Οριακή διαταραχή; - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast
Results 76 to 90 of 91
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Θα σου πρότεινα να την κάνεις unfollow από το FB ώστε να μην βλέπεις τις αναρτήσεις που κάνει. Επίσης ναι ειναι πολύ κακή ιδέα να μάθεις πληροφορίες μέσω του στενού της κύκλου. Κακή ιδέα ειναι επίσης η οποιαδήποτε ανάρτηση που να δείχνει έστω και λίγο εκείνη. Η αδιαφορία ειναι το πιο ισχυρό όπλο που διαθέτεις.

  2. #77
    Μου φαίνεται απίστευτο το πόσο εγωιστικά φέρεται... Άραγε που θα καταλήξει όλο αυτό;

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Το.που θα καταλήξει πάνω κάτω το ξέρουμε όλοι, το αν θα καταλήξει όμως εκεί η αν θα σταματήσει νωρίτερα, από εσένα εξερταται

  4. #79
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Το.που θα καταλήξει πάνω κάτω το ξέρουμε όλοι, το αν θα καταλήξει όμως εκεί η αν θα σταματήσει νωρίτερα, από εσένα εξερταται
    Δε νομίζω ότι εξαρτάται από μένα.
    Ούτως ή άλλως δεν επικοινωνεί μαζί μου (τέταρτη εβδομάδα πια) οπότε νομίζω ότι πλέον πέρασαν αρκετές ημέρες ώστε να υπάρχει επιστροφή της. Εγώ δεν πρόκειται να επικοινωνήσω με δική μου πρωτοβουλία.

  5. #80
    Είναι πολύ άσχημο πάντως να βγάζεις διάγνωση σε κοπέλα, μόνο και μόνο επειδή είχε κακή συμπεριφορά προς εσένα.

    Ενιγουέι, εγώ στο ότι το έληξε την καταλαβαίνω.

    Εχω ζήσει παρόμοια κατάσταση με τύπο που ήξερα 2 μήνες και το έληξα πριν εξελιχθεί σε κάτι παραπάνω απο γνωριμία. Διαφωνήσαμε για κάτι χαζό και θεώρησε καλό να μην μου τηλεφωνήσει για λίγες μέρες. Δεν ήταν συμπεριφορά που ήθελα στη ζωή μου οπότε όταν μου ξαναέστειλε, τον ενημέρωσα ότι τέλος.
    Ήταν εντυπωσιακό το πόσο εκπληκτος έμεινε που τελείωσα την κατάσταση επειδή κράτησε μουτράκια και εξαφανίστηκε για λίγες μέρες ώστε να " με ψήσει".

    Αυτός περίμενε να γυρίσω, αλλά σε 1-2 μήνες είχα άλλον.

  6. #81
    Δεν έβγαλα καμία διάγνωση, ίσα ίσα με το παρόν θέμα έθεσα το ερώτημα εάν μπορεί να είναι οριακή. Αν προσέξεις και στις προηγούμενες αναρτήσεις μου, αναφέρω την πιθανότητα να είναι οριακή. Μόνο ένας ψυχίατρος μπορεί να καταλήξει σε αυτό.
    Πάντως η αλήθεια είναι ότι συγκεντρώνει πολλά χαρακτηριστικά, όπως τον φόβο ότι θα την άφηνα, την καχυποψία, τον έντονο θυμό χωρίς σοβαρό ερέθισμα, την παρανοϊκή ζήλια και φυσικά την εκδικητικότητα ειδικά προς το τέλος της σχέσης αλλά και μετά το χωρισμό. Πάντως μπράβο σου που προχώρησες, για μένα δεν είναι πάντα τόσο εύκολο, χρειάζομαι το χρόνο μου.

  7. #82
    Quote Originally Posted by nick2917 View Post
    Δεν έβγαλα καμία διάγνωση, ίσα ίσα με το παρόν θέμα έθεσα το ερώτημα εάν μπορεί να είναι οριακή. Αν προσέξεις και στις προηγούμενες αναρτήσεις μου, αναφέρω την πιθανότητα να είναι οριακή. Μόνο ένας ψυχίατρος μπορεί να καταλήξει σε αυτό.
    Πάντως η αλήθεια είναι ότι συγκεντρώνει πολλά χαρακτηριστικά, όπως τον φόβο ότι θα την άφηνα, την καχυποψία, τον έντονο θυμό χωρίς σοβαρό ερέθισμα, την παρανοϊκή ζήλια και φυσικά την εκδικητικότητα ειδικά προς το τέλος της σχέσης αλλά και μετά το χωρισμό. Πάντως μπράβο σου που προχώρησες, για μένα δεν είναι πάντα τόσο εύκολο, χρειάζομαι το χρόνο μου.
    Δεν βλεπω να βοηθάει κάπου ουτε η υπόθεση ότι είναι οριακή . Θα της έδινες κάποιο ελαφρυντικό αν ήταν διαγνωσμένη οριακή?

    Ίσως , ( λεμε τώρα) είδε ότι ήσασταν τόξικ ζευγάρι με τις ζήλιες, τον θυμό και τον φόβο εγκατάλειψης και το έληξε πριν το χαλάσετε άλλο.

    Όπως και να έχει, καλό είναι για σένα που έφυγε. Ελπίζω να προχωρήσεις σύντομα.

  8. #83
    Ενδιαφέρομαι για αυτήν και για αυτό το ψάχνω. Αν δε με ένοιαζε δε θα ήμουν και εδώ να γράφω.. ίσως φταίει το ότι την έπλασα ιδανική από τις πρώτες μέρες που μου ανοίχτηκε και μπήκα στη διαδικασία να κάνω όνειρα για κοινή ζωή μαζί της. Τέλος πάντων..

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Σπουργίτι View Post
    Είναι πολύ άσχημο πάντως να βγάζεις διάγνωση σε κοπέλα, μόνο και μόνο επειδή είχε κακή συμπεριφορά προς εσένα.

    Ενιγουέι, εγώ στο ότι το έληξε την καταλαβαίνω.

    Εχω ζήσει παρόμοια κατάσταση με τύπο που ήξερα 2 μήνες και το έληξα πριν εξελιχθεί σε κάτι παραπάνω απο γνωριμία. Διαφωνήσαμε για κάτι χαζό και θεώρησε καλό να μην μου τηλεφωνήσει για λίγες μέρες. Δεν ήταν συμπεριφορά που ήθελα στη ζωή μου οπότε όταν μου ξαναέστειλε, τον ενημέρωσα ότι τέλος.
    Ήταν εντυπωσιακό το πόσο εκπληκτος έμεινε που τελείωσα την κατάσταση επειδή κράτησε μουτράκια και εξαφανίστηκε για λίγες μέρες ώστε να " με ψήσει".

    Αυτός περίμενε να γυρίσω, αλλά σε 1-2 μήνες είχα άλλον.
    Quote Originally Posted by Σπουργίτι View Post
    Δεν βλεπω να βοηθάει κάπου ουτε η υπόθεση ότι είναι οριακή . Θα της έδινες κάποιο ελαφρυντικό αν ήταν διαγνωσμένη οριακή?

    Ίσως , ( λεμε τώρα) είδε ότι ήσασταν τόξικ ζευγάρι με τις ζήλιες, τον θυμό και τον φόβο εγκατάλειψης και το έληξε πριν το χαλάσετε άλλο.

    Όπως και να έχει, καλό είναι για σένα που έφυγε. Ελπίζω να προχωρήσεις σύντομα.
    την διαγνωση με επιφυλαξη την ειπε, αλλα δεν ειναι εκει το θεμα.
    αν καποιος εχει μια παρανοικη σμπεριφορα, κατα την γνωμη μου δεν εχει σημασια αν ειναι λογω διαταραχης η λογω χαρακτηρα.
    σημασια εχει το οτι δεν μας κανει η συμπεριφορα του.

    μου κανει εντυπωση που ταυτιστηκες με την ιστορια . "κατι χαζο και χωρις λογο" το βρισκεις οτι του εκανε παρανοικες σκηνες ζηλοτυπιας απο το πουθενα και βρισκοταν απολογουμενος χωρις να εχει κανει τιποτε, αλλα και χωρις να εχει δωσει το παραμικρο δικαιωμα;;
    εγω το βρισκω υστερικο και απαραδεκτο, αλλα και προσβλητικο για καποιον που δενε χει κανει τιποτε και δεχεται συνεχως ελεγχο και αμφισβητηση.
    δεν της εκανε "μουτρακια για να την ψησει" οπως πιστευεις οτι εκανε ο δικος σου, αλλα εφυγε γιατι πραγματικα θιχτηκε, συγχιστηκε και δεν ανεχθηκε τετοια απαραδεκτη συμπεριφορα.

    αν το εληξε, γιατι δεν της αρεσε και αποφασισε να φυγει πριν χαλαστει, δεν θα εκανε καραγκιοζιλικια στα σοσιαλ. θα κρατουσε αποστασεις και μαλιστα θα τον εβγαζε απο τα σοσιαλ για να μην τον βλεπει καν... εκεινη ηταν η τοξικ στην σχεση αυτη, ειτε εχει παει σε γιατρο, ειτε δενε χει παει.

  10. #85
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    1. κατα την γνωμη μου δεν εχει σημασια αν ειναι λογω διαταραχης η λογω χαρακτηρα.
    σημασια εχει το οτι δεν μας κανει η συμπεριφορα του.


    2. μου κανει εντυπωση που ταυτιστηκες με την ιστορια . "κατι χαζο και χωρις λογο" το βρισκεις οτι του εκανε
    3. παρανοικες σκηνες ζηλοτυπιας απο το πουθενα και βρισκοταν απολογουμενος χωρις να εχει κανει τιποτε, αλλα και χωρις να εχει δωσει το παραμικρο δικαιωμα;;
    εγω το βρισκω υστερικο και απαραδεκτο, αλλα και προσβλητικο για καποιον που δενε χει κανει τιποτε και δεχεται συνεχως ελεγχο και αμφισβητηση.
    4. δεν της εκανε "μουτρακια για να την ψησει" οπως πιστευεις οτι εκανε ο δικος σου, αλλα εφυγε γιατι πραγματικα θιχτηκε, συγχιστηκε και δεν ανεχθηκε τετοια απαραδεκτη συμπεριφορα.

    5. αν το εληξε, γιατι δεν της αρεσε και αποφασισε να φυγει πριν χαλαστει, δεν θα εκανε καραγκιοζιλικια στα σοσιαλ. θα κρατουσε αποστασεις και μαλιστα θα τον εβγαζε απο τα σοσιαλ για να μην τον βλεπει καν... εκεινη ηταν η τοξικ στην σχεση αυτη, ειτε εχει παει σε γιατρο, ειτε δενε χει παει.



    1. Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη. Γι αυτό λεω ότι δεν έχει νόημα να ψάξεις διαγνώσεις,η συμπεριφορά της είτε είναι οριακή είτε όχι δεν αλλάζει. Και δεν πιστεύω ότι θα έπρεπε να έχει ελαφρυντικά και να κάνει πίσω ο θεματοθέτης αν όντως είναι οριακή.

    2. Ε, δεν το ανέλυσα γιατί δεν είναι δικό μου θέμα ...δικός μου είχε πειραχτεί που θα βγαίναμε με γνωστό μας τον οποίο ζήλευε , οπότε κάπως βρήκα ομοιότητες


    3. Παρανοικές και 100% αβάσιμες σκηνές ζηλοτυπίας για να είμαι ειλικρινης δεν νομίζω να υπάρχουν πολλές. Όλο και κάποια κίνηση θα γινεται ωστε να ξεσπάει η ζήλεια.Αν όντως είναι τελείως αβάσιμες οι ανασφάλειες της κοπελας δεν μπορω να το ξερω, οπότε δεν εχω να πω κάτι αλλο σ αυτό.

    4. Βαριεμαι να ξαναδιαβάσω όλα τα ποστ, νομίζω πως είχα δει ότι μάλωσαν και δεν τη πήρε τηλέφωνο και εκεί υστερίασε η κοπέλα. Αν θιχτηκε και δεν ανέχεται τη συμπεριφορά γιατί την περιμένει να γυρίσει?

    5. Όντως το να ποστάρεις στα σόσιαλ ότι πας στη πολη του πρώην σου ειναι ξεφτίλα. Αν ήταν μόνο αυτή η τόξικ, που πάλι δεν μπορώ να το ξέρω, τοτε σώθηκε ο θεματοθέτης. αυτό τουγράφω αλλωστε, για καλό του είναι που εξαφανιστηκε η κοπέλα

  11. #86
    Quote Originally Posted by Σπουργίτι View Post
    [/B]


    1. Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη. Γι αυτό λεω ότι δεν έχει νόημα να ψάξεις διαγνώσεις,η συμπεριφορά της είτε είναι οριακή είτε όχι δεν αλλάζει. Και δεν πιστεύω ότι θα έπρεπε να έχει ελαφρυντικά και να κάνει πίσω ο θεματοθέτης αν όντως είναι οριακή.

    2. Ε, δεν το ανέλυσα γιατί δεν είναι δικό μου θέμα ...δικός μου είχε πειραχτεί που θα βγαίναμε με γνωστό μας τον οποίο ζήλευε , οπότε κάπως βρήκα ομοιότητες


    3. Παρανοικές και 100% αβάσιμες σκηνές ζηλοτυπίας για να είμαι ειλικρινης δεν νομίζω να υπάρχουν πολλές. Όλο και κάποια κίνηση θα γινεται ωστε να ξεσπάει η ζήλεια.Αν όντως είναι τελείως αβάσιμες οι ανασφάλειες της κοπελας δεν μπορω να το ξερω, οπότε δεν εχω να πω κάτι αλλο σ αυτό.

    4. Βαριεμαι να ξαναδιαβάσω όλα τα ποστ, νομίζω πως είχα δει ότι μάλωσαν και δεν τη πήρε τηλέφωνο και εκεί υστερίασε η κοπέλα. Αν θιχτηκε και δεν ανέχεται τη συμπεριφορά γιατί την περιμένει να γυρίσει?

    5. Όντως το να ποστάρεις στα σόσιαλ ότι πας στη πολη του πρώην σου ειναι ξεφτίλα. Αν ήταν μόνο αυτή η τόξικ, που πάλι δεν μπορώ να το ξέρω, τοτε σώθηκε ο θεματοθέτης. αυτό τουγράφω αλλωστε, για καλό του είναι που εξαφανιστηκε η κοπέλα
    Αναφορικά με το 3 και το 4 έχω να πω ότι μαλώσαμε εκείνη την μέρα λόγω των αμέτρητων ερωτήσεων αναφορικά με το ποιες ήταν οι κοπέλες που μου είχαν κάνει likes σε φωτογραφίες μου στα social media μέχρι και πέντε χρόνια πριν..Και το συμπέρασμα φυσικά ήταν ότι είμαι ένας ψεύτης για το ότι δεν κοιτάω άλλες.. αναφορικά με το εάν ήταν παρανοϊκή η ζήλεια η όχι, έχω να αναφέρω ότι όταν επισκέφτηκα γνωστή αλυσίδα ρούχων για να πάρω ένα δώρο, έγινε φασαρία εξαιτίας των γυναικών που θα είναι μέσα (πελάτισσές και πωλήτριες)..τα συμπεράσματα δικά σας..
    Αναφορικά με το 5, ανθρώποι είμαστε και έχουμε αισθήματα, δεν μπορώ με έναν διακόπτη να πάψω να σκέφτομαι μια κοπέλα.. θέλει χρόνο.. οπότε για αυτό και περιμένω..

  12. #87
    Remedy, ευχαριστώ που μου θυμίζεις ότι δεν έχω πρόβλημα καθώς η αλήθεια είναι ότι όσο περνάνε οι ημέρες σκέφτομαι ενοχικά μήπως έπρεπε να είχα επιμείνει περισσότερο μήπως και καταλάγιαζε η κατάσταση.. όχι ότι θα άλλαζε κάτι.. πάντως μου κάνει εντύπωση που συνεχίζει να είναι απούσα για τόσες μέρες (με βάση πάντα τα όσα είχε πει αναφορικά με το πόσο ερωτευμένη είναι κλπ)..

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Quote Originally Posted by nick2917 View Post
    Remedy, ευχαριστώ που μου θυμίζεις ότι δεν έχω πρόβλημα καθώς η αλήθεια είναι ότι όσο περνάνε οι ημέρες σκέφτομαι ενοχικά μήπως έπρεπε να είχα επιμείνει περισσότερο μήπως και καταλάγιαζε η κατάσταση.. όχι ότι θα άλλαζε κάτι.. πάντως μου κάνει εντύπωση που συνεχίζει να είναι απούσα για τόσες μέρες (με βάση πάντα τα όσα είχε πει αναφορικά με το πόσο ερωτευμένη είναι κλπ)..
    Φιλε δεν μπορείς να καταλάβεις πόσο τυχερός είσαι !!
    Συνέχισε τη ζωη σου , περιποιησου τον εαυτό σου, γυμνάσου και θα βρεις άλλη.
    Θα σου εκανε μαρτύριο η ζωη όσο δεν έχεις φανταστεί ούτε κατα διάνοια.

  14. #89
    Quote Originally Posted by Geo12 View Post
    Φιλε δεν μπορείς να καταλάβεις πόσο τυχερός είσαι !!
    Συνέχισε τη ζωη σου , περιποιησου τον εαυτό σου, γυμνάσου και θα βρεις άλλη.
    Θα σου εκανε μαρτύριο η ζωη όσο δεν έχεις φανταστεί ούτε κατα διάνοια.
    Ευχαριστώ φιλαράκι μου για το ενδιαφέρον..
    Κάθε εμπόδιο για καλό σίγουρα.. Αυτό που μου κάνει εντύπωση (επειδή εγώ δεν είμαι έτσι) είναι πως είναι δυνατόν να αλλάζουν άρδην τα συναισθήματα από τη μια στιγμή στην άλλη.. Αν υπάρχει διαταραχή οκ, δε μπορούμε να κάνουμε κάτι.. Αλλά αν απλά είναι κακομαθημένη, τότε είμαστε για κλάματα..

  15. #90
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Οχι, την κακομαθημένη ή την gold digger την καταλαβαίνεις, δεν παραλογίζεται. Έχει δομή η σκέψη και πράξη προς την κατεύθυνση της εκμετάλλευσης , της άνεσης, της επιβεβαίωσης.
    Ζηταει δομημένα και συνεκτικά κάτι ως αντάλλαγμα της παρέας που προσφέρει.
    Σκέψου οτι οι οριακές/κοι δεν έχουν κάποιο σκοπό στην συμπεριφορά μεσα στη σχέση και δεν ειναι πονηροί , μαλλον αφελείς είναι.
    Ναι είναι διαταραχή- ασθένεια, όπως το έλκος, ο θυρεοειδής κτλ , θέλει θεραπεία.
    Αν δεν κάνεις την θεραπεία του ζαχαρου κυνδυνευει η ζωη σου άμεσα. Αυτή η διαταραχή δεν είναι απειλητική για τη ζωη, ριχνει ομως την ποιότητα της κατακόρυφα τοσο στον ασθενή οσο ΚΑΙ στον/ην σύντροφο του/της

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή διαταραχή!!!
    By Mary1989 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 39
    Last Post: 12-04-2022, 14:34
  2. ΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By bpd29 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 14
    Last Post: 06-02-2022, 02:57
  3. Οριακή διαταραχή ?
    By blue Nikol in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 11
    Last Post: 13-06-2020, 02:45
  4. Οριακή διαταραχή ?
    By blue Nikol in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 3
    Last Post: 02-03-2020, 14:34
  5. Οριακη διαταραχη.
    By mpoufos in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 30-01-2016, 00:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •