Μαθησιακο προβλημα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    brian23
    Guest

    Μαθησιακο προβλημα

    Καλησπέρα.Πασχων από ψυχωση και εδώ και πάνω από ένα χρόνο διαπιστώνω ότι έχω μαθησιακο πρόβλημα.Δεν μπορώ να απομνημονευσω πληροφορίες να μάθω νέα πράγματα και γενικά επικρατεί ένα χάος με τις γνωστικες ικανοτητες.Εγω ποτέ δεν είχα τέτοια θέματα είχα τεράστια ευχέρεια στο να μαθαίνω πράγματα και τώρα νιωθω σαν να μπλόκαρε ο εγκέφαλος μου.Τι μπορεί να φτάιει και τι θα μπορούσα να κανω;

  2. #2
    brian23 ξεκόλλα.
    Συζήτησε το με τον γιατρό σου. Αρχικά νομίζω ότι όσο το σκέφτεσαι ανχωνεσαι περισσότερο και αυτό το κάνει χειροτερο. Χαλαρωσε.
    Εμένα με βοηθάει να διαβάζω βιβλία (όταν βέβαια καταφέρνω να συγκεντρωθω) νιώθω την σκέψη μου πιο συγκροτημένη και αισθάνομαι καλύτερα.
    Αν θέλεις για αρχή δοκίμασε να κανεις μικρές ασκησουλες. Μνήμης ,λύσε κανένα σταυρολεξο , σκέψου συνώνυμα -αντωνυμα μιας λέξης .

  3. #3
    καλησπέρα valeria kat εγώ είχα κάποιες γνωστικές λειτουργίες που χειριζομουν κάποια μηχανήματα από εμπειρίες και γνώσεις τώρα αυτά έχουν χαθεί τη μπορώ να κάνω?

  4. #4
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by τεστ View Post
    καλησπέρα valeria kat εγώ είχα κάποιες γνωστικές λειτουργίες που χειριζομουν κάποια μηχανήματα από εμπειρίες και γνώσεις τώρα αυτά έχουν χαθεί τη μπορώ να κάνω?
    Η διάγνωση σου ακριβώς ποια ειναι;

  5. #5
    brian 23 η διάγνωση που μου έχει πει ότι έχω ανθεκτική κατάθλιψη

  6. #6
    Και με βάζει να γράφω πως θα αυξησω τη λειτουργικότητα μου, επίσης τη προκαλεί στη κατάθλιψη τη διαταραχή της μνήμης και πως λειτουργεί ο μηχανισμός, επίσης μου έχει πει να γράψω ότι θεωρώ ότι είμαι άρρωστος και ότι έχω κατάθλιψη γιατί τα φαινόμενα με διαψεύδουν, Δεν ξέρω αλλά από τη μεριά μου αν έχω χάσει την εμπειρία τη μνήμη της γνωστικές λειτουργίες, και γενικά δεν είμαι ο εαυτός μου όσες φορές και να τα διαβάσω θα μου λύσουν το πρόβλημα.... Άσε που εδώ είναι μικρή κοινωνία και υπάρχει το στίγμα και αντε τώρα να τους εξηγήσεις ότι είναι από κατάθλιψη όταν σε βλέπουν έτσι, και μέχρι το Δεκέμβριο ήταν όλα οκ, για αυτό γραφικά εδώ μήπως ακούσω και καταφέρω από κάπου να ποιαστο, και ένα τελευταίο παράδειγμα να σου πω να θες να πας στο λογιστή και να μην ξέρεις τι να του πεις να μην θυμάμαι αυτός τη θα πει μόλις φύγεις. σόρυ σε κούρασα με τα δικά μου σόρυ γιατί δεν είναι ότι καλύτερο..

  7. #7
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by τεστ View Post
    Και με βάζει να γράφω πως θα αυξησω τη λειτουργικότητα μου, επίσης τη προκαλεί στη κατάθλιψη τη διαταραχή της μνήμης και πως λειτουργεί ο μηχανισμός, επίσης μου έχει πει να γράψω ότι θεωρώ ότι είμαι άρρωστος και ότι έχω κατάθλιψη γιατί τα φαινόμενα με διαψεύδουν, Δεν ξέρω αλλά από τη μεριά μου αν έχω χάσει την εμπειρία τη μνήμη της γνωστικές λειτουργίες, και γενικά δεν είμαι ο εαυτός μου όσες φορές και να τα διαβάσω θα μου λύσουν το πρόβλημα.... Άσε που εδώ είναι μικρή κοινωνία και υπάρχει το στίγμα και αντε τώρα να τους εξηγήσεις ότι είναι από κατάθλιψη όταν σε βλέπουν έτσι, και μέχρι το Δεκέμβριο ήταν όλα οκ, για αυτό γραφικά εδώ μήπως ακούσω και καταφέρω από κάπου να ποιαστο, και ένα τελευταίο παράδειγμα να σου πω να θες να πας στο λογιστή και να μην ξέρεις τι να του πεις να μην θυμάμαι αυτός τη θα πει μόλις φύγεις. σόρυ σε κούρασα με τα δικά μου σόρυ γιατί δεν είναι ότι καλύτερο..
    Τα ίδια έχω πάθει και εγώ σαν να χάζεψα και κάνεις δε με καταλαβαίνει όλοι λένε παπαριες

  8. #8
    λεβέντη μου αν επιτρέπεται πόσο είσαι?

  9. #9
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by τεστ View Post
    λεβέντη μου αν επιτρέπεται πόσο είσαι?
    28 χρονών είμαι εσυ;

  10. #10
    Αγορίνα και από τα ο να ξεκινήσεις στα28 θα κάνεις καινούριες μνήμες δουλειά γνωριμίες, εγώ είμαι 44 είμαι χωρισμένος έχω μια κόρη μικρή και δουλειά δικιά που έκανα και τώρα δεν μπορώ να την κάνω..

  11. #11
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by τεστ View Post
    Αγορίνα και από τα ο να ξεκινήσεις στα28 θα κάνεις καινούριες μνήμες δουλειά γνωριμίες, εγώ είμαι 44 είμαι χωρισμένος έχω μια κόρη μικρή και δουλειά δικιά που έκανα και τώρα δεν μπορώ να την κάνω..
    Καταλαβαίνω αλλά έτσι όπως είμαι είναι ακατόρθωτο δεν μπορώ έχω θέμα επικοινωνίας με τον κόσμο δεν μπορώ να συγκεντρωθω και έχω χάσει την μπάλα.θα το παλέψω σε ένα μήνα που θα χω λεφτά θα πάω σε νευρολόγος δεν πάει άλλο.υπομονη τι να σου πω δύσκολα πράγματα αυτά δεν ξέρω τι θα γίνω μελλοντικά έχω φοβηθει

  12. #12
    Αν είσαι Αθήνα ξεκίνα να βγαίνεις, θα βρεις και καμία που θα σε θέλει για αυτό που είσαι και θα βρεις τον εαυτό σου, και όλα θα διορθωθούν, και όσο αναφορά το κόσμο που λες εσένα σε ενδιαφέρει δύο τρις φίλους που θα κάνεις και μια κοπέλα που θα σε θέλει για αυτό που είσαι.

  13. #13
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by τεστ View Post
    Αν είσαι Αθήνα ξεκίνα να βγαίνεις, θα βρεις και καμία που θα σε θέλει για αυτό που είσαι και θα βρεις τον εαυτό σου, και όλα θα διορθωθούν, και όσο αναφορά το κόσμο που λες εσένα σε ενδιαφέρει δύο τρις φίλους που θα κάνεις και μια κοπέλα που θα σε θέλει για αυτό που είσαι.
    Αυτό θέλω να πετύχω αλλά το μυαλο μου δε με βοηθαει.ειναι βάρβαρο να έχουν πέσει οι γνωστικες ικανοτητες δημιουργούν θέμα γενικότερα

  14. #14
    δοκίμασες και δεν μπορείς ή πιστεύεις ότι δεν θα τα καταφέρεις?

  15. #15
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by τεστ View Post
    δοκίμασες και δεν μπορείς ή πιστεύεις ότι δεν θα τα καταφέρεις?
    Πιστεύω ότι δεν θα τα καταφερω

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Θέλω να καταλάβω εάν έχω πρόβλημα ή δεν έχω πρόβλημα?
    By Dionysios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 08-07-2021, 20:18
  2. Αναλύω Το Πρόβλημα Μου. Ένα Περίπλοκο Πρόβλημα.
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 20-07-2020, 00:10
  3. Το πρόβλημα είναι να παραδεχτείς το πρόβλημα
    By καθρεπτης in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 51
    Last Post: 18-01-2015, 01:11
  4. προβλημα....
    By soares in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 06-09-2009, 21:30
  5. προβλημα
    By soares in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 05-09-2009, 16:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •