Αγχος υγείας, αρεωστοφοβια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    1

    Αγχος υγείας, αρεωστοφοβια

    Καλησπέρα σε όλους,

    Πρωτη φορά εδώ στο forum. Εδω και αρκετά χρόνια με πιάνουν ανά μερικούς μήνες κρίσεις πανικού που δημιουργούνται από το άγχος υγείας που έχω, πχ με πιάνει πονοκέφαλος και κατευθείαν το μυαλό μου πάει στο κακό. αυτό έχει ως αποτέλεσμα να έχω διάφορα ψυχοσωματικα όπως αρρυθμίες πίεση στο κεφαλι πονος στο στηθος δυσπνοια κλπ. Καθε χρόνο επισκέπτομαι καρδιολόγους και πνευμονολογους και μου απαγορεύουν να ξαναπατήσω εκεί γιατί δεν έχω απολύτως τίποτα. Το θεμα μου είναι ότι σε καθημερινή βάση το μυαλό μου θα κάνει αρνητικές σκέψεις για την υγεία μου και ας μην έχω κανένα σύμπτωμα. Καια συμβουλή για το τι να κανω; Ειμαι στο τσακ να πάω σε ψυχολογο.

    Σας ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by TasosK View Post
    Καλησπέρα σε όλους,

    Πρωτη φορά εδώ στο forum. Εδω και αρκετά χρόνια με πιάνουν ανά μερικούς μήνες κρίσεις πανικού που δημιουργούνται από το άγχος υγείας που έχω, πχ με πιάνει πονοκέφαλος και κατευθείαν το μυαλό μου πάει στο κακό. αυτό έχει ως αποτέλεσμα να έχω διάφορα ψυχοσωματικα όπως αρρυθμίες πίεση στο κεφαλι πονος στο στηθος δυσπνοια κλπ. Καθε χρόνο επισκέπτομαι καρδιολόγους και πνευμονολογους και μου απαγορεύουν να ξαναπατήσω εκεί γιατί δεν έχω απολύτως τίποτα. Το θεμα μου είναι ότι σε καθημερινή βάση το μυαλό μου θα κάνει αρνητικές σκέψεις για την υγεία μου και ας μην έχω κανένα σύμπτωμα. Καια συμβουλή για το τι να κανω; Ειμαι στο τσακ να πάω σε ψυχολογο.

    Σας ευχαριστώ
    Γιατί είσαι στο τσακ να πας σε ψυχολόγο και δεν έχεις πάει ακόμη;αφού σωματικά είσαι καλά έχεις πάει σε τόσους γιατρούς ψυχωματικα είναι όλα αυτά
    Αν κάνεις ψυχοθεραπεία θα ηρεμήσεις καπως

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Αγωγή από ψυχίατρο μόνο με αυτό είδα φως.ψυχοθεραπείες,βελονισμ οί,ομοιοπαθητική κτλπ δεν λειτούργησε τίποτα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Αγωγή από ψυχίατρο μόνο με αυτό είδα φως.ψυχοθεραπείες,βελονισμ οί,ομοιοπαθητική κτλπ δεν λειτούργησε τίποτα.
    Ο κάθε άνθρωπος λειτουργεί διαφορετικά.
    Αναλόγως το τι έχει ο καθένας και κατά πόσο είναι αντιμετώπισιμο και επίσης κατά πόσο είναι πρόθυμος να το ξεπεράσει και να παλέψει. Δε χρειάζονται όλοι αγωγή.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Και πόσο έτοιμος εισαι να αντιμετωπίσεις τις συνέπειες απο την διακοπή τους, εάν έχεις την ατυχία να ανήκεις στο περίπου 65% αυτών ,που ο οργανισμός τους δεν μπορεί να επανέλθει σε μια λειτουργική ομοιοσταση, χωρίς φάρμακο..

    Γιατί το να τα παίρνεις εφ όρου ζωής αγνοώντας τις επιπτώσεις απο την μακροχρόνια χρηση των, (εαν και εφόσον συνεχίσουν να ειναι αποτελεσματικά) ισως δεν είναι και η καλύτερη λύση..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Και εγώ ημουν κατά της αγωγής κ άργησα να καταφύγω εκεί...αλλα τα ψυχοσωματικα ειχαν φτασει στο απροχωρητο που πλεον ηταν μονοδρομος κ η ψυχολογος σχεδον με πιεσε για αγωγη γιατι στις συνεδριες αναλυαμε ολο το τι εχω κ τι με ποναει και δεν μπορουσαμε να δουλεψουμε το τι με εχει οδηγησει σε ολα αυτα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Και πόσο έτοιμος εισαι να αντιμετωπίσεις τις συνέπειες απο την διακοπή τους, εάν έχεις την ατυχία να ανήκεις στο περίπου 65% αυτών ,που ο οργανισμός τους δεν μπορεί να επανέλθει σε μια λειτουργική ομοιοσταση, χωρίς φάρμακο..

    Γιατί το να τα παίρνεις εφ όρου ζωής αγνοώντας τις επιπτώσεις απο την μακροχρόνια χρηση των, (εαν και εφόσον συνεχίσουν να ειναι αποτελεσματικά) ισως δεν είναι και η καλύτερη λύση..
    Συμφωνώ απόλυτα. Υπάρχει κ το ντοκιμαντέρ στο νετφλιξ take your pills.

    Μέδουσα, καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοείς. Σίγουρα δεν υπάρχει μαγικό κουμπάκι που μπορείς να το πατήσεις και να γίνεις όπως πριν αμεσως. Αναλόγως την περίπτωση όμως υπάρχουν εργαλεία και τεχνικές και η κατάλληλη ψυχοθεραπεία, συνήθως γνωσιακή, που με προσωπική προσπάθεια μπορείς να τα καταφέρεις. Κατά τη γνώμη μου είναι πάρα πολλοί ψυχολόγοι που δε γνωρίζουν και δεν έχουν ειδικευτεί σε γνωσιακη, συστημική κτλ και απλά πας λες τα εσωψυχα σου , σου δίνουν μια συμβουλή και παίρνουν το 50αρικο. Επίσης υπάρχουν πολλοί εκεί έξω που με το καλημέρα σας, σου λένε να πάρεις αγωγή γιατί δεν είναι διατεθειμένοι να βοηθήσουν ή δε γνωρίζουν να βοηθήσουν ή βλέπουν ότι το άτομο δε θέλει να βοηθηθεί, δε ξέρω πραγματικά. Το μόνο που ξέρω είναι τα ψυχοσωματικά/ψυχολογικά θερίζουν , ο κόσμος είναι απελπισμένος, ψάχνει να γατζωθεί από κάπου, η άμεση/γρηγορη λύση είναι το χάπι ,και στην πραγματικότητα σχεδόν κανείς δεν είναι διατεθειμένος να αλλάξει. Να αλλάξει ζωή, συνήθειες, ασχολίες, τρόπο σκέψης και ότι άλλο συνεπάγεται.

Similar Threads

  1. Ταχυπαλμιες, αγχος υγείας
    By eleniz in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 10
    Last Post: 15-12-2021, 17:16
  2. Covid, ψυχοσωματικα και άγχος υγείας....
    By Layla123 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 22-11-2020, 22:33
  3. Άγχος Υγείας και Φόβος για Λύσσα
    By Jane Shepard in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 51
    Last Post: 12-05-2019, 02:58
  4. αγχος υγειας
    By afroxilanthi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 13-08-2012, 23:13
  5. Άγχος, σχέσεις και προβλήματα Υγείας..
    By sapsalo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 15-07-2011, 22:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •