Μια γνώμη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    18

    Μια γνώμη

    Θα βρω τρόπο να λύσω το πρόβλημα. Ευχαριστώ για την βοήθεια
    Last edited by G_ar; 21-01-2023 at 08:51.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,382
    [QUOTE]
    Quote Originally Posted by G_ar View Post
    Καλησπέρα!
    Θα προσπαθήσω να τα πω με μια σειρά για να βγει μια άκρη.
    Το Σεπτέμβριο έχω κανονίσει να παντρευτώ. Με την μέλλουσα γυναίκα μου όμως πριν 3 μήνες περίπου κάναμε ένα σύμφωνο συμβίωσης όχι γιατί το είχαμε ανάγκη αλλά για να έχουμε ένα προσωπικό όφελος στα οικονομικά μας. Το θέμα είναι ότι το κάναμε χωρίς να το πούμε σε κανέναν. Ο λόγος που δεν το είπαμε ήταν ότι εκεί που θα μας οφελουσε δεν θα συμφωνούσαν οι δικοί μας και θα είχαν πιθανότατα αντίρρηση.


    Αντιρρησεις για καθαρα δικα σας θεματα ?
    Γιατι ?
    Εχετε δωσει τετοιο δικαιωμα ?
    Για παραδειγμα, σας στηριζουν οικονομικα οποτε δεν ειχατε λογο να το κανετε ας πουμε ?


    Αντιρρήσεις μπορώ να πω ότι είχε και η μέλλουσα γυναίκα μου κυρίως γιατί θα στεναχωρουσε τους δικούς της αν το μαθεναν. Εγώ από την άλλη θεωρούσα ότι δεν βλαπτουμε κανέναν και πως από τη στιγμή που ξέρουν ότι είμαστε μαζί και θα παντρευτούμε σε λίγο καιρό δεν είναι κάτι τόσο κακό που δεν θα τους το πούμε και θα οφεληθουμε και σε κάτι. Έτσι μέσα από συζήτηση καταλήξαμε στο να το κάνουμε ( Η γυναίκα μου συμφωνισε κυρίως για να μην με στεναχωρισει).
    Το κανατε !Συμφωνησε ! Ασχετα το γιατι ,μην το ξεχνας αυτο ,ειναι κοινη σας αποφαση

    Το θέμα είναι ότι από την δεύτερη ημέρα που το κάναμε μάθαμε ότι η εκκλησία δεν το δέχεται και πως δεν θα μπορούμε να παντεψουμε ένα φιλικό μας ζευγάρι που έχει κανονίσει να παντρευτεί πριν από εμάς.
    Το να αλλαξατε εκκλησια δεν το σκέφτεστε ?

    Μετά από ψάξιμο μάθαμε πως αν λύσουμε το σύμφωνο ίσως υπάρχει μια πιθανότητα να καταφέρουμε να τους παντεψουμε. Όμως θα έχουμε διαζύγιο για κάποιους μήνες.
    Θα μπεις σε τετοια διαδικασια μονο και μονο γιατι ΜΙΑ εκκλησια δεν το δεχετε ?
    Αληθεια ο σοβαρος οικονομικος λογος που το κανατε αξιζει να παραμεριστει ?


    Αλλά από τότε έχω τρομερές τύψεις για αυτό που κάναμε και νιώθω τρομερά υπεύθυνος για την λάθος απόφαση μου. Λέω " απόφαση μου" γιατί εγώ είμαι αυτός που το ήθελα η γυναίκα μου είχε τις αντιρρήσεις της.
    Συμφωνησε ομως μην το ξεχνας στο τελος ...Δεν την επιασες απο το λαιμο οποτε το κομματι των τυψεων εδω ειναι λαθος και βγαλτω απο το πλανο σου ..

    Τώρα το πρόβλημα μου είναι ότι νιώθω πως έχω προδώσει και την εμπιστοσύνη της μέλλουσας γυναίκας μου αν δεν καταφέρουμε να παντρέψουμε το φιλικό μας ζευγάρι ( γιατί όπως είπα δεν είναι 100% σίγουρο) αλλά και τα πεθερικά μου.
    Χρησημοποιεις πολυ βαριές λέξεις που πραγματικά δεν αντιπροσωπευουν τις πραξεις σου και ισως γι αυτο νιωθεις και ετσι ,απλοποίησε λιγακι το ολο σκεπτικο σου και "ντυστω "με λεξιλογιο που να μην εχει τοσο βαρύτητα ,θα δεις θα σε βοηθησει !

    Με τους γονείς μου δεν έχω τόσο πρόβλημα γιατί εκεί έχω βάλει τα όρια μου και ξέρω ότι είναι πιο ελαστικοί. Τα πεθερικά μου όμως είναι άτομα πιο αυστηρά και κοντά στην εκκλησία. Μας αγαπάνε πολύ και μας στηρίζουν πολύ. Είναι άτομα που θέλουν πάντα το σωστό και το τίμιο και αν μάθουν ότι το κάναμε αυτό για κάποιο όφελος μας θα τους στεναχωρισεις πάρα πολύ πιστεύω. Πλέων ομως έχω αρχίσει να φοβάμαι μήπως εξαιτίας μου χαλάσουν οι σχέσεις τους με την κόρη τους (και είμαι εγώ υπεύθυνος) μήπως πλέον μετά από αυτό πάψουν να με θέλουν για γαμπρό τους (αυτή τη στιγμή έχουμε μια άριστη σχέση, γνωριζόμαστε 3 χρόνια μένουμε σε απέναντι σπίτια και δεν έχουμε διαφωνήσει ποτέ), μήπως δεν θέλουν να έρθουν στο γάμο μας. Δεν ξέρω με έχουν κατακλύσει πολλές τύψεις και ενοχές προς όλους, νιώθω ότι έχω προδώσει μια οικογένεια που με αγκάλιασε από την πρώτη στιγμή.
    Ακριβως αυτο ,ΟΡΙΑ και στα πεθερικα σου απο την στιγμη που ειναι δικη σας η σχεση ,δικο σας ο γαμος ,δικες σας οι ζωες ....

    Νιώθω πως οι σχέσεις και η εμπιστοσύνη που κατάφερα να χτίσω αυτά τα χρόνια τα κατεστρεψα σε μια στιγμή. Φοβάμαι ότι κατεστρεψα τον επικείμενο γάμο μας.

    Εσεις τι λέτε είναι δικαιολογημένοι οι φόβοι μου;
    Ποια πιστεύετε ότι μπορεί να είναι η εξέλιξη τον πραγμάτων όταν τους το πούμε;

    Πραγματικα χρησημοποιεις ορους και λεξεις τοσο βαριες που εχεις δραματοποιηση μια απλη κατασταση ...
    Δεν χρειαζονται ολα αυτα ..

    Δες το ενδεχόμενο να τους παντρέψετε σε αλλη ενορία και ΤΙΠΟΤΑ απ ολα αυτα δεν χρειάζεται να νιωθεις και φυσικα να κανεις ...

    Οι γονεις ειναι γονεις και θα ανακατευονται οσο εσεις τους δίνεται το διακαιωμα ..Στο δικο σας σπιτι κανετε εσεις τον προγραμματισμο σας και πραγματικα αν ειναι να μην ερθουν στο γαμο της κορης τους μονο και μονο γι αυτο τον λογο ,τοτε ειναι μια πολυ καλη ευκαιρια να δει και η κορη τους τι γονεις εχει ..
    Κανενας γονεας που αγαπει και σεβεται τις επιλογες του παιδιου του ,που το βλεπει να ειναι καλα ,ευτυχισμενο και χαρουμενο θα αφήσει κατι πραγματικα αμελητέο να του στερήσει κατι τοσο σημαντικο..
    Ας σκεφτουν οι ιδιοι οι γονεις και ας εχουν αυτοι τις τυψεις και τις ενοχες που εχεις εσυ αυτη την στιγμη ,ΑΝ αποφασισουν να μην σας ακολουθησουν σε αυτη σας την αποφαση και οχι εσυ .


    Δωσε αμεσα λυση και σταματα να κανει υποθεσεις που μπορει με μια απλη αλλαγη της ενοριας να μην χρειαζονται να δραματοποιεις κατι τοσο απλο !

    Ευχομαι τα καλυτερα και να θυμασαι η αποφαση ηταν ΚΑΙ των δυο σας και πρεπει και οι δυο να την στηρίζετε
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    18
    Marilou σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σού!
    Last edited by G_ar; 21-01-2023 at 08:52.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    Quote Originally Posted by G_ar View Post
    Καλησπέρα!
    Θα προσπαθήσω να τα πω με μια σειρά για να βγει μια άκρη.
    Το Σεπτέμβριο έχω κανονίσει να παντρευτώ. Με την μέλλουσα γυναίκα μου όμως πριν 3 μήνες περίπου κάναμε ένα σύμφωνο συμβίωσης όχι γιατί το είχαμε ανάγκη αλλά για να έχουμε ένα προσωπικό όφελος στα οικονομικά μας. Το θέμα είναι ότι το κάναμε χωρίς να το πούμε σε κανέναν. Ο λόγος που δεν το είπαμε ήταν ότι εκεί που θα μας οφελουσε δεν θα συμφωνούσαν οι δικοί μας και θα είχαν πιθανότατα αντίρρηση. Αντιρρήσεις μπορώ να πω ότι είχε και η μέλλουσα γυναίκα μου κυρίως γιατί θα στεναχωρουσε τους δικούς της αν το μαθεναν. Εγώ από την άλλη θεωρούσα ότι δεν βλαπτουμε κανέναν και πως από τη στιγμή που ξέρουν ότι είμαστε μαζί και θα παντρευτούμε σε λίγο καιρό δεν είναι κάτι τόσο κακό που δεν θα τους το πούμε και θα οφεληθουμε και σε κάτι. Έτσι μέσα από συζήτηση καταλήξαμε στο να το κάνουμε ( Η γυναίκα μου συμφωνισε κυρίως για να μην με στεναχωρισει).

    Το θέμα είναι ότι από την δεύτερη ημέρα που το κάναμε μάθαμε ότι η εκκλησία δεν το δέχεται και πως δεν θα μπορούμε να παντεψουμε ένα φιλικό μας ζευγάρι που έχει κανονίσει να παντρευτεί πριν από εμάς.

    Μετά από ψάξιμο μάθαμε πως αν λύσουμε το σύμφωνο ίσως υπάρχει μια πιθανότητα να καταφέρουμε να τους παντεψουμε. Όμως θα έχουμε διαζύγιο για κάποιους μήνες. Αλλά από τότε έχω τρομερές τύψεις για αυτό που κάναμε και νιώθω τρομερά υπεύθυνος για την λάθος απόφαση μου. Λέω " απόφαση μου" γιατί εγώ είμαι αυτός που το ήθελα η γυναίκα μου είχε τις αντιρρήσεις της.
    Τώρα το πρόβλημα μου είναι ότι νιώθω πως έχω προδώσει και την εμπιστοσύνη της μέλλουσας γυναίκας μου αν δεν καταφέρουμε να παντρέψουμε το φιλικό μας ζευγάρι ( γιατί όπως είπα δεν είναι 100% σίγουρο) αλλά και τα πεθερικά μου. Με τους γονείς μου δεν έχω τόσο πρόβλημα γιατί εκεί έχω βάλει τα όρια μου και ξέρω ότι είναι πιο ελαστικοί. Τα πεθερικά μου όμως είναι άτομα πιο αυστηρά και κοντά στην εκκλησία. Μας αγαπάνε πολύ και μας στηρίζουν πολύ. Είναι άτομα που θέλουν πάντα το σωστό και το τίμιο και αν μάθουν ότι το κάναμε αυτό για κάποιο όφελος μας θα τους στεναχωρισεις πάρα πολύ πιστεύω. Πλέων ομως έχω αρχίσει να φοβάμαι μήπως εξαιτίας μου χαλάσουν οι σχέσεις τους με την κόρη τους (και είμαι εγώ υπεύθυνος) μήπως πλέον μετά από αυτό πάψουν να με θέλουν για γαμπρό τους (αυτή τη στιγμή έχουμε μια άριστη σχέση, γνωριζόμαστε 3 χρόνια μένουμε σε απέναντι σπίτια και δεν έχουμε διαφωνήσει ποτέ), μήπως δεν θέλουν να έρθουν στο γάμο μας. Δεν ξέρω με έχουν κατακλύσει πολλές τύψεις και ενοχές προς όλους, νιώθω ότι έχω προδώσει μια οικογένεια που με αγκάλιασε από την πρώτη στιγμή.
    Νιώθω πως οι σχέσεις και η εμπιστοσύνη που κατάφερα να χτίσω αυτά τα χρόνια τα κατεστρεψα σε μια στιγμή. Φοβάμαι ότι κατεστρεψα τον επικείμενο γάμο μας.

    Εσείς τι λέτε είναι δικαιολογημένοι οι φόβοι μου;
    Ποια πιστεύετε ότι μπορεί να είναι η εξέλιξη τον πραγμάτων όταν τους το πούμε;
    μας δουλευεις;
    εδω δεν το ξερουν οι γονεις σας οτι εχετε κανει συμφωνο.
    η εκκλησια που να το ξερει;
    δεν την αφορουν τα νομικα θεματα.
    το συμφωνο δεν ειναι καν πολιτικος γαμος. ειναι τελειως αλλη διαδικασια σε συμβολαιογραφο, οχι στο δημαρχειο
    ΤΡΟΛΟΛ!!!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    18
    Άστα φίλε τρέλα η κατάσταση
    Last edited by G_ar; 21-01-2023 at 08:54.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    Quote Originally Posted by G_ar View Post
    Πρέπει να πάμε πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης στο οποίο αναφέρεται ότι το έχουμε κάνει.
    Το ξερω ότι δεν είναι καν πολιτικός γάμος και εμείς στην αρχή το ίδιο είχαμε στο μυαλό μας( για αυτό δεν το είπαμε και σε κανέναν) ότι από τη στιγμή που γίνεται σε συμβολαιογράφο είναι κάτι πιο απλό.
    δεν ειναι "κατι πιο απλο".
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΑΜΟΣ.
    καμια σχεση δεν εχει η εκκλησια.
    μπορουν και 2 φιλοι να κανουν συμφωνο. δεν χρειαζεται να ειναι ζευγαρι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Για τον θρησκευτικό γάμο δυστυχώς θεωρείται no go το σύμφωνο συμβίωσης. Το ίδιο μας ειχαν πει για την κουμπαρα μας που έχει κάνει σύμφωνο και μάλιστα ο παπά τόλμησε να πει ότι ο γάμος θα θεωρηθεί άκυρος αν κάποιος από τους κουμπάρους έχει κάνει σύμφωνο. Εμείς αλλάξαμε εκκλησία γιατί ο παπάς ήταν γενικά σκληροπυρηνικός. Υπάρχει και μια λύση να πείτε ότι δεν έχετε παντρευτεί και το μόνο χαρτί που θα χρειαστεί τότε να προσκομίσετε είναι της βάπτισης σας γιατί θα θέλουν να δουν ότι είστε χριστιανοί ορθόδοξοι.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,853
    σε ενα γαμο οταν μπαινουν αυτα ειν καταδικασμενος απ την αρχη . οταν κανεις γαμο ειν γιατι με τον αλον εισαι ΕΝΑ οχι δυο κι ο καθενας κοιτα τα φραγκα . φυσικα γνωμη μου .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    Quote Originally Posted by Renia View Post
    Για τον θρησκευτικό γάμο δυστυχώς θεωρείται no go το σύμφωνο συμβίωσης. Το ίδιο μας ειχαν πει για την κουμπαρα μας που έχει κάνει σύμφωνο και μάλιστα ο παπά τόλμησε να πει ότι ο γάμος θα θεωρηθεί άκυρος αν κάποιος από τους κουμπάρους έχει κάνει σύμφωνο. Εμείς αλλάξαμε εκκλησία γιατί ο παπάς ήταν γενικά σκληροπυρηνικός. Υπάρχει και μια λύση να πείτε ότι δεν έχετε παντρευτεί και το μόνο χαρτί που θα χρειαστεί τότε να προσκομίσετε είναι της βάπτισης σας γιατί θα θέλουν να δουν ότι είστε χριστιανοί ορθόδοξοι.
    ελα, ειναι τρολοθεμα.
    για ποιον λογο ειπαν οτι ειναι παντρεμενοι, αφου το κρυβουν απο ολους, ακομα κι απο γονεις;;;;
    οι ελευθεροι, δεν γινονται κουμπαροι;

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    18
    Αφού θέλουν να μας βγάλουν το λάδι
    Last edited by G_ar; 21-01-2023 at 08:55.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    σε ενα γαμο οταν μπαινουν αυτα ειν καταδικασμενος απ την αρχη . οταν κανεις γαμο ειν γιατι με τον αλον εισαι ΕΝΑ οχι δυο κι ο καθενας κοιτα τα φραγκα . φυσικα γνωμη μου .
    Δεν παντρευόμαστε για τα λεφτά. Δεν ξέραμε ότι θεωρείτε γάμος το νομίζαμε σαν κάτι πιο απλό. Αν το ξέραμε ότι δεν το δέχεται δεν θα το κάναμε. Είμαστε Ένα και το κάναμε ξέροντας ότι θα παντρευτούμε σε λίγο καιρό.
    Last edited by G_ar; 20-01-2023 at 15:37.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    Quote Originally Posted by G_ar View Post
    Μα ζήτησαν πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και εκεί φαίνεται
    θα λεγατε, ειμαστε ελευθεροι, δεν χρειαζεται πιστοποιητικο καταστασης, γεννησης χρειαζεται.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    18
    Το ζητήσανε χωρίς να έχουμε πει κάτι.
    Last edited by G_ar; 21-01-2023 at 09:09.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    Quote Originally Posted by G_ar View Post
    Το ζητήσανε χωρίς να έχουμε πει κάτι. Είναι στα χαρτιά που είπαν ότι πρέπει να έχει ο κουμπάρος μαζί του!
    να πατε σε αλλη εκκλησια, αφου μαθετε οτι δεν θα σας ζητησουν πιστοποιητικο αν δηλωσετε ελευθεροι, οπως συνηθιζεται.
    κι αν δεν γινεται ουτε αυτο, μην τους παντρευετε.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    18
    Παιδιά ευχαριστώ για την βοήθεια γενικά.
    Last edited by G_ar; 21-01-2023 at 09:10.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Γνωμη
    By Janekr in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 0
    Last Post: 24-07-2020, 13:40
  2. Γνώμη?
    By Roto el in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 27
    Last Post: 11-04-2020, 13:52
  3. Γνώμη για ΚΨΥ
    By dmtx23 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 15
    Last Post: 11-03-2015, 13:21
  4. Μια γνώμη...
    By deladrian in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 16-02-2013, 10:06
  5. Η γνωμη σας???
    By elafaki20_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 23
    Last Post: 05-06-2011, 18:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •