Κανονες επικοινωνιας για ολους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 24 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 353
  1. #1

    Κανονες επικοινωνιας για ολους

    Είναι γεγονός ότι χάρηκα πολύ όταν ανακάλυψα αυτο εδώ το φορουμ....Πιστεύω πολύ στην δυνατότητα της αμφίδρομης επικοινωνιας , γενικά και οχι μόνο στα πλαίσια που το οριοθετούν οι δημιουργοί του. Ενα "φιλικό χτύπημα στην πλάτη", νομίζω το έχουμε αναγκη όλοι μας και οχι μόνο οι ψυχικά , κοινωνικά η περιστασιακά πιο ευπαθείς...
    Όμως η επικοινωνία, μπορεί να εχει θετικές επιπτώσεις στην διάθεσή μας υπό προϋποθέσεις και περιορισμούς...
    Αυτό υπήρξε η αιτία , καθε προηγούμενη προσπάθεια λειτουργίας μαζικού φορουμ που εχει πέσει τουλάχιστον στην αντίληψή μου να ειναι καταδικασμένη εκ των πρότερων στην αποτυχία και στο κλείσιμό τους! Θα ήταν κρίμα, αυτο το εργαλείο θεραπείας γιατί πιστεύω ακράδαντα ότι η επικοινωνία ειναι μια μορφή θεραπείας να καταλήξει επικίνδυνο για την υγεία κάποιων πιο ευαίσθητων ανθρώπων, που θα βιώσουν όλη την επιθετικότητα, αυτών που ήρθαν εδώ μέσα , αναζητώντας να ξεσπάσουν κάπου !!!!!!!!!!!
    Νομίζω ότι το ξέσπασμα της επιθετικότητας, μπορεί να ειναι θεραπευτικό για κάποιους , αλλά βλαπτικό για άλλους!
    Ούτε μπορεί κάποιος να ισχυριστεί, ότι το ξέσπασμα της επιθετικότητας κάποιου ,χρειάζεται κάποιου είδους υποστήριξη απο άλλους, χωρίς να περπατάει σε τεντωμένο σχοινί...
    Σε καμμια περίπτωση η επιθετικότητα δεν μπορεί να θεωρηθεί επικοινωνία...
    Η επικοινωνία ειναι το αποτέλεσμα του αυτοελέγχου

    Σκοπός της θεραπευτικής επικοινωνιας, θα ήταν , να μπορέσει ο επιθετικός άνθρωπος, να στερηθεί την επικοινωνία, σαν διέξοδο της επιθετικότητας του , να συνειδητοποιήσει την αναγκη της και να κάνει αυτοέλεγχο , για να την ανακτήσει .
    Μονο υπό αυτές τις προϋποθέσεις , θα μπορούσαν να βγουν έξω οι κοινωνικές ανάγκες μας και να επιβληθούν στις άλλες που εμποδίζουν με επιθετικές διαθέσεις, την επαφή με τον
    "έξω κόσμο" , ίσως απο ανασφάλεια και άγχος...
    Προτείνω λοιπόν μιας νεας μορφής μοντερειτορ , με συγκεκριμενο στόχο την εφαρμογή συστήματος
    αμοιβής/ποινής σε καθε προφιλ το οποίο θα παραβιάζει τα βασικά στοιχεία ενός διάλογου, που ειναι ο σεβασμός του συνομιλητή, η αποφυγή προσωπικών ερωτήσεων, η αποφυγή αρνητικής κριτικής και χαρακτηρισμών, καθε δηλαδή ένδειξη επιθετικότητας, που θα μπορουσε να οδηγήσει τον διάλογο σε σύγκρουση.
    Για να εχει θεραπευτική άξια, ο μοντερειτορ θα μπορουσε να βάζει ένα τυποποιημένο μήνυμα πχ
    "αγαπητό μέλος, το τελευταίο μήνυμά σου εμφανίζει δείγματα επιθετικότητας. Επειδή αυτο εμποδίζει τον διάλογο και προσβάλει η βλάπτει τον συνομιλητή σου , σε παρακαλουμε να μην επαναληφθεί . Σε περίπτωση υποτροπής , θα αναγκαστούμε για το καλό του διάλογου για τον οποίον διάλεξες να συμμετέχεις εδώ, να σβήσουμε καθε επιθετικό μήνυμά σου μεχρι να ηρεμήσεις και να μπορείς ξανά, να επικοινωνήσεις με τους άλλους. "

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Πανο,
    αυτο εδω ειναι ενα σαιτ ψυχολογικης υποστηριξης και ως εκ τουτου ειναι επομενο πολλες ερωτησεις και απαντησεις να ειναι ΠΟΛΥ προσωπικες.Οι περισσοτεροι απο εμας που συμμετεχουμε ειμαστε ψυχικα ασθενεις και συμμετεχουμε για να εκφρασουμε τους προβληματισμους μας, κατι που για πολλους απο εμας ειναι δυσκολο να κανουμε στον \"εξω\" κοσμο για κοινωνικους, προσωπικους και επαγγελματικους λογους, που προφανως αντιλαμβανεσαι.Ειναι γνωστο αλλωστε οτι οι ψυχικες ασθενειες συνοδευονται δυστυχως απο το στιγμα.
    Οσο για τα επιθετικα και προσβλητικα μηνυματα , καλυτερα πρωτα να κανεις την αυτοκριτικη σου.

  3. #3
    Originally posted by zinovia
    Πανο,
    αυτο εδω ειναι ενα σαιτ ψυχολογικης υποστηριξης και ως εκ τουτου ειναι επομενο πολλες ερωτησεις και απαντησεις να ειναι ΠΟΛΥ προσωπικες.Οι περισσοτεροι απο εμας που συμμετεχουμε ειμαστε ψυχικα ασθενεις και συμμετεχουμε για να εκφρασουμε τους προβληματισμους μας, κατι που για πολλους απο εμας ειναι δυσκολο να κανουμε στον \"εξω\" κοσμο για κοινωνικους, προσωπικους και επαγγελματικους λογους, που προφανως αντιλαμβανεσαι.Ειναι γνωστο αλλωστε οτι οι ψυχικες ασθενειες συνοδευονται δυστυχως απο το στιγμα.
    Οσο για τα επιθετικα και προσβλητικα μηνυματα , καλυτερα πρωτα να κανεις την αυτοκριτικη σου.
    Ζηνοβια , επετρεψε μου να σε παραπεμψω στο θεμα
    \" ολοι μαζι μπορουμε να προσφερουμε βοηθεια μεσω αυτου του φορουμ\" το οποιο εχει πολυ πραμμα για καποια που ανησυχει για την επιθετικοτητα και την σκοπιμη χρηση της για εκτονωσει ψυχικα ασθενων , σε βαρος ομως της αιτιας για την οποια λειτουργει αυτο εδω το φορουμ υποστηριξης.
    Γιατι η επιθετικοτητα σκοτωνει τον δαιαλογο και οσοι την ανεχονται σκοπιμα απλα φοβουνται οτι το ιντερνετ πραγματι εχει την δυνατοτητα της αυτοθεραπειας , αν βεβαιως τηρουνται οι κανονες που ανεφερα για να μην εμποδιζεται η επικοινωνια

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    γιατί επιμένεις?εμείς έτσι είμαστε εδώ.αυτά ας τα μάθαινες σε άλλους.αλλά ούτε τα πιο βασικά δεν τους μάθατε.θυμίζεις κάτι διευθυντές σχολείων που τους σιχαθήκαμε στα σχολικά μας χρόνια.ανεπιθύμητος, λέμε!

  5. #5
    Originally posted by arktos
    γιατί επιμένεις?εμείς έτσι είμαστε εδώ.αυτά ας τα μάθαινες σε άλλους.αλλά ούτε τα πιο βασικά δεν τους μάθατε.θυμίζεις κάτι διευθυντές σχολείων που τους σιχαθήκαμε στα σχολικά μας χρόνια.ανεπιθύμητος, λέμε!
    επιμενω γιατι τουλαχιστον μια νεα κοπελα , η αφρουλα , βρισκεται αυτη τη στιγμη με αποπειρα αυτοκτονιας στον νοσοκομειο!
    επιμενω επισης γιατι πιστευω οτι αν αυτο το περιστατικο ειναι πραγματικο , αποτελει απο μονο του σαφεστατη ενδειξη της επικινδυνοτητας του τροπου λειτουργιας αυτου του φορουμ χωρις μοντερειτορ....
    τελος οι διευθυντες σχολειων, ειναι υπευθυνοι κατα καποιοι τροπο
    γιατι οτι αρνείστε ορισμενοι να καταλαβετε οτι αυτο που εννοειτε ελευθερια ισως βλαπτει καποιους αλλους αν δεν υπαρχουν σαφεις και ευδιακριτοι κανονες συμμετοχης στην εικονικη πραγματικοτητα οπως και στον εξω κοσμο...
    γιατι η ελευθερια αλλαξε περιεχομενο , εξελισεται μαζι μας ...
    ελευθερια δεν σημαινει κανω οτι θελω
    σημαινει , διευρυνω τον οριζοντα πανω απο το ατομο μου
    χωρις να στερω ομως τα ιδια ακριβως δικαιωματα στον διπλανο μου...

  6. #6
    αγαπητοι φιλοι η συζητηση μας μεταφερθηκε στο
    http://www.e-psychology.gr/forum/viewthread.php?tid=4790
    ειστε ολοι ευπροσδεκτοι για να την συνεχισουμε..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    υπαρχει η ελευθερια να κρινουμε και μεις εσενα φιλε μου,και νομιζω πως το συγκεκριμενο φορουμ δεν ταιριαζει στην ιδιοσυγκρασια σου και πως κανεις περισοτερο κακο παρα καλο.βλεποντας τα τοσα θεματα που εχεις ανοιξει τον τελευταιο καιρο,χωρις ουσιαστικα να ψαχνεις εσυ ψυχολογικη βοηθεια για κατι αναριωτιεμαι,τι αναζητας;εχεις διακρινει καποια καλα σε αυτο το φορουμ η ολα τα βλεπεις μαυρα και αραχνα;ακομα αναρωτιεμαι μια που λες πως εισαι ψυχολογος,οσοι πελατες εχουν ερθει σε εσενα εχουν βρει την γιατρεια τους;στην αντιθετη περιπτωση πρεπει να σε καταγγειλουμε;αν μπορεις λυσε μου σε παρακαλω τις παραπανω αποριες γιατι πραγματικα δεν καταλαβαινω ποιος ειναι ο σκοπος σου.και κατι ακομα,στα δημοκρατικα πολιτευματα υπαρχει και η εξοστρακιση.και δεν ειναι δυσκολο να κανουμε μια μικρη δημοσκοπηση και να ζητησουμε και μεις απο τον μοντερειτορ που τοσο κοπτεσαι να μας απαλλαξει απο ενοχλητικες παρουσιες.αν εχεις κατι καλο να μας επιδειξεις θα χαρουμε να το δουμε.ακομα καλυτερα,αν εισαι τοσο μαγκας προσφερε δωρεαν τις υπηρεσιες σε καποια ατομα εδω μεσα χωρις να ενημερωσεις κανεναν,να το ξερεις μονο εσυ.και εχω αναφερθει και σε αλλο θεμα σου αλλα δεν μου απαντησες,στο φιναλε,κανε την αρχη,ανοιξε ενα φορουμ δικο σου,διοικησε το με τον τροπο που εσυ θελεις και εμεις μαζι σου.ΑΛΛΑ ΜΗ ΜΑΣ ΠΡΗΖΕΙΣ ΜΕ ΧΑΖΑ ΤΥΧΑΙΑ ΘΕΜΑΤΑ

  8. #8
    Originally posted by Empneustns
    υπαρχει η ελευθερια να κρινουμε και μεις εσενα φιλε μου,και νομιζω πως το συγκεκριμενο φορουμ δεν ταιριαζει στην ιδιοσυγκρασια σου και πως κανεις περισοτερο κακο παρα καλο.βλεποντας τα τοσα θεματα που εχεις ανοιξει τον τελευταιο καιρο,χωρις ουσιαστικα να ψαχνεις εσυ ψυχολογικη βοηθεια για κατι αναριωτιεμαι,τι αναζητας;εχεις διακρινει καποια καλα σε αυτο το φορουμ η ολα τα βλεπεις μαυρα και αραχνα;ακομα αναρωτιεμαι μια που λες πως εισαι ψυχολογος,οσοι πελατες εχουν ερθει σε εσενα εχουν βρει την γιατρεια τους;στην αντιθετη περιπτωση πρεπει να σε καταγγειλουμε;αν μπορεις λυσε μου σε παρακαλω τις παραπανω αποριες γιατι πραγματικα δεν καταλαβαινω ποιος ειναι ο σκοπος σου.και κατι ακομα,στα δημοκρατικα πολιτευματα υπαρχει και η εξοστρακιση.και δεν ειναι δυσκολο να κανουμε μια μικρη δημοσκοπηση και να ζητησουμε και μεις απο τον μοντερειτορ που τοσο κοπτεσαι να μας απαλλαξει απο ενοχλητικες παρουσιες.αν εχεις κατι καλο να μας επιδειξεις θα χαρουμε να το δουμε.ακομα καλυτερα,αν εισαι τοσο μαγκας προσφερε δωρεαν τις υπηρεσιες σε καποια ατομα εδω μεσα χωρις να ενημερωσεις κανεναν,να το ξερεις μονο εσυ.και εχω αναφερθει και σε αλλο θεμα σου αλλα δεν μου απαντησες,στο φιναλε,κανε την αρχη,ανοιξε ενα φορουμ δικο σου,διοικησε το με τον τροπο που εσυ θελεις και εμεις μαζι σου.ΑΛΛΑ ΜΗ ΜΑΣ ΠΡΗΖΕΙΣ ΜΕ ΧΑΖΑ ΤΥΧΑΙΑ ΘΕΜΑΤΑ
    Ηρθα τυχαια εδω γιατι ειδα το ονομα σου
    Οντως εχω καποια δυσκολια να παρακολουθω τοσα πολλα θεματα και προσπαθω να τα συγκεντρωσω ολα σε ενα...
    Δεν ήμουνα ψυχολόγος για ψυχικα ασθενεις εμπνευστη
    ας πουμε οτι ημουνα οδοντογιατρος και συ θες να με κρινεις αν ημουνα καλος χειρουργος!
    Με τα παιδια ασχολιομουνα και σημερα με την επικοινωνια ...
    Ηρθα εδω τυχαια και βρεθηκα μεσα σεενα πληθος ανθρωπων που καταλαβαινω οτι εχουν αναγκη να επικοινωνησουν και αυτο με κανει να αισθανομαι φιλος με ολους , ακομα και αυτους που προσπαθουν συνεχεια να με αξιολογησουν ωρις να χρειαζεται γιατι δεν θα παρω απο κανενα σας ουτε μια δεκαρα ακομα και αν ηθελε να μου την δωσει για οτι συμβουλη θα του δωσω
    Πηγαινε αν θες απο αυριοεκει που βγαζει το λινκ για να μπορω να απανταω σε ολους σας απο ενα μερος
    Σε ευχαριστω για την καταοηση και καληνυχτα για σημερα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    επειδη αυτα που γραφω ειναι λιγο οφτοπικ θα συνεχισω να γραφω εδω γιατι ξερω ποσο ενοχλητικο ειναι να γινεται μια συζητηση μεταξυ 2 ατομων χωρις το θεμα της μεταξυ τους συζητησης να ειναι σχετικο με το θεμα του τοπικ.
    Θα παρακαλεσω και εγω με τη σειρα μου και οι δικες σου αξιολογισεις να ειναι λιγο πιο ηρεμες και οχι επιθετικες σε ενα φορουμ που μας φιλοξενει ολους και που μεσα στα ασχημα που εχεις αναφερει,εχει κανει και κατι καλο τελος παντων.Σε ευχαριστω και εγω για τη δικη σου κατανοηση και ελπιζω να συνεχισουμε ΟΛΟΙ με σκοπο την θετικη αντιμετωπιση των πραγματων και οχι την γκρινια και τις κατηγοριες... καληνυχτα και απο μενα

  10. #10
    Είδα ξώφαλτσα χθες εμπνευστή , ότι προχώρησες στην ειλημμένη απόφαση σου να συστησεις \"διαδικτυακή συμμορία \" με στόχο να απαλλαγούν όσοι ενοχλούνται απο την αλήθεια , που όντως οπως λεει εξαλλου ο λαος μας,
    \"η γλώσσα κόκαλα δεν εχει και κόκαλα τσακίζει\" ...
    Γιατί αν τελικά τα καταφέρεις να πείσεις την πλειοψηφία , δηλώνω εδώ και για καθε ενδιαφερόμενο, ότι δεν θα χρειαστεί καν να ενοχλήσετε την διαχείριση του φορουμ , γιατί
    οι λόγοι που με έφεραν σε αυτο εδώ το φορουμ εκ των πραγματων θα έχουν εκλείψει
    και η παρουσία μου εδώ, σε βάρος άλλων ασχολιών, δεν θα εχει πλέον κανένα νόημα.
    Όμως δώσε προσοχη σε αυτά που σου έγραψα για να μην μου λες μετά, ότι παραθέτω τις δεσμεύσεις μου....
    ΝΑ ΠΕΙΣΕΙΣ ΕΓΡΑΨΑ..
    ΟΧΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΟΥ ΠΑΝΩ ΜΟΥ
    ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΩ ΕΝ ΓΝΩΣΗ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΔΩ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ ,ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΑΣΚΕΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΑ ΑΣΘΕΝΕΙΣ...
    ΚΑΝΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΠΕΣ ΜΟΥ ΝΑ ΕΡΘΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΟΝΤΩς ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΟΤΙ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΜΟΥ ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΕΣΤΩ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟΥ ΑΓΓΕΛΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΣΟΔΟΜΩΝ ΚΑΙ ΓΟΜΟΡΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ
    ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΤΟΝ ΒΛΑΠΤΩ , Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟΥ...

  11. #11
    ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΙΤΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ.ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΝΑ ΑΝΤΑΛΑΣΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ,ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ,ΒΙΩΜΑΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΟΣΟΙ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΜΑΣ.ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΜΟΝΟΙ.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Originally posted by πανος12345
    Είδα ξώφαλτσα χθες εμπνευστή , ότι προχώρησες στην ειλημμένη απόφαση σου να συστησεις \"διαδικτυακή συμμορία \" με στόχο να απαλλαγούν όσοι ενοχλούνται απο την αλήθεια , που όντως οπως λεει εξαλλου ο λαος μας,
    \"η γλώσσα κόκαλα δεν εχει και κόκαλα τσακίζει\" ...
    Γιατί αν τελικά τα καταφέρεις να πείσεις την πλειοψηφία , δηλώνω εδώ και για καθε ενδιαφερόμενο, ότι δεν θα χρειαστεί καν να ενοχλήσετε την διαχείριση του φορουμ , γιατί
    οι λόγοι που με έφεραν σε αυτο εδώ το φορουμ εκ των πραγματων θα έχουν εκλείψει
    και η παρουσία μου εδώ, σε βάρος άλλων ασχολιών, δεν θα εχει πλέον κανένα νόημα.
    Όμως δώσε προσοχη σε αυτά που σου έγραψα για να μην μου λες μετά, ότι παραθέτω τις δεσμεύσεις μου....
    ΝΑ ΠΕΙΣΕΙΣ ΕΓΡΑΨΑ..
    ΟΧΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΟΥ ΠΑΝΩ ΜΟΥ
    ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΩ ΕΝ ΓΝΩΣΗ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΔΩ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ ,ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΑΣΚΕΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΑ ΑΣΘΕΝΕΙΣ...
    ΚΑΝΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΠΕΣ ΜΟΥ ΝΑ ΕΡΘΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΟΝΤΩς ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΟΤΙ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΜΟΥ ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΕΣΤΩ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟΥ ΑΓΓΕΛΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΣΟΔΟΜΩΝ ΚΑΙ ΓΟΜΟΡΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ
    ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΤΟΝ ΒΛΑΠΤΩ , Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟΥ...
    ποσο ξωφαλτσα το ειδες;αντι να βλεπεις γυρω σου συμμοριες που θελουν το κακο σου,ψαξε να βρεις μηπως τελικα εισαι εσυ το προβλημα.το εχεις σκεφτει αυτο ποτε σου; ... εισαι το μονο ατομο που καταφερε μεσα σε μια βδομαδα να μαζεψει τοσες αρνητικες κριτικες;

  13. #13
    Originally posted by olgaki82
    ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΙΤΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ.ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΝΑ ΑΝΤΑΛΑΣΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ,ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ,ΒΙΩΜΑΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΟΣΟΙ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΜΑΣ.ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΜΟΝΟΙ.
    να σου πω την αποψη μου Ολγα...
    γιατι η κοινωνια μας η καθε μορφης κοινωνια , ακομα και πριν την υπαρξη καν του γραπτου μεσου επικοινωνιας ειχε παντα καποιους κανονες....
    θες ενα παραδειγμα?
    η αρχαιολογικη ερευνα εχει φερει στο φως το εξης γεγονος...
    πριν απο 100.000 χρονια , οι ανθρωποι που ζουσαν ακομα στις σπηλιες για να μην τους φανε τα αγρια ζωα , κοιμοντουσαν και τρωγανε , εκαναν ερωτα και επαιζαν τα παιδια τους στον ιδιο ακριβως χωρο που βρεθηκαν τα πτωματα των νεκρων τους....
    Έκτοτε, σχεδον ποτε δεν παρουσιαστηκε μεχρι τις μερες μας παρομοια συγκυρια , παρα μοναχα σε σοβαρα ψυχικα ασθενεις...
    Το γεγονος αυτο απο μονο του , μας οδηγει στο εξης βεβαιο συμπερασμα..Οτι στην γρηγορη σχετικα εξελιξη του ειδους μας
    σε σχεση με τα αλλα θηλαστικα , επαιξε τεραστιο ρολο η δημιουργια της συνειδησης και ταυτοχρονα με αυτη, η αναγκη για την υπαρξη στοιχειωδων κανονων που αρχικα τουλαχιστον εκαναν τον σαφη διαχωρισμο μεταξυ της ζωης και του θανατου ..
    Ετσι ο σημερινος ελεφαντας απεχει πολυ λιγοτερο απο το προιστορικο μαμουθ σε συγκριση πχ του ανθρωπου του Νεατερνταλ απο τον Ομο Σαπιενς , γιατι οταν νοιωθει οτι γερναει , παει μονος του στα κρυφα να βρει το νεκροταφειο των ελεφαντων , ενω ο ανθρωπος , ακομα και αν σε ολη την ζωη του ζουσε μακρυα απο τους αλλους , οταν γερναει ξαναγυριζει πισω στην κοινωνια του για να μεταδωσει μεσω της επικοινωνιας οσα του προσεφερε η ζωη του και να νικησει τον θανατο ...

  14. #14
    Originally posted by Empneustns
    Originally posted by πανος12345
    Είδα ξώφαλτσα χθες εμπνευστή , ότι προχώρησες στην ειλημμένη απόφαση σου να συστησεις \"διαδικτυακή συμμορία \" με στόχο να απαλλαγούν όσοι ενοχλούνται απο την αλήθεια , που όντως οπως λεει εξαλλου ο λαος μας,
    \"η γλώσσα κόκαλα δεν εχει και κόκαλα τσακίζει\" ...
    Γιατί αν τελικά τα καταφέρεις να πείσεις την πλειοψηφία , δηλώνω εδώ και για καθε ενδιαφερόμενο, ότι δεν θα χρειαστεί καν να ενοχλήσετε την διαχείριση του φορουμ , γιατί
    οι λόγοι που με έφεραν σε αυτο εδώ το φορουμ εκ των πραγματων θα έχουν εκλείψει
    και η παρουσία μου εδώ, σε βάρος άλλων ασχολιών, δεν θα εχει πλέον κανένα νόημα.
    Όμως δώσε προσοχη σε αυτά που σου έγραψα για να μην μου λες μετά, ότι παραθέτω τις δεσμεύσεις μου....
    ΝΑ ΠΕΙΣΕΙΣ ΕΓΡΑΨΑ..
    ΟΧΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΟΥ ΠΑΝΩ ΜΟΥ
    ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΩ ΕΝ ΓΝΩΣΗ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΔΩ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ ,ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΑΣΚΕΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΑ ΑΣΘΕΝΕΙΣ...
    ΚΑΝΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΠΕΣ ΜΟΥ ΝΑ ΕΡΘΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΟΝΤΩς ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΟΤΙ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΜΟΥ ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΕΣΤΩ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟΥ ΑΓΓΕΛΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΣΟΔΟΜΩΝ ΚΑΙ ΓΟΜΟΡΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ
    ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΤΟΝ ΒΛΑΠΤΩ , Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟΥ...
    ποσο ξωφαλτσα το ειδες;αντι να βλεπεις γυρω σου συμμοριες που θελουν το κακο σου,ψαξε να βρεις μηπως τελικα εισαι εσυ το προβλημα.το εχεις σκεφτει αυτο ποτε σου; ... εισαι το μονο ατομο που καταφερε μεσα σε μια βδομαδα να μαζεψει τοσες αρνητικες κριτικες;
    βαδιζεις στον σωστο δρομο εμπνευστη!
    το επιχειρημα σου ειναι και λογικο και φιλοσοφημενο.
    Μονο που δεν ειναι ισχυρο επιχειρημα για να μου στερησεις το δικαιωμα της επικοινωνιας με αυτους τους ελαχιστους
    οι οποιοι μπορει καπου να εχουν ωφεληθεί και εν προκειμενου αναφερομαι σε εσενα τον ιδιο!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Συγκεντρωσου λοιπον στην ερωτηση που η επιθετικοτητα σου σε εκανε να αποφυγεις να απαντησεις για να μην εκτεθεις ...
    Εσυ ατομικα γιατι μονο με αυτη την ιδιοτητα επιτρεπεται η συμμετοχη σου εδω μεσα , πιστευεις οτι σε εχω βλαψει καπου ? γραψε 2 λογια για να με πεισεις ..
    Το να καταφερεις να πριορισεις την επιθετικοτητα σου το πετυχες αλλαζοντας της δυναμικο και χροια...
    Λες, λετε [τι σημασια εχει αφου ετσι κι αλλιως γενικευετε χωρις σταματημο], πολυ σωστα οτι αν καποιος συγκεντρωνει σε συντομο χρονικο διαστημα τοσες αρνητικες αντιδρασεις , μαλλον, μπορει , ισως , να ειναι ο Σηφης!
    Μπορεις να το αποδειξης με επιχειρηματα?
    Μπορεις να αποδειξης οτι κακως κανει ο Σηφης που εδω και 6 χρονια , ερχεται και παρερχεται εδω με το ιδιο παντα αιτημα?Οτι ειναι το ιδιο προσωπο , το πνευμα του κακου, η μαυρη μαγεια , η ενσαρκωση του Σατανα η οτιδηποτε αλλο μπορει να σκεφτεσαι ...
    Γιατι εγω εχω αντιθετη αποψη εμπνευστη και νομιζω οτι ειναι πολλοι οι σφηδες ....
    Αποδειξε στον Σηφη οτι δεν χρειαζεται να ανησυχει για την Αφρουλα και την καθε Αφρουλα , που οπως και συ ο ιδιος , ερχεται και παρερχεται...Κανε τον να μην φοβαται τον θανατο και να μην εισπρατει επιθετικοτητα απο οσους τον φοβουνται...
    Γιατι ο στοχος σου δεν ειναι να φυγει και αυτη την φορα ο σηφης...
    Θες να τον κανεις να φυγει για παντα...
    Μονο τοτε θα εχει αποτελεσμα αυτο η καθε αλλο φορουμ υποστηριξης για σενα και για ολους οσους το εχουν αναγκη..
    Που και πως σε ενοχλει λοιπον ο Σηφης , ο πανος η μαρια η Πενταλιωτισσα?
    Τι σου κανει και δεν σε αφηνει να μην μπαινεις καθολου στα ποστ που ανοιγει?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    ΠOY ΞEPEIΣ EΣY TOΣO KAΛA TI KANEI O ΣHΦHΣ EΔΩ KAI 6 XPONIA?
    AΦIEPΩMENO TO TPAΓOYΔI TOY ΓONIΔH \'\'EKΔHΛΩΘHKEΣ\'\'
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

Page 1 of 24 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •