Ιδέες για small talk
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788

    Ιδέες για small talk

    Μπορειτε να μου δώσετε παραδείγματα του τι μπορώ να πω με την ταμία του σούπερ μαρκετ;
    Επειδη δεν θέλω να κουβαλάω πολλες κονσερβες πάω πολυ συχνα στο σούπερ μάρκετ, ειδικά όταν είναι ο δρόμος μου για τα αδέσποτα, αφού παίρνω απευθείας την τροφή τους από εκει και μετά πάω να τα ταισω. Συνήθως η ταμίας που με εξυπηρετεί είναι μια νεαρή καινουργια, η οποία αρχικά ήταν φιλική μαζί μου , τύπου έκανε σχόλια ότι φαίνεται να αγαπάω πολύ τις γάτες κλπ, αλλά επειδή εγώ δεν ξέρω πώς να απαντήσω, μάλλον της φάνηκα μη φιλικός και σταμάτησε τα πολλά πολλα. Την Παρασκευη συνάντησα στο σούπερ μάρκετ μια γυναίκα που ταΐζει επίσης τα αδέσποτα και επειδή την ξέρω, είχαμε πιάσει φιλική κουβέντα, στην οποία συμμετείχε και μια άλλη ταμίας. Ειδα ότι η καινούργια ταμίας μας κοιτουσε και σήμερα πάλι προσπάθησε να μου πιάσει κουβέντα και μου είπε ότι τα γατάκια τρώνε καλά από μένα και ανέφερε για τη γάτα μιας φιλης της που είναι γκρι και στρουμπουλή και πολυ κιουτ. Εγω απαντούσα κάτι μισολογα γιατί, εκτός του ότι δεν άκουγα και πολυ καθαρά τι έλεγε, δεν ήξερα πώς να συνεχίσω την κουβέντα. Δεν θέλω να φαινομαι αγενής και σνομπ. Εχετε ιδέες του τι μπορώ να λεω σε τετοιες περιπτωσεις και οταν βλεπω καποιο ατομο συχνα; Στην συγκεκριμενη περιπτωση, καποιες φορες ρωτάω αν θα είναι ανοιχτά την Κυριακη (καποιες φορες ειναι) αλλά εκει τελειώνουν οι ιδέες μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,499
    δεν χρειαζονται "ιδεες" εφοσον σου πιανει η κοπελα την συζητηση.
    αρκει να ακους ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τι σου λεει αντι να τρεμεις οτι δεν ξερεις τι να πεις..
    θα συνεχιζεις την κουβεντα που ανοιγει εκεινη.
    τα ζωα δεν ειναι στα ενδιαφεροντα σου; οταν σου κανει ενα σχολιο, κατι θα εχεις να πεις, δεν μπορει!!!
    πχ.
    "ειδα ενα γατακι, ετσι κι ετσι πολυ ομορφο"
    απ: κι εμενα μου αρεσουν πολυ κιε χω 10. εσυε χεις γατακι;"
    κλπ...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    συμφωνώ, εφ όσον ξεκινήσει την κουβέντα, απλά την συνεχίζεις, ροή.
    αν είναι να ξεκινήσεις εσύ μια κουβέντα, πρέπει να είναι και ο άλλος σε φάση κουβέντας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δεν μου έρχεται να απαντήσω κάτι. Επισης ντρεπομαι που αγοραζω συνεχεια κονσέρβες. Πχ χθες είπε αυτό που σας είπα για την γκρι κιουτ γάτα και εγώ απάντησα ασχέτως: "Εγω ταΐζω κυρίως αδέσποτα, μόλις φεύγω από δω" και μετά εκείνη κάτι είπε που δεν ακουσα κιολας (δεν βοηθά η μειωση ακοης στις ηδη λειψες ικανότητές μου για απλη επικοινωνία) κι έτσι απλως ένευσα χαμογελώντας. Σημερα πήγαινα προς το ταμείο, μου χαμογέλασε αλλά ευτυχώς άνοιξε το δίπλα ταμείο και πήγα στο δίπλα (εκείνη είχε και έναν πελάτη μπροστά της) Ισως παρεξηγηθει τώρα.
    Φοβαμαι μην φανω πολύ φιλικός ή πω κάτι άσχετο. Και επισης δεν ξέρω τι να λεω αν τη βλέπω συνέχεια. Και αυτό ισχύει και με πελάτες και με εργαζομενους στο ξενοδοχείο. Οταν κάποιον τον βλέπεις συνέχεια,τι λες; Αν δεν σε ενδιαφέρουν και πολύ οι ανουσιες οι κουβεντες ή οι ίδιοι ως άτομα.


    Υγ: το αν έχει γάτα είναι καλή ιδέα, αλλά υποθέτω θα νου το ελεγε εξαρχής αν ειχε. Μηπως να της προτείνω να υιοθετήσει καμια; Μετα βεβεια μπορεί να με θεωρησει περιεργο ή ότι ψάχνω να της φορτώσω γατι.
    Last edited by Skiouros8; 31-01-2023 at 21:20.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    105
    Ρώτησε την αν η φίλη της με την κιουτ γάτα που λες (!)ενδιαφέρεται για άλλη μια και μετά πες της ότι είναι μεγάλο θέμα τα αδέσποτα στην Ελλάδα..στο εξωτερικό δεν γίνεται αυτό..και οτι σε θλίβει και κανεις ο,τι μπορείς αλλά δε φτάνει!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    το πρώτο πράγμα που μου έρχεται είναι μιλάς για τον καιρό. ειδικά όμως μιας και έχετε κοινό θέμα ενδιαφέροντος, μπορείς να μιλήσεις γι αυτό, αλλά δε νομίζω τώρα με τόσο κόσμο που βλέπουν κάθε μέρα να παρεξηγήθηκε, οι πιο πολλοί είναι έτσι στο ταμείο, βιαστικοί, δεν είναι προσωπικό σας, είναι η συνθήκη.

Similar Threads

  1. Ανωνυμος και ευκολος τροπος επικοινωνιας. Brave talk
    By keep_walking in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 28
    Last Post: 01-11-2021, 14:49
  2. Please talk to me! I am worried again!
    By Zetolaius in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 20-11-2020, 20:43
  3. Φανταστικες ιδεες,εμμονες ιδέες..!
    By Confused889 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 24-01-2018, 21:28
  4. Self Talk
    By geo1986 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 02-09-2013, 01:52
  5. Paruresis, μία παραγνωρισμένη διαταραχή, let's talk about it
    By Ακοινώνητος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 18-03-2010, 03:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •