Ανάγκη για συμβουλή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    5

    Ανάγκη για συμβουλή

    Καινούργια εδώ και έχω ένα πρόβλημα να μοιραστώ ,είμαι με έναν άντρα 2 χρόνια πλέον αρραβωνιασμένη ..είναι ειλικρινά ότι καλύτερο μου έχει συμβεί ,με προσέχει ,με αγαπάει ,είναι το στήριγμα μου και σε γενικές γραμμές είναι ειλικρινά άντρας με Α κεφαλαίο!το πρόβλημα είναι ότι όταν πίνει (σε περιστάσεις όπως γενέθλια ,εξόδους οι οποίες είναι σπάνιες κτλ) γίνεται επιθετικός ,ο χαρακτήρας του αλλάζει ,δεν με έχει χτυπήσει ποτέ θέλω να το τονίσω ,απλά βλέπω ότι κάθε φορά που πίνει πρέπει να τσακωθεί με κάποιον είτε είμαι εγώ είτε είναι οι κολλητοί του ,πχ χθες γιορτάζαμε τα γενέθλια του περνούσαμε τέλεια και όταν το αλκοόλ άρχισε να γίνεται υπερβολικά πολύ άρχισε να δακρύζει (είχε λόγο ,απλά κάποια πράγματα τον βαραίνουν,αυτό το καταλαβαίνω )αλλά στην συνέχεια άρχισε να χτυπάει δυνατά το ποτήρι στο τραπέζι ,άρχισε να κοιτάει επιθετικά τους γύρω μας ,και απλά επειδή ένα παιδί απ το δίπλα τραπέζι δεν του «έκατσε στο μάτι» ήθελε χαρακτηριστικά να «τον βαρέσει» ,όταν ειδα ότι τα πράγματα βγαίνουν εκτός ελέγχου τον παρακάλεσα να έρθουμε σπίτι ,φεύγοντας παραλίγο να γίνει φασαρία με το εν λόγω παιδί ,είναι τέτοιος άνθρωπος που αν δεν έχει πιει Δεν θέλει ούτε να τσακώνεται ,δεν έχει προδιαγραφές για τέτοιον χαρακτήρα ..επίσης υπάρχει άλλη μια περίπτωση στην οποία είχαμε μεγάλο καυγά μεταξύ μας και έβριζε ,φώναζε χώρις καμία λογική αιτία ,όταν λοιπόν πάνω στον καυγά μας άρχισα να τον χτυπάω εκεί που πονάει απλά σαν να έγινε πάλι ο ίδιος άνθρωπος και με παρακαλούσε και ηταν όλα εντάξει ..όταν ρώτησα γιατί είπε ότι δεν ξέρει και απλά ένιωσε σαν να έπεσε σε μια τρύπα ας πούμε ,θυμόταν τα πάντα και ένιωθε απαίσια.
    Δεν σκέφτομαι ούτε καν να τον αφήσω και δν νομίζω ότι υπάρχει λόγος κιόλας ,απλά προσπαθώ να καταλάβω σε τι μπορεί να οφείλεται αυτό για να τον βοηθήσω και να αποφεύγω στο μέλλον τέτοιες περιπτώσεις ..έχει αραιώσει παρά πολύ το αλκοόλ και τις εξόδους γιατί έχει καταλάβει ότι δεν έχει καλή επίδραση αυτό το πράγμα σε αυτόν απλά κάπου προβληματίζομαι και εγώ,οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη ,σας ευχαριστώ ..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Elenhal98 View Post
    Καινούργια εδώ και έχω ένα πρόβλημα να μοιραστώ ,είμαι με έναν άντρα 2 χρόνια πλέον αρραβωνιασμένη ..είναι ειλικρινά ότι καλύτερο μου έχει συμβεί ,με προσέχει ,με αγαπάει ,είναι το στήριγμα μου και σε γενικές γραμμές είναι ειλικρινά άντρας με Α κεφαλαίο!το πρόβλημα είναι ότι όταν πίνει (σε περιστάσεις όπως γενέθλια ,εξόδους οι οποίες είναι σπάνιες κτλ) γίνεται επιθετικός ,ο χαρακτήρας του αλλάζει ,δεν με έχει χτυπήσει ποτέ θέλω να το τονίσω ,απλά βλέπω ότι κάθε φορά που πίνει πρέπει να τσακωθεί με κάποιον είτε είμαι εγώ είτε είναι οι κολλητοί του ,πχ χθες γιορτάζαμε τα γενέθλια του περνούσαμε τέλεια και όταν το αλκοόλ άρχισε να γίνεται υπερβολικά πολύ άρχισε να δακρύζει (είχε λόγο ,απλά κάποια πράγματα τον βαραίνουν,αυτό το καταλαβαίνω )αλλά στην συνέχεια άρχισε να χτυπάει δυνατά το ποτήρι στο τραπέζι ,άρχισε να κοιτάει επιθετικά τους γύρω μας ,και απλά επειδή ένα παιδί απ το δίπλα τραπέζι δεν του «έκατσε στο μάτι» ήθελε χαρακτηριστικά να «τον βαρέσει» ,όταν ειδα ότι τα πράγματα βγαίνουν εκτός ελέγχου τον παρακάλεσα να έρθουμε σπίτι ,φεύγοντας παραλίγο να γίνει φασαρία με το εν λόγω παιδί ,είναι τέτοιος άνθρωπος που αν δεν έχει πιει Δεν θέλει ούτε να τσακώνεται ,δεν έχει προδιαγραφές για τέτοιον χαρακτήρα ..επίσης υπάρχει άλλη μια περίπτωση στην οποία είχαμε μεγάλο καυγά μεταξύ μας και έβριζε ,φώναζε χώρις καμία λογική αιτία ,όταν λοιπόν πάνω στον καυγά μας άρχισα να τον χτυπάω εκεί που πονάει απλά σαν να έγινε πάλι ο ίδιος άνθρωπος και με παρακαλούσε και ηταν όλα εντάξει ..όταν ρώτησα γιατί είπε ότι δεν ξέρει και απλά ένιωσε σαν να έπεσε σε μια τρύπα ας πούμε ,θυμόταν τα πάντα και ένιωθε απαίσια.
    Δεν σκέφτομαι ούτε καν να τον αφήσω και δν νομίζω ότι υπάρχει λόγος κιόλας ,απλά προσπαθώ να καταλάβω σε τι μπορεί να οφείλεται αυτό για να τον βοηθήσω και να αποφεύγω στο μέλλον τέτοιες περιπτώσεις ..έχει αραιώσει παρά πολύ το αλκοόλ και τις εξόδους γιατί έχει καταλάβει ότι δεν έχει καλή επίδραση αυτό το πράγμα σε αυτόν απλά κάπου προβληματίζομαι και εγώ,οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη ,σας ευχαριστώ ..
    χμμμ
    δυσοιωνα μου φαινονται ολα αυτα...
    ποσο καλα τον ξερεις αυτον τον ανθρωπο;
    ειδα οτι ειπες για 2 χρονια γνωριμιας, αλλα τι γνωριμια ηταν αυτη; εισασταν πραγματικα μαζι αυτον τον καιρο; μηπως εισασταν απο αποσταση; ζειτε μαζι η ο καθενας σπιτι του;
    οι εθισμοι ξερεις, κρυβονται ακομα και για μεγαλο διαστημα αν δεν εισαι αυτοκολλητος με τον αλλον.

    μηπως ειναι Αλκοολικος με το Α κεφαλαίο;;; γιατι ολες αυτες οι αντιδρασεις κολλανε σε εθισμο με αλκοολ και οχι σε περιστασιακο ποτη...

    και ΑΝ ειναι αλκοολικος, δεν υπαρχει "το εχει αραιωσει", ή το κοβει ή παραμενει εθισμενος...

    τι ηλικιες εχετε;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    ενας μεθυσμενος ειναι φυσιολογικο να κανει παραλογα πραματα. δεν υπαρχει κανεις λογος να προσπαθεις να ανακαλυψεις γιατι κανει φασαριες οταν ειναι μεθυσμενος. εαν ηταν σε αυτοκινητο θα ετρεχε γρηγορα ωσπου να τρακαρει και εαν ηταν σε μια παραλια πιθανον να πνιγοταν κολυμποντας. εσενα πρεπει να σε απασχολει ποσες φορες μεθα, αυτο που εγραψε και το προηγουμενο μελος.
    γενικα να ξερεις οτι συστηματικα μεθανε οι αυτοκαταστροφικοι ανθρωποι, σκεψου οτι ολοι μας εχουμε προσβαση σε ποτα και ναρκωτικα αλλα μονο μια πολυ μικρη μειοψηφια αποφασιζει να τα περνει συστηματικα, και ειναι αυτοι που δεν νοιαζονται για τις κοινωνικες συνεπειες τους και για την υγεια τους

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    216
    Ναι πρόσεχε μη χάσεις το κελεπούρι! Ο άνθρωπος είναι εξαρτημένος από το αλκοόλ και ποιος ξέρει τι άλλο μπορεί να σου κρύβει. Η συμπεριφορά του όπως την περιγράφεις, φαίνεται αλλόκοτη και επικίνδυνη. Στο μέλλον μπορεί να σε χτυπήσει και να είναι βίαιος!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    5
    Αυτός 34 εγώ 25 ,τον γνωρίζω 6 χρόνια και μένουμε μαζί από τον 3ο μήνα ,δεν είναι αλκοολικός και τον γνωρίζω πολύ καλά ,αυτό προσπαθώ να καταλάβω σε τι οφείλονται αυτά ..

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by broken heart 1985 View Post
    Ναι πρόσεχε μη χάσεις το κελεπούρι! Ο άνθρωπος είναι εξαρτημένος από το αλκοόλ και ποιος ξέρει τι άλλο μπορεί να σου κρύβει. Η συμπεριφορά του όπως την περιγράφεις, φαίνεται αλλόκοτη και επικίνδυνη. Στο μέλλον μπορεί να σε χτυπήσει και να είναι βίαιος!


    Παιδιά δεν είναι αλκοολικός γενικά είμαι πολύ επιλεκτική συην προσωπική μου ζωή έχω υπάρξει σε τέτοια παρέα κ είμαι πολύ προσεκτική ,έχει περάσει δύσκολα παιδικά χρόνια δεν ξέρω αν είναι λόγος αυτό αλλά αλκοολικός δν είναι

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Elenhal98 View Post
    Αυτός 34 εγώ 25 ,τον γνωρίζω 6 χρόνια και μένουμε μαζί από τον 3ο μήνα ,δεν είναι αλκοολικός και τον γνωρίζω πολύ καλά ,αυτό προσπαθώ να καταλάβω σε τι οφείλονται αυτά ..
    Quote Originally Posted by Elenhal98 View Post
    Παιδιά δεν είναι αλκοολικός γενικά είμαι πολύ επιλεκτική συην προσωπική μου ζωή έχω υπάρξει σε τέτοια παρέα κ είμαι πολύ προσεκτική ,έχει περάσει δύσκολα παιδικά χρόνια δεν ξέρω αν είναι λόγος αυτό αλλά αλκοολικός δν είναι
    σορι, αλλα δεν μπορεις να ξερεις το παρελθον του.
    οταν γνωριστηκατε, αυτος ηταν 30ρης κι εσυ σχεδον παιδι.
    ενας ανθρωπος που δεν εχει προβλημα με το αλκοολ δεν χαλιεται ετσι, επειδη πινει σε μια γιορτη και σε μια εξοδο. πιστευω οτι εχει παρελθον.
    επισης, η διαφορα ηλικιας που εχετε, μπορει να ειναι τυχαια, μπορει και να την επεδιωξε για να μην καταλαβαινεις πολλα- πολλα απο αυτα που του συμβαινουν...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    ανθρωπος που ειναι ηδη 35, ωριμος ανθρωπος, αν δεν εχει προβλημα με το αλκοολ, δεν γινεται γκαιντα μολις πιει.
    αυτος που δεν εχει προβλημα με το αλκοολ και πινει τοσαο αραια οσο λες, δεν τον επηρρεαζει ετσι, ουτε μεθαει επειδη θα πιει μια φορα, ουτε μεθαει καθε φορα. πινει το ποτο του κοινωνικα. δεν μεθαει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,456
    το πιοτι σε αλλαζει το χαρακτήρα ας το κοψει με βοηθεια απο γιατρο για καλο του διαφορετικά θα καταφερει να διώξει κοσμο απ κοντα του απο ολο αυτο .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ανθρωπος που ειναι ηδη 35, ωριμος ανθρωπος, αν δεν εχει προβλημα με το αλκοολ, δεν γινεται γκαιντα μολις πιει.
    αυτος που δεν εχει προβλημα με το αλκοολ και πινει τοσαο αραια οσο λες, δεν τον επηρρεαζει ετσι, ουτε μεθαει επειδη θα πιει μια φορα, ουτε μεθαει καθε φορα. πινει το ποτο του κοινωνικα. δεν μεθαει.
    Δεν τον δικαιολογώ και δεν κλείνω τα μάτια μου στο πρόβλημα όμως δν γίνεται αυτό το πράγμα κάθε φορά που βγαίνει επίσης πλέον βγαίνει μια φορά το τρίμηνο και αυτό είναι ,όταν ξεσυνηθησεις από κάτι λογικό είναι να σε πιάνει πιο εύκολα ,υπήρχε μια περίοδος που και εγω έβγαινα κάθε μέρα και μπορούσα να πιω Χ ποτά κ να είμαι μια χαρά ενώ τώρα στα Χ ποτά να μεθύσω για τα καλά ,στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν μιλάμε για κατάχρηση αλκοολ γιατί δεν υπάρχει τέτοια ,μιλάμε για αλλαγή συμπεριφοράς ,ξαναλέω αυτόν τον άνθρωπο τον γνωρίζω πολύ καλά και επειδή πιο πάνω διάβασα ότι λόγω ηλικίας μπορεί να μην καταλαβαίνω πολλά θέλω να σας πω ότι γενικά έχω περάσει πολύ δύσκολα πράγματα και είμαι πολύ πιο ώριμη και αντιληπτική από αλλά κορίτσια της ηλικίας μου ..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Elenhal98 View Post
    Δεν τον δικαιολογώ και δεν κλείνω τα μάτια μου στο πρόβλημα όμως δν γίνεται αυτό το πράγμα κάθε φορά που βγαίνει επίσης πλέον βγαίνει μια φορά το τρίμηνο και αυτό είναι ,όταν ξεσυνηθησεις από κάτι λογικό είναι να σε πιάνει πιο εύκολα ,υπήρχε μια περίοδος που και εγω έβγαινα κάθε μέρα και μπορούσα να πιω Χ ποτά κ να είμαι μια χαρά ενώ τώρα στα Χ ποτά να μεθύσω για τα καλά ,στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν μιλάμε για κατάχρηση αλκοολ γιατί δεν υπάρχει τέτοια ,μιλάμε για αλλαγή συμπεριφοράς ,ξαναλέω αυτόν τον άνθρωπο τον γνωρίζω πολύ καλά και επειδή πιο πάνω διάβασα ότι λόγω ηλικίας μπορεί να μην καταλαβαίνω πολλά θέλω να σας πω ότι γενικά έχω περάσει πολύ δύσκολα πράγματα και είμαι πολύ πιο ώριμη και αντιληπτική από αλλά κορίτσια της ηλικίας μου ..
    δεν λεω οτι τον δικαιολογεις, λεω οτι πιστευω πως ο ανθρωπος αυτος ειχε/εχει καποιον/ους εθισμους και δεν στο εχει πει.
    μπορει να μην ειναι μονο στο αλκοολ...
    6 χρονια μπορει να τον γνωριζεις, κοντα του ομως εισαι 2. τα 2 που εχετε σχεση. πριν κανετε σχεση και ζησετε μαζι, δεν ξερεις τι εκανε στην ζωη του.
    ΑΝ ειναι καποιος αλκοολικος, δενε χει σημασια το οτι το εχει αραιωσει. πρεπει να το κοψει για να μην τον επηρρεαζει.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    5
    Είναι άνθρωπος ο οποίος γενικά είναι πολύ αρνητικός στο θέμα καταχρήσεων ,ναρκωτικά δεν θέλει ούτε να ακούσει αν αυτό έχεις υπόψιν

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    το πιοτι σε αλλαζει το χαρακτήρα ας το κοψει με βοηθεια απο γιατρο για καλο του
    Δε νομιζω. Το αλκοολ μεγεθυνει μονο προβληματα που υποβοσκουν, δεν αλλαζει τον χαρακτηρα. Ελαχιστες φορες ηπια πολυ και το αλκοολ μου εφερε μονο ζάλη και υπνηλια, δεν αλλαξα σε τιποτα απολυτως. Εαν επασχα απο διαταραχη που σχετιζεται με θυμο, παρανοια και παρεμφερη, το πιο πιθανο ηταν να φερθω οπως ο αντρας που αποτελει το θεμα αυτου του νηματος. Ειμαι σχεδον σιγουρος πως αν δεν κοπει το αλκοολ μαχαιρι, και δεν υπαρξει βοηθεια ψυχιατρου, η κατασταση θα επιδεινωθει και καποια στιγμη μπορει να γινει και κατι πολυ σοβαρο που αφορα την ασφαλεια οσων ειναι γυρω του.

Similar Threads

  1. Έχω ανάγκη από εσάς
    By Κωστας in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 02-06-2020, 02:40
  2. ανάγκη
    By ....... in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 23-09-2017, 00:58
  3. Ανάγκη συμβουλής!!!
    By annapapa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 26-04-2014, 21:16
  4. ΤΗΝ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ
    By stefanos14587 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 16
    Last Post: 16-02-2013, 18:49
  5. Αναγκη για μια αγκαλια..
    By confuse in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 01-05-2012, 22:54

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •