Με βγάζουν καταθλιπτική αλλά δεν το πιστεύω - αντικαταθλιπτικά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    121

    Με βγάζουν καταθλιπτική αλλά δεν το πιστεύω - αντικαταθλιπτικά

    Μου το λένε χρόνια τώρα, αλλά δεν τους πιστεύω. Οκ υπάρχουν οι στενάχωρες στιγμές, αλλά θεωρώ πως είναι μέρος της ζωής. Δεν έχω ενδιαφέρον να γνωρίσω καινούρια άτομα, αλλά είναι περισσότερο ο φόβος της εγκατάλειψης και ότι οι άνθρωποι είναι περισσότερο προβλήματα παρά κάτι άλλο. Δεν κάνω κάτι ιδιαίτερο, αλλά πόσοι άνθρωποι κάνουν κάτι ιδιαίτερο; Δεν έπαιρνα τα φάρμακα για τις σωματικές παθήσεις και ακόμη αγνοω κάποιες ασθένειες, αλλά δεν είναι λόγο στεναχώριας. Βγαίνω έξω για ψώνια στο σουπερμάρκετ, δεν έχω θέμα να βγω έξω, απλά δεν προσέχω την εμφάνισή μου. Αλλά ούτε αυτό είναι από στεναχώρια. Το μπάνιο με κουράζει σωματικά και τα μαλλιά μου μπορεί να μείνουν αλουστα, αλλά αυτό, απλά το μπάνιο με κουράζει σωματικά, κυρίως λόγω σωματικών παθήσεων. Κλαίω σπάνια. Και αυτό μετά από καβγάδες, όχι μόνη μου. Αλλά όποιος με βλέπει, για κάποιο λόγο που δε μπορώ να καταλάβω με ρωτά αν είναι όλα καλά. Ο ύπνος είναι οκ, ξυπνάω πολλές φορές αλλά είναι άλλος ο λόγος. Απλά μερικές φορές το βλέπω ως χάσιμο χρόνου και δεν θέλω να κοιμάμαι. Άλλες φορές θέλω να περάσω τον χρόνο έτσι. Δεν βρίσκω ενδιαφέρον στα πράγματα που έκανα στην εφηβεία και το θεωρώ απόλυτα λογικό.

    Δε, επιμένουν να δοκιμάσω αντικαταθλιπτικά και για κάποιο λόγο που δεν μου έχουν πει καν, αντιψυχωτικά, ενώ ποτέ δεν είχα ψύχωση, και πήγα πήρα τις συνταγές κάποια στιγμή που δεν ένιωθα και τόσο καλά, αλλά έκατσα και έψαξα στο ίντερνετ και σε συνδιασμό με ο,τι διάβασα και ο,τι έχω ακούσει από τους γύρω, δεν αξίζει καν να τα πάρω, καθώς δημιουργείται εξάρτηση εφόρου ζωής και αν τα διακόψεις, χειροτερεύεις.

    Είχα μείνει σε ψυχιατρική για έναν μήνα σχεδόν λόγω ενός σχολίου στο ίντερνετ που καταγγέλθηκε στη δίωξη, και εκεί με είχαν σε κάποια φάρμακα (με το ζόρι/βία), Seroquel, tavor, stedon και δύο άλλα που δεν τα θυμάμαι τώρα που με έφεραν σε άθλια κατάσταση, πάθαινα επιληπτικες κρίσεις κάθε μέρα, λιποθυμούσα, περπατούσα πολύ αργά, γενικά όλες οι κινήσεις μου είχαν γίνει πιο αργές από σαλιγκάρι. Όταν βγήκα εννοείται πως δεν τα ξαναπήρα και για κάποιες μέρες ένιωθα χάλια, σαν να υπήρχε συννεφιά γύρω. Πραγματικά έβλεπα τα χρώματα διαφορετικά. Και αυτά τα φάρμακα μου έφεραν πλήρη απάθεια, ακόμη και για τα μικρά πράγματα που μου άρεσαν, όπως το να ακούω-βλέπω το μικρό μου ξαδερφάκι. Μου έφεραν απάθεια και για το παιδάκι.

    Αποφάσισα να μην τα πάρω, αλλά στοίχημα θα πουν ότι αρνούμαι βοήθεια και δεν θα καταλάβουν τίποτα από ότι λέω.

    Δεν θέλω να μπω στο τρυπακι της αρρώστιας και των φαρμάκων. Δεν θέλω να βρεθώ κάπου επειδή μια χημική ουσία με πήγε εκεί. Αν είναι να πάω κάπου, θέλω να πάω με τις δικές μου δυνάμεις και όχι με χημικές πατερίτσες. Δεν θέλω να βασιζομαι εσωτερικά σε ένα χαπακι. Δεν θέλω άλλα φάρμακα. Και δεν καταλαβαίνω καν γιατί με αποκαλούν άρρωστη. Δεν καταλαβαίνω. Καθόλου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Ανέκαθεν είχες το ίδιο μοτίβο συμπεριφοράς ή εξελίχθηκε στην πορεία όταν διαμόρφωσες χαρακτήρα ?
    Γιατι σε αποκαλούν άρρωστη? άρρωστη ΤΙ? ψυχικά, σωματικά? Εσυ πως νιώθεις? Νιώθεις μελαγχολία, κατάθλιψη,απάθεια, αδιαφορία για ζωή? Αυτα είναι σοβαρές ενδείξεις κατάθλιψης που αν τα είχες από μικρή ηλικία πρόκειται για δυσθυμία ή κάποια διαταραχή προσωπικότητας πχ σχιζοειδής.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Καταρχάς ποιοι είναι αυτοί που σε αποκαλούν άρρωστη; Οι δικοί σου άνθρωποι ή ψυχίατροι;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    121
    Δεν κάνω κάτι ιδιαίτερο, δεν ζω δηλαδή κάτι ιδιαίτερο, μάλλον περισσότερο επιβιώνω, αλλά αυτό δεν είναι κάτι που με στεναχωρεί.

    Μπορεί, ας πούμε, να μείνω στο κρεβάτι αρκετές ώρες, και να είμαι χαρούμενη που είμαι στο κρεβάτι, δεν συνοδεύεται από θλίψη.

    Εννοώ πως δεν καταλαβαίνω αυτήν την επιμονή πως έχω κατάθλιψη, δεν νιώθω πως έχω κατάθλιψη. Προσπαθώ να καταλάβω πού βαδίζουν αυτή την αντίληψη. Μια γιατρός μου μίλησε αρκετά άσχημα και όταν την ρώτησα γιατί πιστεύει ότι έχω κατάθλιψη, εγώ δεν νιώθω έτσι, μου απάντησε μόνο πως δεν είμαι σε θέση να καταλάβω τίποτα.

    Δεν θα με έλεγα απαθή. Επηρεάζομαι από πολλά πράγματα. Ακόμη και από αυτά που δε θα ηθελα.

    Το μόνο είναι ότι δεν έχω χόμπι, αλλά όπως έγραψα, το θεωρώ αναμενόμενο πχ στην εφηβεία και λίγο μετά μου άρεσαν πολύ τα βιντεοπαιχνίδια. Τώρα σπάνια μου κινούν το ενδιαφέρον.

    Παράτησα τη σχολή, δεν κάνω κάτι ουσιαστικό με τη ζωή μου, αλλά δεν είναι κάτι που με στεναχωρεί, ίσα ίσα είναι κάτι που με αφήνει να αναπνεύσω. Πολλοί άνθρωποι δεν κάνουν κάτι ουσιαστικό, αυτό δεν σημαίνει πως έχουν κατάθλιψη.

    Είμαι έτσι από τα 16-17, όπου άρχισε να μην με ενδιαφέρει το σχολείο ενώ μέχρι πριν αριστευα, ξαφνικά άφηνα λευκές κόλλες.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Έτσι ξαφνικά έπαψες να έχεις ενδιαφέρον για το οτιδήποτε ή συνέβη κάτι;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    121
    Οι γιατροί, ψυχίατροι, νευρολόγοι και διαβητολόγοι. Γενικά, οποιοσδήποτε γιατρός έχω δει. Οι δικοί μου δεν πιστεύουν ότι έχω κάτι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    121
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Έτσι ξαφνικά έπαψες να έχεις ενδιαφέρον για το οτιδήποτε ή συνέβη κάτι;
    Δεν θυμάμαι να έγινε κάτι, έτσι ξαφνικά.

    Αλλά έτσι ήμουν γενικά, δεν ήξερα ποτέ τι ήθελα ή τι ήθελα να κάνω όταν μεγαλώσω, δεν είχα ποτέ πολλές παρέες, 1-2 άτομα, δεν έβγαινα παρά μόνο μετά τα 18 μέχρι που η μόνη μου φίλη μετακόμισε. Μόνο το σχολείο και το διάβασμα είχα στη ζωή μου.

    Στα 21 με βίασαν και δυσκολεύτηκα για περίπου έναν χρόνο, αλλά γενικά ποτέ δεν είχα ενδιαφέρον για σχέσεις τέτοιου είδους οπότε είναι κάτι που δεν το συναντώ μπροστά μου. Ο πρώτος χρόνος ήταν σίγουρα πολύ πολύ δύσκολος. Αλλά τίποτα παραπάνω από αυτόν τον χρόνο. Τώρα μπορεί να δυσκολευτώ ας πούμε ένα-δύο βράδια αλλά πολύ σπάνια.
    Last edited by wanderer010; 26-01-2023 at 19:09.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Εχεις επιλέξει ως νικ το ''περιπλανώμενη'' ενω έχεις αποσυρθεί στο σπίτι και δεν πας πουθενά...Λίγο οξύμωρο αυτό δεν είναι?
    Να φανταστώ δεν εργάζεσαι και δεν κάνεις κάτι δημιουργικό στην ζωή σου...Να φανταστώ μένεις στο πατρικό και σε ταίζουν οι δικοί σου...Ηλικία δεν μας είπες.
    Και εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι...Εχω αποσυρθεί στο μεγαλύτερο μέρος της ενηλικης ζωής μου,με την διαφορά ότι εγώ δεν αισθάνομαι καλά με τον εαυτό μου ως αποσυρμένος...
    Νοιώθω ενοχικά που θα έπρεπε να ζω την ζωή μου και δεν την ζώ...Νοιώθω ενοχικά που την βλέπω να χύνεται στον νεροχύτη λολ.
    Κρατάω το ότι δεν θέλεις να κοιμάσαι πολλες φορες γιατι σου φαίνεται χάσιμο χρόνου,αυτό είναι ένδειξη ότι δεν έχεις κατάθλιψη..Οι καταθλιπτικοί οπως εγώ, αποβλέπουν στον ύπνο ως μέσο ανακούφισης,ως μέσο να ξεχάσουν την άδεια και ανούσια ζωή τους.
    Είναι ζήτημα νοηματοδότησης λοιπον.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Ψυχοθεραπεία έχεις κάνει; Εμένα που είμαι ένα άτομο που κι εγώ είχα προβλήματα από μικρός με βοήθησε να τα βάλω σε μια τάξη στο μυαλό μου. Και να αντιλαμβάνομαι τις επιθυμίες μου που εκρυβα καλά. Ένα γεγονός τέτοιο στη ζωή μας σαν αυτό που περιγράφεις μπορεί να έχει πολυεπίπεδες συνέπειες, που μπορεί φαινομενικά να ξεπερναμε αλλά υπάρχουν και βαθιά τραύματα. Μπορεί και η ομαδική ψυχοθεραπεία να βοηθήσει πιο πολύ ίσως.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    121
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Εχεις επιλέξει ως νικ το ''περιπλανώμενη'' ενω έχεις αποσυρθεί στο σπίτι και δεν πας πουθενά...Λίγο οξύμωρο αυτό δεν είναι?
    Να φανταστώ δεν εργάζεσαι και δεν κάνεις κάτι δημιουργικό στην ζωή σου...Να φανταστώ μένεις στο πατρικό και σε ταίζουν οι δικοί σου...Ηλικία δεν μας είπες.
    Και εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι...Εχω αποσυρθεί στο μεγαλύτερο μέρος της ενηλικης ζωής μου,με την διαφορά ότι εγώ δεν αισθάνομαι καλά με τον εαυτό μου ως αποσυρμένος...
    Νοιώθω ενοχικά που θα έπρεπε να ζω την ζωή μου και δεν την ζώ...Νοιώθω ενοχικά που την βλέπω να χύνεται στον νεροχύτη λολ.
    Κρατάω το ότι δεν θέλεις να κοιμάσαι πολλες φορες γιατι σου φαίνεται χάσιμο χρόνου,αυτό είναι ένδειξη ότι δεν έχεις κατάθλιψη..Οι καταθλιπτικοί οπως εγώ, αποβλέπουν στον ύπνο ως μέσο ανακούφισης,ως μέσο να ξεχάσουν την άδεια και ανούσια ζωή τους.
    Είναι ζήτημα νοηματοδότησης λοιπον.
    Κανένας δεν με "ταιζει". Καλό θα ήταν να μην βγάζουμε τέτοια συμπεράσματα για ανθρώπους που δεν ξέρουμε. Προφανώς και θα ένιωθα άσχημα να με τάιζαν άλλοι ενώ εγώ δεν προσφέρω τίποτα, αλλά δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Θα με είχαν διώξει από το σπίτι αν δεν πρόσφερα κι εγώ. Και βέβαια δεν περιμένω από τη μαμά και τον μπαμπά να με "ταϊσει". Δεν θα επέτρεπα αυτό το πράγμα, να είμαι βάρος με τέτοιο τρόπο.

    Αλλά πέρα από αυτό, για το ότι δεν έχω προσωπική εξέλιξη, δεν νιώθω κάτι. Δεν με πειράζει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by wanderer010 View Post
    Ο ύπνος είναι οκ, ξυπνάω πολλές φορές αλλά είναι άλλος ο λόγος. Απλά μερικές φορές το βλέπω ως χάσιμο χρόνου και δεν θέλω να κοιμάμαι.

    Δε, επιμένουν να δοκιμάσω αντικαταθλιπτικά και για κάποιο λόγο που δεν μου έχουν πει καν, αντιψυχωτικά, ενώ ποτέ δεν είχα ψύχωση, και πήγα πήρα τις συνταγές κάποια στιγμή που δεν ένιωθα και τόσο καλά, αλλά έκατσα και έψαξα στο ίντερνετ και σε συνδιασμό με ο,τι διάβασα και ο,τι έχω ακούσει από τους γύρω, δεν αξίζει καν να τα πάρω, καθώς δημιουργείται εξάρτηση εφόρου ζωής και αν τα διακόψεις, χειροτερεύεις.

    Είχα μείνει σε ψυχιατρική για έναν μήνα σχεδόν λόγω ενός σχολίου στο ίντερνετ που καταγγέλθηκε στη δίωξη, και εκεί με είχαν σε κάποια φάρμακα (με το ζόρι/βία), Seroquel, tavor, stedon.

    Ο υπνος ειναι αναγκη. Χασιμο χρονου σιγουρα δεν ειναι. Η ελλειψη υπνου δημιουργει νευρολογικα προβληματα και οχι μονο. Αν κοιμασαι λιγες ωρες την ημερα, ειναι λογικο να εχεις κακη διαθεση.

    Ποιοι επιμενουν να παρεις αντικαταθλιπτικα; Αν ειναι ψυχιατροι, αποκλειεται να εχουν ολοι αδικο.

    Σε ψυχιατρικη κλινικη δεν σε κλεινουν για 30 μερες εκτος αν το σχολιο που εγραψες στο ιντερνετ ειναι απειλητικο κατα ζωης καποιου, ή ισως κατι αλλο εξισου σοβαρο και ποινικο. Δεν αποκαλυψες τι ειπες ομως.

    Η απαντηση στα δυο τελευταια ερωτηματα μπορει να δειξει σε εσενα ποσο απεχεις απο την αυτογνωσία.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by wanderer010 View Post
    Κανένας δεν με "ταιζει". Καλό θα ήταν να μην βγάζουμε τέτοια συμπεράσματα για ανθρώπους που δεν ξέρουμε. Προφανώς και θα ένιωθα άσχημα να με τάιζαν άλλοι ενώ εγώ δεν προσφέρω τίποτα, αλλά δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Θα με είχαν διώξει από το σπίτι αν δεν πρόσφερα κι εγώ. Και βέβαια δεν περιμένω από τη μαμά και τον μπαμπά να με "ταϊσει". Δεν θα επέτρεπα αυτό το πράγμα, να είμαι βάρος με τέτοιο τρόπο.

    Αλλά πέρα από αυτό, για το ότι δεν έχω προσωπική εξέλιξη, δεν νιώθω κάτι. Δεν με πειράζει.
    Καλά,απο ολόκληρο το μήνυμά μου εστίασες μόνο στην λέξη ''ταιζουν?...Δεν το είπα ως κατηγορία..και μενα με ταίζουν οι δικοί μου τώρα που δεν δουλεύω...
    Οταν δούλευα συνεισέφερα στον οικογενειακό προυπολογισμό,τώρα που δεν έχω εισόδημα τι να προσφέρω?..Απλα βοηθάω στις δουλείες του σπιτιού/εξωτερικές υποχρεώσεις.
    Αλλά δεν απάντησες σε αρκετά ερωτήματα που έχεις ανόιξει...Όπως ειπε και ο φίλος, δεν σε κλείνουν ψυχιατρείο με εισαγγελικη εντολή χωρίς λόγο...Απείλησες ότι θα αυτοκτονήσεις?...Ότι θα κάνεις κακό σε κάποιον?
    Οπως σου είπα, το βρίσκω απίθανο να έχεις κατάθλιψη απο την στιγμή που την βρίσκεις με την καθημερινή σου ζωή και δεν αισθάνεσαι έλλειψη ή ανικανοποίητο γαι κάτι.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Thessalonian View Post
    Ο υπνος ειναι αναγκη. Χασιμο χρονου σιγουρα δεν ειναι. Η ελλειψη υπνου δημιουργει νευρολογικα προβληματα και οχι μονο. Αν κοιμασαι λιγες ωρες την ημερα, ειναι λογικο να εχεις κακη διαθεση.
    Λάθος!...Οι υπομανιακοί κοιμούνται 3-4 ώρες την ημέρα και είναι φούλ ενέργεια και οξυδέρκεια...Οι καταθλιπτικοί κοιμούνται 8-9 ώρες γεματο υπνο και δεν μπορούν να πάρουν τα πόδια τους...Εξαρτάται απο το νευροβιοχημικό προφίλ του κάθε ατόμου.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Λάθος!...Οι υπομανιακοί κοιμούνται 3-4 ώρες την ημέρα και είναι φούλ ενέργεια και οξυδέρκεια...Οι καταθλιπτικοί κοιμούνται 8-9 ώρες γεματο υπνο και δεν μπορούν να πάρουν τα πόδια τους...Εξαρτάται απο το νευροβιοχημικό προφίλ του κάθε ατόμου.
    Σε βαθος χρονου, χανουν και την ενεργεια και την οξυδερκεια και γινονται πιο νευρικοι....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    μπορεις να πεις περιπου τι ηταν αυτο που εγραψες και ειχε σαν αποτελεσμα τον εγκλεισμο σου;
    στο νοσοκομειο προφανως ειχες τους γιατρους που δουλευουν εκει.
    εφοσον διαφωνεις με τις διαγνωσεις τους και την αγωγη, γιατι δεν απευθυνεσαι σε δικο σου ψυχιατρο που εμπιστευεσαι, να σου πει τι γινεται;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν πιστεύω στον εαυτό μου, δεν πιστεύω ότι θα τα καταφέρω!
    By andreas86 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 6
    Last Post: 21-08-2021, 17:02
  2. Replies: 4
    Last Post: 04-11-2020, 14:39
  3. Replies: 8
    Last Post: 02-06-2012, 17:46
  4. Replies: 9
    Last Post: 17-08-2011, 13:49
  5. Σκέψεις που με βγάζουν από τη θλίψη...
    By iwanna25 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 04-11-2006, 01:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •