Θώρακας και λαιμός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Θώρακας και λαιμός

    Ας μοιραστούμε το πιο κοινό ίσως ψυχοσωματικό σύμπτωμα που είναι η δύσπνοια. Προσωπικά είχα αρχίσει να έχω δύσπνοια πριν περίπου δύο χρόνια. Υπήρχαν περίοδοι που δεν είχα καθόλου αλλά μετά πάλι ένιωθα για λίγο. Τις τελευταίες μέρες έχω πάλι δύσπνοια. Όταν μιλάω για δύσπνοια εννοώ την αίσθηση ότι υπάρχει στένωση στην περιοχή του λαιμού. Ταυτόχρονα μπουκώνει και η μύτη μου. Αν ασκηθώ η μύτη μου ξεμπουκώνει και αναπνέω καλύτερα. Επίσης όταν ξαπλώνω ξεμπουκώνει ή όταν το σώμα μου έχει συγκεκριμένη στάση. Εκεί που είναι μπουκωμένη θα ξεκουμπώσει και μετά πάλι θα μπουκώσει. Πράγμα που με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι μάλλον είναι «ψυχοσωματικό» ή αλλεργικό.
    Επίσης την περιοχή του θώρακα κυρίως κέντρο την νιώθω κάπως σφιγμένη, αν σκύψω θα το νιώσω πιο έντονα σαν κάψιμο ή σαν έχω κόμπο, μέχρι το κάτω μέρος του λαιμού και κάποιες φορές θα μου κάνει κάποια έκτακτη. Αν κάνω πους απς ή ασκηθώ την επόμενη μέρα είναι πιο έντονη αυτή η αίσθηση πράγμα που με κάνει να υποθέτω πως είναι μυοσκελετικό ή ίσως κοστοχονδρίτιδα. Το είχα και πριν ένα δίμηνο μέχρι σε σημείο να έχω πόνο στην άσκηση, έφυγε και τώρα πάλι επανήλθε σε ήπιο βαθμό.
    Για εξετάσεις περιττό να αναφέρω.
    Έχει κανείς/καμία κοινά βιώματα;

  2. #2
    Επιπλέον ξέρει κανείς κανένα φυτικό ρινικό αποσυμφορητικό;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Quote Originally Posted by ThelwNaEimaiKala View Post
    Επιπλέον ξέρει κανείς κανένα φυτικό ρινικό αποσυμφορητικό;
    Χρησιμοποιούσα πάντοτε Vix Inhaler με καμφορά

    https://www.herbstore.gr/p/aitherio-...mfora-bio.html
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  4. #4
    Ευχαριστώ homebod. To χρησιμοποιούσα και γω παλιά. Σκέφτομαι μήπως η εσκιταλοπράμη μου κάνει την δύσπνοια. Μέχρι να πάρω σήμερα το πρωί ήμουν καλά, όταν πήρα το χάπι μετά από λίγο άρχισε η δύσπνοια. Κάποιος να διαφωτίσει;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    105
    Είσαι σίγουρη (σίγουρος; )ότι είναι ψυχοσωματική και όχι αλλεργική;Αν πάρεις πχ αντιισταμινικο θα σταματήσει;Αν πάρεις ζαναξ;

  6. #6
    Καλή ερώτηση ΝΑΥΑ.

  7. #7
    Θεωρώ πως αν ηταν αλλεργικό με την ασκηση θα χειροτερευε όπως και αν ήταν παθολογικό. Μάλλον άγχος είναι τώρα το θωρακικό πιστευω 50-50 αγχος και μυοσκελετικο.

Similar Threads

  1. Στομαχι-Παλινδρομηση- Λαιμός
    By Elena_38 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 3
    Last Post: 15-04-2023, 18:03
  2. φοβάμαι ότι θα μου κλείσει ο λαιμός και θα πάθω ασφυξία
    By Άρια in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 19
    Last Post: 11-04-2016, 23:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •