Σαββατοκύριακα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    124

    Σαββατοκύριακα

    Καλημέρα σας!
    Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος για ποιο λόγο όταν πλησιάζουν τα Σαββατοκύριακα αντι να είμαι χαλαρή και ξεπγνοιαστη αρχίζουν οι ταραχές, οι αυξημένοι παλμοί και οι αυπνίες;
    Σήμερα το πρωί σηκώθηκα με 100 παλμούς.
    Δεν το μεγαλοποίησα αφού έχω πια συνηθίσει.
    Γιατί όμως συμβαίνει αυτό; Γιατί να είμαι έτσι;

  2. #2
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    92
    Καλημέρα,

    Κάνεις κάποιες συγκεκριμένες σκέψεις τα ΣΚ; Γενικά τι πρόγραμμα έχεις τα ΣΚ και τι τις καθημερινές;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    124
    Φορτωμένο όπως και τις καθημερινές. Απλά τα Σαββατοκύριακα είμαστε όλοι σπίτι και επικρατεί ένα χάος. Ίσως για αυτό να εκδηλώνω τέτοια ταραχή. Δεν μπορώ να ησυχάσω.
    Χθες μου είπε ο αντρας μου πως θα δουλευει ολο το Σαββατο και επεσαν παλι επανω μου ολα..

  4. #4
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    92
    Επομένως, δεν είναι τόσο ξέγνοιαστο το ΣΚ. Υποθέτω έχετε και μικρά παιδιά, γι' αυτό κ δεν είναι εύκολο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    124
    Μακάρι να ήταν εύκολο.
    Έχουμε ένα παιδί και όλοι νομίζουν πως εμείς που έχουμε μοναχοπαίδια ότι είναι πιο εύκολα όλα. Δεν έχουμε δικαίωμα να ζητήσουμε βοήθεια. Έλα μωρέ, τι να πω κ εγώ που έχω 2. Σωστά, τι να πεις κ εσύ που έχεις 2 αλλά συγκατοικείς με γιαγιάδες και παππούδες για να σας φροντίζουν.
    Ίσως θεωρηθεί άσχετο αλλά θεωρώ πως νιώθω έτσι επειδή δεν έχω επιτρέψει σε κανέναν να παρέμβει στο σπίτι μου και στο μεγάλωμα του παιδιού. Κατ επέκταση τραβάω το κουπί.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    92
    Μπορεί κάποιος να έχει ένα παιδί και να έχει περισσότερο τρέξιμο από κάποιον που έχει δύο. Είναι και θέμα παιδιών και πόσο μπορούν να κάτσουν και μόνα τους να απασχοληθούν με κάτι. Και φυσικά παίζει ρόλο και η ηλικία τους. Κατά τα άλλα, είναι πολύ σημαντικό όταν υπάρχει βοήθεια. Υπάρχουν κι άλλοι με 3-4 παιδιά που έχουν προχωρήσει και ακαδημαϊκά και επαγγελματικά. Πώς τα κατάφεραν και συνδύασαν; Ακριβώς επειδή είχαν πολλή βοήθεια. Δεν έχουν, όμως, όλοι.

    Από προσωπική εμπειρία, έχω να πω ότι τα ΣΚ είναι πιο κουραστικά από τις καθημερινές.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Deploy View Post
    Μπορεί κάποιος να έχει ένα παιδί και να έχει περισσότερο τρέξιμο από κάποιον που έχει δύο. Είναι και θέμα παιδιών και πόσο μπορούν να κάτσουν και μόνα τους να απασχοληθούν με κάτι. Και φυσικά παίζει ρόλο και η ηλικία τους. Κατά τα άλλα, είναι πολύ σημαντικό όταν υπάρχει βοήθεια. Υπάρχουν κι άλλοι με 3-4 παιδιά που έχουν προχωρήσει και ακαδημαϊκά και επαγγελματικά. Πώς τα κατάφεραν και συνδύασαν; Ακριβώς επειδή είχαν πολλή βοήθεια. Δεν έχουν, όμως, όλοι.

    Από προσωπική εμπειρία, έχω να πω ότι τα ΣΚ είναι πιο κουραστικά από τις καθημερινές.
    σιγουρα, οχι απλως "μπορει".
    τα δυο, απασχολουνται την περισσοτερη ωρα μεταξυ τους, το ενα πρεπει να το κυνηγας απο πισω ολη την ωρα κι αν δεν το κυνηγας εσυ, σε κυνηγαει εκεινο...

    βοηθεια, δεν σημαινει οτι θα αφησεις σε καποιον την ευθυνη και την διαπαιδαγωγηση του παιδιου, αν θελεις λιγο χρονο ηρεμιας και για σενα μεσα στη βδομαδα, ζητα βοηθεια..

  8. #8
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    92
    Δεν είναι απόλυτο αυτό. Υπάρχουν περιπτώσεις που τα δύο μπορεί να "πλακώνονται" όλη την ώρα και να πρέπει κανείς να είναι από πίσω.
    Και όταν κάθεται ένα από αυτά μόνο του (επειδή π.χ. το άλλο μπορεί να λείπει), να παίζει με την ησυχία του και να μην ακούγεται καν. Το ίδιο μπορεί να κάνει και ένα μοναχοπαίδι.

    Οπότε όλα είναι σχετικά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Deploy View Post
    Δεν είναι απόλυτο αυτό. Υπάρχουν περιπτώσεις που τα δύο μπορεί να "πλακώνονται" όλη την ώρα και να πρέπει κανείς να είναι από πίσω.
    Και όταν κάθεται ένα από αυτά μόνο του (επειδή π.χ. το άλλο μπορεί να λείπει), να παίζει με την ησυχία του και να μην ακούγεται καν. Το ίδιο μπορεί να κάνει και ένα μοναχοπαίδι.

    Οπότε όλα είναι σχετικά.
    ναι, ειναι σχετικα, αλλα λεμε τι συμβαινει συνηθως...
    συνεχεια να τα βλεπει , πρεπει ετσι κι αλλιως, τοσο μικρα παιδια, αλλα μπορουν να παιζουν μεταξυ τους αντι να κανεις συνεχεια τον κλοουν και να παιζεις παιδικα παιχνιδια που δεν σε ενδιαφερουν...
    εγω κρινω απο αυτα που βλεπω γυρω μου κι αυτα που ε ζησα στην παιδικη μου ηλικια.
    οταν ειναι ιδιου φυλου ειδικα και κοντινες ηλικιες, συνηθως απασχολουνται αρκετη ωρα μαζι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    124
    Ο γιος μου κοντεύει 7. Όσα χρόνια είμαι μαμά προσπαθώ να είμαι κοντά του τις περισσότερες ώρες και αυτό γιατί το θέλω πρωτίστως εγώ. Η άλλη μου ιδιότητα όμως είναι επαγγελματίας. Και σε αυτό τα τελευταία 7 χρόνια υστερώ, μάλλον υπολειτουργώ. Και θα μου πείτε, μα δεν γίνονται όλα. Σαφώς και δεν γίνονται όλα, είναι και θέμα προτεραιοτήτων.
    Όταν έμεινα έγκυος, γονείς και πεθερικά ήταν τρελαμένοι από χαρά. Ήταν το πρώτο εγγόνι και όλοι ήταν ξεκούραστοι και διαθέσιμοι να βοηθήσουν. Η πορεία έδειξε πως όσοι ήταν πρόθυμοι να βοηθήσουν, μαζί με τη βοήθεια στο σπίτι έφερναν μαζί τους και τον λόγο τους, τη γνωμη τους και φυσικά την παρέμβαση και χειριστικότητα τους. Ευτυχώς έγινε εύκολα αντιληπτό και κλείσαμε την πόρτα, αποφασίζοντας πως ένας από τους δύο θα άφηνε για λίγο τη δουλειά του για να μεγαλώσει το παιδί. Θεωρώντας αυτονόητο πως εμείς το κάναμε εμείς θα το μεγαλώσουμε, έχουμε πορευτεί με τον σύζυγο μου και τουλάχιστον έχουμε την οικογενειακή μας φωλιά ήρεμη από εξωτερικούς παράγοντες όσο μπορούμε. Νιώθω όμως τόσο συναισθηματικά εξαντλημένη.. Έρχεται το Σαββατοκύριακο και αντί να χαλαρώνω τσιτώνω περισσότερο. Με το δικό μου μοναχοπαίδι αναγκαστικά γίνομαι και εγώ παιδί αφου δεν υπάρχει διαθέσιμος κάποιος άλλος στο σπίτι για αυτό, τις περισσότερες ώρες τουλάχιστον Ο σύζυγος μου δουλεύει και Σάββατα οπότε μόνο την Κυριακή και αργά το απόγευμα του Σαββάτου ασχολείται με το παιδί. Και σκέφτομαι, πως είναι δυνατόν να ανταπεξέρθει κάποιος φυσιολογικά όταν ήδη από την Παρασκευή το πρωί ξεκινούν οι παλμοί να ανεβαίνουν και η ταραχή χτυπάει κόκκινο;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    γιατι δεν γνωριζεσαι με καποια (συμπαθητικη) μαμα συμμαθητη του, να πηγαινετε τα σαββατα σε παιδοτοπο ή σε παιδικη χαρα, να πινεις κι εσυ εναν καφε εξω, να παιζει και το παιδι με αλλα παιδια αντι να παιζει μαζι σου;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Εγώ που έχω δύο πάντως αν τα αφήσω μόνα τους πάντα πλακωνονται και καταλήγουν σε κλάματα...:Ρ
    Αυτό που λέει η remedy ,δεν μπορείς να το παίρνεις να βολταρερε? Σε παιδότοπο ή κάποιο πάρκο? 7 χρονών είναι μεγάλο και συνενοησημο μπορείτε να κάνετε δραστηριότητες μαζί.
    Θα τα ξέρεις βέβαια όλα αυτά απλά τα αναφέρω

  13. #13
    Κοίτα, εγώ προσωπικά ούτε σε αυτό που είπατε συμφωνώ ότι μόνο αν έχεις βοήθεια μπορείς να προχωρήσεις ακαδημαικα κ επαγγελματικά με πολλά παιδιά
    Τυχαίνει να έχω πολλά παιδιά, κ όλα τα ακαδημαικα κ επαγγελματικά σε πολύ καλό επίπεδο χωρίς καμία βοήθεια
    Για μένα τα πράγματα είναι ξεκάθαρα κ τα παραπανω εφικτά μόνο με την αποδοχή των παρακάτω
    ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ δε σταματάς να κάνεις δουλειές κ να βγάζεις εις πέρας υποχρεώσεις
    Τα παιδιά τα στέλνεις από πολυ μικρά σε παιδικό σταθμό, δεν τρελαίνεσαι που αρρώστησαν κλπ κ πας στην εργασία σου, αν αρχίσεις τώρα έχει μυξες κ φοβάμαι μη χειροτερέψει, τώρα εβηξε κ θα το κρατήσω να δυναμώσει κ άλλα τέτοια δεν πρόκειται ποτέ να δουλέψεις σωστά
    Σίγουρα είναι δύσκολα αλλά θέλει πείσμα, όρεξη, να ευχαριστοεσαι την κάθε στιγμη είτε είσαι στη δουλειά είτε με τα παιδιά κ πολλές βιταμίνες������

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Πλεον στην μαυρη αγορα εχει τα παντα σε οτι εχουν προσβαση οι χειρουργοι εχουν κ τα παιδια που πουλανε τα παντα εγω θεραπευτηκα απο αυτα τα παιδια οι παππουδεσ του πασοκ με τα κονε με τουσ χειρουργουσ με τισ θεραπειεσ τελοσ ολα ειναι προσβασιμα σε ολουσ ενημερωθειτε ολοι

Similar Threads

  1. Μόνο τα σαββατοκύριακα νιώθω ο εαυτός μου.
    By Μοναχικός Ήρωας in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 13-09-2019, 03:12
  2. σαββατοκυριακα
    By kat201161 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 19
    Last Post: 15-12-2008, 21:26
  3. ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΑ
    By fly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 03-09-2007, 19:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •