που πρέπει να δουλέψω είναι το να «ζω το παρόν». Έχω μια ξεχωριστή ικανότητα : ) στο να φτιάχνω σενάρια και να αναμασώ το τι μπορεί να συμβεί, το πώς θα είμαι και το πώς θα ανταπεξέλθω, αλλά κυρίως πως θα δουν οι άλλοι την όλη μου παρουσία (ανάγκη για αποδοχή ; ) . Ο φόβος για το άγνωστο με συνοδεύει εδώ και πάρα πολλά χρόνια …

    Να σκεφτείς ότι θέλω να μάθω ακόμη και τη διαρρύθμιση του χώρου στον οποίο θα γίνει η παρουσίαση. Πως θα είναι, που θα στέκομαι, πόσα άτομα χωρά και πόσα είναι πιθανόν να είναι εκεί... : ) . Ήδη έχω αρχίσει τηλεφωνήματα σε άτομα που έχουν κάνει ήδη την παρουσίαση τους : )

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    In another world.
    Posts
    269
    Καλησπερα
    Η βαλεριανα κανει τιποτα για το αγχος? Η καποιο αλλο φυτικο προιον?

  6. #66
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    49
    παιδια η αποψη μου ειναι η εξης
    η κοινωνικη φοβια η οπως αλλιως λεγεται οπως μου εχουν πει γιατροι και καθηγητες , φερνει καταθλιψη η και η καταθλιψη φερνει κοινωνικη φοβια...μια καθηγητρια μου ειπε δεν ξερουμε απο τι προερχεται...εννοει την οργανικη αιτια...ειναι σαν την πιεση....
    εγω παλια ελεγα θα σκεφτω ετσι και θα την νικησω...αν πηγαινα καλυτερα χαιρομουν αν πηγαινα χειροτερα γινομουν χαλια...θα βγω εξω και θα προσπαθησω....
    ολη αυτη η διαδικασια συντηρουσε τον κυκλο του ψυχαναγκασμου..και το μονο που εκανε ηταν να με κανει χειροτερα ενωνομιζα οτι με κανει καλυτερα.οταν απο τους ελαχιστους που κανουν ψυχοθεραπεια σωστη στην ελλαδα μου ειπε οτι δεν ειναι βλακεια αυτα που σκεφτεσαι ουτε εισαι αδυναμος...δεν τον πιστεψα...οταν ομως μου εξηγησε οτι ειναι μια τρελλη συνηθεια,να ψαχνω να βρω τι ειναι και να φοβαμαι, και να ψαχνω κτλπ...το καταλαβα.
    ΔΕΝ ΦΕΥΓΕΙ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΣ ΤΟ. ΔΥΣΤΗΧΩΣ
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ Η ΑΔΥΝΑΜΙΑΣ.
    ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΤΕ ΣΤΗΝ TV ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΕΧΕΙ ΚΟΣΜΟ ΑΝ ΕΙΧΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΒΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΟ ΕΙΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΟΣ και τρελλη συνηθεια, ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΙΧΕ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΕΣΑΣ ΜΕ ΕΜΑΣ ΚΤΛΠ.
    ΔΕΝ ΛΥΝΕΤΑΙ.....ΞΕΧΝΙΕΤΑΙ ΟΜΩΣ....
    ΑΥΤΟΣ ΣΤΗΝ TV ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ?
    ΤΟ ΕΧΕΙ ΞΕΧΑΣΕΙ....ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΙΑΣΕΙ ΤΡΟΜΟΣ....ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ΝΑ ΟΤΥ ΦΥΓΕΙ...
    Ο ΙΔΙΟΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΝΙΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΠΩΔΥΝΟΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΛΛΙΕΡΓΗΘΕΙ.
    ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟΣ ΓΙΑ 1 ΛΕΠΤΟ....ΕΝΩ ΟΣΟΙ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ?
    Ο ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.....

    ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΛΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΤΡΩΕΙ ΤΗ ΖΩΗΗ ΚΑΙ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΤΡΩΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΛΛΙΕΡΓΗΘΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ.ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΤΕ...ΣΕ ΟΛΟΥΣ....ΣΑΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΥΝΗΘΕΙΑ.
    ΣΑΝ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ.
    ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΤΡΟΜΕΡΗ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΝΑ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΜΙΑ ΑΚΡΗ.ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΡΟΜΕΡΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΒΗΜΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΡΙΣΗ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΕΙ.


    ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟ ΑΓΧΟΛΥΤΙΚΟ ΜΕ ΕΣΩΣΕ....
    ΔΕΝ ΦΕΥΓΕΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΞΩ......
    ΟΤΑΝ ΠΙΝΕΙΣ ΑΓΧΟΛΥΤΙΚΟ ΞΕΧΝΙΕΣΑΙ...ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΙΑΝΕΙ Ο ΠΑΝΙΚΟΣ ΑΠΛΑ...ΤΥΡΑΝΙΕΣΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ...
    ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΗ ΣΥΝΗΘΕΙΑ...ειναι αγχος.
    ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΝΑ ΠΛΑΚΩΘΕΙΤΕ ΣΤΑ ΑΓΧΟΛΥΤΙΚΑ
    ΝΑ ΠΙΝΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΤΕ...ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ.
    ΜΗΝ ΒΑΖΕΤΕ ΣΚΟΠΟ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΠΑΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ....ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ...
    ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΟΜΩΣ....ΓΙΝΕΤΑΙ

    ΔΕΝ ΛΕΩ..ΜΠΟΡΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΝΑ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΑΛΛΩΝ....ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗ...ΕΙΔΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ...ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟΤΗΤΑ...
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΩΡΑ Η ΩΡΑ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙΤΕ...ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ? ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΤΕ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΕΤΕ?
    Η ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Η ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΒΡΗΚΑΤΕ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ?
    ΕΓΩ ΤΡΕΛΕΝΟΜΟΥΝ ΝΑ ΒΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΠΡΟΚΑΛΟΥΣΕ...
    ΜΕΤΑ ΑΦΟΥ ΞΕΣΥΝΗΘΙΣΑ , ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΣΚΕΤΟΜΟΥΝ ΟΛΟ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ, ΚΑΙ Ο ΦΟΒΟΣ ΓΙΝΟΤΑΝ ΟΛΟ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΣ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΕΣΥΝΗΘΙΣΩ...ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΓΙΝΟΜΟΥΝ ΚΑΛΑ..ΜΕΤΑ ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ Α ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΙΑ ΤΩΝ ΓΩΝΙΩΝ...ΒΟΗΘΗΣΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΟΙΟς ΕΦΤΑΙΓΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΑΓΜΑ.....ΑΝ ΟΜΩς ΔΕΝ ΞΕΣΥΝΗΘΙΣΕΤΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ..
    ΑΝΑΒΑΛΛΕΤΕ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ...ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ.ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΤΙ ΤΟ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ...ΑΝΑΒΑΛΕΤΕ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΠΙΕΙΤΕ ΑΓΧΟΛΥΤΙΚΟ..ΒΓΕΙΤΕ...ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΤΕ ΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ....ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΙ ΤΟ ΠΡΟΚΑΛΕΙ....

    σας μιλαει καποιος που δεν εβγαινε απο το σπιτι και τωρα δεν μενει καθολου σπιτι.

  7. #67
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    49
    Originally posted by Absolut
    Originally posted by Vassilis13
    Hello σε ολους! Καταρχας θα ηθελα να ζητησω απο μερικους αν γινεται να μην αναφερουν οτι εχουν κοινωνικη φοβια αν οντως δεν εχουν ( τουλαχιστον οπως συμπερενεται απο τα λεγομενα τους π.χ. Absolut, katatonia ) γιατι προκαλουν συγχηση σε αυτον που το εχει και ζηταει μια βοηθεια. Ας πουν την αποψη τους για το θεμα χωρις να υοθετουν την φοβικη παθηση, η χωρις να βαζουν ταμπελα στην φοβια τους αν δεν γνωριζουν ακριβως.

    Φίλε ομολογώ ότι δεν κατάλαβα έτσι όπως το γράφεις αν αναφέρεσαι σε μένα ότι ΔΕΝ έχω κοινωνική φοβία , αλλά αν το νομίζεις έτσι κάνεις λάθος.Στο σχολείο περνούσα μαρτυρικά γιατί όλη την ώρα ένιωθα άγχος για τη στιγμή που θα έπρεπε να μιλήσω στο μάθημα.Όταν τελικά οι καθηγητές μου έδιναν το λόγο ένιωθα το στομάχι μου να σφίγγει , την καρδιά μου να χτυπά , το στόμα μου να ξεραίνεται και γενικά μια ακαθόριστη πίεση που με εμπόδιζε να μιλήσω.Η σκέψη ότι θα ακουστεί η φωνή μου με γέμιζε άγχος.Όλες οι ώρες περνούσαν έτσι ενώ κατά τα άλλα δε μιλούσα ποτέ με αποτέλεσμα να χάσω όλα τα πολύ σημαντικά στάδια κοινωνικοποίησης κατά την εφηβεία.Και όλη αυτή η κατάσταση διαμορφώθηκε έτσι μέσα σε δυο τρεις μήνες , ενώ στο δημοτικό μου άρεσε να συμμετέχω στο μάθημα ! Κι ενώ λοιπόν στην αρχή κώλωνα να μιλήσω υπό οποιεσδήποτε συνθήκες , μετά τα 18 σιγά σιγά αυτό περιορίστηκε με τον καιρό σε συγκεκριμένες καταστάσεις.Γι\'αυτό πιστεύω ειλικρινά ότι η φοβία αυτή μπορεί ως ένα βαθμό να ξεπεραστεί.Πώς τα κατάφερα ; Τότε δεν πήγαινα σε ψυχολόγο , αλλά στο Πανεπιστήμιο άρχισα σιγά σιγά να μιλάω στο τετ α τετ με άτομα , μετά βρέθηκα σε κάποιες παρέες με \"καλό κλίμα\" και γενικά άρχισα να κυκλοφορώ μόνος μου έξω.Υπήρξε σημαντική βελτίωση , το πώς ακριβώς έγινε δεν το ξέρω , αλλά έγινε.
    ΞΕΧΑΣΤΗΚΕΣ.....Η ΛΥΣΗ.ΚΑΙ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ.
    ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΣΤΑΔΙΟ.....ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΤΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΧΑΣΤΩ....
    ΓΙΑΤΡΟΣ- ΔΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΠΑΚΙ...ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ.ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΘΥΜΑΣΑΙ.....
    ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΥΜΟΜΟΥΝ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΑΠΑΚΙ.ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΚΑΝΑ 6-7 ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΟ.ΟΧΙ ΟΜΩς ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ.

  8. #68
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    49
    Originally posted by weird
    Originally posted by TauKapa
    Καλησπέρα.
    Ειμαι 24 ετών.
    Πάνε 9 χρόνια από τότε που άρχισαν να με ταλαιπωρούν τα ψυχοσωματικά και να διαλύουν βήμα βήμα τη ζωή μου.
    Δεν μπορώ να κάτσω σε ένα τραπέζι με έναν άνθρωπο, να μπω σε ένα λεωφορείο, να πάω σε μια υπηρεσία, να πάω να πιω ένα ποτό, να παρουσιάσω μια εργασία στη σχολή μου, να πω δυο κουβέντες με κάποιον χωρίς να αρχίσω να ιδρώνω, να αισθάνομαι ότι πνίγομαι, και να με πέρνει η μπάλα να γίνεται κρίση πανικού με αποπροσανατολισμό, ταχυκαρδία, αίσθηση χαμού, αίσθηση θανάτου.

    Φοβάμαι τους άλλους που με κοιτάνε, φοβάμαι τη γνώμη του συνομιλητή μου για μένα, φοβάμαι συνεχώς μην κάνω κάποια γκάφα και οι άλλοι γελάνε.

    Έκανα 5 χρόνια γνωσιακή ψυχοθεραπεία, που με βοήθησε να καταλάβω το πρόβλημα (τη γενεσιουργο του αιτία) αλλά όχι να το λύσω (να το αποβάλλω από το υποσυνείδητό μου).
    Περασα πολλές περιόδους με κατάθλιψη όπως και τώρα που γράφω.
    Πέρνω effexor 75ari, 100mg zoloft, 100 mg topamac, 60 mg centrac ηρεμιστικό και 15mg zyprexa, ημερησίως.
    Ενα ωραιότατο κοκταίηλ και πάλι τίποτα δεν γίνεται.

    Όλα έχουν πάει πίσω. Η ζωή μου έχει πάει πίσω. Ζηλεύω τους άλλους που έχουν την δυνατότητα να σπουδάσουν. Εγώ είμαι έξι χρόνια στη σχολή μου που απαιτεί παρουσίαση εργασιών, και πάντα κολώνω. Όταν αποφασίζω να προχωρήσω όλος ο οργανισμός μου καταρέει, και τα λίγα μαθήματα που κατάφερα να κάνω παρουσίαση (μιλάμε για υπόθεση του ενός άντε δύο λεπτών) γύρισα σπίτι κατάκοπος και είμουν λες και έσκαβα.

    Για να μην σας κουράζω.
    Υπάρχει λύση για την κοινωνική φοβία? Θεραπεύεται? Εγώ πια έχω φτάσει στα όρια μου. Περνούν τα χρόνια χωρίς να ευχαριστιέμαι τίποτα, και τρέμω αυτά που θα ακολουθήσουν.
    Θεραπεύεται, όπως όλες οι ψυχικές παθήσεις.

    Εχω βρεθεί στην κατάσταση που περιγράφεις και σε χειρότερη τολμώ να πω, ωστόσο με 4 χρονη ψυχοθεραπεία, πλέον, δεν το πιστεύω οτι κάποτε είχα κοινωνική φοβία.


    Πρέπει με έναν ειδικό να βρείτε την ρίζα του κακού και να το ξεριζώσετε.

    Και φυσικά, να θέλεις.

    Αν θέλεις, όλα γίνονται. Καλή τύχη σου εύχομαι !
    η αποψη μου ειναι εντελως αντιθετη.
    φιλε μου βρηκες την αιτια.5 χρονια προσπαθησες.
    εγω1 χρονο προσπαθησα και δεν την βρηκα...ευτυχως....
    αντι για καλυτερα εγινα χειροτερα.
    μετα αρχισα να ξεχναω...να ασχολουμε με αλλα πραγματα εκτος απο τον εαυτο μου και το μυαλο μου.....
    αρχισα να εχω ενδιαφεροντα......περασε καιρος και ενιωθα καλυτερα..σιγα σιγα ξεθολωσα και πραγματα που τα ειχα ακουσει 3-4 φορες τα καταλαβα....ενα χρονο προσπαθουσα και δεν τα καταλαβαινα...
    οταν τα καταλαβα λεω...αααααα αυτο ειναι.....και ενιωσα ωραια.
    ομως αυτο που με εκανε καλα δεν ηταν το οτι βρηκα την αιτια...αλλα το οτι ξεχαστηκα και προσπαθουσα ολο και λιγοτερο να την βρω.
    με λιγα λογια ημουν στον κυκλο και εκανα κυκλους.
    θεωρουσα πως αυτος ειναι ο τροπος να βρω την ακρη να κανω κυκλους.οταν ξεχαστηκα αρχισα να μην θυμαμαι την διαδρομη και να ξεφευγω απο τον κυκλο. ο μονος τροπος για να γινει αυτο ηταν να μην τον θυμαμαι.....να μην θυμαμαι τον δρομο....

    οταν σου χαλασει η tv την πας και στην φτιαχνουν.
    τι σε νοιαζει? πως την εφτιαξε? τι ηταν αυτο που εφταιγε?
    ωραια κατσε μονος σου και ψαξε να βρεις τι εχει.μπες στο ιντερνετ και ψαξε...ψαξε...ενα μηνα..δυο μηνες..τρεις...τεσσερις...χαλ ασε τη μιση σου μερα εκει...ολο το σαββατοκυριακο....μετα απο 6 μηνες βρισκεις οτι το προβλημα ηταν σε μια αντισταση.οπα λες..να το... το βρηκαμε.
    φταιει η αντισταση.χμμμμ εχεις δυο επιλογες
    1) λες γιατι χαλασε? μηπως εφταιγα εγω? μηπως εκανα κατι λαθος στη χρηση? να παω να παρω μια καινουρια να την αντικαταστησω? η να ψαξω ποια μπορει να ειναι η πιθανη αιτια που καηκε? ετσι ωστε να ξερω την επομενη φορα?
    καθομαι και ψαχνω διαβαζω βιβλια στο ιντερνετ..χαμος τρωω ενα χρονο και βρισκω διαφορες πιθανες αιτιες...χμμ
    τωρα? τι κανω? ποια απο ολες ειναι?για να πιασω την πρωτη....ναι αλλα οι αλλοι λενε τη δευτερη....σε αλλους ομως δεν καηκε....
    αποτελεσμα...κανω διατριβη πανω στην αντισταση και στισ πιθανες αιτιες...
    τρωω χρονια απο τη ζωη μου για μια κολοαντισταση του κολου που κανει ενα λεπτο.μαθαινω μαθαινω και τελικα ουτε τηλεοραση βλεπω και τρωω τη ζωη μου ψαχνοντας...
    και λεω..γιατι ρε γαμωτο δεν εχω τηλεοραση?γιατι δεν ζω πια?περναω χαλια?

    ΑΠΑΝΤΗΣΗ
    γιατι εχω χαθει μεσα σε ενα μηχανισμο που μπηκα απο την αρχη ,που χαλασε, μεσα σε ενα (ψυχαναγκασμο_..και ο μονος τροπος να σταματησει ειναι να κανω αλλα πραγματα....να τρεχ ολη μερα στους δρομουν να την ξεχασω...αλλα δεν γινεται δεν μπορω πρεπει να ψαξω εχω συνηθισει...και ψαχνω και ψαχνω......

    ΠΑΡΕΛΘΟΝ
    --------------------------------------------------------------------------
    ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
    1)Η ΕΡΩΤΗΣΗ -->γιατι χαλασε τηλεοραση?
    (ειναι η αιτια (ΕΡΩΤΗΣΗ )που χαλασα τη ζωη μου)

    Β_Η ΕΡΩΤΗΣΗ----->ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΑΓΧΟΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΚΟΣΜΟ?ΚΑΙ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ?
    (ειναι η αιτια ( ΕΡΩΤΗΣΗ )που χαλασα τη ζωη μου)

    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    1) ΓΙΑΤΙ ΧΑΛΑΝΕ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ...ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ?ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ...ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΓΥΡΩ

    Β)ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΜΑΙ...
    ΤΑ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΧΟΣ.ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΣΚΕΨΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΠΕΡΝΑΝΕ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΤΑΙ...ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ...ΟΤΑΝ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ Η ΑΔΡΕΝΑΛΙΝΗ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΕΧΩ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΠΑΣΜΟΥΣ...Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΕΚΡΙΝΕΙ ΟΥΣΙΕΣ.....
    ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΙ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΠΩς ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΦΕΥΓΟΥΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ..ΣΕ ΟΛΟΥΣ...ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΦΗΒΕΙΑ....ΓΙΑ ΡΩΤΑ...ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΣ
    ------------------------------------------------------
    ΠΑΡΟΝ
    ΕΡΩΤΗΣΗ
    1)ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΧΑΛΙΑ?
    ΓΙΑΤΙ ΨΑΧΝΩ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ...-...ΤΑ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΧΟΣ. ΑΠΛΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ Ο ΕΓΚΕΑΦΑΛΟΣ...ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΡΩΤΑΕΙ...ΓΙΑΤΙ ΕΡΧΟΝΤΑΙ...ΠΕΦΤΩ ΣΕ ΚΥΚΛΟΥΣ.
    ΑΡΧΙΣΕ ΣΤΗΝ ΕΦΗΒΕΙΑ....ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΕ ΕΚΕΙ..ΣΤΗΝ ΕΦΗΒΕΙΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟς ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ...ΦΙΛΕ...Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΔΩΣΑ...ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΤΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΕΦΤΑ ΣΤΗΝ ΠΑΓΙΔΑ....ΘΑ ΕΒΛΕΠΑ ΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.....ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΣΚΕΨΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΑΓΧΩΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ.
    ΤΩΡΑ ΟΜΩς ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΝ.....ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΤΟΤΕ ΗΤΑΝΑ ΠΛΑ ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ...ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ....ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ...ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΕΘΙΣΜΟΣ...ΠΩς ΒΟΗΘΑΩ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ???ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΞΕΧΑΣΤΩ.ΝΑ ΜΗΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΛΥΣΩ....
    ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΑΥΤΑ ΑΥΤΟ ΚΑΝΩ....ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟ ΛΥΣΩ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΝΑ ΒΡΩ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ....ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΛΥΝΕΤΑΙ ΕΤΣΙ...
    ΤΑ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.Η ΕΥΡΕΣΗ ΤΗΣ ΑΙΤΙΑΣ ΠΟΥ ΤΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΛΥΣΕΙ.Η ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΦΟΒΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑ, ΣΥΝΗΘΕΙΑ!!!

    2)ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΦΟΒΙΑ??
    ΦΤΑΙΕΙ ΟΤΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΕΝΑΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΜΙΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΝΑ ΨΑΧΝΩ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΝΙΩΘΩ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΥΚΛΟΥΣ.ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ ΤΟΝ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ....
    ΕΙΝΑΙ ΑΟΡΑΤΟΣ....ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ....ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΑΓΧΟΣ.

    3)ΤΙ ΕΦΤΑΙΞΕ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ Ο ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ?

    (ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ)
    ΑΠ: MIA ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 1 ΛΕΠΤΟ.

    (ΑΝΘΡΩΠΟΣ)
    ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ
    --------------------------------------------------------------

    ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΗΚΕ Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ?/ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΑΣΕ Η ΣΚΕΨΗ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ?

    ΑΠ: ΣΥΜΝΑΙΝΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ...
    ΑΠ: ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ....

    ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΔΕΝ ΘΑ ΤΕΛΙΩΣΩ.....ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΣΕΛΙΔΑ....ΜΠΗΚΑ ΣΕ ΦΑΥΛΟ ΚΥΚΛΟ ΚΑΙ ΤΡΕΦΩ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ....

    ---------------------------------------------------------------------------
    ΤΙ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ???ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΓΑΜΗΘΕΙ Η ΖΩΗ..ΤΙ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ? ΤΙ ΕΦΤΑΙΞΕ? Η ΤΙ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ?
    ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΤΙ ΕΦΤΑΙΞΕ ΔΕΝ ΛΥΝΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?

    ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΥΟ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

    για μια κολο αντισταση (ενα τυχαιο γεγονος, η μαλακες γονεις...η δεν ξερω τι ) , φοβηθηκα....
    τελικα κατεληξα να εθιστω σε αυτη τη συνηθεια να ψαχνω συνεχεια...τι φταιει πιος φταιει...και να νιωθω χαλια...

    μετα λοιπον απο 10 χρονια <<ψυχοθεραπειας>> βρισκετΕ οτι:

    1) για το κακο που σας συμβαινει εφταιγε οτι χαλασε μια αντισταση που αξιζε ενα λεπτο
    2)ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΝΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΓΧΩΣΕ.

    ωραια να την η αιτια.

    ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ..ΟΜΩΣ...


    ΜΙΑ ΤΡΟΜΕΡΗ ΣΗΝΥΘΕΙΑ ΝΑ ΨΑΧΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ..... ΠΩΣ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΑΥΤΗ?
    ΚΑΤΑΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ? ΜΙΑ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΝΟΣ ΛΕΠΤΟΥ?
    ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ? ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΑΝ ΒΡΩ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ? ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ ΤΡΟΜΕΡΟ ΚΑΙ ΦΟΒΕΡΟ ΑΝ ΒΡΩ ΤΙ ΕΦΤΕΞΕ?
    Η ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΟΣΟ.....ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΠΙΑ...ΕΙΜΑ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟΣ....ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΞΕΧΑΣΤΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ. ΓΙΑΤΙ Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!!!
    ΤΟΝ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΜΕ ΣΑΚΑΤΕΨΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΩΞΩ.

    ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ..
    ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΕΧΕΙ......
    ΤΟ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΗΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΟΥ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ? ΤΙ ΣΚΕΦΤΗΚΑ? ΛΥΝΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ?
    ΤΟ ΟΤΙ ΘΕΛΗΣΑ ΝΑ ΝΙΩΣΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΚΑΠΝΙΖΑΝ...ΚΑΙ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ?

    ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ Ο ΕΘΙΣΜΟΣ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΟΥ?
    ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ....ΔΕΝ ΛΥΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΛΑΒΩ...

    ΑΝ ΕΝΙΩΣΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ ΕΚΕΙ....ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ.,......
    ΚΟΨΕ ΤΗ ΣΥΝΗΘΕΙΑ....
    ΚΑΝΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ....
    ΤΡΕΧΩ ... ΔΟΥΛΕΥΩ....ΣΚΑΒΩ.....ΓΥΜΝΑΖΟΜ� �Ι...ΞΕΧΝΙΕΜΑΙ....ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΞΕΧΑΣΤΩ ΑΛΛΑ ΚΑΝΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

    XANOYΜΕ ΤΟ ΔΑΣΟΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ.
    ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ΡΕ.....ΕΚΑΝΕ Η ΓΑΜΗΜΕΝΗ...Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ
    ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΣΚΕΨΕΙΣ....ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΝΕ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕ..
    ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ,ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΟΤΑΝ ΚΑΘΕΣΑΙ ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ... ΕΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΟΥΣΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΑΝΤΙΔΡΑ
    ΕΧΕΙΣ ΕΘΙΣΤΕΙ..ΕΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΟΥΣΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΗΘΙΣΑΝ.
    ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΤΙΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΒΓΗΚΑΝΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ...ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ....ΕΙΑΝΙ ΕΠΙΔΗ ΣΥΝΗΘΙΣΑΝ......
    ΕΙΣΑΙ ΕΘΙΣΜΕΝΟΣ...
    ΤΟ ΓΙΑΤΙ Ο ΕΘΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ.....ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΝΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ....

    ΜΕ ΤΟ ΑΓΧΟΛΥΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ Ο ΦΟΒΟΣ ΜΙΚΡΑΙΝΕΙ, ΚΑΙ ΣΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΝΑ ΔΙΩΞΕΙΣ ΤΟΝ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ...

    ΜΕ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ (ΠΡΕΣΕΧΤΕ ΠΑΙΔΙΑ...ΠΟΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΚΑΝΟΥΝ ....ΕΜΕΝΑ ΕΝΑΣ ΧΡΟΝΟΣ ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΕ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ) ΜΕ ΤΗ ΣΩΣΤΗ ΛΟΙΠΟΝ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΝΑ ΞΕΧΑΣΤΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΕΞΑΡΤΗΘΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟ...ΕΙΤΕ ΑΥΤΟΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΙΚΗ ΦΟΒΙΑ ΕΙΤΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.

    ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΕΣΕ ΕΙΝΑΙ ΧΑΖΟΜΑΡΕΣ....ΕΛΑ ΤΩΡΑ ...ΑΞΙΖΕΙΣ...ΚΤΛΠ... ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΠΕΘΑΝΑΝ!!!

    ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΧΡΟΝΩΝ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ...
    Η ΤΗΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ΤΟ ΛΥΝΕΙΣ....(ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΟΜΙΖΩ) Η ΑΠΛΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑΝ ΦΟΒΕΡΟ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ ΝΑ ΣΟΥ ΜΕΙΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟΣ ΑΦΟΥ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΝ ΚΑΛΛΙΕΡΓΗΣΕΣ.

    ΟΙ ΟΥΣΙΕΣ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΤΑ ΙΣΑ ΤΟΥΣ.
    ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΞΕΧΑΣΤΕΙΣ.....ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΦΟΒΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΗ ΣΚΕΨΗ....ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΣΩΜΑ...
    ΚΑΝΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΣΕ ΚΑΝΥΝ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΦΟΒΙΑ...ΤΟ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ....ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.

  9. #69
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Badboy διάβασα το κείμενο σου και σε πολλά σημεία «συνάντησα» γνώριμες απόψεις…
    Όπως έχω ήδη αναφέρει, αυτό το διάστημα περνώ μια από τις πιο δύσκολες στιγμές, όσον αφορά την κοινωνική φοβία και τα παρελκόμενα αυτής. Η αναμονή της παρουσίασης με έχει τσακίσει… τα ενοχλητικά συμπτώματα είναι στα φόρτε τους. Δεν κοιμάμαι όπως θα ήθελα, οι σκέψεις της στιγμής με βασανίζουν, νιώθω τα πόδια μου να κόβονται, το στόμα μου να στεγνώνει … παρόλα αυτά, για το μόνο που είμαι σίγουρος, είναι ότι θα είμαι εκεί και θα το παλέψω…

    Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω αν η βασική μου επιδίωξη πια είναι να «εξαφανιστούν» τα οποιαδήποτε συμπτώματα.
    Μέρα με τη μέρα διαπιστώνω ότι αυτό που θέλω πραγματικά είναι να μην με ενδιαφέρει… να μην με ενδιαφέρει αν αγχώνομαι μπροστά σε κόσμο, να μην με ενδιαφέρει αν θα τραυλίσω, να μην με ενδιαφέρει τι θα πουν οι άλλοι για μένα… να πάψω να με κρίνω και να με δεχθώ με όλα όσα κακά μου καταλογίζω εδώ και χρόνια…

    Δεν ξέρω αν είναι η σωστή προσέγγιση… απλά η διαίσθηση μου με οδηγεί προς τα εκεί…

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    In another world.
    Posts
    269
    Παιδια πως νιωθετε οταν εχετε κανονισει κατι κ τελευταια στιγμη γινονται αλλαγες που δν τις περιμενατε? Ειχαμε κανονισει με κατι κοπελες απο την σχολη να βγουμε σημερα, βασικα ειχαμε αρχισει να το κανονιζουμε πριν απο μια βδομαδα αλλα ολο κατι συνεβαινε κ ακυρωνοταν..Τελοσπαντων ειχαμε πει θα βγουμε οι τρεις μας..κ με παιρνει πριν απο λιγο η μια κοπελα κ μου λεει οτι αλλαξαν λιγο τα σχεδια κ θα ερθει επιπλεον ο αδερφος της κ κατι φιλοι του..Εμενα δν ειναι κ το καλυτερο μου να γνωριζω ξενους ειδικα οταν μου το λενε τελευταια στιγμη!!! Εσεις πως νιωθετε γι\'αυτο? (Η κοπελα ξερει για την κατασταση μου)

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εμ οχι ιδιαιτερα καλα για πολλους λογους.
    α)Γιατι εχω ψηγματα κοινωνικης φοβιας και εγω...και δεν ειμαι ανετος αν δεν γνωριζω καποιον καθολου.
    β)Αν ειχα κανονισει με κοπελλες δεν θα γουσταρα να βρεθουν και 10 ματσουλαραιοι στην παρεα...οχι τοσο λογω βλεψεων προς τις κοπελλες αλλα λογω του οτι ειναι διαφορετικα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    γ)Αν εχεις και βλεψεις προς τις κοπελλες τοτε ακομα χειροτερα...τι θελουν ολοι οι αλλοι?
    Δεν μπορω φυσικα να ξερω τι εχει παιχτει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #73
    Κηπ....η νταρκ είναι αγόρι ή κορίτσι?
    Είναι ένα κομβικό θέμα αυτό.
    Πάντως, νταρκ, αν είσαι κορίτσι, το πιο πιθανό σενάριο που παίζει, είναι πως κάποια απ τις δυο κοπέλες θέλει να βγει με κάποιον απ την αντροπαρέα που κάλεσε και σας κόλλησε εσάς και τους φίλους του γι αντιπερισπασμό.
    Εγώ δε θα πήγαινα πάντως, γιατί θα προτιμούσα να ήταν ειλικρινείς μαζί μου.
    Πάντα υποθετικά μιλάω, βέβαια.

  14. #74
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Ζορίζομαι αφάνταστα με νέες γνωριμίες ή εξόδους όπου θα είμαι στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος.
    Προτιμώ να βγαίνω με άτομα τα οποία τα γνωρίζω αρκετά με αποτέλεσμα να χάνω ευκαιρίες για νέες γνωριμίες και γενικότερα για κοινωνικοποίηση.

    Βέβαια έχω κάνει κάποια βήματα τα οποία πριν από χρόνια δεν μπορούσα ούτε να τα φανταστώ. Για παράδειγμα έχω βγει με άτομα που γνώρισα από forum... ξεπέρασα τον εαυτό μου . Συστολή υπήρχε αλλά όταν η συζήτηση ήρθε στα θέματα που συζητούσαμε στο forum ξεπεράστηκε.

    Άλλο θέμα είναι η προσπάθεια για διατήρηση αυτών των νέων γνωριμιών. Μεγάλο και επίπονο κεφάλαιο... έχω χάσει ευκαιρίες για καλές φιλίες από αυτή την αδεξιότητα μου.

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Dreamland
    Posts
    894
    gus για αυτο πολλες φορες και εγω νοιωθω πιο ανετα να μιλαω εδω, παρα να γνωριζω κοσμο και εξω..

    Νοιωθω αδεξια ή οτι μπορει να υπαρχει πολυ αμηχανια. Ενω εδω μπορω να μιλαω πιο ελευθερα. Το \'εδω΄ οχι μονο στο φορουμ αλλα γενικα στο ιντερνετ.
    Αν δεν εκδηλώνεις όσα βρίσκονται μέσα σου, αυτά που δεν εκδηλώνεις θα σε καταστρέψουν

Page 5 of 9 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •