Τα υλικά της ζωής ήρθαν στη Γη από το Διάστημα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 67
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Το σώμα και η ψυχή είναι όπως η τηλεόραση και το τηλεοπτικό σήμα...Το σήμα χρειάζεται την τηλεοπτική συσκευή για να παίξει,αλλά άμα χαλάσει η συσκευή δεν σημαίνει ότι χάνεται το σήμα.
    Ακριβως οπως εχει ειπωθει αλλωστε ουκ ολιγες φορες αυτη η παρομοιωση
    Η ψυχη κατοικει σ ενα σωμα ,οσες αλλοιώσεις και να υποστει ,ακομα και να εξαφανιστεί ενα σωμα ,η ψυχη ειναι εκει αναλλοίωτη


    Μπραβο homebod πολυ ωραιο θεμα με πολυ ωραιες πλευρικες προσεγγισεις !!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Νομίζω η συνείδηση είναι ανώτερη λειτουργία και υπάρχει σε κάθε ζώντα οργανισμό.

    Η εξήγηση της συνείδησης είναι υπερβατική. Εκεί είναι απαραίτητο να θεωρήσουμε την ύπαρξη μιας Θεότητας, με την οποία οι συνειδήσεις όλων των πλασμάτων είναι συνδεδεμένες και δίνουν και λαμβάνουν πληροφορίες.

    Νομίζω οι συνειδήσεις είναι ένας τρόπος για να γνωρίζει τον εαυτό της αυτή η Θεότητα (ή ανώτερη συνείδηση)
    Η συνειδηση ειναι το Εγω του καθε οργανισμου και εχει άμεση επιρροή -αντίκτυπο απο το ασυνειδητο δηλαδη το Αυτο ,βαση παντα με τον διαχωρισμο του Φρόιντ οσο αφορα την ανθρωπινη ψυχη (εγω -υπερεγω -αυτο )

    Βαση λοιπον του Αυτο που ειναι και το πιο ¨σκοτεινο ¨θα ελεγα σημειο μας ,το πιο ανεξερευνητο ,ειναι σχεδον ακατορθωτο να "προβλεψουμε " το Εγω ενος ανθρωπου ,δεδομενου της αλλεπάλληλης συγκρουσης που υπαρχει οχι μεταξυ αυτων των δυο αλλα και του Υπερεγώ που ταυτιζεται με τα χαρακτηριστικα του ναρκισσισμού ,δεδομενου πως ολοι ανεξερετος οι ανθρωποι ειμαστε εν δύναμιν νάρκισσοι ,αλλος πολύ και αλλος λιγοτερο !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Μαριλού μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την συμμετοχή σου!!!

    Με "έφτιαξες" !!!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Δεν ξέρω αν είναι παρήγορη η καταδικαστική η αιώνια ύπαρξη...Φαντάζομαι είναι μέρος του κοσμικού παιχνιδιού...Ισως κάτι να ξέρει το σύμπαν και να έχει προνοήσει...Trust the universe!
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  5. #20
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    πολυ ωραια και παρηγορη η παρομοιωση σου, μονο που δεν ξερουμε αν ισχυει...
    και παλι, παρήγορες αυθαιρεσιες...
    Αυτό μου θυμίζει το αυγό έκανε την κότα ή η κότα το αυγό; Το σήμα είναι η ψυχή ή η ψυχή αν υπάρχει είναι κάτι ενιαίο;

  6. #21
    [QUOTE=Marilou;1214721]Ακριβως οπως εχει ειπωθει αλλωστε ουκ ολιγες φορες αυτη η παρομοιωση
    Η ψυχη κατοικει σ ενα σωμα ,οσες αλλοιώσεις και να υποστει ,ακομα και να εξαφανιστεί ενα σωμα ,η ψυχη ειναι εκει αναλλοίωτη


    Άλλοι λένε ότι το σώμα κατοικεί μέσα στην ψυχή, αφού λογικά η ψυχή πρέπει να είναι πολύ μεγαλύτερη από το προσωρινό σώμα.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Δεν ξέρω αν είναι παρήγορη η καταδικαστική η αιώνια ύπαρξη...Φαντάζομαι είναι μέρος του κοσμικού παιχνιδιού...Ισως κάτι να ξέρει το σύμπαν και να έχει προνοήσει...Trust the universe!
    Κι εγώ σκέφτομαι ότι αν η ύπαρξη είναι αιώνια θα πρέπει να δώσω εξηγήσεις σε όσους έχω αδικήσει και τώρα έχουν πεθάνει.

    Ενώ αν με τον θάνατο όλα τελειώνουν, ό,τι έγινε-έγινε, ούτε γάτα ούτε ζημιά!

    Θέλει γενναιότητα και σωφροσύνη η αιώνια ύπαρξη. Η Δικαιοσύνη είναι υπεράνω ημών.
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Quote Originally Posted by ThelwNaEimaiKala View Post
    Αυτό μου θυμίζει το αυγό έκανε την κότα ή η κότα το αυγό; Το σήμα είναι η ψυχή ή η ψυχή αν υπάρχει είναι κάτι ενιαίο;
    Η ψυχή είναι ατομική του καθενός μας. Περιβάλλει το σώμα μας με ένα ενεργειακό κουκούλι ανάλογου χρώματος, σύμφωνα με τους Τολτέκους μάγους που αναφέρει ο Κάρλος Καστανέντα. Με τον θάνατο του σώματος αυτό το ενεργειακό κουκούλι απελευθερώνεται των δεσμών του με το σώμα.

    Η ψυχή του καθενός μας είναι ενιαία με την ψυχή του Σύμπαντος Κόσμου.
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Δεν ξέρω αν είναι παρήγορη η καταδικαστική η αιώνια ύπαρξη...Φαντάζομαι είναι μέρος του κοσμικού παιχνιδιού...Ισως κάτι να ξέρει το σύμπαν και να έχει προνοήσει...Trust the universe!
    το συμπαν εχει αρχη και τελος.
    ετσι εχουν πει, τουλαχιστον.
    πως ειναι δυνατον η "ψυχη" να ζει για παντα, ενω το συμπαν καποτε θα τελειωσει;

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το συμπαν εχει αρχη και τελος.
    ετσι εχουν πει, τουλαχιστον.
    πως ειναι δυνατον η "ψυχη" να ζει για παντα, ενω το συμπαν καποτε θα τελειωσει;
    Το Σύμπαν μας ξεκίνησε από μια λευκή οπή η οποία εξέπεμπε ύλη από ένα άλλο Σύμπαν. Το Σύμπαν μας έλκεται από μια Μελανή οπή η οποία θα το ρουφήξει ολοκληρωτικά. Το Ταξίδι από μια λευκή προς μια μελανή οπή είναι αιώνιο και συνεχές. Ακόμα και μετά την απορρόφηση από μελανή οπή η ύλη συνεχίζει να υπάρχει σε μια 4η διάσταση. Δεν γίνεται αντιληπτή από εμάς και θεωρούμε ότι χάθηκε.

    https://www.youtube.com/watch?v=r0zeSZMUrpA&t=1761s

    Η σχετική διάλεξη του Δόκτωρος Δανέζη

    Σύμφωνα με τον Δόκτωρα Νανόπουλο το σύνολο των Συμπάντων που υπάρχουν είναι 10 με 500 μηδενικά. Δέκα στη δύναμη του 500
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    [QUOTE=ThelwNaEimaiKala;1214757]
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ακριβως οπως εχει ειπωθει αλλωστε ουκ ολιγες φορες αυτη η παρομοιωση
    Η ψυχη κατοικει σ ενα σωμα ,οσες αλλοιώσεις και να υποστει ,ακομα και να εξαφανιστεί ενα σωμα ,η ψυχη ειναι εκει αναλλοίωτη


    Άλλοι λένε ότι το σώμα κατοικεί μέσα στην ψυχή, αφού λογικά η ψυχή πρέπει να είναι πολύ μεγαλύτερη από το προσωρινό σώμα.
    ποιοι άλλοι μπορείς να μου παραθέσεις πηγη ώστε να αντιληφθώ την βάση αυτού;
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το συμπαν εχει αρχη και τελος.
    ετσι εχουν πει, τουλαχιστον.
    πως ειναι δυνατον η "ψυχη" να ζει για παντα, ενω το συμπαν καποτε θα τελειωσει;
    Προφανώς και δεν έχει αρχή και τέλος το σύμπαν...
    Συγχέουμε την έννοια σύμπαν,με την έννοια κόσμο και την έννοια ύπαρξη...Το σύμπαν μας είναι ένα κομμάτι της υπαρξης απο τα απειράριθμα ίδια και διαφορετικά συμπαντα που υπάρχουν.
    Αυτο που λες Ρέμεντυ για το τέλος,ήταν η θεωρία του Big Crunch,το αντίστροφο του Big Bang δηλαδή το οποίο έχει καταρριφθεί ως θεωρία απο τοτε που ανακαλύψαμε ότι η διαστολή του σύμπαντος είναι επιταχυνόμενη.
    Η βαρυτική δύναμη δεν επαρκεί για να προκληθει η Μεγάλη Σύνθλιψη και έτσι το σύμπαν θα καταλήξει με γαλαξίες και σμήνη γαλαξιων εντελώς απομονωμένα μεταξύ τους και κρύα...
    Τα συμπαντα γεννιούνται και πεθαίνουν,και άλλα σύμπαντα θα γεννηθούν στο μέλλον...

    Αλλα,κάντε ένα νοητικό πείραμα στο μυαλό σας...Αφου μια μορφή ύπαρξης σαν το σύμπαν μας έχει υλοποιηθεί,πόσες άλλες εξωτικές μορφές υπαρξης θα είναι δυνατές τις οποίες δεν θα γνωρίσουμε ποτέ?

    Επίσης δείτε αυτό το βίντεοτο οποίο είναι απο τα πιο τεκμηριωμένα και αναλυτικά και θα σας αλλά ξει εντελωςτην αντίληψη για τον κόσμο
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Yoco, Καλημέρα!!

    Το βίντεο είναι πάρα πολύ δύσκολο να καταλάβεις!!

    Θέλεις με μια πρόταση να μας πεις το Συμπέρασμα;
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Εγώ κατάλαβα ότι με πάρα πολύ λεπτομέρεια μας περιγράφει τα μυστικά του Σύμπαντος, ότι είναι Αιώνιο και ότι Ψάχνουμε ακόμα να καταλάβουμε το μυστικό του μεγέθους του και του σχήματός του.

    Θεωρεί ότι η γέννηση του Σύμπαντος έγινε από μια Μοναδικότητα, δηλ. μια Λευκή οπή!

    Όπως περιγράφει πολύ απλούστερα και ο Δόκτωρ Δανέζης
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Yoco, Καλημέρα!!

    Το βίντεο είναι πάρα πολύ δύσκολο να καταλάβεις!!

    Θέλεις με μια πρόταση να μας πεις το Συμπέρασμα;
    Γειά σου!
    Το βίντεο δεν προτείνει κάποια δική του θεωρία γιατί θα ηταν αυθαίρετη...Απλά παρουσιάζει αναλυτικά τις κοινως παραδεδεγμένες αντιλήψεις συμφωνα με τα τελευταία επιστημονικά δεδομένα...
    Κυρίως ερευνά τα ερωτήματα για το τι υπάρχει πέρα απο το σύμπαν,μέσα σε ποιον χώρο διαστέλεται το σύμπαν,τι υπήρχε πριν απο το singularity,τι σχήμα εχει σε μακροκοσμική κλιμακα και γιατι φαίνεται να είναι επίπεδο.
    Τον Δανέζη δεν τον θεωρώ και πολύ αξιόπιστο επιστήμονα γιατί μπλέκει πολυ την μεταφυσική με τις θετικές επιστήμες....Ο κορυφαίος στον κόσμο θεωρείται ο Roger Penrose.

    Πάντως αυτό που πρέπει να θυμόμαστε ως δεδομένο είναι ότι οι δυνατότητες της ύπαρξης δεν εξαντλούνται στο δικό μας πεπερασμενο σύμπαν...Τα πάντα είναι πιθανά...Ολα τα σενάρια ύπαρξης!
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. ζητω βοηθεια ισως μας εστιλαν ραδιενεργα υλικα
    By αλεξανδρος_77 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 8
    Last Post: 17-03-2022, 17:10
  2. Με ταπεινά υλικά χτίζονται παλάτια!!!
    By serios in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 25-12-2017, 18:24
  3. «Ήρθαν τα Χριστούγεννα και η Πρωτοχρονιά...»
    By smoke08 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 0
    Last Post: 06-12-2011, 17:52
  4. ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗ, ΥΛΙΚΑ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΑΦΟΡΗΤΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 15-09-2010, 02:16
  5. Replies: 13
    Last Post: 25-02-2006, 10:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •