Κοινωνική Διάσταση Ψυχικών Διαταραχών
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    3

    Κοινωνική Διάσταση Ψυχικών Διαταραχών

    Παιδιά καλησπέρα, καινούργιο μέλος εδώ. Θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσον πιστεύετε ότι οι ψυχιατρικές ασθένειες, όπως οι ψυχώσεις και η σχιζοφρένεια είναι υπαρκτές βιολογικά ή κοινωνικά κατασκευασμένες. Να αναφέρω ότι κάποτε η ομοφυλοφιλία θεωρούνταν επίσημα ψυχιατρική πάθηση, όταν όμως η στάση της κοινωνίας απέναντί της άλλαξε και έγινε πιο καταδεκτική, έπαψε προφανώς να θεωρείται ως τέτοια. Επίσης για τις ψυχιατρικές παθήσεις δεν υπάρχει κάποια μέθοδος διάγνωσης απεικονιστική ή βιοχημική όπως για όλες τις άλλες ασθένειες, η διάγνωση γίνεται μόνο με τη συζήτηση. Η ψυχιατρική ως επιστήμη έχει πολύ καταπιεστική ιστορία, κάποτε η ανακάλυψη της λοβοτομής είχε βραβευτεί με Νόμπελ και όλοι ξέρουμε ότι κυριολεκτικά συνίσταντο στο να σου αποκόβουν τμήμα του εγκεφάλου (δείτε και τη Φωλιά του Κούκου με τον Τζακ Νίκολσον ή διαβάστε το βιβλίο για το πόσο αισχρή ιστορία έχει η ψυχιατρική όχι ως βοηθητική αλλά ως τιμωρητική επιστήμη). Μήπως και τα ψυχοφάρμακα είναι μια βιοχημική λοβοτομή που σου αλλοιώνουν τον εγκέφαλο; Πιστεύετε ότι αν η κοινωνία ήταν οργανωμένη έτσι που να μπορούσε να αποδεχθεί και να αφομοιώσει τις ιδιοτροπίες στη συμπεριφορά ενός ψυχωτικού θα μπορούσαμε να καταργήσουμε τελείως τα φάρμακα; Να αναφέρω χωρίς αστεία ότι και ο Σωκράτης άκουγε φωνές με το περιβόητο δαιμόνιο του. Δεν πέρασε στην ιστορία σαν ψυχωτικός αλλά σαν ένας από τους μεγαλύτερους φιλόσοφους. Μοναχοί και ασκητές επίσης υποστηρίζεται ότι συνομιλούν με τον Θεό ή με πνεύματα και υπερφυσικές δυνάμεις αλλά αυτό σε μια μονή ας πούμε δεν θεωρείται ψύχωση αλλά ο υψηλότερος πνευματικός στόχος. Οπότε μήπως για τις ψυχώσεις δεν ευθύνεται κάποια οργανική εγκεφαλική δυσλειτουργία αλλά ο τρόπος που αντιμετωπίζει η κοινωνία κάποιες μη αποδεκτές συμπεριφορές;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Γειά σου και καλώς ήρθες!

    Η κοινωνία επεμβαίνει όταν γίνεσαι επικίνδυνος για τον εαυτό σου και τους άλλους.

    Η κοινωνία έχει επίσης στόχο να υπερασπιστεί την εργατικότητα και την κοινωνικότητα των μελών της.

    Πράγματι στην απομόνωση ενός μοναστηριού ή στην έρημο, μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις, μακριά από την κοινωνία.

    Τον Σωκράτη μην ξεχνάς ότι η κοινωνία τον εκτέλεσε σαν ανεπιθύμητο και επικίνδυνο για τη δομή της. Οι μαθητές του έλεγαν φύγε, κάπου μόνος και ο Σωκράτης δεν έφευγε.

    Μην ξεχνάς ότι ο φιλόσοφος είναι ο Πλάτωνας, ο Σωκράτης δεν έγραψε ποτέ τίποτα.

    Επίσης μην ξεχνάς ότι ο Σωκράτης όταν ήπιε το Κώνιο ζήτησε από τον πλουσιότερο μαθητή του να θυσιάσει έναν Πετεινό στον Ασκληπιό. Ανακουφίστηκε με τον θάνατό του!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οχι δεν ειναι κοινωνικα κατασκευασμενη αν και η κοινωνια παιζει ουσιαστικο ρολο. Το εαν ειναι βιολογικοι παραγοντες ή οχι εξαρταται, υπαρχει πληθωρα παραγοντων απλα την ασθενεια με συγκεκριμενα συμπτωματα την ονομασαν ετσι. Τα ψυχιατρεια δεν υπαρχουν σαν κυριο λογο να προστατεψουν τους αλλους, αλλα για να προστατευτει ο ασθενης με την εκαστοτε ασθενεια που αντιμετωπιζει. Τα φαρμακα βοηθανε στην καταπολεμηση των συμπτωματων της ασθενειας και ειναι απαραιτητα πολλες φορες οχι μονο για να γινεις λειτουργικος αλλα κυριολεκτικα για να επιζησεις. Πρεπει να βρεις τη χρυση τομη, δεν ειναι αναγκη να παιρνεις ολοκληρη τη φαρμακοβιομηχανια, μια ποσοτητα απλα που σου επιτρεπει να εχεις μια αξιοπρεπη ζωη.

    Το οτι μεγαλοι ανθρωποι μπορει να υπηρξαν ψυχωτικοι οπως ο νομπελιστας Νας με τη "Θεωρια παιγνιων" δεν ειναι να προκαλει εκπληξη. Σιγουρα αυτοι οι ανθρωποι ειχαν να ξεπερασουν πολλοι περισσοτερα απο τους αλλους, αλλα μπορουν να φτασουν στο μεγαλειο. Καπου 2% του παγκοσμιου πληθυσμου υποφερει απο αυτο. Δεν μπορεις να το πεις καν ασυνηθιστο. Κατι αλλο που πρεπει να ειπωθει ειναι οτι μπορει να εχουν την ιδια ασθενεια, αλλα αυτο δεν σημαινει απολυτως τιποτα για το ποιος εισαι. Σαν να λεμε εχω διαβητη, εχεις διαβητη αρα εχουμε ομοιοτητες.

    Η κοινωνια ειναι αυτη που ειναι στην δεδομενη χρονικη στιγμη και οιανδηποτε κοινωνικη αλλαγη συντελειται αργα, αλλα δεν χρειαζεται να πιανουμε την κοινωνια στο στομα μας. Ο καθενας εχει το μικροπεριβαλλον του το οποιο χτιζει, μερικα φιλαρακια καποια σχεση κλπ και ετσι προχωραει. Αλλα ακομα και αυτα χρειαζονται χτισιμο και προσπαθεια που τελειωνει οταν κλεισεις τα ματια. Ή οτι αλλο χρειαζεται στη ζωη ο καθενας.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    xaka10
    Guest
    ειναι υπαρκτη η ψυχωση στο λεω εγω που ειμαι ηδη κοντα 15 χρονια ψυχωτικος.ναι σιγουρα μπορει να μην βασιζεται σε τεστ αιματος ή βιοχημικα αλλα αν εχεις παθει ενα βαρυτατο ψυχωτικο επεισοδιο κανει φως φαναρι οτι εχεις ψυχωση.βεβαια δεν εχεις αδικο υπαρχουν λαμογια που πληρωνουν γιατρους για να παρουν ψευδεις διαγνωσεις ειτε για να παρουν απαλλαγη απο τον στρατο ειτε για να παρουν ψευδως καποιο προνοιακο επιδομα ή και συνταξη αναπηριας.υπαρχουν και αυτες οι περιπτωσεις αλλα οταν εχεις διαγνωστει επισημα με ψυχωση μετα απο ψυχωτικο επεισοδιο σε νοσοκομειο και οχι εθελοντικη νοσηλεια που κανουν καποιοι και υπερβαλουν στα συμπτωματα για να παρουν την διαγνωση για οφελος χρηματικο.υπαρχουν υπαρχει μια στο κεντρο που παω για ψυχικα ασθενεις που ειναι 62 στα 63 ετων εχει κανει 4 παιδια χωρισμενη και επειδη δεν αισθανοταν καλα ψυχικα μπορει να ειχε μια βαρια καταθλιψη δεν λεω οτι δεν ειχε τιποτα πηγε στο δαφνι και νοσηλευτηκε λεγοντας οτι δεν νιωθει καλα και πηρε διαγνωση διπολικης διαταραχης και παιρνει προνοιακο επιδομα


    εγω δεν μπορω να πιστεψω για την παραπανω οτι εχει διπολικη διαταραχη οντως και οχι μια τυπου βαρια καταθλιψη γιατι δεν επαθε κριση πηγε μονη της στο ψυχιατρειο και ειχε την ικανοτητα και την πρωτοβουλια να ζητησει βοηθεια επειδη δεν ενιωθε καλα.ποιος διπολικος ή σχιζοφρενης αναζητα βοηθεια οταν εμφανιζει τετοια παθηση πραγματικος ασθενης σχεδον κανενας γιατι πολυ απλα δεν καταλαβαινουν οτι ειναι αρρωστοι εχουν ανοσογνωσια που ειναι και αυτο συμπτωμα ασθενειας και μολις παρουν τα φαρμακα μετα απο καιρο καταλαβαινουν οτι ειχαν οντως προβλημα οταν συνελθουν με την αγωγη εδω εγω ειχα παραληρημα πανω απο μηνα και νομιζα οτι ημουν νορμαλ μεχρι να κανω την κριση και να με πανε οι γονεις μου να με νοσηλεψουν μονος δεν θα πηγαινα ποτε γιατι πολυ απλα οτι πιστευα που ηταν φανταστικο το θεωρουσα αληθινο.εδω και η εφη θωδη οταν επαθε διπολικη διαταραχη επαθε κριση και τραβαγε καλωδια απο το συντριβανι και φωναζε οχι την παραπανω κυρια που πηγε με το λεωφορειο στο δαφνι σε ηρεμη κατασταση επειδη ενιωθε δυσφορια.

    ναι πολλες φορες οι ψυχιατροι κανουν λαθος στις διαγνωσεις για μενα παντως δεν ισχυει γιατι και εχω βεβαρυμενο ιστορικο στο σοι μου εχω πανω απο 9 ασθενεις με σχιζοφρενεια οποτε εχω πολυ ιστορικο για να επινοησω τετοια παθηση και δευτερον ειχα ολα τα συμπτωματα της ψυχωσης οπως και η αναρρωση μου πηρε πολλα χρονια.και εμενα δεν μου πηραν συνεντευξη οταν νοσηλευτηκα οπως στην παραπανω κυρια αλλα ημουν σε φαση παραληρηματος διεγερσης και ηταν εμφανες απο την πρωτη στιγμη οτι ειχα οντως και γω σχιζοφρενεια σαν τους 9 συγγενεις μου και οντως με διαγνωσαν απο την πρωτη στιγμη γιατι εκανε μπαμ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Ξεχαστε τα οικονομικα εγω ειχα 900 χιλιαρικα ευρω μετα απο 30 χρονια δουλειασ κ τα φαγαν τα παιδια μου αντι να τα φανε οι γιατροι δεν ειναι το θεμα τα λεφτα ξεκολατε πρεπει πρωτα να ειστε καλα να δουλεψετε να βγαλετε κ μετα τρωτε οπωσ κανει ολοσ ο κοσμοσ το εκανα εγω αλλα δεν ξερω τι να πω στον καθενα σασ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    δεν πιστεύω ότι είναι κοινωνικό κατασκεύασμα -ή προϊόν- η ψυχική υγεία, είναι αντικείμενο επιστημονικής μελέτης και πραγματικό πρόβλημα.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    30
    user, den to perimena auto apo esena.Ta pragmata einai aploustata,koinoniko kataskevasma einai oi psixikies astheneies,den iparxei genikotera kanena provlima, ola linontai

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    γουάτ; δηλαδή η επιστήμη είναι φούσκα;

  9. #9
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by julsgroidt View Post
    user, den to perimena auto apo esena.Ta pragmata einai aploustata,koinoniko kataskevasma einai oi psixikies astheneies,den iparxei genikotera kanena provlima, ola linontai
    λυνονται με τα καταλληλα φαρμακα και απαιτει συνεχης ληψη της αγωγης ειδαλλως ερχεται η υποτροπη μιλαω για περιπτωσεις σχιζοφρενειας διπολικης διαταραχης που ειναι χρονιες και με την καταλληλη αγωγη μπορεις να εισαι λειτουργικος να ερωτευτεις να δουλεψεις και γενικα να κανεις πολλα.βεβαια προυποθετει εκτος της ληψης της αγωγης να απεχεις απο ουσιες αλκοολ τσιγαρα αυπνιες.οπως τα διορθωσα και εγω καπνιζα επινα καθε μερα μπιρες επινα χορτο τα εκοψα μαχαιρι ολα.εκοψα και το πολυ φαγητο και αδυνατιζω σιγα σιγα ειμαι 3 κιλα πανω απο το υψος τα εχασα μαχαιρι τα κιλα και τελευταια διορθωσα και τον υπνο μου αν δειτε μηνυματα μου που εγραφα παλια εγραφα και στις 3 και 4 το πρωι ξενυχτουσα εδω και 2 μερες τα εκοψα τα ξενυχτια και ευχομαι να το κρατησω παραπανω.

    ολα αυτα για να καλυτερεψω την ζωη μου.το καλυτερο φαρμακο και γιατρικο ειναι το σεξ.μακρια απο αλκοολ ναρκωτικα τσιγαρα πολυ φαγητο αυπνιες τα διορθωσα ολα εγω.και απο την πολυφαρμακια μονο 2 φαρμακα παιρνω τωρα

Similar Threads

  1. Ελληνικη πραγματικότητα κ Εργασία ψυχικων πασχοντων
    By serios in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 8
    Last Post: 13-05-2022, 23:04
  2. ΟΛΙΣΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΨΥΧΙΚΩΝ ΑΣΘΕΝΕΙΩΝ
    By YokoChoco in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 4
    Last Post: 21-05-2020, 14:50
  3. Replies: 4
    Last Post: 18-03-2019, 00:50
  4. αντιμετωπιση ψυχικων προβληματων με ομοιοπαθητικη ?
    By edim in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 4
    Last Post: 05-08-2014, 01:48
  5. Διάσταση και δεύτερη ευκαιρία
    By mpakiri in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 19-01-2014, 14:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •