Γενικευμένη διαταραχή άγχους - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 41
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Fivifab View Post
    Η πρώτη αγωγή ήταν τα ζολοφτ δεν με έπιασαν και σε 2 μήνες μου έδωσε ability
    το οποίο με οδήγησε στο άλλο άκρο σε έπαρση αλαζονεία ναρκισσισμό τσακωνόμουν με όλους (τότε παραιτήθηκα από την δουλειά μου)
    Τα έκοψα μόνη μου και εκεί άρχισα να έχω ζαλάδες και ένα πρωί στη δουλειά δεν μπορούσα να περπατήσω χωρίς να κρατιέμαι από κάπου και έχανα τις αισθήσεις μου και με έπιανε ο ύπνος και έτυχε και μπροστά σε πελάτες να κλείσω τα μάτια για δευτερόλεπτα και να με ξυπνήσουν!
    Από τότε άρχισα πάλι τα ζολοφτ.. έχω να πάω 4 μήνες στη γιατρό γιατί εφόσον μου γράφει άυλη τα φάρμακα έχω βολευτεί και πρέπει να πάω άμεσα να δοκιμάσω άλλη αγωγή ή να πάρω και μια δεύτερη γνώμη.
    ABILIFY (το πήρα για ένα μήνα)

    1 Αριπιπραζόλη
    82VFR53I78 - ARIPIPRAZOLE
    Η αριπιπραζόλη είναι ένα αντιψυχωσικό φάρμακο που χρησιμοποιείται για τη θεραπεία της σχιζοφρένειας. Η αριπιπραζόλη είναι ένας εκλεκτικός μονοαμινεργικός ανταγωνιστής με υψηλή συγγένεια για την σεροτονίνη τύπου 2 (5ΗΤ2), την ντοπαμίνη τύπου 2 (D2),τους αδρενεργικούς υποδοχείς 1 και 2 και τους ισταμινεργικούς υποδοχείς Η1. Η αριπιπραζόλη δρα ως ανταγωνιστής σε άλλους υποδοχείς, αλλά με χαμηλότερη δραστικότητα.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    You hit the nail on the head!
    Μια χαρά βγάζουν νόημα αυτά που λες γιατί τα περνάω και εγώ...Εχουμε πέσει σε μια κατάσταση που στην ψυχιατρική ονομάζεται learned helplessness(μαθημένη ανημπόρια).
    Ξέρουμε οτι είμαστε σε μια αδιέξοδη κατάσταση αλλά δεν παίρνουμε την πρωτοβουλία να κάνουμε τις αλλαγές που χρειάζονται για να βγούμε απο αυτην.
    Πρέπει να ξεκινήσουμε από το να αγαπήσουμε τον εαυτό μας οπως είπες,αλλά πως γίνεται αυτό?
    Σε αγαπώ βρε! Ανημποριά και μάλιστα μαθημένη οπως το έγραψες που με θλίβει με θυμώνει αλλά δεν κάνω τίποτα γι αυτό
    Να αγαπήσουμε τον εαυτό μας ναι
    Πως; Αυτό ψάχνω να βρω
    Με έχω ντύσει βάψει με έχω πάει για ψώνια εκδρομές και πάλι ικανοποιημένη δεν είμαι [emoji17]
    Παλιά ένας απλός περίπατος η θάλασσα η μουσική και ο ήλιος μου αρκούσαν..

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Υπόψη ότι το χρόνιο άγχος μπορεί να οδηγήσει σε κατάθλιψη οπότε πρέπει να επιστρατευσεις όλες σου τις δυβαμεις και να το αντιμετωπίσεις τώρα που είναι νωρίς. κοίτα το ενδεχόμενο να συζητήσεις με το γιατρό σου τυχών αλλαγή αγωγής... ειναι δύσκολα τα αντικαταθλιπτικα ως που να βρεις το κατάλληλο.
    Ναι θα πάω στην ψυχίατρο μου να δοκιμάσω κάποια άλλη αγωγή.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    322
    Όταν παίρνεις το xanax και σε "πιάνει" αυτές οι αρνητικές σκέψεις συνεχίζουν στο μυαλό σου ή μαλακώνουν?

  5. #20
    Quote Originally Posted by Fivifab View Post
    Καλησπέρα σας και καλό μήνα!
    Ήθελα πολύ να μιλήσω με όσους πάσχουν από διαταραχή άγχους και φοβίες.
    Έχω όλη μέρα άγχος και αρνητικές σκέψεις.
    Έχω παραιτηθεί από τη δουλειά έχασα τις φίλες μου (εξαφανίστηκαν όταν “αρρώστησα”) φοβάμαι να μείνω μόνη μου.
    Κάνω θεραπεία με Zoloft 50mg και xanax ένα χρόνο περίπου.
    Δεν βλέπω βελτίωση όμως Μόνο με τα xanax κοιμάμαι μεσημέρι και βράδυ.
    Τι άλλο μπορώ να κάνω;!
    Αν νιώθεις ότι δεν σε βοηθάει το φάρμακο πρέπει να μιλήσεις με τον γιατρό σου φίλη, είναι υποχρεωμένος να σου το αλλάξει. Υπάρχουν πολλά αντικαταθλιπτικά όπως είπαν και τα παιδιά εδώ. Εμένα το ζολόφτ δεν με είχε πιάσει και στο δίμηνο το άλλαξα. Επίσης ρώτα το γιατρό σου για το lyrica είναι αγχολυτικό και όχι τόσο εθιστικό όπως οι βενζοδιαζεπίνες αλλά σε μερικούς κάνει ζάλη/αστάθεια, σε εμένα έκανε. Υπάρχει και το buspar. Όπως και να χει πρέπει να μιλήσεις με τον γιατρό σου.

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by kriti28 View Post
    Όταν παίρνεις το xanax και σε "πιάνει" αυτές οι αρνητικές σκέψεις συνεχίζουν στο μυαλό σου ή μαλακώνουν?
    Μαλακώνουν αλλά δεν εξαφανίζονται..
    Με πιάνει και ύπνος με 1g…

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by ThelwNaEimaiKala View Post
    Αν νιώθεις ότι δεν σε βοηθάει το φάρμακο πρέπει να μιλήσεις με τον γιατρό σου φίλη, είναι υποχρεωμένος να σου το αλλάξει. Υπάρχουν πολλά αντικαταθλιπτικά όπως είπαν και τα παιδιά εδώ. Εμένα το ζολόφτ δεν με είχε πιάσει και στο δίμηνο το άλλαξα. Επίσης ρώτα το γιατρό σου για το lyrica είναι αγχολυτικό και όχι τόσο εθιστικό όπως οι βενζοδιαζεπίνες αλλά σε μερικούς κάνει ζάλη/αστάθεια, σε εμένα έκανε. Υπάρχει και το buspar. Όπως και να χει πρέπει να μιλήσεις με τον γιατρό σου.
    Θα μιλήσω και θα πάω και σε ψυχολόγο [emoji4]

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    322
    Δεν ξέρω αν το παθαίνει άλλος αυτό αλλά το xanax με κάνει άλλο άνθρωπο,πχ σκέφτομαι κάποια εκκρεμότητα που έχω αύριο στη δουλειά και αγχώνομαι και μόλις με πιάσει το xanax αλλάζω σκέψη και λέω για αυτό το πράγμα αγχονομαι? Σιγά το πράγμα θα κάνω αυτό και θα το λύσω...και ηρεμώ...
    Βέβαια θα το ξέρεις κι εσύ οτι το xanax είναι μπάλωμα κι όχι λυση... ευτυχώς κρατιεμαι στα 0.25 με 0.50mg κι όχι καθημερινά.
    Έχω περάσει από πολλά αντικαταθλιπτικά αλλά δυστυχώς ενώ στην αρχή με βοηθούσαν στη συνέχεια μου εβγαζαν παρενέργειες...το κορυφαίο ήταν το remeron αλλά μετά από ένα χρόνο μου δημιούργησε ζαλάδες και αστάθεια

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by kriti28 View Post
    Δεν ξέρω αν το παθαίνει άλλος αυτό αλλά το xanax με κάνει άλλο άνθρωπο,πχ σκέφτομαι κάποια εκκρεμότητα που έχω αύριο στη δουλειά και αγχώνομαι και μόλις με πιάσει το xanax αλλάζω σκέψη και λέω για αυτό το πράγμα αγχονομαι? Σιγά το πράγμα θα κάνω αυτό και θα το λύσω...και ηρεμώ...
    Βέβαια θα το ξέρεις κι εσύ οτι το xanax είναι μπάλωμα κι όχι λυση... ευτυχώς κρατιεμαι στα 0.25 με 0.50mg κι όχι καθημερινά.
    Έχω περάσει από πολλά αντικαταθλιπτικά αλλά δυστυχώς ενώ στην αρχή με βοηθούσαν στη συνέχεια μου εβγαζαν παρενέργειες...το κορυφαίο ήταν το remeron αλλά μετά από ένα χρόνο μου δημιούργησε ζαλάδες και αστάθεια
    Μια χαρά είσαι μέχρι 0,5mg εμενα δεν με πιάνει τόσο από την αρχή δλδ δεν με έπιανε.
    Έχεις πράγματα να κάνεις και αυτό είναι το πιο σημαντικό. Εγώ είμαι βολεμένη και έχω την πολυτέλεια προς το παρόν να μη δουλέψω
    και άπειρο χρόνο να σκέφτομαι αρνητικά…

  10. #25
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Πρεπει να σου καναν οτι μου κανανε κ μενα παιρνω φαρμακα για τη συμπεριφορα κ που κ που κανενα ψυχ υπαρχει θεραπεια νορτζεσικ ντεπον η ριλιφ αλγκοφρεν κ πανε τα παπαρια στη θεση τουσ μυοχαλαρωτικο με παυσιπονο ρωτα γιατρο
    Αγαπάω Elis.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,068
    Quote Originally Posted by Fivifab View Post
    Εγώ είμαι βολεμένη και έχω την πολυτέλεια προς το παρόν να μη δουλέψω
    και άπειρο χρόνο να σκέφτομαι αρνητικά…
    Πωωω σαν να διαβάζω τον εαυτό μου.
    Είμαστε τελικά βολεμένα,κακομαθημένα σπασικλάκια?������
    Πρέπει να γεμίσουμε τον χρόνο μας με ασχολίες και δραστηριότητες για να μην έχουμε χρόνο για άγχος και κατάθλιψη.
    Αλλα από την άλλη πως να το κανεις αυτό όταν δεν βρισκεις νόημα σε τίποτα από όλα αυτα?
    Να βρω δουλεία?,να νοικιάσω σπίτι? να γίνω αυτονομος και ανεξάρτητος?...Τα εχω κάνει στο παρελθόν και καλά δεν ήμουν,γι'αυτό και τα παράτησα.
    Δεν ξέρουμε τι θέλουμε μου φαίνεται και πως να αγαπήσουμε τον εαυτό μας για να του συμπεριφερθούμε καλά.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Fivifab View Post
    η διάγνωση προς το παρόν είναι ΓΑΔ και υποτροπιαζουσα κατάθλιψη
    Πάνε πακέτο αυτά από προσωπική εμπειρία μιλάω [emoji17]
    Εγκρινω και επαυξανω. Χρονιο αγχος οδηγησε σε ΓΑΔ κι εμενα. Αυτο δημιουργησε και καταθλιψη. Απο μικρος ανησυχουσα οταν ακουγα κατι μεσα στο σκοταδι και δεν μπορουσα να δω τι προκαλει τον ηχο.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Quote Originally Posted by ThelwNaEimaiKala View Post
    Αν νιώθεις ότι δεν σε βοηθάει το φάρμακο πρέπει να μιλήσεις με τον γιατρό σου φίλη, είναι υποχρεωμένος να σου το αλλάξει. Υπάρχουν πολλά αντικαταθλιπτικά όπως είπαν και τα παιδιά εδώ. Εμένα το ζολόφτ δεν με είχε πιάσει και στο δίμηνο το άλλαξα. Επίσης ρώτα το γιατρό σου για το lyrica είναι αγχολυτικό και όχι τόσο εθιστικό όπως οι βενζοδιαζεπίνες αλλά σε μερικούς κάνει ζάλη/αστάθεια, σε εμένα έκανε. Υπάρχει και το buspar. Όπως και να χει πρέπει να μιλήσεις με τον γιατρό σου.
    Το λυρικα ένας γιατρός μου είπε να μην το ξαναπάρω γιατί προκαλεί βλάβη στον εγκέφαλο μακροπρόθεσμα. Για τα αγχολυτικα λένε το ίδιο.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Το λυρικα ένας γιατρός μου είπε να μην το ξαναπάρω γιατί προκαλεί βλάβη στον εγκέφαλο μακροπρόθεσμα. Για τα αγχολυτικα λένε το ίδιο.
    Γι αυτο και πρεπει να ρωτησετε τους γιατρους σας αν υπαρχουν καταλληλα για εσας φαρμακα διττης αποτελεσματικοτητας, δηλαδη να αντιμετωπιζουν ταυτοχρονα το αγχος και την καταθλιψη ή την διπολικη...

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    7
    Υπόψη ότι το χρόνιο άγχος μπορεί να οδηγήσει σε κατάθλιψη οπότε πρέπει να επιστρατευσεις όλες σου τις δυβαμεις και να το αντιμετωπίσεις τώρα που είναι νωρίς.
    word hurdle

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Γενικευμένη αγχωδης διαταραχή
    By Chris91 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 30-08-2022, 10:55
  2. Γενικευμένη Αγχώδη Διαταραχή
    By Marich in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 67
    Last Post: 19-11-2020, 20:11
  3. Γενικευμένη αγχώδης διαταραχή
    By Billouthor in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-01-2017, 11:56
  4. ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΗ ΑΓΧΩΔΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By a+b in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 16-09-2013, 22:12
  5. Γενικευμένη μορφή άγχους - any help ?
    By Αίγλη in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 07-04-2012, 22:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •