Άγχος.. βιταμίνη D και Ωμέγα 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Άγχος.. βιταμίνη D και Ωμέγα 3

    Καλησπέρα σας.. ήθελα να μοιραστώ μαζι σας κάτι που παρατήρησα τον τελευταίο καιρό σχετικά με το άγχος μου κ την καταθλιπτική διάθεση που είχα..
    Εδω κ αρκετά χρόνια πάλευα με τις κρίσεις πανικού.. ευτυχώς είμαι σε καλό δρόμο πια.. έχω μάθει να το διαχειρίζομαι όταν και αν πάει να με πιάσει..
    Το πρόβλημα μου το μεγάλο ήταν κ είναι ακόμα η αρρωστοφοβια κ οι αρνητικές σκέψεις που έχω.. με έφτασε σε σημείο να χάσω τον εαυτό μου, να μη θέλω να βγαίνω από το σπιτι.. να μην θέλω να κάνω μακρινές αποστάσεις γτ πάντα πίστευα πως κάτι κακο θα μου συμβεί με την υγεία μου κ που μόνο στο σπίτι μου ένιωθα ασφάλεια.. να ψάχνω συνεχώς στο internet για οποιαδήποτε συμπτώματα είχα.. κ φυσικά το μυαλό μου πάντα να πηγαίνει στις χειρότερες ασθένειες.. καταλαβαίνετε..
    Λόγω καρδιολογικού προβλήματος απέφυγα τους ψυχιάτρους.. γτ δυστυχώς πέρα από λεξοτανιλ δεν μπορώ να παίρνω φάρμακα.. ( τα περισσότερα έχουν μέσα β-αναστολεις που είναι απαγορευτικα για μένα)
    Άρχισα να ψάχνω για ομοιοπαθητική.. βέβαια δεν πρόλαβα να ξεκινήσω για να δω.. γτ ένας γνωστός μου μίλησε για το συνδιασμό βιταμίνης D κ Ωμέγα 3.. σε αυτό το σημείο να πω ότι πριν από 2 χρόνια οι εξετάσεις μου είχαν δείξει ότι η βιταμίνη D ήταν 16.. ενώ θα έπρεπε να είναι από 30-100 δλδ είχα ανεπάρκεια.. έπαιρνα λοιπόν βιταμίνη D αλλά μόνο 2000 IU.. μετά από 2 χρόνια κάνω ξανά εξέταση κ είχε φτάσει μόνο 21.. τέλος πάντων πριν από 1,5 μήνα ξεκίνησα βιταμίνη D 4000 IU σε συνδυασμό με Ωμέγα 3.. παιδιά ειλικρινά μετά από 5-6 μέρες είχα τρελή διάφορα.. έλεγα μεσα μου μην ενθουσιαστείς.. ίσως είναι η ιδέα σου αλλά δεν ήταν.. ο ύπνος μου από την 5 μέρα κ μετά άλλαξε εντελώς.. άρχισα να κοιμάμαι σαν άνθρωπος.. είχα περισσότερη ενέργεια.. λιγότερο άγχος.. οι φοβίες κ οι αρνητικές σκέψεις μειώθηκαν υπερβολικά.. κ το πιο περίεργο για μένα ήταν ότι άρχισα να βγαίνω λίγο έξω.. το έλεγα κάθε μέρα στους δικούς μου ότι νιώθω καλύτερα.. βέβαια αυτό δεν κράτησε για πολύ.. πριν από 15 μέρες έπαθα ουρολοίμωξη.. ξεκίνησα αντιβίωση η οποία με πείραξε κ για μια βδομάδα έκανα εμετούς κλπ.. δεν μπορούσα ούτε να φάω γτ μου είχε διαλύσει το στομάχι.. έτσι σταμάτησα βιταμίνες.. κ ξαφνικά έπεσα.. αρχίσε πάλι να χαλάει ο ύπνος μου.. η διάθεση μου κακή.. φοβίες.. πονοκέφαλοι.. κ ξανά ένα μόνιμο άγχος ότι κακό θα έχω πάλι.. από αύριο θα ξεκινήσω κ πάλι βιταμίνη D με Ωμέγα 3 μιας κ το στομάχι μου συνήλθε πια από την αντιβίωση που μαύρη η ώρα που την πήρα, αλλά δεν μπορούσα να κάνω κ διαφορετικά.. παιδιά δεν ξέρω αν έχει δοκιμάσει κ κάποιος άλλος τον συνδιασμό αυτόν να μας πει.. εμένα πάντως με βοήθησε υπερβολικά κ δεν το περίμενα με τπτ.. πραγματικά

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Το σίγουρο είναι ότι εφόσον παρακολουθείς τις μετρήσεις σε βιταμίνη d ώστε να μην φτάσει σε επίπεδο που ενδεχομένως να πειράζει τα νεφρά μόνο καλό μπορεί να κάνει. Για τα ω3 το ίδιο θα έλεγα. Μόλις πιάσεις ένα καλό επίπεδο βιταμίνης d νομίζω ότι ή θα πρέπει να μειώσεις τη δόση για να μην πάει ασβέστιο στο αίμα ή στα ούρα ή θα πρέπει να παίρνεις k2 βιταμίνη. Καλό είναι να μιλήσεις με τον ενδοκρινολόγο σου. Για τα ω3 μου έχει πει γιατρός ότι η παρατεταμένη λήψη τους μπορεί να προκαλέσει αρρυθμίες. Επίσης η δοσολογία είναι ένα ζήτημα. Οι ψυχίατροι δεν μου έδωσαν ποτέ απάντηση και οι ενδοκρινολόγοι είναι πολύ επιφυλακτικοί. Πολλοί μάλιστα δεν δέχονται τη σύνδεση της βιταμίνης d με την κατάθλιψη ή στην καλύτερη μόνο με την seasonal depression. Για τα ω3 άλλοι θεωρούν ότι ωφελούν άλλοι όχι. Για την κατάθλιψη μιλάνε για πάνω από ένα γραμμάριο EPA κυρίως. Εφόσον σε βοηθούν, να τα ξαναρχίσεις και τα δύο θα έλεγα, λαμβάνοντας υπόψη τα παραπάνω. Επίσης να μην ξεχνάς όταν παίρνεις αντιβίωση να λαμβάνεις προβιοτικα σε συμπλήρωμα διατροφής κι όχι απλά με γιαούρτι. Εγώ όταν έκανα θεραπεία αποκλειστικά με ω3 δεν ήμουν χειρότερα από τώρα που παίρνω αντικαταθλιπτικά. Αλλά τέλος πάντων... να προσθέσω ότι ειδικά για τα ω3 είναι σημαντικό να μην παίρνεις κάνα φθηνό γιατί λένε ότι τα πιο πολλά έχουν οξειδωθεί.

  3. #3
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Το σίγουρο είναι ότι εφόσον παρακολουθείς τις μετρήσεις σε βιταμίνη d ώστε να μην φτάσει σε επίπεδο που ενδεχομένως να πειράζει τα νεφρά μόνο καλό μπορεί να κάνει. Για τα ω3 το ίδιο θα έλεγα. Μόλις πιάσεις ένα καλό επίπεδο βιταμίνης d νομίζω ότι ή θα πρέπει να μειώσεις τη δόση για να μην πάει ασβέστιο στο αίμα ή στα ούρα ή θα πρέπει να παίρνεις k2 βιταμίνη. Καλό είναι να μιλήσεις με τον ενδοκρινολόγο σου. Για τα ω3 μου έχει πει γιατρός ότι η παρατεταμένη λήψη τους μπορεί να προκαλέσει αρρυθμίες. Επίσης η δοσολογία είναι ένα ζήτημα. Οι ψυχίατροι δεν μου έδωσαν ποτέ απάντηση και οι ενδοκρινολόγοι είναι πολύ επιφυλακτικοί. Πολλοί μάλιστα δεν δέχονται τη σύνδεση της βιταμίνης d με την κατάθλιψη ή στην καλύτερη μόνο με την seasonal depression. Για τα ω3 άλλοι θεωρούν ότι ωφελούν άλλοι όχι. Για την κατάθλιψη μιλάνε για πάνω από ένα γραμμάριο EPA κυρίως. Εφόσον σε βοηθούν, να τα ξαναρχίσεις και τα δύο θα έλεγα, λαμβάνοντας υπόψη τα παραπάνω. Επίσης να μην ξεχνάς όταν παίρνεις αντιβίωση να λαμβάνεις προβιοτικα σε συμπλήρωμα διατροφής κι όχι απλά με γιαούρτι. Εγώ όταν έκανα θεραπεία αποκλειστικά με ω3 δεν ήμουν χειρότερα από τώρα που παίρνω αντικαταθλιπτικά. Αλλά τέλος πάντων... να προσθέσω ότι ειδικά για τα ω3 είναι σημαντικό να μην παίρνεις κάνα φθηνό γιατί λένε ότι τα πιο πολλά έχουν οξειδωθεί.
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση.. την βιταμίνη την παρακολουθώ γτ έτσι κ αλλιώς κάθε 5 με 6 μήνες κάνω εξετάσεις.. ω3 πήρα 500 mg κ όχι 1000 mg.. δεν ήθελα να πάρω μεγάλη δόση γτ γενικώς δεν είμαι της υπερβολής.. της lamberts πήρα κ ω3 κ D.. τι να πω πραγματικά αυτός ο συνδυασμός με βοήθησε πολύ.. κ ξανά λέω συνδυασμός γτ όσες μέρες είχα το θέμα με την αντιβίωση είχα σταματήσει μόνο την ω3 κ όχι τη D.. κ τελικά έπεσα ξανά.. θα τα ξανάρχισω κ τα 3 μαζί εννοείται.. όσο για τα προβιοτικα εννοείται κ έπαιρνα πρωί βράδυ.. είχα να πάρω αντιβιωση από τα 18 μου.. κ πραγματικά με διέλυσε.. αλλά ευτυχώς πέρασε κ αυτό!!

  4. #4
    Quote Originally Posted by El_e_ View Post
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση.. την βιταμίνη την παρακολουθώ γτ έτσι κ αλλιώς κάθε 5 με 6 μήνες κάνω εξετάσεις.. ω3 πήρα 500 mg κ όχι 1000 mg.. δεν ήθελα να πάρω μεγάλη δόση γτ γενικώς δεν είμαι της υπερβολής.. της lamberts πήρα κ ω3 κ D.. τι να πω πραγματικά αυτός ο συνδυασμός με βοήθησε πολύ.. κ ξανά λέω συνδυασμός γτ όσες μέρες είχα το θέμα με την αντιβίωση είχα σταματήσει μόνο την ω3 κ όχι τη D.. κ τελικά έπεσα ξανά.. θα τα ξανάρχισω κ τα 3 μαζί εννοείται.. όσο για τα προβιοτικα εννοείται κ έπαιρνα πρωί βράδυ.. είχα να πάρω αντιβιωση από τα 18 μου.. κ πραγματικά με διέλυσε.. αλλά ευτυχώς πέρασε κ αυτό!!
    * Θα τα ξανάρχισω τα 2 μαζί ήθελα να γράψω.. λάθος

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Καλά θα κάνεις. Γενικά δεν υπάρχουν κανόνες ούτε καν στα φάρμακα οπότε να εμπιστεύεσαι την εμπειρία σου γιατί ο καθένας μας είναι διαφορετικός. Κι εγώ παίρνω συμπληρώματα τα τελευταία χρόνια και τουλάχιστον στο ανοσοποιητικό με έχουν βοηθήσει πολύ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Να πω κατι απο την εμπειρια μου, η βιταμινη D οσο παιρνουμε αυξανετε η συγκεντρωση, απο ενα βαθμο και πανω μπορει να γινει τοξικη, με σοβαρες συνεπειες, επισης αυξανει το ασβεστιο και αυτο οχι καλο, θελει παρακολουθηση με εξετασεις αιματος τακτικα, σε μενα που μαλλον ειμαι εξαιρεση, προκαλεσε προβλημα σε σχετικα υψηλη αλλα <<ασφαλη δοση>>, απλα ενημερωθειτε λιγο για παρενεργιες κλπ, ειδικα οταν αυξανετε την δοση η παιρνετε για μεγαλο διαστημα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Εννοείται, έχεις δίκιο, την παρακολουθώ τακτικά, μάλιστα πριν από λίγο μου έστειλαν αποτελέσματα εξετάσεων που έκανα μετά από τέσσερις μήνες λήψης. Λίγο ανέβηκε από 26 στο 33 αλλά σε διαφορετικό εργαστήριο. Θέλει και εξέταση ούρων 24ωρου γιατί μπορεί να κάνει πέτρες στα νεφρά πέρα από την υπερασβεστιαιμια. Τι δόση έπαιρνες αν επιτρέπεται;

  8. #8
    xaka10
    Guest
    μπορεις να παρεις και τα mollers που ειναι πολυ καλα και ειναι πλουσια σε ω3 και ειναι απο το συκωτι του μπακαλιαρου που ειναι πλουσιο σε θρεπτικα στοιχεια

Similar Threads

  1. Ωμέγα 3
    By Niels in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 0
    Last Post: 22-05-2022, 21:35
  2. Βιταμίνη D
    By Jr1983 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 14-05-2022, 22:38
  3. Βιταμίνη D και κατάθλιψη
    By Gia66 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 14-04-2020, 00:12
  4. Βιταμινη Β 12
    By Lupo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 31-01-2019, 20:23
  5. Βιταμινη Β
    By katerinaki in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 03-11-2009, 21:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •