come back...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5

Thread: come back...

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    13

    come back...

    οι κρίσεις πανικού τώρα που πλησιάζω στην εξεταστική ξανάρχονται.έχω έντονες καταθλιπτικές τάσεις! Θέλω να βγω έξω αλλά δε μπορώ λόγω διαβάσματος.Φάρμακα δε θέλω να ξαναπάρω,τι να κάνω; βοήθεια...

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    13
    αύριο μετά από πολύ καιρό θα πάω τελικά στο γιατρό(είχα κάνει πέρυσι θεραπεία με Seroxat και από τότε δε με είχε ξαναπιάσει ποτέ! )
    Αλλά μου κάνει εντύπωση γιατί σήμερα που ξύπνησα είχα τρομερή ενέργεια και ήμουν πολύ καλά!!! Και συνεχίζω να είμαι...Μπορεί να έτυχε χθες αλλά επειδή είδα και Θέμο γέλασα και μου πέρασε!!! Πάντως ευχαριστώ,προσπαθώ να μη το σκέφτομαι αλλά αν σε πιάνει πανικός ξέρεις πως είναι... Γενικά δυσκολεύομαι να πάω πάλι σε χώρους με πολύ κόσμο αλλά προσπαθώ,το παλεύω!!!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    6
    Γεια σου κοκοράκι…
    Η απορία μου με αυτόν τον «διάολο» είναι γιατί να βαραίνουν περισσότερο οι αρνητικές σκέψεις από τις θετικές…
    Είχες έναν χρόνο να αισθανθείς κρίση πανικού, και δε βαραίνει αυτό περισσότερο από το ότι ξαφνικά μετά από έναν ολόκληρο χρόνο σε ξαναέπιασε…

    Έχει ριζώσει μέσα μας ο φόβος, και με την πρώτη ευκαιρία τον θυμόμαστε, και στην ουσία μόνοι μας προκαλούμαι αυτόν το φαύλο κύκλο, που από φαίνεται δεν ξεχνάτε εύκολα…

    Δε συμβαίνει τίποτα!!!!!
    Γιατί να πρέπει υποχρεωτικά να σε απειλήσει ξανά ο φόβος ενώ έχεις να τον νιώσεις εδώ και έναν χρόνο, γιατί και το 2006 να μην είναι όπως πέρυσι που δε σε ενόχλησε αυτός ο διάολος….

    Το άγχος υπάρχει, θα υπάρχει και μπορεί να μην απαλλαγούμε ποτέ από αυτό, το θέμα είναι να μάθουμε να κρατάμε τις ισορροπίες, κάτι που μπορεί να το καταφέρνουμε με τα διάφορα δισκία που καταναλώνουμε.

    Έχεις κάνει ένα άλμα, ξέχασες για έναν ολόκληρο χρόνο τις κρίσεις, μην αφήνεις τον μυαλό σου να κάνει 10 βήματα πίσω…

    Κάτι μου λέει πως θα έχεις πρόβλημα, ήταν κάτι περαστικό για να σου θυμίσει την ταλαιπωρία που έχεις περάσει, και να εκτιμήσεις τον αγώνα που κάνεις βγαίνοντας από τον λαβύρινθο.


    Να είσαι καλά, και δυνατή/ος

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    13
    σήμερα λοιπόν πήγα στο γιατρό μου. ο ίδιος έκρινε ότι μέσα στις διακοπές δε βγήκα καθόλου και ότι επηρρεάζομαι ψυχολογικά επειδή βρίσκομαι σε ένα περιβάλλον που με καταπιέζει.Αρνήθηκε να μου δώσει φάρμακο αλλά μου είπε να του ξανατηλεφωνήσω μέσα στην εξεταστική στην περίπτωση που το φαινόμενο πυκνώσει...όμως τελικά δεν είναι τίποτα το ανησυχητικό,μόλις φύγω από το πατρικό μου και γυρίσω στον τόπο σπουδών πιστεύω θα μου περάσει...! Πάντως καταλαβαίνω ότι είμαι καλά αλλά όταν σε πιάνει πανικός δυστυχώς δε σκέφτεσαι τι πέρασες αλλά πως θα το ξεπεράσεις ξανά.Δεν είναι και εύκολο βρε παιδιά...είναι σαν ένα κακό όνειρο που θα θυμάσαι σε όλη σου τη ζωή,δε ξεκολλάει εύκολα! Απλά επανέρχεται κατά καιρούς.
    Σας ευχαριστώ όλους! Χαίρομαι που επανήλθα λίγο! Απλά πρέπει να βγαίνω έξω,εκεί είναι όλη η ουσία!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    13
    Σήμερα κοιμήθηκα 7 το πρωϊ.Πήγα να κοιμηθώ κατά τις 3 το πρωϊ με έπιασε πανικός και μπόρεσα να νυστάξω στις 7...Τι να πω,ελπίζω να υποχωρήσουν τα συμπτώματα! Μάλλον η εξεταστική φταίει...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •