Τα υλικά της ζωής ήρθαν στη Γη από το Διάστημα - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 67
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    ''Απο πού ήρθαν τα υλικά της ύπαρξης?''
    Τα υλικά της ύπαρξης υπήρχαν πάντα! Σε αυτό το Σύμπαν ήρθαν από μια Λευκή οπή, η οποία είναι Μελανή οπή για ένα άλλο Σύμπαν.

    Η ερώτηση πώς αρχικά δημιουργήθηκαν, δέχεται μόνο την "απάντηση" είναι αδύνατον να μην υπάρχουν, ή "δεν υπάρχει απάντηση"
    σύμφωνα με το βίντεο που παρέθεσες
    Last edited by homebod; 04-02-2023 at 13:39.
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ναι, βεβαιως υπαρχει, κι ακομα και τον μη- αυλο κοσμο, δεν τον αντιλαμβανομαστε πληρως, γιατι εχουμε πεπερασμενα μεσα αντιληψης και αντιληπτικη ικανοτητα...
    Αγαπημένη μου Ρέμεντυ, έχεις τις ερωτήσεις αλλά έχεις και τις απαντήσεις! Μετά θάνατον ο καθένας μας γίνεται αόρατος, ασύλληπτος για τις ανθρώπινες αισθήσεις.

    Όλοι οι νεκροί κινούνται αόρατα ανάμεσά μας, μα και σε ολόκληρο το Σύμπαν και μπορούμε να επικοινωνήσουμε μαζί τους στα όνειρά μας ή μέσω κάποιου "μέντιουμ"

    Η ανθρώπινη λογική μας στέκεται φραγμός στην παραδοχή άλλων εναλλακτικών πραγματικοτήτων
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Αγαπημένη μου Ρέμεντυ, έχεις τις ερωτήσεις αλλά έχεις και τις απαντήσεις! Μετά θάνατον ο καθένας μας γίνεται αόρατος, ασύλληπτος για τις ανθρώπινες αισθήσεις.

    Όλοι οι νεκροί κινούνται αόρατα ανάμεσά μας, μα και σε ολόκληρο το Σύμπαν και μπορούμε να επικοινωνήσουμε μαζί τους στα όνειρά μας ή μέσω κάποιου "μέντιουμ"

    Η ανθρώπινη λογική μας στέκεται φραγμός στην παραδοχή άλλων εναλλακτικών πραγματικοτήτων
    συμφορουμιτη! θελω να σχολιασω οτι η ρεμεντυ, ποτε της δεν θα απαντησει λεγοντας
    τιμαλακιεςειναιολααυταπου γραφεις ετσι σκεφτηκα να το γραψω εγω

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    συμφορουμιτη! θελω να σχολιασω οτι η ρεμεντυ, ποτε της δεν θα απαντησει λεγοντας
    τιμαλακιεςειναιολααυταπου γραφεις ετσι σκεφτηκα να το γραψω εγω
    Είναι απαραίτητο να γραφτεί και αυτό για να κρατήσουμε την ισορροπία
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Αγαπημένη μου Ρέμεντυ, έχεις τις ερωτήσεις αλλά έχεις και τις απαντήσεις! Μετά θάνατον ο καθένας μας γίνεται αόρατος, ασύλληπτος για τις ανθρώπινες αισθήσεις.

    Όλοι οι νεκροί κινούνται αόρατα ανάμεσά μας, μα και σε ολόκληρο το Σύμπαν και μπορούμε να επικοινωνήσουμε μαζί τους στα όνειρά μας ή μέσω κάποιου "μέντιουμ"

    Η ανθρώπινη λογική μας στέκεται φραγμός στην παραδοχή άλλων εναλλακτικών πραγματικοτήτων
    Αυτό προϋποθέτει την πίστη στην αιώνια ζωή και στην ύπαρξη της ψυχής, για να είναι εύπεπτο. Ότι πεθαίνοντας γινόμαστε πνεύμα με συνείδηση και ατομικότητα. Ότι συνεχίζουμε να υπάρχουμε ως άϋλες υπάρξεις, ξεπερνώντας τα ανθρώπινα όρια.
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Αυτό προϋποθέτει την πίστη στην αιώνια ζωή και στην ύπαρξη της ψυχής, για να είναι εύπεπτο. Ότι πεθαίνοντας γινόμαστε πνεύμα με συνείδηση και ατομικότητα. Ότι συνεχίζουμε να υπάρχουμε ως άϋλες υπάρξεις, ξεπερνώντας τα ανθρώπινα όρια.
    ωραια, αλλα ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ;;;;;;

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ωραια, αλλα ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ;;;;;;
    καποτε πρεπει να ΑΠΟΔΕΧΤΕΙΣ οτι οι αντρες εχουν μεγαλυτερη φαντασια απο τις γυναικες

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ωραια, αλλα ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ;;;;;;
    Το ξέρω διαισθητικά!

    Ξέρω ότι οι γονείς μου υπάρχουν ακόμα σαν άϋλα όντα και είμαι σε επαφή μαζί τους όταν το επιτρέπει η λογική μου, κυρίως με τα όνειρά μου.

    Υπάρχει μέσω της διαίσθησης επικοινωνία με μια γυναίκα που αγαπώ πολύ και πολλές φορές εκπλήσσομαι από την ακρίβεια αυτής της διαίσθησης

    Το ξέρω γιατί ανέκαθεν η πεποίθηση των συνανθρώπων μου είναι ότι υπάρχει ο "Κάτω Κόσμος" με ηγεσία και ιεραρχεία, όπου πάνε οι ψυχές των νεκρών.

    Το ξέρω γιατί με την φαντασία μου μπορώ να επικοινωνήσω με ανθρώπους αυτοστιγμή που είναι πεθαμένοι. Το ξέρω ότι είναι αυτοί και κάνουμε πράγματα καινούργια μαζί, όχι από αναμνήσεις. Δημιουργική φαντασία ονόμασέ το αλλά αν δεν υπήρχε το άλλο υποκείμενο, δεν θα ήταν δυνατή αυτή η εμπειρία. Θέλω να πω ότι υπάρχει κάτι μάλλον παρά τίποτα! Εμπνέομαι και από το τελευταίο βίντεο του Γιόκο.
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,357
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Το ξέρω διαισθητικά!

    Ξέρω ότι οι γονείς μου υπάρχουν ακόμα σαν άϋλα όντα και είμαι σε επαφή μαζί τους όταν το επιτρέπει η λογική μου, κυρίως με τα όνειρά μου.

    Υπάρχει μέσω της διαίσθησης επικοινωνία με μια γυναίκα που αγαπώ πολύ και πολλές φορές εκπλήσσομαι από την ακρίβεια αυτής της διαίσθησης

    Το ξέρω γιατί ανέκαθεν η πεποίθηση των συνανθρώπων μου είναι ότι υπάρχει ο "Κάτω Κόσμος" με ηγεσία και ιεραρχεία, όπου πάνε οι ψυχές των νεκρών.

    Το ξέρω γιατί με την φαντασία μου μπορώ να επικοινωνήσω με ανθρώπους αυτοστιγμή που είναι πεθαμένοι. Το ξέρω ότι είναι αυτοί και κάνουμε πράγματα καινούργια μαζί, όχι από αναμνήσεις. Δημιουργική φαντασία ονόμασέ το αλλά αν δεν υπήρχε το άλλο υποκείμενο, δεν θα ήταν δυνατή αυτή η εμπειρία. Θέλω να πω ότι υπάρχει κάτι μάλλον παρά τίποτα! Εμπνέομαι και από το τελευταίο βίντεο του Γιόκο.
    Αρα ολο αυτο μηπως εξαρταται καθαρα και μονο απο τις πεποιθησεις του καθενος και απο εκει εξαρταται βεβαια στο κατα ποσο ο καθενας εμας ειναι ικανος ,διαθετει την αντιληψη να το αποδεχτει ?

    Η ουσια ειναι μια πιστευω ,φυσικα καθαρα προσωπικη μου αποψη και στο συστημα των αξιων , στο οτι ο καθε ανθρωπος εχει τις δικες του πεποιθησεις ,τις δικες του αξιες που με βαση αυτες ζει ,πιστευει και πορευεται στη διαρκεια της δικης του ζωη εφοσον ο μοναδικος υπευθυνος γι αυτη ειναι ο ιδιος και κανενας αλλος ..
    Αρα κατα ποσο ,βαση ολων αυτων , πρεπει να διαφοροποειται το ειναι του ολοκληρο ωστε να πατησει σε πιστευω αλλων ανθρωπων που φυσικα εκτος των πεποιθησεων τους δεν συμπιπτουν και τα βιωματα τους?

    Νομιζω το να προσπαθησουμε οχι να συμφωνουμε με ανθρωπους ,αλλα να μεταπεισουμε για τετοιες θεωριες ,ειναι τοσο ματαιοδοξο προφανως γιατι ενας ανθρωπος διαφορετικος απο μας σιγουρα εχει διφορετικα βιωματα ,αξιες και πεποιθησεις
    Last edited by Marilou; 04-02-2023 at 16:56.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Marilou μου έχεις Δίκιο!!!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    συμφορουμιτη! θελω να σχολιασω οτι η ρεμεντυ, ποτε της δεν θα απαντησει λεγοντας
    τιμαλακιεςειναιολααυταπου γραφεις ετσι σκεφτηκα να το γραψω εγω

    Με έκανες και γέλασα ρε μπαγάσα χαχα

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Με έκανες και γέλασα ρε μπαγάσα χαχα
    ευχαριστω!

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    όμοιος ομοίω αεί πελάζει
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    όμοιος ομοίω αεί πελάζει
    α χα!! χα!

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,068
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Τα υλικά της ύπαρξης υπήρχαν πάντα! Σε αυτό το Σύμπαν ήρθαν από μια Λευκή οπή, η οποία είναι Μελανή οπή για ένα άλλο Σύμπαν.

    Η ερώτηση πώς αρχικά δημιουργήθηκαν, δέχεται μόνο την "απάντηση" είναι αδύνατον να μην υπάρχουν, ή "δεν υπάρχει απάντηση"
    σύμφωνα με το βίντεο που παρέθεσες
    Το ερώτημα που τίθεται είναι ''Τί έθεσε σε κίνηση την αυτοαναπαραγώμενη αναγκαιότητα''?...Οχι μόνο χρονικά αλλά και ως αυτόματο αιτιακό μηχανισμό...Φυσικά το οτι η υπαρξη υπάρχει επειδή δεν γίνεται να υπάρχει το τίποτα δεν μας δίνει την απάντηση...Κενή ταυτολογία είναι.
    Εννοείται ότι το βίντεο δεν δίνει απάντηση στο ερώτημα που θέτει...Κανείς δεν μπορεί να δώσει.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Similar Threads

  1. ζητω βοηθεια ισως μας εστιλαν ραδιενεργα υλικα
    By αλεξανδρος_77 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 8
    Last Post: 17-03-2022, 16:10
  2. Με ταπεινά υλικά χτίζονται παλάτια!!!
    By serios in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 25-12-2017, 17:24
  3. «Ήρθαν τα Χριστούγεννα και η Πρωτοχρονιά...»
    By smoke08 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 0
    Last Post: 06-12-2011, 16:52
  4. ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗ, ΥΛΙΚΑ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΑΦΟΡΗΤΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 15-09-2010, 01:16
  5. Replies: 13
    Last Post: 25-02-2006, 09:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •