Εκρηξεις θυμου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Τι ένταση έχεις τώρα στη καθημερινότητα σου; Εκτός από τη φροντίδα της μαμάς σου που οκ, εκεί το καταλαβαίνω. Τώρα δε δουλεύεις, άμα έχεις και λεφτά να περνάς να μην έχεις καμία ένταση.Επισης ,να ρωτήσω, πιστευεις πως σε θεωρούν θύμα εξαιτίας του μικρόσωμου αναστήματος σου;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ενταση, εκτός της φροντίδας της μαμάς μου και των γατων (τάισμα αδεσποτων κλπ) έχω με τον γαμπρό μου όπως έχω ξαναπεί. Αυτο το μήνα τρεις φορες άφησαν πάλι τα λυκοσκυλα ελεύθερα και παραλίγο να φάνε τη μια μου γάτα, ακομα έχω εφιαλτες. Μπηκαν και μες στο σπίτι μου. Εχουν σκοτώσει ήδη μια γάτα στο παρελθόν. Εφερα την αστυνομία να του κάνει σύσταση αλλα σταματάει για λίγο καιρό και μετά ξαναρχίζει.
    Εχω επισης ενταση στο να ψαχνω προσωπικό για να μην έχω πάλι τον τραμπουκο και το σοι του στο κεφάλι μου. Και τα δικαστήρια που έχουμε με τη θεια μου.
    Οικονομικα είμαι σχετικά οκει, όσο υπάρχει το ξενοδοχείο. Τωρα περιμενω και τον εργολαβο επιτελους απο δυο διαμερίσματα που ανακαινισα για να τα νοικιασω. Αν και η αληθεια ειναι οτι ξοδευω πολλά και θέλω να περιορίσω τις σπατάλες. Δεν αποταμιευω δλδ. Με τις γατες βεβαια ειναι τα περισσότερα εξοδα. Ταιζω πολλα αδεσποτα.

    Σημερα είχα και μια πρόταση για δουλειά, από παλια αίτηση που είχα κάνει, αλλά είναι από σούπερ μάρκετ και δεν ξέρω αν θα μου πήγαινε να δουλεψω εκεί. Ειναι βεβαια τετράωρο και δεν είναι και άσχημα έτσι όπως μου το περιέγραψε η υπεύθυνη, θα μπορουσα να την έχω για το χειμώνα για ένα έξτρα εισοδημα. Θα το σκεφτώ γιατί μου είπαν ότι θέλουν να αρχίσω και άμεσα αν γίνεται.

    Νομιζω πως είναι και το ανάστημα και το πρόσωπό μου. Φαινομαι αδύναμος, φιλικός, δεν ξερω πώς να το περιγραψω. Μια φορά πχ είχα πάει να κάνω εξετάσεις αίματος και είχα ξεχάσει το πορτοφόλι μου. Η μικροβιολογος δέχτηκε να μου στείλει τις εξετάσεις στο μειλ μου την ίδια μέρα, χωρίς να την έχω πληρώσει (ήταν χωρίς παραπεμπτικο) και συμφωνήσαμε να την πλήρωνα την επόμενη βδομάδα όταν θα ξανακατεβαινα στο κέντρο. Δεχτηκε λέγοντας "σε εμπιστεύομαι γιατί στο πρόσωπό σου δεν φαινεται δολος" (κάπως έτσι, δεν θυμάμαι και ακριβώς τα λόγια της) Γενικα φαινομαι ευαίσθητος, μαζεμένος, δεν ξερω πώς να το εξηγήσω.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    φαινεσαι "το καλο παιδι", ειναι μαλλον αυτο που θελεις να πεις...

    ειναι σοβαρα αυτα που εχουν προκυψει και με την μανα και με τον γαμπρο κλπ.
    απλα το θεμα ειναι οτι δεν ξεφορτωνεσαι ΠΟΤΕ καμια ενταση. αναμοχλευεις και σερνεις παντα μαζι σου ολες τις παλιες, καθως στην πορεια αποκτας και καινουργιες, γιατι δενε χεις ιδιαιτερες ικανοτητες διαχειρισης και φτανεις ευκολα σε ασχημη επικοινωνια και συγκρουσεις.

    ακομα και τις εντασεις απο το σχολειο τις κουβαλας ακομα.
    δεν ξερω, πρεπει να βρεις τροπο να αφηνεις και κατι πισω.
    οχι για να κανεις χαρη σε καποιον, αλλα γιατι εχεις διαμορφωσει μια πολυ τοξικη καθημερινοτητα, για την οποια φταις κι εσυ, ΟΧΙ γιατι φταις για την κακια των αλλων, αλλα γιατι δεν εχεις καθολου ικανοτητες διαχειρισης ανθρωπινων σχεσεων.
    τα φαρμακα δενε χουν καμια σχεση με την ψυχοθεραπεια.
    το οτι δεν μπορεις οικονομικα το ακουω βερεσε. για ο,τι αλλο θελεις, εχεις. μονο για ψυχοθεραπεια δεν εχεις που την εχεις απολυτη αναγκη για να ορθοποδησεις κατα την γνωμη μου.
    ξαναδες το θεμα με την ψυχοθεραπεια με συνεδριες.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Αν πιστεύεις πως η ψυχοθεραπεία είναι απαραίτητη για σένα και το αναγνωρίζεις αυτό, θα βρεις και το τρόπο για λεφτά. Περιόρισε τα έξοδα για τα αδέσποτα και εξασφάλισε ένα 100σταρικο να κάνεις 2-3 συνεδρίες το μήνα. Στην προκειμένη πάρε δανεικά από τη μάνα ή τον πατέρα. Πρέπει να πας. Συμφωνώ με τη Remedy ότι σέρνεις μαζί σου παλιές εντάσεις συν και τις εκ νέου προστιθέμενες. Που θα φτάσει όλο αυτό; Κάποια στιγμή θα κλαταρεις παντελώς.
    Επιπλέον, καλά αυτός ο γαμπρός σου τόσο γάιδαρος είναι; Με όμορφο και λογικό τρόπο,αν του εξηγήσεις πως ναι οκ πρέπει και τα σκυλιά να είναι ελεύθερα να τρέξουν στο χώρο σας αλλά και σένα κινδυνεύουν τα δικά σου ζώα και να βρείτε μια λύση δεν γίνεται; Στην ανάγκη ας σε ενημερώνει ότι τώρα θα αφήσω τα σκυλιά, να μαζεύεις εσύ τα γατιά. Τώρα να φέρνεις τους μπάτσους μέσα στην οικογένεια ,μόνο άσχημες εξελίξεις θα δημιουργηθούν.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Το ότι κουβαλάω πολλα πράγματα ισχυει, τα οποία πάντα θεωρώ ότι θα αντιμετωπίσω οριστικά κάποια στιγμή, αλλά αυτή η στιγμή ποτέ δεν έρχεται και δεν είμαι σίγουρος και τι θα σημαινε αυτό. Με τη ψυχοθεραπεία ναι μεν , ίσως, να βοηθηθω, αλλά δεν είναι και βέβαιο γιατί και στο παρελθόν δεν ήμουν πλήρως ευχαριστημένος, ούτε θεωρώ πως συντελεσε κάπως η ψυχοθεραπεία στην θεραπεία όσων αντιμετωπισω. Κανω έτσι κι αλλιώς συνεδρίες, περιστασιακα, κυρίως με ψυχιατρο.
    Ο γαμπρός μου δεν είναι μέλος της οικογένειας γιατί είναι τσακωμενος με όλους, μου έχει επιτεθεί στο παρελθόν (επειδη υπερασπιστηκα την αλλη μου αδερφη) και απολύθηκε από το ξενοδοχειο. Τότε είχα φέρει την αστυνομία για να του κάνει σύσταση και όταν πέρυσι σκότωσαν τα σκυλιά τη γάτα, του έκανα μήνυση. Παντα άψογα του φερομασταν αλλά είναι περιουσιομανης και μας έχει στο στοχαστρο. Ειναι επίσης πολύ τοξική προσωπικότητα, είναι από τα άτομα που θα επρατταν γυναικοκτονια, έχει πολύ περίεργες συνήθειες και συμπεριφορα. Σε κάθε περίπτωση, το θέμα των σκυλιών είναι αδύνατο να επιλυθεί αφού έχουν μια ολόκληρη αγέλη, αν ήταν ένα ή δύο καλώς, αλλά έξι μεγαλόσωμα σκυλιά τα οποία κράτησαν επίτηδες για να ενοχλούν εμένα και την άλλη μου αδερφή, δεν κουμανταρονται εύκολα. Έχουν κάνει μια ψευτοπεροφραξη από την οποία όμως συχνά πηδανε. Τα σκυλιά δεν επιτρέπεται να κινούνται ελεύθερα σε κοινοχρηστους ή δημόσιους χώρους,ειδικά αν είναι άγρια. Ο ιδιοκτήτης οφείλει να μεριμνει και να τα πάρει βόλτα με λουρί, κάτι που δεν κάνουν με αποτέλεσμα τα ζώα να κάνουν σαν παλαβα. Καποια στιγμή έχουμε συμφωνήσει με την άλλη μου αδερφή να κάνουμε ασφαλιστικά μέτρα για την απομάκρυνσή τους. Αλλα δεν ξέρουμε και πώς θα αντιδράσει το βίαιο σάικο που μας εδει κουβαλήσει η αδερφή μου.

    Τελος παντων. Σημερα θυμήθηκα κάτι σχόλια που έκανε ένας άλλος συμμαθητης μου για το ότι οδηγαω πατινι. Περνουσα με το πατινι από εκεί που ψηνανε και τον άκουσα να με κοροιδευει. Αυτος εντωμεταξύ είναι ένας αμόρφωτος μπαμπουΐνος. Με θεωρούν αποτυχημένο και τρελό επειδή δεν επιδεικνυω πλούτο, επειδή δεν επιτίθεμαι πρώτος, επειδή είναι αγελοειδείς μαϊμούδες.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Ε βέβαια, άμα δε έχεις την ακριβή αμαξουνα σου να περιφέρεσαι με ύφος 7 καρδιναλίων δεν λες και τίποτα για τα μυαλά τους. Τα ξέρω, σκίουρε. Γραφτούς στα τέτοια τους. Τόσα μπορούν να αντιληφθούν, να τους κρεμάσουμε επειδή είναι μαλακοβιολιδες;

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Το ότι κουβαλάω πολλα πράγματα ισχυει, τα οποία πάντα θεωρώ ότι θα αντιμετωπίσω οριστικά κάποια στιγμή, αλλά αυτή η στιγμή ποτέ δεν έρχεται και δεν είμαι σίγουρος και τι θα σημαινε αυτό. Με τη ψυχοθεραπεία ναι μεν , ίσως, να βοηθηθω, αλλά δεν είναι και βέβαιο γιατί και στο παρελθόν δεν ήμουν πλήρως ευχαριστημένος, ούτε θεωρώ πως συντελεσε κάπως η ψυχοθεραπεία στην θεραπεία όσων αντιμετωπισω. Κανω έτσι κι αλλιώς συνεδρίες, περιστασιακα, κυρίως με ψυχιατρο.......
    δεν ερχεται, γιατι δεν βαζεις ποτε σου μια τελεία στα θεματα αυτα.
    μονιμως τα ανατροφοδοτεις, τα αναμοχλευεις και καταντας να αναλωνεσαι στο να κανεις κι εσυ οπως κι εκεινοι, κατινιστικα σχολια, για το πως ειναι ο ενας, πως ειναι ο αλλος κι αν εισαι χειροτερος η καλυτερος απο αυτους που κοροιδευεις...

    με τον ψυχιατρο κανεις συνεδριες για να πειτε για φαρμακα, εφοσον δεν κανεις συστηματικη ψυχοθεραπεια...
    εκπαιδευμενο ψυχοθεραπευτη χρειαζεσαι ΣΕ ΜΟΝΙΜΗ ΒΑΣΗ, μπας και αποφασισεις/ μαθεις να βαζεις προτεραιοτητες και ορια, να αποβαλεις την τοξικοτητα που σου πασαρουν κι αντι να την αποβαλεις εσυ την πολλαπλασιαζεις την τρως την ξερνας και την ξανατρως, την μυρηκαζεις.
    να βαζεις επιτελους μια τελεία σε ο,τι σε απασχολησε ασχημα στο παρελθον, ειτε αυτο λεγεται μια κοπελα που δεν σε θελει ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ αλλα εσυ δεν πας παρακατω με καμια δυναμη, ειτε σημαινει να αφησεις πισω το τι εγινε στο δημοτικο, ειτε με αλλες διαμαχες που ακομα κι αν εχουν γινει δικαστηρια καιτ ελειωσαν ποτε μα ποτε, ΜΑ ΠΟΤΕ, δεν πας παρακατω, παρα τις σερνεις σαν βαριδια πανω σου και φθειρεις συνεχως την ψυχικη σου υγεια...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by ioudinthi View Post
    Ε βέβαια, άμα δε έχεις την ακριβή αμαξουνα σου να περιφέρεσαι με ύφος 7 καρδιναλίων δεν λες και τίποτα για τα μυαλά τους. Τα ξέρω, σκίουρε. Γραφτούς στα τέτοια τους. Τόσα μπορούν να αντιληφθούν, να τους κρεμάσουμε επειδή είναι μαλακοβιολιδες;
    Ακριβώς. Μολις περιέγραψες τον μέσο κάτοικο της περιοχης μου :D Εντωμεταξυ οι δρόμοι εδώ είναι πολύ στενοί και τις περισσότερες φορές αυτές οι υπερμεγεθεις τζιπαρες που έχουν αγοράσει δημιουργούν κυκλοφοριακό κομφούζιο και είναι και άκρως γελοίο να τις βλέπεις να κινούνται με δυσκολία στα σοκακια του χωριού.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Και φαντάζομαι τρως κράξιμο επειδή έχεις πατίνι και όχι λιμουζίνα. Εμένα με κορόιδευαν παλιά που δεν είχα αμάξι και μετακινουμουν με τα ΜΜΜ. Με ρωτούσαν λες και ήμουν εξωγήινη, " καλά έχεις δίπλωμα και δε έχεις αμάξι;" Ναι ρε παπάρα το αμάξι δε καίει νερό, βενζίνη καίει. Και δε έχω τα γκαφρά σου. Αυτό απαντούσα και μετά με κοίταζαν με οίκτο γιατί δε είχα λεφτά να συντηρήσω ούτε ένα παλιό κουβα

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by ioudinthi View Post
    Και φαντάζομαι τρως κράξιμο επειδή έχεις πατίνι και όχι λιμουζίνα. Εμένα με κορόιδευαν παλιά που δεν είχα αμάξι και μετακινουμουν με τα ΜΜΜ. Με ρωτούσαν λες και ήμουν εξωγήινη, " καλά έχεις δίπλωμα και δε έχεις αμάξι;" Ναι ρε παπάρα το αμάξι δε καίει νερό, βενζίνη καίει. Και δε έχω τα γκαφρά σου. Αυτό απαντούσα και μετά με κοίταζαν με οίκτο γιατί δε είχα λεφτά να συντηρήσω ούτε ένα παλιό κουβα
    ναι, εννοείται, ειναι σταθερα θεμα συζητησηςτου χωριου οι επιλογες μετακινησης μου :D Κι εγώ πριν να πάρω πατινι με λεωφορείο κινουμουν και με κοίταζαν αντίστοιχα. Και οσοι υποθέτουν ότι έχω λεφτά, λόγω της οικογένειάς μου, καταληγουν στο οτι ειμαι τρελός για αυτό και επιλεγω πάλι το πατινι.
    Δεν ξερω αν μένεις κι εσύ επαρχία (γιατι υποθέτω ότι το φαινόμενο δεν είναι τόσο έντονο στις μεγαλύτερες πολεις) αλλά ειδικά σε περιοχές σαν τη δική μου με μικροεπιχειρησεις και τουρισμό, δεν παλεύεται ο ψωνισμός τους.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,455
    σε νιωθω φιλαρακι κι εγω εχω εκρήξεις θυμού κι ξεσπώ πανω μου για να μην ξεσπαω στους αλλους δε μου φταιν σε κατι . βλεπω οτι εχω ξανα απαντήσει εδω ζητω συγνωμη που εγραψα το ιδιο
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    σε νιωθω φιλαρακι κι εγω εχω εκρήξεις θυμού κι ξεσπώ πανω μου για να μην ξεσπαω στους αλλους δε μου φταιν σε κατι . βλεπω οτι εχω ξανα απαντήσει εδω ζητω συγνωμη που εγραψα το ιδιο
    τι εννοεις ότι ξεσπας στον εαυτό σου;

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Μένω επαρχία αλλά σε μεγάλη πόλη. Εμένα δεν μου τα έλεγαν οι γείτονες, αλλά κοντινοί μου άνθρωποι.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,455
    κανω κακο στον εαυτο μου με βριζω με κοπανάω με γδέρνω με βαράω χαστουκια κι αυτά . οταν νιώσω πιεση κι οτι δε μπορω να μεταφέρω πράγματα που προσπαθώ η ανίκανη οταν νιωθω. δε ειμαι καλα λειτουργικη κι ειμ υποχρεωμενη να εχω κι ευθυνες απ πανω κι δε μπορω .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Εκρήξεις θυμού
    By blackcrow in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 5
    Last Post: 22-05-2019, 10:31
  2. Διαχείριση θυμού
    By Ανωνυμηξανθια in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 11
    Last Post: 01-10-2018, 14:06
  3. Λοχεία και εκρήξεις οργής
    By halo in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 01-10-2016, 23:34
  4. Εκρηξεις θυμου.
    By Panas in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 19
    Last Post: 23-03-2011, 20:42
  5. Εκρήξεις θυμού
    By ΠΟΠΗ in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 15
    Last Post: 06-09-2009, 18:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •