Αλλαγή απο Remeron σε Tritico
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 121
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213

    Αλλαγή απο Remeron σε Tritico

    Εχει κανει κανεις αλλαγη απο remeron σε tritico, παιρνω το remeron 2,5 χρονια και εχει σταματησει να λειτουργεί στον υπνο και λεω να προτεινω στον γιατρο να μου το αλλαξει. Οποιος εχει παρόμοια εμπειρία να την μοιραστει, πως εγινε η αλλαγη σταματας το remeron για λιγο και ξεκινας το tritico? Τι παρενεργειες εχει το tritico

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Παίρνω κι εγώ ρεμερον για τον ύπνο. Τι δόση παίρνεις και δεν σε καλύπτει πια;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    15mg παιρνω αλλα δεν μου κάνουν τίποτα ειναι χαλια ο ύπνος μου τις περισσότερες μερες 2-3 ωρες

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Ωχ τόσο χάλια; Να δοκιμάσεις στα 30mg το σκέφτηκες; Παίρνεις και άλλη αγωγή; Εγώ όταν είχα ανεβάσει τη δόση στα 30mg είχαν εξαφανιστεί οι μαύροι κύκλοι των ματιών να φανταστείς από τον πολύ ύπνο. Τώρα που παίρνω κι άλλη αγωγή το μείωσα στα 15mg και κοιμάμαι κάνα εξάωρο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Το εχω σκεφτεί και αυτο να το αυξησω στα 30mg αλλα γενικα για την μιρταζαπινη ολοι οι γιατροί λενε οτι οσο αυξανει η δοση τοσο χανει την υπναγωγο δραση που εχει και αρχιζει να λειτουργεί πιο πολύ σαν αντικαταθλιπτικό παρα ως υπναγωγο. Θα το συζητησω και αυτο με τον γιατρο και βλεπουμε.

    Μαζι μετην Μιρταζαπινη παιρνω και Γκαπαπεντινη την οποία και αυτην θελω νατην κοψω γιατι επισης δεν μου κάνει τίποτα στον υπνο, απλα για να την κοψω πρέπει να φτιαξει λιγο ο υπνος.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    1
    Καλησπερα. Παιρνω το tritico σχεδον ενα μηνα ,λογω καταθλιψης σε συνδυασμο με αϋπνία. Απο τη πρωτη εβδομάδα ειχα πολυ πεσμένη λίμπιντο, ομως με βοηθησε πολυ στο θεμα της αϋπνίας ,που ειχε φτασει σε πολυ ακραια επιπεδα (π.χ. 3 μερες να μην εχω κλεισει ματι). Δεν εχω αποψη για το αλλο φαρμακο που αναφερεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by worryfree View Post
    Το εχω σκεφτεί και αυτο να το αυξησω στα 30mg αλλα γενικα για την μιρταζαπινη ολοι οι γιατροί λενε οτι οσο αυξανει η δοση τοσο χανει την υπναγωγο δραση που εχει και αρχιζει να λειτουργεί πιο πολύ σαν αντικαταθλιπτικό παρα ως υπναγωγο. Θα το συζητησω και αυτο με τον γιατρο και βλεπουμε.

    Μαζι μετην Μιρταζαπινη παιρνω και Γκαπαπεντινη την οποία και αυτην θελω νατην κοψω γιατι επισης δεν μου κάνει τίποτα στον υπνο, απλα για να την κοψω πρέπει να φτιαξει λιγο ο υπνος.
    Την ξέρω τη θεωρία, την έχω συζητήσει με δύο ψυχιάτρους και οι δύο μου είπαν ότι στην πράξη δεν ισχύει και το επιβεβαιώνει και η δική μου εμπειρία. Την γκαμπαμπεντινη την παίρνεις κι αυτή βράδυ; Παίζει να αλληλεπιδρά με το ρεμερον και για αυτό να μην σε πιάνει. Εγώ ένα συμπλήρωμα να φανταστείς έπαιρνα βράδυ με το ρεμερον και μου χαλαγε τον ύπνο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Ναι το βραδυ και την Γκαπαπεντινη αλλα δεν πιστευω οτι επηρεάζει (σε σηματικο τουλάχιστον βαθμο) γιατι και πριν παρω την Γκαπαπεντινη παλι παιδευομουν με το ρεμερον μια με επιανε μια οχι και επισης μια αλλη φορα που ειχα κοψει την Γκαπαπεντινη δεν ειδα καμια βελτιωση.

    Για την θεωρία με τις χαμηλες δοσεις της Μιρταζαπινης και τον υπνο εγω πιστευω παιζει ρολο και η διαταραχη που υπαρχει απο πισω και δημιουργεί την αυπνια, πχ σε αυπνια που οφείλεται σε κατάθλιψη η υψηλότερη δοση Μιρταζαπινης αντιμετωπίζει πιο δραστικα την καταθλιψη αρα και την αϋπνία. Εγω εχω αυπνια απο υπερδραστηριοτητα του εγκεφαλου κατι που ειναι πολύ δυσκολα αντιμετωπισιμο και σε φαρμακευτικο και σε ψυχολογικο επίπεδο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Κάθε οργανισμός είναι μοναδικός εννοείται. Απλά την ουσία μετά από κάποιο χρονικό διάστημα τη συνηθίζει ο οργανισμός και χρειάζεται αύξηση της δόσης. Εγώ στο εξάμηνο λήψης 15mg remeron ήμουν στα καλύτερα μου. 2,5 χρόνια μετά στη διάθεση δεν λειτουργεί τόσο και αρχικά αύξησα τη δόση στα 30 αλλά ενώ ο ύπνος καλυτερευσε πολύ, η διάθεση όχι τόσο και στην ocd μου δεν έκανε κάτι οπότε πήρα ξανά το cipralex και το μείωσα στα 15 μόνο για τον ύπνο. Εγώ έχω αϋπνία από μικρός και από υπερδραστήριο εγκέφαλο και από αγχωδη κατάθλιψη φαντάζομαι. Πάντως έχω δοκιμάσει και χαμηλότερες δόσεις ρεμερον π.χ.7,5 πολύ λίγο κοιμόμουν. Έχει να κάνει και με το πώς είσαι ανά περίοδο, πόσο άγχος έχεις κλπ. Και το trittico είναι μια επιλογή, δεν έχω άποψη, δεν το έχω πάρει, αλλά μιας που ήδη παίρνεις ρεμερον ίσως είναι καλύτερα να αυξήσεις τη δόση παρά να το αλλάξεις. Για δες τι θα πει ο γιατρός σου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Και εγω πιο παλια επερνα εσιταλοπραμη 10mg και οταν αλλαξα γιατρο μου ειπε να προσθεσω ρεμερον αρχικα 15mg και μετα 30mg για 2-3 εβδομάδες κοιμόμουν τελεια, μετα απο εκει αρχισε να χανει την δραση και φαντασου και με αυτα τα 2 φάρμακα μαζι υπηρχαν μερες που κοιμομουν 3-4 ωρες. Οταν ξανα αλλαξα γιατρο μου ειπε να κοψω την εσιταλοπραμη και να κρατησω το ρεμερον σε μικροτερη δοση και μετα αρχισαμε ταυτόχρονα δοκιμες και με αλλα φαρμακα valdoxan, clonotril, gabapentin

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Δυστυχώς η εσιταλοπραμη ενώ με βοηθάει πολύ στο άγχος και στην ocd για τον ύπνο δεν κάνει. Μη σου πω ότι μπορεί και να χαλάσει τον ύπνο. Παλιότερα έπαιρνα κι εγώ το valdoxan, και στον ύπνο και στη διάθεση με είχε βοηθήσει αλλά έχει το κακό ότι θέλει εξετάσεις για συκώτι κλπ σχετικά συχνά. Τα άλλα δύο που λες δεν τα έχω πάρει, έχω πάρει ένα παρόμοιο (στην γκαμπαμπεντινη) την πρεγκαμπαλινη, αλλά δεν το αντέχω και το έκοψα. Απ'ο,τι έχω καταλάβει διαλέγουμε το μη χείρον βελτιστον, τι παρενέργειες αντέχει πιο πολύ ο καθένας. Ελπίζω να καλυτερεύσει ο ύπνος σου. Δεν παλεύεται η αϋπνία. Προσπάθησε να μην κοιμάσαι το μεσημέρι -απογευμα, να μην τρως αργά το βράδυ και να περπατάς.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Ευχαριστώ Niels, ναι συμφωνω δεν παλεύεται η αϋπνία. Για την υγιεινη υπνου και τις κλασσικες οδηγιες εγω διαφωνω με ολα αυτα οτι μπορουν να φτιαξουν οτιδηποτε με την αυπνια, ειναι σαν καποιος να εχει χαλασμένο δοντι και να του λενε ακολουθα την στοματικη υγιεινη, αυτο δεν μπορεί επουδενι να φτιαξει το προβλημα. Η υγιεινη υπνου απευθύνεται σε ατομα που εχουν προβληματα υπνου και οχι αϋπνία πχ ατομα που παραπονιούνται οτι κοιμούνται 4-6 ωρες την μερα (καθε μερα) ή που παιρνουν μια μελατονίνη και φτιαχνει ο υπνος κτλ αυτο ειναι αλλο πραγμα η σοβαρη αϋπνία μπορει απο μονη της να οδηγησει σε καταθλιψη, αγχωδεις διαταραχες κτλ
    Last edited by worryfree; 24-01-2023 at 13:20.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Καταλαβαίνω τι λες, το 2018 που ήμουν ψυχολογικά χάλια χρειαζομουν αγωγή για να συνερθω και να κοιμηθώ αλλά το 2020 που δεν ήμουν έτσι πάλι είχα φτάσει να μην κοιμάμαι για τρεις μέρες. Παρόλα αυτά, αυτό με τον μεσημεριανό ή απογευματινό ύπνο μου το έχει πει ψυχίατρος να τον αποφεύγω, αφού έχω προβλήματα στον ύπνο, και τον εμπιστεύομαι. Για υπνική άπνοια ψαχτηκες; Εγώ το κοίταξα αλλά δεν έχω, είναι ψυχολογικό.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Δεν υπάρχει μεσημεριανος υπνος, εδω δεν μπορω να κοιμηθώ το βραδυ με τοσα φσρμακα θα κοιμηθώ μεσημερι? Το μαξ που εχω κοιμηθεί μεσημερι 15 λεπτα και αυτο μια στις 100 μερες. Το μεσημέρι ξαπλωνω γιατι με τοση αϋπνία εχω κουρασει μεσα στην μερα. Οσες φορες τυχαίνει και κοιμάμαι βραδυ καλα τοτε δεν χρειάζεται η μεσημεριανή σιεστα. Δεν εχω υπνικη απνοια, δεν το εχω ψαξει ομως καταλαβαινω αυτο που εχω ειναι υπερδραστηριοτητα του εγκεφαλου

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Κατάλαβα. Ο Kriti28 έκανε τη μετάβαση από τριτικο σε ρεμερον. Αν θυμάμαι καλά το τριτικο του προκαλούσε πονοκεφάλους. Αλλά και το ρεμερον το διέκοψε λόγω παρενεργειών, στείλε του μήνυμα αν θες, αισθάνομαι άβολα να μεταφέρω εγώ την εμπειρία του αλλά για να βοηθηθουμε το κάνω. Μπορείς να δεις και στο drugs.com κριτικές για την ουσία trazodone, δεν ξέρω αν θα στο βγάλει σαν trittico.

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Tritico...
    By ριας in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 15
    Last Post: 20-06-2023, 19:06
  2. Remeron
    By teatree in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 18
    Last Post: 07-09-2020, 12:29
  3. remeron
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 10
    Last Post: 09-05-2019, 00:08
  4. Remeron..
    By xristoforos28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 95
    Last Post: 07-07-2018, 15:05
  5. REMERON
    By ΧΑΒΙΑΡΟΠΟΥΛΟΣ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 13-11-2008, 15:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •