Σεξουαλικη ανικανοτητα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 19 of 19
  1. #16
    Quote Originally Posted by αντωνης_ View Post
    Παντως το μοτιβο σε ο,τι αφορα τη καταθλιψη δεν ειναι οτι εχω παραιτηθει αν εξαιρεσουμε την αρχικη φαση.Ειναι οτι ενω θελω μεν,αδυνατω να συνδεθω ψυχικα με το περιβαλλον,να διαβασω κατι π.χ ,κουραζομαι και παραιτουμαι.Δηλαδη θελω αλλα δε μπορω.
    Αυτο πόσο καιρό σου συμβαίνει? Πηγές στον ψυχιατρο λόγο αυτού η είχες και άλλα προβλήματα ψυχολογικης φυσης?Αν παιρνεις αντικαταθλιπτικα είναι λογικό να μην έχεις διάθεση για όλα αυτά που περιγραφεις.έλλειψη συγκεντρωσης απουσια ερωτικής επιθυμιας και μη ολοκληρωσης νομίζω τυχαινει σε πολλά άτομα που παιρνουν φαρμακα.
    Πόσο χρονών είσαι?
    Αντιμετώπιζω και εγώ παρόμοιο προβλημα.Δηλαδή ενώ φαινομενικα οπως είπες και εσύ δεν δειχνουμε να έχουμε κατι εγώ δεν μπορώ να κάνω καμιά γνωριμία καινούργια εξαιτιας αυτού του θέματος που δεν μπορώ να κάνω σεξ.και έτσι απομακρυνομαι απο τους άντρες,νιώθω περιεργα σε παρεες και επίσης και εγώ στην δουλειά θεωρουσα αν δεν είχα αυτο το θέμα θα ήμουν καλύτερη.
    Πόσο καιρό σου συμβαίνει αυτό? Στο μυαλό σου δίνεις κάποια εξηγήση γιατί συμβαίνει? Γιατί όπως καταλαβα δεν τον είχες παλιά.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Μπορεί η κατάθλιψη από μόνη της να προκαλέσει πτώση της λίμπιντο. Ξεκίνησες και την αγωγή (αλήθεια ποιο φάρμακο;) κι έδεσε το γλυκό. Εγώ έχω τρεις μήνες που ξεκίνησα εσιταλοπραμη και η λίμπιντο έχει πέσει στα τάρταρα.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Την περίπτωση της ανηδονιας που δύσκολα ακόμα και απο επιστήμονες διαπιστωνονται τα αιτια της την έχετε ως παράμετρο;

    Νομίζω βάση με όλα αυτά που διαβάζω με τίποτα δεν είστε ευχαριστημένοι...απλά μένετε στο θέμα της επιθυμίας του σεξ και βάση αυτού απορρίπτεται και όλα τ άλλα γιατί προφανώς και στα άλλα δεν αντλείται ευχαρίστηση, χαρά.

    Η ανηδονια είναι συχνό να οφείλετε στην κατάθλιψη ακόμα και στην διακοπή ναρκωτικών ουσιών ή ακόμα και του καπνίσματος...

    Δείτε λίγο σφαιρικά το όλο θέμα και όχι στο αποτέλεσμα που ειναι το σεξ .

    Σαφεστατα και η χρήση αντικαταθληπτικων ακόμα και των πιο αθώων οπως λενε οδηγεί σε ανηδονια ή ακόμα και σε αυξομείωσης της λίμπιντο ειδικά αν προυπαρχει και θέμα πριν από την χρήση αυτών.
    Είναι κάτι όμως που διορθώνεται αρκεί να εμπιστευεσται μόνο τους γιατρούς σας και να συζητάτε όσα λέτε και σε όλους τους άλλους.

    Αν ένας γιατρός δεν έχει το πλήρες ιστορικό, ότι ακριβώς έχετε πως θα σας βοηθήσει.
    Δεν κρύβουμε τίποτα απολύτως αλλιώς μπορεί να σας δωθει αγωγή που να σας οδηγήσει σε πολυ χειρότερα αποτελέσματα απ ότι είστε..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Αυτο πόσο καιρό σου συμβαίνει? Πηγές στον ψυχιατρο λόγο αυτού η είχες και άλλα προβλήματα ψυχολογικης φυσης?Αν παιρνεις αντικαταθλιπτικα είναι λογικό να μην έχεις διάθεση για όλα αυτά που περιγραφεις.έλλειψη συγκεντρωσης απουσια ερωτικής επιθυμιας και μη ολοκληρωσης νομίζω τυχαινει σε πολλά άτομα που παιρνουν φαρμακα.
    Πόσο χρονών είσαι?
    Αντιμετώπιζω και εγώ παρόμοιο προβλημα.Δηλαδή ενώ φαινομενικα οπως είπες και εσύ δεν δειχνουμε να έχουμε κατι εγώ δεν μπορώ να κάνω καμιά γνωριμία καινούργια εξαιτιας αυτού του θέματος που δεν μπορώ να κάνω σεξ.και έτσι απομακρυνομαι απο τους άντρες,νιώθω περιεργα σε παρεες και επίσης και εγώ στην δουλειά θεωρουσα αν δεν είχα αυτο το θέμα θα ήμουν καλύτερη.
    Πόσο καιρό σου συμβαίνει αυτό? Στο μυαλό σου δίνεις κάποια εξηγήση γιατί συμβαίνει? Γιατί όπως καταλαβα δεν τον είχες παλιά.
    Πριν το καταθλιπτικο επεισοδιο ειχα αλλα θεματα αλλα σεξουαλικα ημουν υγιης,τωρα συμβαινει το αντιθετο..Ειναι τουλαχιστον αμηχανο αυτο που συμβαινει,ειμαι στη καλυτερη ηλικια για γνωριμιες,κοιταω γιατι μου αρεσουν παρολαυτα οι γυναικες,με κοιτανε και αυτες και τελικα κανω πισω.Για παρεες δεν το συζηταω καν,θα ηταν πολυ αμηχανο,στη καλυτερη θα με θεωρουσαν χαζο που δεν κανω τιποτα σε αυτη την ηλικια.
    Οσον αφορα τη δουλεια δυστυχως εμενα με επηρεαζει παρα πολυ και φοβαμαι οτι θα αντιμετωπισω και οικονομικα θεματα στο μελλον.Τωρα γιατι συμβαινει αυτο δεν ξερω,ξερω οτι απλα ξυπνησα ενα πρωι υστερα απο ενα καταθλιπτικο επεισοδιο και δεν ειχα λιμπιντο,ετσι απο τη μια μερα στην αλλη.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Ανικανότητα και φαρμακα
    By ibraimovic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 15-07-2022, 16:54
  2. Γνώσεις με ανικανότητα
    By Karelaki in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 04-02-2022, 13:58
  3. Σεξουαλική ζωή στα 35
    By Papillon in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 33
    Last Post: 07-03-2020, 16:05
  4. Πατρικη φιγουρα υπαιτια για σεξουαλικη ανικανοτητα;
    By equilibrium in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 21-02-2011, 17:16
  5. σεξουαλικη απελευθερωση
    By umkalzum in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 41
    Last Post: 15-06-2008, 14:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •