Χρόνια ψυχοσωματικά?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    2

    Χρόνια ψυχοσωματικά?

    Καλησπέρα. Τα τελευταία 4 χρόνια ταλαιπωρούμαι από κάτι σαν ζαλάδες. Δηλαδή νιώθω ότι το επόμενο μου βήμα θα ειναι στο κενό (αν το εξηγώ σωστά). Δεν καλυτερεύει η χειροτερεύει ανάλογα την διάθεση. Έχω απευθυνθεί σε δεκάδες γιατρούς (ΩΡΛ, νευρολόγοι, ορθοπεδικοί) και δεν εχει βρεθεί κατι. Είχα μπει και σε μια διαδικασία ψυχοθεραπείας για ένα εξάμηνο χωρις κάποιο ουσιώδες αποτέλεσμα (σταμάτησα για οικονομικούς λόγους και γιατί δεν ταίριαζα με τον ψυχολόγο). Έχει αρχίσει και με κουραζει γιατί είναι αρκετός έως πολύς ο καιρός που ταλαιπωρούμαι και αισθάνομαι ότι τον τελευταίο καιρό επηρεάζει αρνητικα και τη δουλειά μου πέρα από το βιοτικό μου επίπεδο. Θα ήθελα να ακούσω αν υπάρχει κάτι παρόμοιο να ξέρω πως μπορώ να κινηθώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Καλησπέρα, μια απο τα ιδια και εγώ. Μετα απο τον κοβιντ και πλεον 7 μηνες ζαλαδα 24 ωρες τη μερα καθε μερα. Φυσικά και επηρεάζει τα παντα, πως να ζησεις ετσι. Κι εμενα ψυχολογικο μου λενε.. Αν και η μαγνητικη εγκεφαλου δειχε αλλοιωσεις αλλα λενε δεν είναι απο αυτο. Τι να πω, μου ειχε δωσει ο ωρλ τα αντιβομ αλλα δεν τα πηρα γιατι μου τα εδωσε χωρις να με εξετασει. Δεν ξερω κι εγω τι να κανω πια.

  3. #3
    Και γω. Σαν να είμαι κάθε μέρα σε βάρκα, αλλά δεν μοιάζει με την βενετία. Πιστεύω κατά πολύ συμβάλλουν τα φάρμακα. Περιγράφεις πώς είναι αυτές οι ζαλάδες august? Έχεις και στο σπίτι;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    κι εγώ και πλέον έχω και στο σπίτι περιμένω τν επόμενη βδομάδα που έχω τη μαγνητική μου να δω..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    2
    Σαν να είμαι σε βάρκα θα το έλεγα κι εγω με μια αίσθηση πληρότητας. Δεν μπορώ να το περιγράψω ακριβώς και ίσως αυτός είναι και ένας από τους λόγους που δεν βγάζω άκρη. Ναι υπάρχουν στην ίδια κλίμακα και στο σπίτι και στις διακοπές. Έχω μπει σε διάφορες διαδικασίες χωρίς αποτέλεσμα όλον αυτόν τον καιρό. Έφτιαξα τη διατροφή μου, έκοψα μαχαίρι το αλκοόλ και γενικά οτιδήποτε μπορεί να σου προκαλέσει κάποιο σωματικό σύμπτωμα το έχω ελαττώσει έως κόψει. Συνεχίζουν ακάθεκτες.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    9
    The material that you provide is quite helpful; I have been following it very closely and enjoying myself by playing trap the mouse; this is a good way to pass the time.

Similar Threads

  1. Ψυχοσωματικα
    By andriana in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 02-05-2021, 21:04
  2. Ψυχοσωματικά ;
    By Arou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-12-2019, 19:48
  3. Ψυχοσωματικα;
    By Maraki2 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 10
    Last Post: 23-03-2016, 16:10
  4. Replies: 12
    Last Post: 07-10-2015, 09:46
  5. Ελατωση φαρμακων στα 3 χρονια και διακοπη στα 5 χρονια.
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 02-08-2011, 22:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •