Κοινωνική Φοβία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 123
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    9

    Κοινωνική Φοβία

    Καλησπέρα.
    Ειμαι 24 ετών.
    Πάνε 9 χρόνια από τότε που άρχισαν να με ταλαιπωρούν τα ψυχοσωματικά και να διαλύουν βήμα βήμα τη ζωή μου.
    Δεν μπορώ να κάτσω σε ένα τραπέζι με έναν άνθρωπο, να μπω σε ένα λεωφορείο, να πάω σε μια υπηρεσία, να πάω να πιω ένα ποτό, να παρουσιάσω μια εργασία στη σχολή μου, να πω δυο κουβέντες με κάποιον χωρίς να αρχίσω να ιδρώνω, να αισθάνομαι ότι πνίγομαι, και να με πέρνει η μπάλα να γίνεται κρίση πανικού με αποπροσανατολισμό, ταχυκαρδία, αίσθηση χαμού, αίσθηση θανάτου.

    Φοβάμαι τους άλλους που με κοιτάνε, φοβάμαι τη γνώμη του συνομιλητή μου για μένα, φοβάμαι συνεχώς μην κάνω κάποια γκάφα και οι άλλοι γελάνε.

    Έκανα 5 χρόνια γνωσιακή ψυχοθεραπεία, που με βοήθησε να καταλάβω το πρόβλημα (τη γενεσιουργο του αιτία) αλλά όχι να το λύσω (να το αποβάλλω από το υποσυνείδητό μου).
    Περασα πολλές περιόδους με κατάθλιψη όπως και τώρα που γράφω.
    Πέρνω effexor 75ari, 100mg zoloft, 100 mg topamac, 60 mg centrac ηρεμιστικό και 15mg zyprexa, ημερησίως.
    Ενα ωραιότατο κοκταίηλ και πάλι τίποτα δεν γίνεται.

    Όλα έχουν πάει πίσω. Η ζωή μου έχει πάει πίσω. Ζηλεύω τους άλλους που έχουν την δυνατότητα να σπουδάσουν. Εγώ είμαι έξι χρόνια στη σχολή μου που απαιτεί παρουσίαση εργασιών, και πάντα κολώνω. Όταν αποφασίζω να προχωρήσω όλος ο οργανισμός μου καταρέει, και τα λίγα μαθήματα που κατάφερα να κάνω παρουσίαση (μιλάμε για υπόθεση του ενός άντε δύο λεπτών) γύρισα σπίτι κατάκοπος και είμουν λες και έσκαβα.

    Για να μην σας κουράζω.
    Υπάρχει λύση για την κοινωνική φοβία? Θεραπεύεται? Εγώ πια έχω φτάσει στα όρια μου. Περνούν τα χρόνια χωρίς να ευχαριστιέμαι τίποτα, και τρέμω αυτά που θα ακολουθήσουν.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    150
    ΤAUKAPA ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ!
    ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΠΕΡΝΑΣ ΜΙΑ ΦΑΣΗ ΥΠΟΤΡΟΠΗΣ; ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ; ΣΕ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΦΑΣΗ ΥΠΟΤΡΟΠΗΣ (ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΑΝΙΚΟΥ-ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΑ) ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ, ΜΕ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙΑ...ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ. ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΗ ΓΙΑΤΙ ΕΠΑΘΑ ΜΙΑ ΒΑΡΒΑΤΗ ΥΠΟΤΡΟΠΗ (ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΗΠΙΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΓΡΙΕΨΑΝ)
    ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΥΟΝΤΑΙ..ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΣ ΠΑΡΟΛΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ. ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΣ! ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΧΡΟΝΟ ΣΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΝΑ ΔΡΑΣΕΙ. ΑΝ ΟΧΙ, ΔΕΣ ΤΟ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ.
    ΜΙΛΗΣΕΣ ΓΙΑ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟ.. ΣΥΖΗΤΗΣΕ ΑΝ ΘΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΙΔΙΚΟ ΠΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΜΟΡΦΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ-ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ, ΚΑΝΩ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΑΠΛΑ. ΑΝ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΛΙΚ, ΚΡΑΤΗΣΕ ΤΟ.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    9
    Το ότι υποτροπίασα είναι σίγουρο και επειδή έχω περάσει αρκετές φορές την φάση της κατάθλιψης ανέφερα στο γιατρό μου αμέσως τα συμπτωματα και γι αυτό μου ξεκίνησε το effexor εδώ και λίγες μέρες, που ξέρω και ξέρει ότι σε μένα έχει αποτελέσμα θετικό (είχαμε δοκιμάσει και ladose παλιότερα και δεν είχε κάνει τίποτα).

    Την κατάθλιψη την καταφέρνω. Το ξέρω ότι τις άσχημες σκέψεις μου τώρα, θα τις έχω ξεχάσει όταν δράσει το effexor.

    Με την κοινωνική φοβια όμως τι γίνεται? Που δεν έχει σταματήσει να παρουσιάζει συμπτώματα ποτέ?
    Ο γιατρός μου έδωσε zyprexa. Τίποτα.
    Τώρα μου πρόσθεσε και τα zoloft. Πάλι τίποτα.

    9 ολόκληρα χρόνια τα ίδια. Ε, μέσα σε αυτήν την κατάσταση που σε κλείνει μέσα στο σπίτι και σε κάνει ανήμπορο, φυσικό είναι να σου χτυπήσει την πόρτα και η κατάθλιψη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    γιατι δεν πας κοντρα σε αυτο?
    ολες οι φοβιες οταν εκτεθεις για καποιο διαστημα σε αυτες ξεθωριαζουν,δεν υπαρχει περιπτωση.
    η μονη προυποθεση ειναι να εχεις ισχυρη θεληση και θα τα καταφερεις.
    πριν μερικες μερες ανοιξα ενα θεμα με τιτλο ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΑ,ΟΧΙ ΕΓΩ!
    δες τι εχω γραψει καθως και τις πολυτιμες απαντησεις που πηρα!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by melene
    γιατι δεν πας κοντρα σε αυτο?
    ολες οι φοβιες οταν εκτεθεις για καποιο διαστημα σε αυτες ξεθωριαζουν,δεν υπαρχει περιπτωση.
    η μονη προυποθεση ειναι να εχεις ισχυρη θεληση και θα τα καταφερεις.
    πριν μερικες μερες ανοιξα ενα θεμα με τιτλο ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΑ,ΟΧΙ ΕΓΩ!
    δες τι εχω γραψει καθως και τις πολυτιμες απαντησεις που πηρα!
    αχ!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    Originally posted by researcher
    Originally posted by melene
    γιατι δεν πας κοντρα σε αυτο?
    ολες οι φοβιες οταν εκτεθεις για καποιο διαστημα σε αυτες ξεθωριαζουν,δεν υπαρχει περιπτωση.
    η μονη προυποθεση ειναι να εχεις ισχυρη θεληση και θα τα καταφερεις.
    πριν μερικες μερες ανοιξα ενα θεμα με τιτλο ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΑ,ΟΧΙ ΕΓΩ!
    δες τι εχω γραψει καθως και τις πολυτιμες απαντησεις που πηρα!
    αχ!
    ει!!!γιατι?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by melene
    Originally posted by researcher
    Originally posted by melene
    γιατι δεν πας κοντρα σε αυτο?
    ολες οι φοβιες οταν εκτεθεις για καποιο διαστημα σε αυτες ξεθωριαζουν,δεν υπαρχει περιπτωση.
    η μονη προυποθεση ειναι να εχεις ισχυρη θεληση και θα τα καταφερεις.
    πριν μερικες μερες ανοιξα ενα θεμα με τιτλο ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΑ,ΟΧΙ ΕΓΩ!
    δες τι εχω γραψει καθως και τις πολυτιμες απαντησεις που πηρα!
    αχ!
    ει!!!γιατι?
    λογω δυσκολιας

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    λογω δυσκολιας αντιμετωπισης?
    αν ειναι αυτο,δεν αρνουμαι οτι ειναι τρομακτικα δυσκολο ομως τι αλλο μπορεις να κανεισ?
    επωδυνο μεν αποτελεσματικο δε...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by melene
    λογω δυσκολιας αντιμετωπισης?
    αν ειναι αυτο,δεν αρνουμαι οτι ειναι τρομακτικα δυσκολο ομως τι αλλο μπορεις να κανεισ?
    επωδυνο μεν αποτελεσματικο δε...
    αχ..θα συμφωνησω...

    γενικως προτεινω διαβασμα σε αυτες τις περιπτωσεις

    τουλαχιστον να ξερεις τι εχεις

    πως αλλοι το αντιμετωπισαν


    να βρεις και συ σιγα σιγα το δρομο σου...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    Originally posted by researcher
    Originally posted by melene
    λογω δυσκολιας αντιμετωπισης?
    αν ειναι αυτο,δεν αρνουμαι οτι ειναι τρομακτικα δυσκολο ομως τι αλλο μπορεις να κανεισ?
    επωδυνο μεν αποτελεσματικο δε...
    αχ..θα συμφωνησω...

    γενικως προτεινω διαβασμα σε αυτες τις περιπτωσεις

    τουλαχιστον να ξερεις τι εχεις

    πως αλλοι το αντιμετωπισαν


    να βρεις και συ σιγα σιγα το δρομο σου...
    και πανω απ\'ολα να πιστεψεις οτι ειναι κατι το οποιο περναει.
    οχι απο μονο του,σε χρειαζεται, ομως περναει!!να μην πελαγωνουμε!!το θεμα ειναι να σπασεις τον λεγομενο
    φαυλο κυκλο και μετα ολα ερχονται..

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    9
    Originally posted by researcher
    Originally posted by melene
    γιατι δεν πας κοντρα σε αυτο?
    ολες οι φοβιες οταν εκτεθεις για καποιο διαστημα σε αυτες ξεθωριαζουν,δεν υπαρχει περιπτωση.
    η μονη προυποθεση ειναι να εχεις ισχυρη θεληση και θα τα καταφερεις.
    πριν μερικες μερες ανοιξα ενα θεμα με τιτλο ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΑ,ΟΧΙ ΕΓΩ!
    δες τι εχω γραψει καθως και τις πολυτιμες απαντησεις που πηρα!
    αχ!

    Το διάβασα το θέμα σου και μπράβο για το βήμα σου.
    Κόντρα στην κοινωνική φοβία πάω 9 χρόνια. 9 χρόνια οι φίλοι μου με βλέπουν πανικόβλητο στο cafe, 6 χρόνια οι συμφοιτητές με βλέπουν να ιδρώνω στις παρουσιάσεις εργασιών (η σχολή αφορά γραφικές τέχνες).
    Τα συμπτώματα απλά ΔΕΝ σταματούν. Είτε πάω κόντρα είτε όχι. Φτάνει και η στιγμή που λέω βαρέθηκα. Δεν βγαίνει ο κόσμος για καφέ για να υποφέρει, βγαίνει για να χαλαρώσει. Το να το πολεμάω πηγαίνοντας κοντρα έχει και τα όρια του. Πρέπει να ευχαριστηθώ και γω.
    Αλλιώς νοιώθω σαν άδειο μπουκάλι. Το μπουκάλι έχει κάποιες ιδιότητες (σχήμα, υλικό), όπως και εγώ χαρακτηριστικά και τα ψυχοσωματικα της κοινωνικής φοβίας τα οποία ΔΕΝ σταματουν (το επαναλμβανω) με τίποτα. Το μπουκάλι (εγω) δεν γεμίζει ποτέ με χαρά.

    ΔΕΝ σταματαει η κοινωνική φοβία 9 χρόνια τώρα. Δεν σταματησε ποτε. Η καταθλιψή ναι. Η Αγοραφοβία ναι. Η βουλιμία μου ναι. Η κοινωνική φοβία ποτε. Έχει ριζώσει και δεν λέει να φύγει.
    Γι αυτο και άνοιξα αυτό το θέμα μήπως υπάρχουν και άλλοι που πάσχουν από κοινωνική φοβία να πάρω γνώμες.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Και γω στα 15 αρχισα τα συμπτωματα και ειμαι 27 και συνεχιζω μια απο τα ιδια. Δεν πιστευω οτι εχει γιατρεια αυτο που εχουμε. Εχω αλλαξει ενα καρο φαρμακα και τα ιδια παλι και παλι. Συνεχιζω να ιδρωνω, να ειμαι κλεισμενος σπιτι μου χωρις φιλους κτλ κτλ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    153
    Εμένα με έχει βοηθήσει να σκέφτομαι ότι ή αποδέχομαι τις αγχώδεις σκέψεις, συναισθήματα και τις σωματικές τους εκδηλώσεις, τα παίρνω μαζί μου και προσπαθώ να κάνω αυτό που θέλω ή μετανιώνω την ζωή που χάνω κλεισμένος στο σπίτι. Βέβαια δεν έχω κατορθώσει να κάνω πλήρως το πρώτο ούτε να απαλλαγώ πλήρως από το δεύτερο, αλλά νομίζω κάνω πρόοδο σε αντιστοιχία με προηγούμενες περιόδους μου. Θα ήθελα να ακολουθώ επίσης την φράση που βάζω ως υπογραφή μου.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    9
    Winston τι φαρμακα επαιρνες/παιρνεις? Εμένα μου πρόσθεσε πρόσφατα το zoloft και διαβασα στις οδηγιες ότι κάνει για κοινωνικη φοβία. Έχεις πάρει zoloft?
    Me to zyprexa δεν είδα καμια αλλαγή.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Παιρνω 4 ladose των 20, 3 lyrica των 75, 1 Anafranil των 75 και 2 zyprexa 5mg.

    Παλαιοτερα ειχα δοκιμασει σεροπραμ, σεροξατ, αναφρανιλ παλι κτλ Ζολοφτ δεν εχω παρει ποτε.

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •