Σας έχουν απαγάγει εξωγήινοι; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 68
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Θα πω για το όνειρο που είχα μόλις τώρα, που κάπως ταιριάζει με τον τίτλο.

    Έχω στον ύπνο μου επαφές με γήινους εξωγήινους, δηλαδή εξωγήινους εγκατεστημένους στη γη.

    Η πρώτη επαφή έγινε στο ξύπνιο πριν πολλά χρόνια στη Γερμανία, όταν κατάκοπος από το οδήγημα αυτοκινήτου επί 26 συνεχόμενες ώρες, σταμάτησα στο πάρκιν του αυτοκινητοδρόμου και έκλεισα για λίγο τα μάτια μου.

    Τότε άρχισε η πρώτη συνέντευξη και με ρώτησαν "Τί Θέλεις". Έχω την αίσθηση πως Ό,τι τους ζητούσα τότε θα το έκαναν. Εγώ χάρηκα για την επικοινωνία και ζήτησα κάτι που έχει ήδη γίνει.

    Τίς απαντήσεις τους τις άκουγα σε ένα φύσημα στο αυτί μου και οι ερωτήσεις μου γινόντουσαν σαν ένα συναίσθημα από μέσα μου.

    Στο τέλος τους ευχαρίστησα για την επικοινωνία.

    Τώρα, συχνά, μετά που άρχισα να παίρνω το Enlift έχω όνειρα όπου με οντότητες όχι συνηθισμένους ανθρώπους, που έχω την αίσθηση ότι είναι στη Γη αλλά έχουν έρθει εδώ από "αλλού"

    Έχω συμφωνήσει με χαρά στη συνεργασία μας. Αισθάνομαι ότι βοηθώ το μέλλον για όλους.

    Αυτή την εποχή διαβάζω το Homo Deus μια σύντομη ιστορία του μέλλοντος, του Χαράρι
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,594
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Θα πω για το όνειρο που είχα μόλις τώρα, που κάπως ταιριάζει με τον τίτλο.

    Έχω στον ύπνο μου επαφές με γήινους εξωγήινους, δηλαδή εξωγήινους εγκατεστημένους στη γη.

    Η πρώτη επαφή έγινε στο ξύπνιο πριν πολλά χρόνια στη Γερμανία, όταν κατάκοπος από το οδήγημα αυτοκινήτου επί 26 συνεχόμενες ώρες, σταμάτησα στο πάρκιν του αυτοκινητοδρόμου και έκλεισα για λίγο τα μάτια μου.

    Τότε άρχισε η πρώτη συνέντευξη και με ρώτησαν "Τί Θέλεις". Έχω την αίσθηση πως Ό,τι τους ζητούσα τότε θα το έκαναν. Εγώ χάρηκα για την επικοινωνία και ζήτησα κάτι που έχει ήδη γίνει.

    Τίς απαντήσεις τους τις άκουγα σε ένα φύσημα στο αυτί μου και οι ερωτήσεις μου γινόντουσαν σαν ένα συναίσθημα από μέσα μου.

    Στο τέλος τους ευχαρίστησα για την επικοινωνία.

    Τώρα, συχνά, μετά που άρχισα να παίρνω το Enlift έχω όνειρα όπου με οντότητες όχι συνηθισμένους ανθρώπους, που έχω την αίσθηση ότι είναι στη Γη αλλά έχουν έρθει εδώ από "αλλού"

    Έχω συμφωνήσει με χαρά στη συνεργασία μας. Αισθάνομαι ότι βοηθώ το μέλλον για όλους.

    Αυτή την εποχή διαβάζω το Homo Deus μια σύντομη ιστορία του μέλλοντος, του Χαράρι
    εφοσον ηδη γνωριζεις και αναγνωριζεις οτι ειναι ονειρο, τι σε κανει να πσιτευεις οτι προκειται για πραγματικη επικοινωνια και οχι για ονειρα;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Ηταν πρώτος ο Carlos Castaneda, με τα βιβλία του που παρουσίαζε τις συναντήσεις του με ένα Ινδιάνο Μάγο, τον Don Juan, που αναφέρεται στο "Ονείρεμα" σαν μια διαφορετική ζωή και δράση με συναναστροφές και αντικειμενικά γεγονότα που λάμβαναν χώρα κατα τη διάρκεια του "ονειρέματος'

    ΑΝ δεν ξυπνούσα θα μπορούσα σε εκείνον τον ονειρικό κόσμο να παραμείνω. Η προσωπική ενέργειά μου καθορίζει τα γεγονότα και τις συνθήκες παραμονής στο "ονείρεμα"

    Έτσι, σε ένα ονείρεμα επιθυμώ να αφήσω τη ζωή!

    Υπάρχει και αυτή η ταινία https://el.wikipedia.org/wiki/Inception

    Ο Νόλαν πρότεινε πρώτα την ιδέα στη Warner Bros. το 2001, αλλά θεώρησε ότι χρειαζόταν περισσότερη εμπειρία στη δημιουργία μεγάλων ταινιών και ξεκίνησε το Batman Begins (2005) και Ο Σκοτεινός Ιππότης (The Dark Knight, 2008).[6] Γρήγορα συνειδητοποίησε ότι μια ταινία σαν το Inception χρειαζόταν ένα μεγάλο προϋπολογισμό επειδή "εφόσον μιλάμε για όνειρα, οι δυνατότητες του ανθρώπινου μυαλού είναι απεριόριστες. Και έτσι η κλίμακα της ταινίας θα πρέπει να είναι απεριόριστη. Θα πρέπει να νιώθεις ότι μπορεί να σε πάει οπουδήποτε μέχρι το τέλος της ταινίας. Και πρέπει να έχει αποτέλεσμα σε μεγάλη κλίμακα."[6] Αφού ολοκλήρωσε την ταινία Ο Σκοτεινός Ιππότης, ο Νόλαν αποφάσισε να γυρίσει το Inception και ξόδεψε έξι μήνες για να ολοκληρώσει το σενάριο.[6] Ο Νόλαν δήλωσε ότι για να ολοκληρώσει το σενάριο αναρωτήθηκε τι θα συνέβαινε αν αρκετοί άνθρωποι μοιράζονταν το ίδιο όνειρο. "Μόλις αφαιρέσεις την ιδιωτικότητα, έχεις δημιουργήσει έναν άπειρο αριθμό από εναλλακτικά σύμπαντα, στα οποία οι άνθρωποι μπορούν να αλληλεπιδρούν με νόημα, κύρος, βάρος και δραματικές συνέπειες".[7]

    Στις 11 Φεβρουαρίου 2009, ανακοινώθηκε ότι η Warner Bros αγόρασε το σενάριο του Inception.
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,594
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Ηταν πρώτος ο Carlos Castaneda, με τα βιβλία του που παρουσίαζε τις συναντήσεις του με ένα Ινδιάνο Μάγο, τον Don Juan, που αναφέρεται στο "Ονείρεμα" σαν μια διαφορετική ζωή και δράση με συναναστροφές και αντικειμενικά γεγονότα που λάμβαναν χώρα κατα τη διάρκεια του "ονειρέματος'

    ΑΝ δεν ξυπνούσα θα μπορούσα σε εκείνον τον ονειρικό κόσμο να παραμείνω. Η προσωπική ενέργειά μου καθορίζει τα γεγονότα και τις συνθήκες παραμονής στο "ονείρεμα"

    Έτσι, σε ένα ονείρεμα επιθυμώ να αφήσω τη ζωή!

    Υπάρχει και αυτή η ταινία https://el.wikipedia.org/wiki/Inception

    Ο Νόλαν πρότεινε πρώτα την ιδέα στη Warner Bros. το 2001, αλλά θεώρησε ότι χρειαζόταν περισσότερη εμπειρία στη δημιουργία μεγάλων ταινιών και ξεκίνησε το Batman Begins (2005) και Ο Σκοτεινός Ιππότης (The Dark Knight, 2008).[6] Γρήγορα συνειδητοποίησε ότι μια ταινία σαν το Inception χρειαζόταν ένα μεγάλο προϋπολογισμό επειδή "εφόσον μιλάμε για όνειρα, οι δυνατότητες του ανθρώπινου μυαλού είναι απεριόριστες. Και έτσι η κλίμακα της ταινίας θα πρέπει να είναι απεριόριστη. Θα πρέπει να νιώθεις ότι μπορεί να σε πάει οπουδήποτε μέχρι το τέλος της ταινίας. Και πρέπει να έχει αποτέλεσμα σε μεγάλη κλίμακα."[6] Αφού ολοκλήρωσε την ταινία Ο Σκοτεινός Ιππότης, ο Νόλαν αποφάσισε να γυρίσει το Inception και ξόδεψε έξι μήνες για να ολοκληρώσει το σενάριο.[6] Ο Νόλαν δήλωσε ότι για να ολοκληρώσει το σενάριο αναρωτήθηκε τι θα συνέβαινε αν αρκετοί άνθρωποι μοιράζονταν το ίδιο όνειρο. "Μόλις αφαιρέσεις την ιδιωτικότητα, έχεις δημιουργήσει έναν άπειρο αριθμό από εναλλακτικά σύμπαντα, στα οποία οι άνθρωποι μπορούν να αλληλεπιδρούν με νόημα, κύρος, βάρος και δραματικές συνέπειες".[7]

    Στις 11 Φεβρουαρίου 2009, ανακοινώθηκε ότι η Warner Bros αγόρασε το σενάριο του Inception.
    κι εγω θαυμαζω τον νολαν για τις ταινιες του, αλλα τπτ απο τα παραπανω, αλλα ουτε ο ιδιος ο νολαν δεν μας λεει οτι ολα τα παραπανω ειναι κατι διαφορετικο απο φαντασία.

    το ιδιο ισχυει και για την σκεψη σου οτι αν δεν ξυπνησει κανεις ποτε, θα συνεχισει να ζει στο ονειρο του... δυστυχως δεν προκυπτει απο πουθενα...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,062
    O Terence MacKenna ερχόταν σε επαφή με αυτές τις οντότητες κάνοντας χρηση διμεθυλοτρυπταμίνης(DMT).
    Ηταν πεπεισμένος ότι σε εκείνη την διασταση βρισκεται στην πραγματικότητα ο εαυτός μας και όχι σε αυτόν τον κόσμο.
    Εκεί βρισκόμασταν πριν γεννηθούμε και εκεί θα πάμε οταν πεθάνουμε.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,594
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    O Terence MacKenna ερχόταν σε επαφή με αυτές τις οντότητες κάνοντας χρηση διμεθυλοτρυπταμίνης(DMT).
    Ηταν πεπεισμένος ότι σε εκείνη την διασταση βρισκεται στην πραγματικότητα ο εαυτός μας και όχι σε αυτόν τον κόσμο.
    Εκεί βρισκόμασταν πριν γεννηθούμε και εκεί θα πάμε οταν πεθάνουμε.
    τα παραισθησιογονα, ονομαζονται ετσι, γιατι προκαλουν εντυπωσεις (εντονες σαν αληθινες) που δεν ανταποκρινονται σ την πραγματικοτητα...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,062
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τα παραισθησιογονα, ονομαζονται ετσι, γιατι προκαλουν εντυπωσεις (εντονες σαν αληθινες) που δεν ανταποκρινονται σ την πραγματικοτητα...
    Επειδή είχα μια εξωσωματική και εξωδιαστασιακή εμπειρία μια φορά στην ζωή μου,κατάλαβα ότι αυτη η πραγματικότητα δεν ανταποκρίνεται πλήρως στην αληθινή πραγματικότητα.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Ας δούμε πόσο υποκειμενική είναι η "πραγματικότητα":

    Πραγματικότητα είναι η κατάσταση των πραγμάτων όπως αυτά υπάρχουν και όχι όπως τα φανταζόμαστε ή θα μπορούσαν να είναι.[1] Στην πιο διευρυμένη του έννοια ο όρος πραγματικότητα περιλαμβάνει όλα όσα υπάρχουν είτε αυτά είναι παρατηρήσιμα είτε όχι.

    Η σύγχρονη Ευρωπαϊκή Φιλοσοφία χρησιμοποιεί 4 έννοιες ώστε να ξεχωρίζει τι αποτελεί μέρος της πραγματικότητας, δηλαδή τι αποτελεί πραγματικό φαινόμενο.

    Φαινομενολογική πραγματικότητα
    Αλήθεια
    Γεγονός
    Αξίωμα
    Φαινομενολογική πραγματικότητα
    Κύριο λήμμα: Φαινομενολογική πραγματικότητα
    Αναφέρεται στην αντίληψη του κόσμου από ένα και μόνο άτομο. Η φόρμα αυτή της πραγματικότητας βασίζεται καθαρά στην προσωπική αντίληψη του ατόμου από πολύ απλά πράγματα, όπως σχήματα, χρώματα κτλ. μέχρι σύνθετες έννοιες. Οι φαινομενολογικές πραγματικότητες πολλών ανθρώπων μπορούν να μοιάζουν ή να συμπίπτουν ή να είναι εντελώς διαφορετικές. Παράδειγμα: Η εντύπωση ότι η Γη είναι επίπεδη.

    Αλήθεια
    Κύριο λήμμα: Αλήθεια
    Όταν δύο ή περισσότεροι άνθρωποι συμφωνούν στην αντίληψη ενός φαινομένου τότε δημιουργείται μια κοινή σύμβαση για το φαινόμενο και την αίσθηση που δημιουργεί. Όταν αυτό συμβαίνει για ένα μεγάλο σύνολο ανθρώπων τότε αναπτύσσεται η έννοια της αλήθειας, δηλαδή η κοινή σύμβαση ότι ένα φαινόμενο το αντιλαμβάνονται όλοι όμοια. Παράδειγμα: Δύο διαφορετικά σύνολα μπορούν να έχουν διαφορετικές κοινές αλήθειες. Οι μεν να λένε ότι ο ουρανός είναι γαλάζιος και οι δε ότι ο ουρανός είναι μπλε.

    Γεγονός
    Κύριο λήμμα: Γεγονός
    Γεγονός αποτελεί ένα φαινόμενο το οποίο δεν μπορεί να κριθεί υποκειμενικά και έχει έναν οικουμενικό χαρακτήρα. Παράδειγμα: Ο Ήλιος είναι το κέντρο του Ηλιακού μας συστήματος.

    Αξίωμα
    Κύριο λήμμα: Αξίωμα
    Αξίωμα είναι μια αυτο-αποδεικνυούμενη πραγματικότητα. Αποτελεί την βάση πάνω στην οποία περαιτέρω υποθέσεις γίνονται. Παράδειγμα: 1 + 1 = 2. Αφού 1 + 1 = 2 τότε 1 + 1 + 1 = 2 + 1.

    https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0...B7%CF%84%CE%B1
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Κυριολεκτικά αυτό το φόρουμ γίνεται ολο και ποιο weirder in a twisted way.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Και ας δούμε τί συνιστά "φαντασία"

    Με τον όρο φαντασία εννοείται εκείνη η ψυχική λειτουργία που εκδηλώνεται ως παραστατική λειτουργία της συνείδησης και έχει τη βιολογική της βάση στον ανθρώπινο εγκέφαλο. Αποτελεί βασικό αντικείμενο έρευνας της κλασικής ψυχολογίας και κατέχει πρωτεύουσα θέση στις ανθρωπιστικές επιστήμες και τις νευροεπιστήμες[1]. Βοηθά στην παροχή νοήματος στην εμπειρία και κατανόησης στη γνώση. Είναι θεμελιώδης λειτουργία, μέσω της οποίας οι άνθρωποι αναζητούν νόημα στον κόσμο[2][3] και κατέχει ρόλο-κλειδί στη μαθησιακή διαδικασία. Με τη φαντασία δίνεται στο άτομο η δυνατότητα να ζωγραφίσει νέους κόσμους πέρα από τον χωροχρόνο.

    Βάσεις της φαντασίας
    Βιολογική
    Βιολογική βάση της φαντασίας συνιστά το είκασμα η παράστασις ή εικονοπλασία ως όρος απόδοσης του imagery. Έχει προταθεί η άποψη ότι τα προϊόντα της φαντασίας προέρχονται από μια διαδικασία μετασχηματισμού της βασικής εικονοπλασίας ή παραστατικής λειτουργίας, της πηγής της φαντασίας. Ο ψυχολόγος Άλαν Λέσλι (Alan Leslie), εργαζόμενος στο Λονδίνο στη δεκαετία του '80, εισήγαγε τη θεωρία ότι η φαντασία αναπτύσσεται σε τρία διαδοχικά βήματα. Καταρχήν υφίσταται μια πρωταρχική αναπαράσταση, μια εικόνα με αληθείς σχέσεις με τον εξωτερικό κόσμο. Στη συνέχεια παράγεται μια δευτερεύουσα απεικόνιση. Τελικά η συνείδηση εισάγει αλλαγές στη δευτερεύουσα απεικόνιση παίζοντας ουσιαστικά με τις αληθείς σχέσεις της με τον εξωτερικό κόσμο, χωρίς ωστόσο να αλλάζει το περιεχόμενο της πρωταρχικής εικόνας[4].

    Οποιοδήποτε ζώο με εγκέφαλο και προσαρτημένο κατάλληλο αισθητήριο όργανο είναι ικανό να παράγει την πρωταρχική απεικόνιση[5]. Ο περιβάλλων κόσμος γίνεται αντιληπτός εξαιτίας των ερεθισμάτων που εκπέμπει από τη συνείδηση, μέσω των θυρών επικοινωνίας του εγκεφάλου, των πέντε βασικών αισθήσεων, και την ανάλογη εγκεφαλική διέγερση. Οι εντυπώσεις που προκαλούνται από τα εξωτερικά ερεθίσματα διαμορφώνουν τις μνημονικές εικόνες. Η επεξεργασία των μνημονικών εικόνων στην περιοχή του Flechsig[6] παράγει τη σκέψη ή τον μη εξωτερικευμένο, «ενδιάθετο» λόγο[7].

    Ψυχολογική
    Η φαντασία ως προς την ψυχολογική βάση της είναι ψυχική λειτουργία. Αντλεί το υλικό της από παραστάσεις του παρελθόντος και παραστάσεις του παρόντος. Αυτές οι παραστάσεις διασπώνται στα βασικά τους στοιχεία και κατόπιν αναπλάθονται -δυνητικά σε άπειρους σχηματισμούς- παράγοντας νέες παραστατικές εικόνες. Όταν αναλύονται στα δομικά τους στοιχεία οι φανταστικές παραστάσεις είναι ταυτόχρονα και μνημονικές παραστάσεις, μη αναγνωρίσιμες ωστόσο καθώς εκδηλώνονται με πρωτότυπο και ασυνήθιστο τρόπο. Ο όρος φαντασία στην ψυχολογία καλύπτει το σύνολο της παραστατικής λειτουργίας της ψυχής και αντιστοιχεί στον αγγλ. όρο imagination, ενώ τα ίδια τα εικάσματα, τα πλάσματα της φαντασίας, αποκαλούνται φαντασιώσεις και αντιστοιχούν στον όρο fantasy[8].

    Φιλοσοφική
    Σύμφωνα με την πλατωνική αντίληψη η φαντασία είναι δημιουργική ικανότητα της ψυχής, που δημιουργεί «φαντάσματα», στηριγμένη σε στοιχεία της πραγματικότητας. Στον Φίληβο ο Πλάτων θέτει πιθανώς για πρώτη φορά το πλαίσιο της φαντασίας δια στόματος Σωκράτη, όταν αναφέρει όταν ο άνθρωπος λαμβάνει μέσω της όρασης ή κάποιας άλλης αίσθησης τις γνώμες και τα λεγόμενα και κρατά κατόπιν στον νου του τις εικόνες των γνωμών και των λεγομένων[9]. Ο Αριστοτέλης με τη σειρά του διαχωρίζει τη φαντασία από την αίσθηση και τη διάνοια, θεωρώντας επίσης ότι χωρίς τη φαντασία δεν υπάρχει σύλληψις[10]. Οι Επικούρειοι με τη σειρά τους ορίζουν ως φανταστικό εκείνο που έρχεται από έξω, ορίζοντας την νοητική εικόνα ως υλική ουσία της σκέψης. Αντίθετα οι Νεοπλατωνικοί και οι Στωικοί θεωρούν ότι το φανταστικό μπορεί να προέλθει εξίσου από το εξωτερικό περιβάλλον και τον ανθρώπινο ψυχισμό[11]. Κατά τον μεσαίωνα ο Πέτρος Αβελάρδος οριοθετεί τη φαντασία ως ακολουθούσα τις αισθήσεις αλλά όντας πάνω από αυτές εντυπώνει στην ψυχή τις μορφές των πραγμάτων σε μια συγκεχυμένη μορφή, την οποία ξεκαθαρίζει η νόηση

    https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A6...83%CE%AF%CE%B1
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    O Terence MacKenna ερχόταν σε επαφή με αυτές τις οντότητες κάνοντας χρηση διμεθυλοτρυπταμίνης(DMT).
    Ηταν πεπεισμένος ότι σε εκείνη την διασταση βρισκεται στην πραγματικότητα ο εαυτός μας και όχι σε αυτόν τον κόσμο.
    Εκεί βρισκόμασταν πριν γεννηθούμε και εκεί θα πάμε οταν πεθάνουμε.
    Σύμφωνα με την Θεωρία της Σχετικότητας το Σύμπαν μας είναι τουλάχιστον 4 διαστάσεων. Δεν μπορούμε να αντιληφθούμε την τέταρτη διάσταση με τις αισθήσεις μας. Είμαστε τετραδιάστατα όντα και ο χώρος που καταλαμβάνουμε προεκτείνεται προς μια 4η διάσταση.
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  12. #27
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Επειδή είχα μια εξωσωματική και εξωδιαστασιακή εμπειρία μια φορά στην ζωή μου,κατάλαβα ότι αυτη η πραγματικότητα δεν ανταποκρίνεται πλήρως στην αληθινή πραγματικότητα.
    Εννοείς το αστρικό σου σώμα; Αρκετοί άνθρωποι έχουν βιώσει παρόμοιες εμπειρίες. Διαυγή όνειρα έχεις δει;

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    X- Files η αλήθεια βρίσκεται κάπου εκεί έξω!!

  14. #29
    Ελπίζω κι άλλοι να μας πουν τις εμπειρίες τους με εξωγήινους. Εμένα με παιδεύει λίγο και ο Εσιταλοπράμις, δρα κρυφά στο παρασκήνιο χωρίς να τον παίρνω χαμπάρι. Θα τον τσακώσω που θα μου πάει.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,594
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Ας δούμε πόσο υποκειμενική είναι η "πραγματικότητα":

    Πραγματικότητα είναι η κατάσταση των πραγμάτων όπως αυτά υπάρχουν και όχι όπως τα φανταζόμαστε ή θα μπορούσαν να είναι.[1] Στην πιο διευρυμένη του έννοια ο όρος πραγματικότητα περιλαμβάνει όλα όσα υπάρχουν είτε αυτά είναι παρατηρήσιμα είτε όχι.

    Η σύγχρονη Ευρωπαϊκή Φιλοσοφία χρησιμοποιεί 4 έννοιες ώστε να ξεχωρίζει τι αποτελεί μέρος της πραγματικότητας, δηλαδή τι αποτελεί πραγματικό φαινόμενο.

    Φαινομενολογική πραγματικότητα
    Αλήθεια
    Γεγονός
    Αξίωμα
    Φαινομενολογική πραγματικότητα
    Κύριο λήμμα: Φαινομενολογική πραγματικότητα
    Αναφέρεται στην αντίληψη του κόσμου από ένα και μόνο άτομο. Η φόρμα αυτή της πραγματικότητας βασίζεται καθαρά στην προσωπική αντίληψη του ατόμου από πολύ απλά πράγματα, όπως σχήματα, χρώματα κτλ. μέχρι σύνθετες έννοιες. Οι φαινομενολογικές πραγματικότητες πολλών ανθρώπων μπορούν να μοιάζουν ή να συμπίπτουν ή να είναι εντελώς διαφορετικές. Παράδειγμα: Η εντύπωση ότι η Γη είναι επίπεδη.

    Αλήθεια
    Κύριο λήμμα: Αλήθεια
    Όταν δύο ή περισσότεροι άνθρωποι συμφωνούν στην αντίληψη ενός φαινομένου τότε δημιουργείται μια κοινή σύμβαση για το φαινόμενο και την αίσθηση που δημιουργεί. Όταν αυτό συμβαίνει για ένα μεγάλο σύνολο ανθρώπων τότε αναπτύσσεται η έννοια της αλήθειας, δηλαδή η κοινή σύμβαση ότι ένα φαινόμενο το αντιλαμβάνονται όλοι όμοια. Παράδειγμα: Δύο διαφορετικά σύνολα μπορούν να έχουν διαφορετικές κοινές αλήθειες. Οι μεν να λένε ότι ο ουρανός είναι γαλάζιος και οι δε ότι ο ουρανός είναι μπλε.

    Γεγονός
    Κύριο λήμμα: Γεγονός
    Γεγονός αποτελεί ένα φαινόμενο το οποίο δεν μπορεί να κριθεί υποκειμενικά και έχει έναν οικουμενικό χαρακτήρα. Παράδειγμα: Ο Ήλιος είναι το κέντρο του Ηλιακού μας συστήματος.

    Αξίωμα
    Κύριο λήμμα: Αξίωμα
    Αξίωμα είναι μια αυτο-αποδεικνυούμενη πραγματικότητα. Αποτελεί την βάση πάνω στην οποία περαιτέρω υποθέσεις γίνονται. Παράδειγμα: 1 + 1 = 2. Αφού 1 + 1 = 2 τότε 1 + 1 + 1 = 2 + 1.

    https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0...B7%CF%84%CE%B1
    ωραια ολα αυτα, αλλα απο τα παραπανω και τα υπολοιπα που εγραψες, δεν προκυπτει οτι η ονειρικη ζωη μπορει να συνεχιστει μετα θανατον, ουτε για ολους, ουτε καν για οσους το πιστευουν...

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. εξωγηινοι
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 60
    Last Post: 30-08-2021, 01:35
  2. Εξωγήινοι αυτού του κόσμου ενωθείτε!!!
    By serios in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 121
    Last Post: 13-02-2020, 09:56
  3. εξωγηινοι
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 141
    Last Post: 20-06-2019, 03:11
  4. αστροναυτες κι εξωγηινοι ......
    By Macgyver in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 19
    Last Post: 16-04-2017, 17:20
  5. Μου το έχουν πει κι άλλοι
    By GiannisNik3 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 21-03-2017, 23:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •