Σχιζοφρένεια από 10 χρόνια και πάνω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    30

    Σχιζοφρένεια από 10 χρόνια και πάνω

    Πως τα πάτε αυτοί που έχετε πάνω από 10 χρόνια σχιζοφρένεια?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    εμενα παιδια ο γιατρος μου στη μοναδα ψυχικης υγειας με παράτησε, μου ειπε τη τελευταια φορα δεν χρειαζεσε ραντεβου αλλα, ελα οποτε θεσ να μας δεις........ βεβαια εδω και σχεδον 11 χρονια δεν εκοψα ποτε τα φαρμακα και δεν ειχα καμια υποτροπη..... δυστηχως εχουμε δοκιμασει πολλες φορες να βγω απο τα φαρμακα αλλα παντα σταδιακα αρχιζα να εχω συμπτωματα..... ειμαι στα 600μγ σολιαν και λιγο ακινετον και κατα τα αλλα καλα....... μαζεψα της ελιες της οικογενειας τωρα εχω γραφτει σε ενα σεμιναριο οαεδ χρηματοδοτουμενο...το καλοκαιρι μπορει να ξαναπαω στη περυσινή δουλεια....... εχω καταφερει και ειμαι ανεξαρτητος......

  3. #3
    Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    εμενα παιδια ο γιατρος μου στη μοναδα ψυχικης υγειας με παράτησε, μου ειπε τη τελευταια φορα δεν χρειαζεσε ραντεβου αλλα, ελα οποτε θεσ να μας δεις........ βεβαια εδω και σχεδον 11 χρονια δεν εκοψα ποτε τα φαρμακα και δεν ειχα καμια υποτροπη..... δυστηχως εχουμε δοκιμασει πολλες φορες να βγω απο τα φαρμακα αλλα παντα σταδιακα αρχιζα να εχω συμπτωματα..... ειμαι στα 600μγ σολιαν και λιγο ακινετον και κατα τα αλλα καλα....... μαζεψα της ελιες της οικογενειας τωρα εχω γραφτει σε ενα σεμιναριο οαεδ χρηματοδοτουμενο...το καλοκαιρι μπορει να ξαναπαω στη περυσινή δουλεια....... εχω καταφερει και ειμαι ανεξαρτητος......
    Χαίρομαι που τα καταφέρνεις αδερφέ από αρνητικά και γνωστικά πως τα πας καλυτερεψαν με τον καιρό?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    ναι σχεδον φυγαν βασικα λιγο στη μνημη εχω προβλημα γενικος ξεχναω, αλλα μου πηρε σχεδον 5 χρονια να συνελθω δεν ηταν ευκολο..... εχω μνημη απο το ψυχωτικο επισοδειο και της φωνες της ψευδαισθησης βασικα φοβηθηκα πολυ μη τα ξαναχασω και ακολουθουσα της συμβουλες του γιατρου δεν εκανα του κεφαλιου μου μην ξαναπαθω κανα ψυχωτικο επισοδειο και τα χασω ξανα

  5. #5
    xaka10
    Guest
    και εγω εχω πανω απο 10 χρονια την παθηση γυρω στα 14 χρονια συγκεγκριμενα με επιαναν τα φαρμακα παλια αλλα εκανα το λαθος να τα μειωσω και να παρω abilify με αποτελεσμα να γινει πιο ανθεκτικη η ψυχωση και οταν ξαναξεκινησα την παλια αγωγη δεν με καλυπτε το ιδιο.το βασικο μου προβλημα ειναι οτι φοβαμαι οτι η μαφια με εχει στοχο γιατι ειχα μιλησει με μια στριπτιζου που μου το δωσε μονη της το τηλεφωνο χωρις να της το ζητησω και μετα με παιρναν τα αφεντικα της τηλεφωνο και απο τοτε μου εχει μεινει φοβος αν και εχουν πανω απο 4 χρονια και δεν με εχουν ξαναενοχλησει ουτε εγω ξαναμιλησα με αυτην μου χει μεινει αυτος ο φοβος ακομη προχωραω στο δρομο και κοιταω αν με ακολουθει καποιος και ολα αυτα που διαβαζω στις ειδησεις με καθε λεπτομερεια τα συμβολαια θανατου τις παρακολουθησεις τηλεφωνων απο την κυβερνηση δεν με βοηθανε και εχω συνεχεια φοβο οτι ακουνε το τηεφωνο μου ή οτι η μαφια θα μου κανει κακο γιατι μιλουσα στο κινητο με αυτη την κοπελα.


    αυτα εχω κατα τα αλλα μια χαρα ειμαι κανω και πραγματα μονος μου παιρνω την αγωγη ανελλιπως πανω απο 14 χρονια και προσπαθω να μην τα πολυσκεφτομαι αυτα τα παραπανω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Στην σχιζοφρενεια, ενα ψυχωτικο επεισοδιο τι διαρκεια μπορει να εχει; Ελαχιστο και μεγιστο ευρος; Μιλαω για πραγματικο χρονο και για υποκειμενικο χρονο.

  7. #7
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by Thessalonian View Post
    Στην σχιζοφρενεια, ενα ψυχωτικο επεισοδιο τι διαρκεια μπορει να εχει; Ελαχιστο και μεγιστο ευρος; Μιλαω για πραγματικο χρονο και για υποκειμενικο χρονο.
    ειδα και το αλλο σου ποστ οτι σε διεγνωσε ενας γιατρος με σχιζοσυναισθηματικη.αν δεν εχεις βιωσει ψυχωτικο επεισοδιο δεν εχεις τετοια παθηση.παρε παραδειγμα την εφη θωδη οταν προτωαρρωστησε το 2009 φωναζε δυνατ στον δρομο οτι ειναι ο Θεος και μπηκε μεσα στο συντριβανι και τραβαγε τα καλωδια με κινδυνο να παθει ηλεκτροπληξια δηλαδη επαθε ενα βαρβατο ψυχωτικο επεισοδιο και εβγαζε αφρους απο το στομα αμα καποιος δεν παθει ψυχωτικο επεισοδιο κατα την γνωμη μου δεν εχει σχιζοφρενεια.

    εχουν την ταση οι γιατροι να διαγνωσκουν τετοιες παθησει για ψυλου πηδημα.εγω ειχα ολα τα συμπτωματα της ψυχωσης και οταν αρρωστησα πρωτη φορα βγηκα στον δρομο και ουρλιαζα βγαζοντας αφρους απο το στομα μετα εκλαιγα σπαρακτικα μια ωρα και μετα επεσα σε κατατονια δηλαδη πηγαινα σε ρομποτακι.η ενεργη κριση που ουρλιαζα και ειχα απιστευτη δυναμη και το συνεχομενο και σπαρακτικο κλαμα κρατησε 2 ωρες μετα επεσα σε κατατονια και θα πεθαινα και απο την πεινα αν δεν με πηγαιναν οι γονεις μου στο νοσοκομειο για να παρω αγωγη.τωρα σχιζοφρενεια να διαγνωσουν χωρις ψυχωτικο επεισοδιο για μενα ειναι υπερβολη οπως επισης υπερβολη ειναι αυτο που ακουσα απο το κεντρο που παω για ψυχικα ασθενεις οτι καποιοι πηγαν μονοι τους στο νοσοκομειο και διαγνωστηκαν με διπολικη διαταραχη ή σχιζοφρενεια για μενα αυτοι δεν ειναι ασθενεις απλως ειτε υπερεβαλλαν στα συμπτωματα ειτε οι γιατροι εκαναν λαθος διαγνωση

    εδψ ειχα παραληρημα σχεδον ενα μηνα και νομιζα οτι ημουν νορμαλ και οτι οι αλλοι εχουν το προβλημα πως οι παραπανω ασθενεις καταλαβαιναν οτι ειχαν προβλημα και ζητησαν εθελοντικη νοσηλεια στο νοσοκομειο μπας και δεν ειχαν τοσο σοβαρα συμπτωματακαι ειχαν απλως τυπου βαρια καταθλιψη.βεβαια αν με δεις τωρα δεν σου περναει απο το μυαλο οτι εχω αρρωστησει και πολλοι λενε το ιδιο για μενα οτι κανω τον ασθενη για να παιρνω επιδομα.

    επειδη υπαρχουν αλλα λαμογια που κανουν το ιδιο ή υπερβαλουν στα συμπτωματα.το νοσοκομειο που με νοσηλεψε εχει βγαλει την διαγνωση της σχιζοφρενειας και μαλιστα με ειχαν ξεγραμμενο ή καμενο χαρτι και οτι συνηλθα ηταν θαυμα οπως θαυμα ειναι οτι παιρνω φαρμακα και δεν φαινεται στην εμφανιση μου ή στο σωμα μου

  8. #8
    xaka10
    Guest
    ειμαι 1,87 cm υψος και 110 κιλα εξαιτιας του ζυπρεξα πηρα πολλα κιλα το κοψα προς το παρον αλλα δεν πολυβγαινω εξω λογω των συμπτωματων που αναφερω μου ειπε η doctor οτι θα καταστρεψω το συκωτι μου απο το πολυ λιπος και πηγα σε αλλα φαρμακα λιγοτερο αποτελεσματικα.εκανα χρηση κανναβης 2 χρονια και τραβαω αυτα που τραβαω απο δικη μου υπαιτιοτητα.βεβαια ημουν ανηλικος και δεν ειχα σωστη κριση δεν παυει οι επιλογες της εφηβικης μου ηλικιας να με καταντησαν ψυχικα ασθενη χωρις συντροφο γυναικα χωρις δουλεια και παλευοντας με την φτωχεια ζωντας με ενα πενιχρο επιδομα των 313 ευρω χωρις να μπορω να δουλεψω.τουλαχιστον εκοψα ολες τις εξαρτησεις απο αλκοολ τσιγαρο κανναβη μονο το φαγητο δεν μπορω να κοψω και εχω φτασει 110 κιλα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by xaka10 View Post
    ειδα και το αλλο σου ποστ οτι σε διεγνωσε ενας γιατρος με σχιζοσυναισθηματικη.αν δεν εχεις βιωσει ψυχωτικο επεισοδιο δεν εχεις τετοια παθηση.παρε παραδειγμα την εφη θωδη οταν προτωαρρωστησε το 2009 φωναζε δυνατ στον δρομο οτι ειναι ο Θεος και μπηκε μεσα στο συντριβανι και τραβαγε τα καλωδια με κινδυνο να παθει ηλεκτροπληξια δηλαδη επαθε ενα βαρβατο ψυχωτικο επεισοδιο και εβγαζε αφρους απο το στομα αμα καποιος δεν παθει ψυχωτικο επεισοδιο κατα την γνωμη μου δεν εχει σχιζοφρενεια.

    εχουν την ταση οι γιατροι να διαγνωσκουν τετοιες παθησει για ψυλου πηδημα.εγω ειχα ολα τα συμπτωματα της ψυχωσης και οταν αρρωστησα πρωτη φορα βγηκα στον δρομο και ουρλιαζα βγαζοντας αφρους απο το στομα μετα εκλαιγα σπαρακτικα μια ωρα και μετα επεσα σε κατατονια δηλαδη πηγαινα σε ρομποτακι.η ενεργη κριση που ουρλιαζα και ειχα απιστευτη δυναμη και το συνεχομενο και σπαρακτικο κλαμα κρατησε 2 ωρες μετα επεσα σε κατατονια και θα πεθαινα και απο την πεινα αν δεν με πηγαιναν οι γονεις μου στο νοσοκομειο για να παρω αγωγη.τωρα σχιζοφρενεια να διαγνωσουν χωρις ψυχωτικο επεισοδιο για μενα ειναι υπερβολη οπως επισης υπερβολη ειναι αυτο που ακουσα απο το κεντρο που παω για ψυχικα ασθενεις οτι καποιοι πηγαν μονοι τους στο νοσοκομειο και διαγνωστηκαν με διπολικη διαταραχη ή σχιζοφρενεια για μενα αυτοι δεν ειναι ασθενεις απλως ειτε υπερεβαλλαν στα συμπτωματα ειτε οι γιατροι εκαναν λαθος διαγνωση

    εδψ ειχα παραληρημα σχεδον ενα μηνα και νομιζα οτι ημουν νορμαλ και οτι οι αλλοι εχουν το προβλημα πως οι παραπανω ασθενεις καταλαβαιναν οτι ειχαν προβλημα και ζητησαν εθελοντικη νοσηλεια στο νοσοκομειο μπας και δεν ειχαν τοσο σοβαρα συμπτωματακαι ειχαν απλως τυπου βαρια καταθλιψη.βεβαια αν με δεις τωρα δεν σου περναει απο το μυαλο οτι εχω αρρωστησει και πολλοι λενε το ιδιο για μενα οτι κανω τον ασθενη για να παιρνω επιδομα.

    επειδη υπαρχουν αλλα λαμογια που κανουν το ιδιο ή υπερβαλουν στα συμπτωματα.το νοσοκομειο που με νοσηλεψε εχει βγαλει την διαγνωση της σχιζοφρενειας και μαλιστα με ειχαν ξεγραμμενο ή καμενο χαρτι και οτι συνηλθα ηταν θαυμα οπως θαυμα ειναι οτι παιρνω φαρμακα και δεν φαινεται στην εμφανιση μου ή στο σωμα μου

    Mαλιστα... Παντως ειχα την εντυπωση οτι σχιζοφρένεια και σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη δεν εμπεριεχουν στον ιδιο βαθμο το σχιζοειδες χαρακτηριστικο. Σχιζοφρενεια ποτέ δεν μου διαγνωστηκε.

  10. #10
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by Thessalonian View Post
    Mαλιστα... Παντως ειχα την εντυπωση οτι σχιζοφρένεια και σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη δεν εμπεριεχουν στον ιδιο βαθμο το σχιζοειδες χαρακτηριστικο. Σχιζοφρενεια ποτέ δεν μου διαγνωστηκε.
    το ιδιο ειναι η σχιζοσυναισθηματικη με την σχιζοφρενεια απλα η σχιζοσυναισθηματικη εχει και σχιζοφρενεια και καταθλιψη ή διπολικη διαταραχη ειμαι μιξη και στην σχιζοσυναισθηματικη παθαινεις ψυχωτικο επεισοδιο οπως και στην διπολικη τυπου 1 που κανει βαρβατα μανιακα επεισοδια που ειναι και αυτα παρεμφερη με τα ψυχωτικα επεισοδια

  11. #11
    Panos_019
    Guest
    Πως είστε μετά από 10 χρόνια ανναρωσης;

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    8
    Είμαι 46, αρρώστησα στα 25.

    Με μια δόση συντήρησης 15mgr Aripiprazol. Ο Γιατρός μου μου είπε " πέρνα όποτε θες εσύ, μια χαρά είσαι".

    Πέρασα δύσκολα παιδικά χρόνια και εμφανίστηκε η ασθένεια η οποία είναι και κληρονομική. Την έχει και η μάνα μου και ο αδερφός μου.

    Δυστυχώς όποτε προσπάθησα μαζί με τον γιατρό μου να πάμε στα 5mgr είχα επεισόδια και δεν μπορώ να μειώσω παραπάνω το φάρμακο.

    Πριν ένα χρόνο διαγνώστηκα και με διαβήτη, και παίρνω ινσουλίνη. Εκεί κατάλαβα ότι υπάρχουν και χειρότερα όπως και άλλες αρρώστιες.

    Με την δική μου δουλειά που παλεύω με νύχια και με δόντια να την κρατήσω.

    Η ζωή συνεχίζετε, μαθαίνεις να ζεις με την πάθησή σου και μαθαίνεις να προχωράς.

    Να μην έχετε χαμηλή αυτοεκτίμηση γιατί είναι λάθος.

    Και με το σκάκι ασχολήθηκα, και δεν με ενόχλησε η πάθησή μου και με πολλά χόμπι και δουλειές στο μαγαζί μου.

    Δεν κατάφερα για τον Χ Ψ λόγο να κάνω οικογένεια, οκ με ενοχλεί, αλλά η ζωή είναι γλυκιά, θα τα βρείτε τα πατήματά σας.

    Είμαι 80 κιλά και πήρα και εγώ κάποια κιλά με τα φάρμακα.

    Δεν πολυβγαίνω έξω, αλλά παίζω παιχνίδια στον υπολογιστή και σκάκι και περνάει η ώρα.

    Δουλεύω, έχω το αυτοκίνητό μου, τον υπολογιστή μου, τον χώρο μου κ.τ.λ.π.

    Πάω για ψάρεμα αν έχω διάθεση, και 2 πολύ καλούς φίλους που πάω και λέω τα νέα μου και πίνω και κάνα τσιπουράκι.

    Σε γενικές γραμμές όταν περάσει ο πρώτος καιρός προσαρμόζεσαι.

    Ένα λαχείο είναι και αυτό, το κληρώσαμε, και θα πορευτούμε με αυτό.

    Και εμένα οι παιδικοί μου φίλοι εξαφανιστήκανε όταν αρρώστησα, δε τους κρατάω κακία. Καλή καρδιά.

    Στην ηλικία μου έχω χάσει φίλους από ναρκωτικά, καρκίνο κ.τ.λ.π. και λέω... Υπάρχουν και χειρότερα.

    Αυτό κρατήστε σαν επίλογο, καλό βράδυ.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    33
    Quote Originally Posted by Tom View Post
    Είμαι 46, αρρώστησα στα 25.

    Με μια δόση συντήρησης 15mgr Aripiprazol. Ο Γιατρός μου μου είπε " πέρνα όποτε θες εσύ, μια χαρά είσαι".

    Πέρασα δύσκολα παιδικά χρόνια και εμφανίστηκε η ασθένεια η οποία είναι και κληρονομική. Την έχει και η μάνα μου και ο αδερφός μου.

    Δυστυχώς όποτε προσπάθησα μαζί με τον γιατρό μου να πάμε στα 5mgr είχα επεισόδια και δεν μπορώ να μειώσω παραπάνω το φάρμακο.

    Πριν ένα χρόνο διαγνώστηκα και με διαβήτη, και παίρνω ινσουλίνη. Εκεί κατάλαβα ότι υπάρχουν και χειρότερα όπως και άλλες αρρώστιες.

    Με την δική μου δουλειά που παλεύω με νύχια και με δόντια να την κρατήσω.

    Η ζωή συνεχίζετε, μαθαίνεις να ζεις με την πάθησή σου και μαθαίνεις να προχωράς.

    Να μην έχετε χαμηλή αυτοεκτίμηση γιατί είναι λάθος.

    Και με το σκάκι ασχολήθηκα, και δεν με ενόχλησε η πάθησή μου και με πολλά χόμπι και δουλειές στο μαγαζί μου.

    Δεν κατάφερα για τον Χ Ψ λόγο να κάνω οικογένεια, οκ με ενοχλεί, αλλά η ζωή είναι γλυκιά, θα τα βρείτε τα πατήματά σας.

    Είμαι 80 κιλά και πήρα και εγώ κάποια κιλά με τα φάρμακα.

    Δεν πολυβγαίνω έξω, αλλά παίζω παιχνίδια στον υπολογιστή και σκάκι και περνάει η ώρα.

    Δουλεύω, έχω το αυτοκίνητό μου, τον υπολογιστή μου, τον χώρο μου κ.τ.λ.π.

    Πάω για ψάρεμα αν έχω διάθεση, και 2 πολύ καλούς φίλους που πάω και λέω τα νέα μου και πίνω και κάνα τσιπουράκι.

    Σε γενικές γραμμές όταν περάσει ο πρώτος καιρός προσαρμόζεσαι.

    Ένα λαχείο είναι και αυτό, το κληρώσαμε, και θα πορευτούμε με αυτό.

    Και εμένα οι παιδικοί μου φίλοι εξαφανιστήκανε όταν αρρώστησα, δε τους κρατάω κακία. Καλή καρδιά.

    Στην ηλικία μου έχω χάσει φίλους από ναρκωτικά, καρκίνο κ.τ.λ.π. και λέω... Υπάρχουν και χειρότερα.

    Αυτό κρατήστε σαν επίλογο, καλό βράδυ.
    Πόσο καιρό σου πήρε για να δουλεψεις;εγώ παίρνω το επίδομα αλλά θέλω να βγω στην εργασία κάποια στιγμή διότι δε νιώθω έτοιμος ακομα

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    8
    2 χρόνια 3 να συνέλθω μου πήρε νομίζω.

    Να βρω και τη σωστή δοσολογία και να ξεπεράσω πολλά που με βαρέναν....

    Είναι ανάλογα τον άνθρωπο, το τι πέρασε, τι είδε κ.τ.λ.π.

    Και να σημειώσω ότι υποτροπές, λίγες αλλά είχα με τα χρόνια, μέχρι που καταστάλαξα στα 15mgr.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Σε γενικές γραμμες προσωπικά είμαι καλά.
    Οι κακές μου μέρες είναι θέμα διάθεσης και όχι κάτι της πάθησης.
    Έχω καλή λειτουργικότητα και αναζητώ να αναλαμβάνω ευθύνες και να βελτιώνομαι.

    Εμένα μου πήρε 8 χρόνια να πάρω τα πρώτα μου χρήματα. Ήταν μαύρα σε χειρονακτική εργασία. Γενικά για χειρονακτικές εργασίες κοιτάω.
    Πρώτη μου φορά πήγα σε γιατρό το 2007 στα 21. Είχα υποτροπή το 12 και εργάστηκα το 2020.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. 19 χρονια σχιζοφρενεια και συνταξη
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 28-12-2021, 00:00
  2. Χρόνια Σχιζοφρένεια
    By SFS in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 10-09-2021, 23:00
  3. Χρόνια Σχιζοφρένεια
    By SFS in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 22-07-2021, 11:23
  4. Η σχιζοφρενεια κοβει χρονια ζωης
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 25-01-2013, 22:33
  5. εχει διαφορα η χρονια ψυχωση με την σχιζοφρενεια?
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 27-03-2012, 20:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •