Δεν έχω ζωή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    1

    Unhappy Δεν έχω ζωή

    Καλησπέρα σας από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου , έχω φοβίες, συνέχεια σκέφτομαι διάφορα σενάρια, τι μπορεί να συμβεί, που μου μοιάζουν πιθανά. Τον τελευταίο καιρό με έχουν προσβάλει σε μεγάλο βαθμό όλες αυτές οι αρνητικές σκέψεις, εκτός από αυτά δεν νοιώθω καλά με τον εαυτό μου, είμαι παχύσαρκος , έχω κάνει προσπάθειες , και με βοήθεια ειδικού , έχασα κάποια κιλά και μετά τα ξαναπήρα. Τα τελευταία δύο χρόνια παρουσίασα κρίσεις πανικού και έλαβα αντικαταθλιπτικά χάπια , κατάφερα και τα έκοψα και σταμάτησαν και οι κρίσεις, το θέμα είναι ότι μαζί με όλα αυτά δεν πάνε καλά τα πράγματα στην ζωή μου , τα μαθήματα που χρωστάω είναι πολλά και είμαι 8 έτος, η απόρριψη από μια κοπέλα που ερωτεύτηκα πολύ, καθώς και τα προβλήματα που έχω από τα κιλά, ψυχολογικά κυρίως με έχουν φτάσει σε μια κατάσταση να μην θέλω να βγω , να μην μπορώ να ζήσω να ντρέπομαι για μένα να νοιώθω άσχημα έτσι πως είμαι ,να μην κοιμάμαι τα βράδια και να κοιμάμαι απτό πρωί μέχρι αργά το μεσημέρι και να μην θέλω να σηκωθώ και όταν σηκώνομαι δεν κάνω τίποτα παρά μόνο να χαζεύω στο ίντερνετ και να τρώω συνέχεια . Πραγματικά είμαι 26 χρονών και δεν έχω κάνει τίποτα , ενώ άλλοι έχουν κάνει πολλά. Δεν ξέρω πως θα βρω την δύναμη την θέληση να βγω από όλο αυτό.
    Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας , ήθελα κάπου να τα πω , να ακούσω την γνώμη σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Βήμα βήμα να το πας χωρίς να σκέφτεσαι τους άλλους. Θέλει υπομονή και επιμονή. Έχεις θυρεοειδή και έχεις παραπάνω κιλά; Είτε με ρύθμιση του χαπιού για θυρεοειδή είτε με καλύτερη διατροφή και καθημερινό περπάτημα για ένα μισάωρο θα πας καλύτερα. Το περπάτημα δεν χρειάζεται μόνο για άσκηση αλλά και για να βγαίνεις λίγο από το σπίτι, να σε βλέπει ο ήλιος (βιταμίνη d έχεις ελέγξει, καλό θα σου κάνει. Στα μαθήματα χρειάζεται πρόγραμμα, εγώ είχα κατάθλιψη ως φοιτητής αλλά σταμάτησα να παρακολουθώ τα μαθήματα του έτους μου, παρακολουθούσα αυτά που χρωστούσα και σιγά σιγά τα κατάφερα. Το κομμάτι του ύπνου είναι βασικό. Πρέπει να έχεις σταθερό πρόγραμμα ύπνου. Αν δεν μπορείς να κοιμηθείς το βράδυ λόγω άγχους και κατάθλιψης μπορείς αρχικά να δοκιμάσεις ρόφημα βαλεριανας ή συμπλήρωμα μελατονίνης. Αν δεν βοηθούν μπορείς να ρωτήσεις τον γιατρό σου για υπναγωγο αντικαταθλιπτικό. Εγώ τέτοιο παίρνω εδώ και χρόνια και έχω σταθερή δουλειά. Θέλω να πω ότι μπορούμε να καταφέρουμε πράγματα κι ας έχουμε φοβίες ή κι ας παίρνουμε χάπια, δεν έγινε κάτι. Εμένα με βοήθησε πολύ και η ψυχοθεραπεία.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •