Αλλαγή απο Remeron σε Tritico - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 121
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Δεν το έχω δοκιμάσει το τριτικο αλλά έχω διαβάσει ότι λειτουργεί σαν υπναγωγο ακόμη και στη δόση των 25mg. Μήπως να το μειώσεις πριν το κόψεις; Για να μην το κάψεις σαν φάρμακο. Επίσης το ρεμερον δεν ξέρω πόσο καιρό το έπαιρνες αλλά μετά από αρκετούς μήνες είναι αλήθεια τα κιλά τα έχασα και η τάση να θέλω να τρώω συνεχώς αρχικά μειώθηκε και μετά μου πέρασε. Το ρεμερον το παίρνω κοντά στα τρία χρόνια στη δόση των 15mg.

  2. #32
    Panos_019
    Guest
    Δηλαδή ρε παιδια η θολουρα από το τριτικο δεν φευγει;Είναι το μόνο κακό που έχει σε μένα είναι αυτο κατ τα άλλα στη διάθεσή με βοήθησε αρκετά και στις αρνητικές σκεψεις

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Πόσο καιρό το παίρνεις;

  4. #34
    Panos_019
    Guest
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Πόσο καιρό το παίρνεις;
    Το παίρνω δύο μέρες αλλά είναι κρίμα να το διώξω γι αυτό τον λόγο είναι το μόνο που βοήθησε στην καταθλιψη και στην κινητοποίηση μου

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Εννοείται ότι πρέπει να το συνεχίσεις για κάποιο διάστημα για να το κρίνεις, όπως άλλωστε και κάθε φάρμακο. Εκτός βέβαια αν κάποιο φάρμακο μας προκαλέσει εξ αρχής κάποια σοβαρή παρενέργεια. Αλλιώς ο κανόνας είναι ότι τα παίρνουμε για αρκετές εβδομάδες για να μην καίμε το ένα φάρμακο μετά το άλλο και βρισκόμαστε να έχουμε δοκιμάσει σχεδόν ο,τι αντικαταθλιπτικό κυκλοφορεί χωρίς αποτέλεσμα. Θέλει δύναμη, υπομονή και επιμονή. Και να έχουμε στο μυαλό μας ότι θα υπάρξουν και άσχημες μέρες όποιο φάρμακο κι αν παίρνουμε.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    322
    εχθές ξεκίνησα κι εγώ trittico ξανά , κυρίως για τον ύπνο , 75mg κοιμήθηκα πολύ καλά 7ωρο συνεχόμενο και όταν με έπιασε το βράδυ μου έδωσε μια αγχόλυση και ηρεμία.
    Σήμερα έχω κι εγώ τη θολούρα που λες αλλά από ότι θυμάμαι μετά από λίγες μέρες περνάει αυτή η παρενέργεια

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    216
    Quote Originally Posted by kriti28 View Post
    εχθές ξεκίνησα κι εγώ trittico ξανά , κυρίως για τον ύπνο , 75mg κοιμήθηκα πολύ καλά 7ωρο συνεχόμενο και όταν με έπιασε το βράδυ μου έδωσε μια αγχόλυση και ηρεμία.
    Σήμερα έχω κι εγώ τη θολούρα που λες αλλά από ότι θυμάμαι μετά από λίγες μέρες περνάει αυτή η παρενέργεια
    Μπράβο πολυ ευχάριστο οτι σου δουλευει για τον υπνο, ενημερωσε μας αν θες μετα απο λιγες μερες αν φεύγει η θολούρα που λες γιατι και εγω θελω καποια στιγμή να το δοκιμασω ειναι απ τα πρωτα υποψηφια στην λιστα

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    322
    Συχαριστώ, το έχω ξαναπάρει πριν 2 χρόνια περίπου και το ξέρω το φάρμακο, η θολούρα σε εμένα είχε φύγει, αλλά κι εχθές από τις 1 το μεσημέρι και μετά η θολούρα ξεκίνησε να εξασθαινει και κατά τις 5 το απόγευμα είχε εξαφανιστεί τελείως...εχθές το βράδυ δεν το πήρα γιατί είχαμε παρέα και ήπιαμε λιγο.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    322
    Καλημέρα , εχθές πήρα ένα 75ρι trittico και κοιμήθηκα πάλι πολύ καλά 7ωρο σερί, με ξύπνησε ο γιος μου κατά τις 7 και δε μπορούσα να σηκωθώ...με το ζόρι σηκώθηκα του έβαλα παιδικά και μετά αραξα στον καναπέ , αν δεν με ξυπνουσε σίγουρα θα κοιμόμουν παραπάνω, μετά από κανένα μισάωρο σηκώθηκα από τον καναπέ κάναμε πρωινό ήπια καφέ και άρχισα να συνερχομαι λίγο, τώρα κατά τις 11 αρχίζει και φεύγει η καταστολή...
    Είναι αρχή ακόμη και η υπναγωγος δράση πιάνει καλά αλλά και το "hangover" είναι πρόβλημα , δεν ξυπνάς με ενέργεια, και είναι πρόβλημα για τις υποχρεώσεις, δουλειά παιδιά κτλ. Μόλις περάσει το hangover νοιώθεις την ξεκούραση του ύπνου.
    Μια λύση που σκέφτομαι είναι να κοιμηθώ σήμερα πιο νωρίς και να πάρω το φάρμακο νωρίτερα

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    216
    Δεν υπαρχει μικροτερη δοση για να παρεις πχ 50mg?

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    322
    Το σκέφτομαι κι αυτό, Βγαίνει σε 300mg και σε 150 MG ,για να παίξεις σε 50 MG πρέπει να κόψεις το χάπι με κόφτη (το 300ρι σε 3 κομμάτια και μετά το ένα κομμάτι στη μέση). Στο εξωτερικό πρέπει να Βγαίνει και σε μικρότερες δόσεις

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    322
    Καλημέρα παιδιά, πήρα τελικά το 75ρι πιο νωρίς κατά τις 9 , την έπεσα στις 12 και κοιμήθηκα πάλι 7ωρο σερί...το hangover έχει εξαφανιστεί κι είμαι μια χαρά...καμία παρενεργεια, δεν ξέρω αν είναι λόγω ότι το πήρα πιο νωρίς ή ότι το συνήθισε ο οργανισμός.
    Κρατάω βέβαια μικρό καλάθι γιατί τα ξέρω από προηγούμενη χρήση ότι όσο περνάει ο καιρός ή δράση φθηνει...

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Δυστυχώς ισχύει με όλα τα αντικαταθλιπτικά αυτό. Καλύτερα όμως τα αντικαταθλιπτικά από τα ζαναξ. Έτσι πιστεύω κι έτσι μου έχουν πει και οι ψυχίατροι. Προσπάθησε μόνο να το παίρνεις σταθερά. Θέλω να πω ότι το ζαναξ έχει την ευκολία ότι το παίρνεις όποτε θες, με τα αντικαταθλιπτικά δεν ισχύει.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    322
    φθήνει η δράση και μετά που ανεβάζεις δόση για να έχεις τα ίδια αποτελέσματα είναι πιθανότερο να σου βγουν οι παρενέργειες λόγω μεγαλύτερης συγκέντρωσης του φαρμάκου στον οργανισμό είναι λίγο φαυλος κύκλος όλο αυτό.
    Με το xanax αν παίρνεις μικρή δόση και κάνεις μια δυο μέρες αποχή μετά επανέρχεται η δράση του , αν το παίρνεις κάθε μέρα φθήνει κι αυτό.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Σωστά, αλλά εγώ το χρειάζομαι καθημερινά και για ύπνο και για διάθεση, άγχος, ocd οπότε το ζαναξ δεν αποτελεί επιλογή για μένα. Και τότε που πήρα για μικρό χρονικό διάστημα έπαιρνα τόσο μικρή δόση που δεν κοιμόμουν καλά.

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Tritico...
    By ριας in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 15
    Last Post: 20-06-2023, 18:06
  2. Remeron
    By teatree in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 18
    Last Post: 07-09-2020, 11:29
  3. remeron
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 10
    Last Post: 08-05-2019, 23:08
  4. Remeron..
    By xristoforos28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 95
    Last Post: 07-07-2018, 14:05
  5. REMERON
    By ΧΑΒΙΑΡΟΠΟΥΛΟΣ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 13-11-2008, 14:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •