Έκτακτες... ablation...και ξανά έκτακτες... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Πως είσαι τώρα? Εγώ βίωσα σήμερα κάτι πρωτόγνωρο..έχω μέρες πόνο στο στηθος έτρεξα νοσοκομείο δεν μου βρήκαν κάτι και είδα ότι πονάω και έχω δυσπνοια και πόνο στο στερνό και οοσοφαγο και μεγάλο κάψιμο όταν τρώω. Ξεκίνησα νεξιουμ και δυστυχώς οι έκτακτες μου έχουν φτάσει σε άλλο λεβελ. Έχω συνέχεια και πολύ δυνατές. Πιστεύω ότι είναι το στομάχι μου. Υποφέρω όμως έχεις δίκιο τι ποιότητα ζωής να έχουμε. Τι να πω γιατί δεν περνάει αυτό το πράγμα.
    Καλησπέρα κορίτσι μου.. επειδή έχω διαβάσει αρκετά από τα θέματα που έχεις ανοίξει έχω μόνο ένα πράγμα να σού πω.. ΕΚΕΊ ΠΟΥ ΕΊΣΑΙ ΉΜΟΥΝΑ.. προσωπικά έπασχα από υπερκοιλιακες ταχυπαλμιες σε καθημερινή βάση αγγίζοντας πολλές φορές μέσα στην ημέρα τούς 200+παλμούς.. όταν εβηχα, όταν έσκυβα γενικά μια πολύ δύσκολη ζωή....οι γύρω μου έλεγαν πώς ολααα ήταν λόγω άγχους αλλά εγώ συνέχιζα να το ψάχνω μέχρι να βρω λύση στο πρόβλημα μου... τελικά δεν έφταιγε το άγχος και εκεί ήταν που ξεκίνησε ο Γολγοθάς... όπως είπα καί παραπάνω δεν υπάρχει καμία ποιότητα ζωής με τέτοια συμπτώματα οπότε αυτό είχε μεγάλο αντίκτυπο στην ψυχική μου υγεία και ξεκίνησαν και αλλά συμπτώματα πολλααααα συμπτώματα για την ακρίβεια.. πόνοι στο στήθος, δύσπνοια, ζαλάδες,ένα στομάχι σκατα με καθημερινές ανακατοσουρες, μουδιάσματα σε όλο το σώμα,νόμιζα πώς έχω πρησμένους λεμφαδένες, νόμιζα πως έχω καρκίνο γενικά νόμιζα πως πεθαίνω από κάτι πολύ σοβαρό...οι γύρω μου συνέχισαν να μου λένε να χαλαρώσω και πώς όλα αυτά είναι συμπτώματα άγχους και η δική μου απάντηση φυσικά ήταν μα τι λέτε;;;; Τα ίδια μου λέγατε και για την καρδιά και Δεν είναι άγχος τελικά όχι έχω κάτι πολύ σοβαρό και πρέπει να το προλάβω...το αποτέλεσμα;;; Τους είχα τρελάνει όλους με τη τρέλα μου... υπήρξαν πολλές φορές που ήμουν σίγουρη ότι πεθαίνω... όσο το αφήνεις αυτό το πράγμα εξελίσσεται, μεγαλώνει και γίνεται ένας δαίμονας που σου τρώει την ψυχή και την ζωή... ήμουν πολύ αρνητική στο να δω κάποιον ειδικό δεν μου χρειαζότανε γιατί φυσικά και δεν είμαι τρελή.. αυτό που πρέπει να καταλάβουμε είναι πώς τέτοιες διαταραχές χρίζουν άμεσης αντιμετώπισης γιατί όπως είπα και παραπάνω είναι κάτι που εξελίσσεται... πέρυσι το καλοκαίρι είχα ένα απίστευτο επεισόδιο άγχους και μετά την κλασική διαδικασία όπου τρέχαμε όλοι πανικόβλητοι γιατί πέθαινα πάλι αποφάσισα να κάνω μια προσπάθεια να δω κάποιον ειδικό...πιγα και δειλά δειλά ξεκίνησα την αγωγή μου...δεν είναι κάτι που θα δείς διαφορά μέσα στης επόμενες ημέρες ..δουλεύει αργά και σταθερά αλλά ΔΟΥΛΕΎΕΙ...θεωρώ πώς χάρη στην αγωγή και την καλύτερη ψυχολογία που μου έδωσε βρήκα του κουράγιο να κάνω την επέμβαση πού έπρεπε στην καρδιά και να απαλλαγώ μια και καλή από αυτό που στην ουσία δημιούργησε όλα τα υπόλοιπα... σήμερα λοιπόν για να απαντήσω και στην ερώτηση επιτέλους νιώθω πάρα πάρα πολύ καλά...οι αρρωστοφοβικες σκέψεις έχουν υποχωρήσει κατά έναν πολύ μεγάλο βαθμό... έχω να επισκεφτώ γιατρό τρείς μήνες από εκεί και μόνο να καταλάβεις... αυτό που θα σου πρότεινα γιατί θεωρώ πως οι περιπτώσεις μας έχουν αρκετά κοινά είναι να μπεις στον κόπο να δείς κάποιον ειδικό άμεσα ειλικρινά μόνο να κερδίσεις έχεις και τίποτα να χάσεις.... κάνε μια μεγάλη κουβέντα με τον εαυτό σου και δες εάν θέλεις να ζεις έτσι, εάν όχι πάρε το απόφαση και κάνε κάτι για αυτό....αααα επίσης βάλε στόχο πώς δεν θα ξανά γκουγκλαρεις κανένα σύμπτωμα γιατί ξέρω ότι το κάνεις.... συγγνώμη για το σεντόνι αλλά ειλικρινά εάν μπορώ να βοηθήσω έστω και έναν άνθρωπο από την δική μου εμπειρία μου είναι αρκετό... ελπίζω να βοήθησα και να χαλαρωσες λίγο...η ζωή είναι έξω και μας περιμένει μην αφήνεις τίποτα να σε κρατάει πίσω..

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το μήνυμα σου. Είμαι δυστυχώς πολύ πεσμένη. Πονάω και σήμερα στο στηθος με το που έφαγα μια φρυγανιά. Φοβάμαι για καρκίνο του οισοφάγου γιατί νιώθω πολύ χάλια εκεί. Τι να κάνω. Πονάω.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Έπασχα πολλά χρόνια από βουλιμία και τώρα φοβάμαι. Έκανα πριν 2 χρόνια γαστροσκοπηση είχα γαστριτιδα αλλά τώρα φοβάμαι υπάρχει περίπτωση να μου έχει γίνει καρκίνος οισοφάγου και γι αυτό να πονάω τόσο στο στηθος? Πονάω εδώ και 5μερες. Στο νοσοκομείο μου κάνανε εξετάσεις αίματος και μια ακτινογραφία θώρακα. Θα φαινόταν κάτι?

  4. #19
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Έπασχα πολλά χρόνια από βουλιμία και τώρα φοβάμαι. Έκανα πριν 2 χρόνια γαστροσκοπηση είχα γαστριτιδα αλλά τώρα φοβάμαι υπάρχει περίπτωση να μου έχει γίνει καρκίνος οισοφάγου και γι αυτό να πονάω τόσο στο στηθος? Πονάω εδώ και 5μερες. Στο νοσοκομείο μου κάνανε εξετάσεις αίματος και μια ακτινογραφία θώρακα. Θα φαινόταν κάτι?
    Λογικά είναι κάποιο κρύωμα..να μην ανησυχείς και θα περάσει..η ακτινογραφία δείχνει πολλά πράγματα οπότε εάν υπήρχε κάτι ναι σίγουρα θα το έδειχνε... ηρέμησε και βάλε της σκέψεις σου σε τάξη.. καταλαβαίνω απόλυτα τον τρόπο σκέψης σού γιατί ήμουν έτσι ακριβώς και εγώ μέσα στον πανικό...Δεν έχεις τίποτα είσαι υγιέστατη.. στα νοσοκομεία αν δουν το παραμικρό που δεν τούς αρέσει σε εξετάσεις σε παραπέμπουν σε περισσότερες οπότε εάν έδειχναν κάτι μη φυσιολογικό για αυτούς θα είχες κάνει κ άλλες

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Στομάχι είναι. Δεν υπάρχει εξήγηση άλλη και έχω πάλι πολλές έκτακτες. Είμαι χάλια. Και με τρώει και το άγχος με χαζές σκέψεις του τύπου φοβάμαι να πάω για νυχια η φρύδια μη κολλήσω κάτι

  6. #21
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Στομάχι είναι. Δεν υπάρχει εξήγηση άλλη και έχω πάλι πολλές έκτακτες. Είμαι χάλια. Και με τρώει και το άγχος με χαζές σκέψεις του τύπου φοβάμαι να πάω για νυχια η φρύδια μη κολλήσω κάτι
    Μήν ανησυχείς με τέτοια θέματα.. γίνεται πλήρης απολύμανση σε όλα τα προϊόντα.. καμία επιχείρηση δεν την συμφέρει να φύγει η πελάτισσα με μόλυνση η οτιδήποτε είμαι του χώρου και τα γνωρίζω πολύ καλά..

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Σε ευχαριστώ. Έχω μεγάλο θέμα το τελευταίο καιρό. Έχω χάσει τον εαυτό μου το μυαλό μου τα πάντα. Και φυσικά Έχω πάλι έκτακτες. Πολλές έκτακτες όμως όλη μέρα. Τώρα ξάπλωσα και γίνεται πάρτι. Και νιώθω να έχει ανέβει η καουρα στον οισοφάγο. Δυστυχώς οι έκτακτες μου δεν θα φύγουν ποτέ. Το έχω αποδεχτεί. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πια. Παραιτούμαι. Νίκησαν

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Και η ταλαιπωρία συνεχίζεται. Είμαι στη δουλειά και περπάτησα ως το σούπερ να παρω τυρί και με το που γύρισα και ήταν να κάτσω στη καρέκλα ένιωσα ένα δυνατό τράνταγμα. Έκτακτη τρομερά δυνατή. Γιατί μετά από κάτι έντονο ως και ένα περπάτημα μου συμβαίνει αυτό?

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Εκτακτες
    By Skiouros8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 24-06-2022, 11:41
  2. Έκτακτες ξανά
    By Elli19899 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 10-06-2022, 01:33
  3. Έκτακτες
    By Biliskov in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 50
    Last Post: 10-09-2020, 19:36
  4. Έκτακτες ΣΟΣ!!
    By irene22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 05-09-2019, 00:44
  5. Έκτακτες ξανά στο προσκήνιο
    By gl08 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 18-08-2018, 22:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •