Αλλαγή απο Remeron σε Tritico - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 121
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    215
    Ωωω σήμερα κοιμηθηκα 7 ωρες, σκετη απολαυση !!!!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Έλα. Πώς κι έτσι;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    215
    Καμια φορα μου γίνεται αυτο χωρις κανεναν ιδιαιτερο λογο, δηλ αραια και που. Εσενα πως ειναι ο ύπνος? Θεωρεις σε βοηθησε η εσιταλοπραμη και η μειωση του ρεμερον ή οχι?

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Στον ύπνο δεν με βοήθησε. Έχω όμως αλλάξει, δηλαδή είμαι πιο ήρεμος, δεν ξεσπάω στους άλλους για ψιλοπραγματα... Επίσης έχασα τα κιλά που είχα πάρει με το ρεμερον... αισθάνομαι όμως ότι έχω γενικότερα κολλήσει στη ζωή μου... μονίμως κρατάω τον εαυτό μου σε μια ρουτίνα... προφανώς υπάρχουν ψυχολογικοί λόγοι για αυτό αλλά είχα μια συζήτηση με τον γιατρό μου για τα υποψήφια να πάρω φάρμακα και παρόλο που μου πρότεινε ως πρώτη επιλογή την εσιταλοπραμη μου είπε ότι δεν είναι απ'τα φάρμακα που σε κινητοποιούν σε αντίθεση με το λαντοζ. Δεν ξέρω αν ισχύει, λαντοζ δεν έχω πάρει.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    322
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Κατάλαβα. Ο Kriti28 έκανε τη μετάβαση από τριτικο σε ρεμερον. Αν θυμάμαι καλά το τριτικο του προκαλούσε πονοκεφάλους. Αλλά και το ρεμερον το διέκοψε λόγω παρενεργειών, στείλε του μήνυμα αν θες, αισθάνομαι άβολα να μεταφέρω εγώ την εμπειρία του αλλά για να βοηθηθουμε το κάνω. Μπορείς να δεις και στο drugs.com κριτικές για την ουσία trazodone, δεν ξέρω αν θα στο βγάλει σαν trittico.
    Φίλε Niels δεν υπάρχει πρόβλημα να αναφέρεις εμπειρίες μου, όπως λες κι εσύ για να βοηθήσουμε τους άλλους και τον εαυτό μας γράφουμε εδώ μέσα τις εμπειρίες μας...
    Το trittico ναι με βοήθησε αρχικά και στον ύπνο και στη διάθεσή αλλά μετά έσβηνε, αύξησα δόση και στο τέλος είχα πονοκεφάλους.
    Μετά μπήκα στο remeron πολύ καλύτερο από trittico για μένα, ξεκίνησα με μικρές δόσεις και τελικά έπαιζα 30mg κυρίως.
    Επειδή δεν έβρισκα remeron το γύρισα σε γενοσημο μιρταζαπινης ,δεν ξέρω αν φταίει αυτό,στο χρόνο περίπου απάνω μου έβγαλε ζαλάδες και αστάθεια, πήγα σε καρδιολόγο και μου είπε ότι πιθανόν να φταίει η μιρταζαπινη...την έκοψα και εξαφανίστηκαν οι ζαλάδες... τώρα είμαι με xanax αλλά περιμένω να χαλαρώσει λίγο η δουλειά και να ξεκινήσω με το γιατρό κάποιο άλλο αντικαταθλιπτικό

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Εγώ είχα δοκιμάσει μιρταζαπινη σε υγρή μορφή για να ρυθμίζω καλύτερα τη δόση αλλά αντί να με κοιμίζει απλά με ζαλιζε και την έκοψα. Το τριτικο το έπαιρνες στη βραδείας αποδέσμευσης μορφή του;

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    322
    Δε θυμάμαι να ήταν αργής αποδέσμευσης, συνέχεια σκέφτομαι να ξαναρχίσω το γνήσιο remeron μήπως και μου προκάλεσε τις παρενέργειες το γενοσημο,θα δούμε...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Αν είναι να το ξαναξεκινησεις μην αυξομειώνεις τη δόση αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος, αυτό μπορεί να φταίει. Εγώ συνεχίζω με 15mg remeron και 10mg cipralex εδώ και τρεις μήνες.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    215
    Τελικα αλλαξα γιατρο και μου πρότεινε να μην παρω το tritico αλλα αντι γι αυτο να προσθεσω το πρωι το cymbalta, για να αντιμετωπιστει κεντρικα η ΓΑΔ μπας και ησυχασει το μυαλο και μπορεσω και κοιμηθω - αν και δεν ειναι καθολου σιγουρο, απο οτι μου ειπε, γιατι αν αυτονομηθει η αυπνια μετα δυσκολα αντιμετωπίζεται.

    Ειμαι 1 βδομάδα με το cymbalta και αν και ακομα δεν εχω δει καμια βελτιωση στην αυπνια, μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλο φαρμακο, σχεδον 0 παρενέργειες, στο αγχος αρχισε να λειτουργεί απο την 2 μερα και νιωθω και παλι οπως ήμουν πριν την αγχωδη διαταραχη. Θελει 3 βδομάδες να φτασει στο full effect του οποτε περιμενω να δω για τον υπνο.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Μακάρι να πάει καλά και να στρώσει ο ύπνος σου.

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    7
    Είναι 5 μέρες που παίρνω τριτικο 0.75mg έχω αστάθεια όταν περπατάω και έχω επίσης μυοσκελετικους πόνους, τη νύχτα στο κρεβάτι πιανομαι και δεν μπορώ να κουνηθω ούτε πλευρό να αλλάξω, το δε πρωί που ξυπνάω δυσκολεύομαι να σηκωθώ λόγω μυαλγιας! Κατά τα αλλα κοιμάμαι τέλεια ούτε με το ρενερον είχα τόσο τέλειο ύπνο! Είναι κανείς άλλος με πόνους στο σώμα οσο παίρνει τριτικο;;;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    459
    Quote Originally Posted by Anna 51 View Post
    Είναι 5 μέρες που παίρνω τριτικο 0.75mg έχω αστάθεια όταν περπατάω και έχω επίσης μυοσκελετικους πόνους, τη νύχτα στο κρεβάτι πιανομαι και δεν μπορώ να κουνηθω ούτε πλευρό να αλλάξω, το δε πρωί που ξυπνάω δυσκολεύομαι να σηκωθώ λόγω μυαλγιας! Κατά τα αλλα κοιμάμαι τέλεια ούτε με το ρενερον είχα τόσο τέλειο ύπνο! Είναι κανείς άλλος με πόνους στο σώμα οσο παίρνει τριτικο;;;
    θυμαμαι οτι ειχα πολλα μουδιασματα και μυικη δυσκαμψια οσο επαιρνα το τριτικο, για αυτον τον λογο και ειχα βαλει μια αρκετα ελαχιστη δοση στα 50mg καθως στα 100 ηταν πολυ χαλια ολα αυτα που αναφερεις

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    7
    Εύχομαι να κρατήσουν λίγο ακόμη διαφορετικά θα το σταματήσω και θα δοκιμάσω κάτι άλλο φυσικά μετά από συζήτηση με τον γιατρό μου...δυσκολεύομαι και στην οδήγηση., νιώθω ζαλάδα και αστάθεια εκτός από πόνους όλη μέρα! Ευχαριστώ για την απάντηση!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    459
    αυτες οι παρενργειες τεινουν να ειναι μονιμες και δεν αλλαζουν μετα απο λιγες μερες.. θα ηταν παρα πολυ ωραιο οποια παρενργεια δεν μας αρεσει να εξαφανιζεται μετα απο μερικες μερες, λογο προσαρμογης μας στην ουσια αλλα κατι τετοιο δεν ισχυει, πολλες ειναι μονιμες και διαρκουν οσο η ληψη της ουσιας

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    7
    Εγώ έκανα πρόσφατα επειδή το ρεμερον αν εξαιρέσεις τη διάθεση που πραγματικά πετούσα έβαλα απότομα κιλά και απογοητευτηκα, πήγα στο τριτικο μετά από μια βδομάδα αφού έκανα πρώτα διακοπή το ρεμερον για μια βδομάδα. Δεν είμαι όμως ευχαριστημενη από το τριτικο μιας και έχω ακόμη κατακράτηση, πόνους στο σώμα σαν να έφαγα ξύλο ειδικά όταν πρέπει να σηκωθώ από το κρεβάτι, δυσκαμψία γενικότερη και μια απάθεια-στατικοτητα, κόπωση καθημερινή αλλά περιμένω να περάσουν οι 10 μέρες όπως λέει η γιατρός και αν συνεχίζεται όλο αυτό θα το σταματήσω και θα ξαναπάω σε μελατονινη ούτως ή άλλως για υπναγωγο μου το έγραψε!

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Tritico...
    By ριας in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 15
    Last Post: 20-06-2023, 18:06
  2. Remeron
    By teatree in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 18
    Last Post: 07-09-2020, 11:29
  3. remeron
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 10
    Last Post: 08-05-2019, 23:08
  4. Remeron..
    By xristoforos28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 95
    Last Post: 07-07-2018, 14:05
  5. REMERON
    By ΧΑΒΙΑΡΟΠΟΥΛΟΣ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 13-11-2008, 14:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •