Δεν μπορώ να την ξεπεράσω.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1

    Δεν μπορώ να την ξεπεράσω.

    Καλησπέρα,

    Πριν μερικά χρόνια γνώρισα μια κοπέλα με την οποία μιλούσαμε για αρκετό καιρό(κυρίως μέσω μηνυμάτων). Μου άρεσε πολύ ο χαρακτήρας της,οι κινήσεις της, ο τρόπους που μιλούσε, η εμφάνισή της,κ.α. Ήθελα δηλαδή με αυτή την κοπέλα να αναπτύξουμε μια σχέση και να περάσω πολύ καιρό μαζί της. Το θέμα όμως ήταν οτι εγώ πάντα ήμουν ντροπαλός με τις γυναίκες και (ακόμα και σήμερα)δυσκολεύομαι να εκφράσω τα συναισθήματα μου.
    Τέλοσπάντων ο καιρός περνούσε ώσπου μια μέρα έμαθα οτι έκανε σχέση με άλλον και για αυτό σταματήσαμε να μιλάμε και χαθήκαμε. Δυστυχώς όμως για εμένα ακόμα δεν μπορώ να την ξεπεράσω και να προχωρήσω στη ζωή μου..Έχω μια σχέση με μια κοπέλα την οποία αγαπάω αλλά δεν μπορώ να νιώσω όπως ένιωθα τότε για οποιαδήποτε άλλη γυναίκα. Φταίει η εφηβία στην οποία βρισκόμουν τοτε; Το οτι ήταν ο πρώτος μου σοβαρός έρωτας; Το οτι νιώθω ακόμα τύψεις για το οτι δεν της είπα ποτέ πως νιώθω για αυτή και έτσι χαθήκαμε; Μάλλον λίγο απ' όλα. Πολλές φορές τη βλέπω ακόμα και στον ύπνο μου ακόμα και αν δεν την έχω σκεφτεί καθόλου για ένα διάστημα. Νιώθω πραγματικά πολύ άσχημα, οτι δεν είμαι φυσιολογικός ή έχω κάποιο πρόβλημα και για αυτό δεν μπορώ να το πω σε κοντινούς μου ανθρώπους. Το μυαλό μου συνεχίζει να κάνει σκέψεις και σενάρια όπου υπάρχει περίπτωση να ξαναβρεθούμε και να της πω αυτά που νιώθω.

    Ύπαρχει κάποιος/α με παρόμοιο πρόβλημα;

  2. #2
    Quote Originally Posted by thapethanoumeoloi View Post
    . Φταίει η εφηβία στην οποία βρισκόμουν τοτε; Το οτι ήταν ο πρώτος μου σοβαρός έρωτας; Το οτι νιώθω ακόμα τύψεις για το οτι δεν της είπα ποτέ πως νιώθω για αυτή και έτσι χαθήκαμε; Μάλλον λίγο απ' όλα. Πολλές φορές τη βλέπω ακόμα και στον ύπνο μου ακόμα και αν δεν την έχω σκεφτεί καθόλου για ένα διάστημα. Νιώθω πραγματικά πολύ άσχημα, οτι δεν είμαι φυσιολογικός ή έχω κάποιο πρόβλημα και για αυτό δεν μπορώ να το πω σε κοντινούς μου ανθρώπους. Το μυαλό μου συνεχίζει να κάνει σκέψεις και σενάρια όπου υπάρχει περίπτωση να ξαναβρεθούμε και να της πω αυτά που νιώθω.

    Ύπαρχει κάποιος/α με παρόμοιο πρόβλημα;
    Φταίει το ότι έχεις ερωτευτεί με μια φανταστική εκδοχή αυτής της κοπέλας. Μιλήσατε μόνο με μηνύματα, είδες μόνο τα καλά της και έπλασες μια ιδανική εικόνα στο μυαλό σου.

    Αν την είχες ζήσει σε σχέση, θα την απομυθοποιούσες. Θα έβλεπες ότι είναι απλά μια φυσιολογική κοπέλα με τα καλά και τα κακά της και θα έβλεπες που δεν ταιριάζετε.

    Θα την ξεπεράσεις όταν σταματήσεις να κάνεις σενάρια.

    Από την αλλη αν δεν μπορείς ( ή αν δεν θες ) να τη ξεπεράσεις , στείλε της να βρεθείτε, να σου φύγει το απωθημένο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by thapethanoumeoloi View Post
    Δυστυχώς όμως για εμένα ακόμα δεν μπορώ να την ξεπεράσω και να προχωρήσω στη ζωή μου..Έχω μια σχέση με μια κοπέλα την οποία αγαπάω αλλά δεν μπορώ να νιώσω όπως ένιωθα τότε για οποιαδήποτε άλλη γυναίκα.
    μην κανεις σαν γυναικα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ειναι αρκετά συηθισμένο αυτο που περιγράφεις, αλλοι σκέπτονταί πρόσωπα ειτε φλερτ ειτε πλατωνικά απωθημένα που έγιναν πριν δεκαετίες. Πρακτικά πλεον στο σήμερα υπάρχει δυνατότητα να βρεθείτε με καποιο τρόπο?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    Μεγαλε ολεσ ιδιεσ ειναι τρελεσ κοιτα να σ αρεσει 3 χρονια μαξιμουμ κραταει το μελλλλι

Similar Threads

  1. Δεν μπορώ να τον ξεπερασω
    By Freya1012 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 31
    Last Post: 02-01-2023, 10:14
  2. Δεν μπορώ να το ξεπεράσω
    By Antonis8 in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 32
    Last Post: 22-11-2021, 13:06
  3. Δεν μπορώ να το ξεπερασω/ξεχασω
    By Meli-meli in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 0
    Last Post: 19-09-2021, 23:01
  4. Δεν μπορώ να την ξεπεράσω
    By Pan29 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 24-02-2020, 04:10
  5. Δε μπορω να ξεπερασω το παρελθον του.
    By persefoni78 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 67
    Last Post: 24-05-2012, 12:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •