Γενικευμένη διαταραχή άγχους - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 41 of 41
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Μα αν ...υπήρχαν τετοια φάρμακα,
    Θα ζούσαμε στον ..παράδεισο!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    ΓΑΔ εδω και χρονια παρεουλα παμε ,αισιος 6 ....τωρα πλεον δεν με φοβιζει την διαχειριζομαι ....

    Δυστηχως το ζολοφτ ειναι καθαρα αντικαταθλιπτικο δεν βοηθα καθολου στην ΓΑΔ που αυτη ευθυνεται κυριως για τα καταθλιπτια επεισοδια ...

    Καλως ή κακως οταν φτανεις σε σημειο που σωματοποιεις το αγχος σου ,σε ευνουχιζει στην κυριολεξια επιβάλλεται να ξεκινησεις με καταλληλη αγωγη και εφοσον σε πιανει το ζαναχ ειναι τσεκαρισμενο πως δεν πρεπει να εισαι μονο με ζολοφτ ...
    Συζητας με τον γιατρο σου μπαινεις και βρισκεις πρωτα ποια καταλληλη αγωγη θα κουμπωσει σε εσενα ωστε να σου προσφερει την αρχικη ηρεμια και διαύγεια πουυ χρειαζεσαι ούτως ώστε να μπεις κατευθειαν στην ψυχοθεραπεια και να δουλεψεις και με την ΓΑΔ και με τις φοβιες σου και γεβικα να μαθεις να διαχειριζεσαι ακομα και τα καταθλιπτικα επεισοδια ....

    Χωρις ψυχοθεραπεια ωστε να βρεις την ριζα της ΓΑΔ σου καθε φορα που θα σταματας την αγωγη, καθε φορα θα βρισκεσαι στο παλιο παρονομαστη ..

    Να ξερεις οτι οι περισσοτερες μορφες Γαδ θεραπευονται ακομα χωρις αγωγη ,μονο με ψυχοθεραπια αρκει να μπορεις να συνεργαστεις με ενα ψυχολογο
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by Thessalonian View Post
    Γι αυτο και πρεπει να ρωτησετε τους γιατρους σας αν υπαρχουν καταλληλα για εσας φαρμακα διττης αποτελεσματικοτητας, δηλαδη να αντιμετωπιζουν ταυτοχρονα το αγχος και την καταθλιψη ή την διπολικη...
    Μου έχει δώσει το cipralex για το άγχος κυρίως και το ρεμερον κυρίως για τον ύπνο γιατί η εσιταλοπραμη είναι τσακωμενη μαζί του

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Το cipralex σου χαλάει τον ύπνο γενικά?

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Το ρεμερον το κρατάει λίγο. Ο γιατρός μου ήθελε να συνεχίσω το ρεμερον στα 30mg για αυτό το λόγο και το cipralex για τις έμμονες σκέψεις (το ρεμερον δεν με βοηθάει σε αυτό) αλλά εγώ έχω ένα ζήτημα με τα φάρμακα. Στην αρχή έλεγα να το κόψω τελείως αφού θα ξεκινουσα το cipralex. Ευτυχώς που δεν το έκανα και παίρνω έστω τα 15mg.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    ΓΑΔ εδω και χρονια παρεουλα παμε ,αισιος 6 ....τωρα πλεον δεν με φοβιζει την διαχειριζομαι ....

    Δυστηχως το ζολοφτ ειναι καθαρα αντικαταθλιπτικο δεν βοηθα καθολου στην ΓΑΔ που αυτη ευθυνεται κυριως για τα καταθλιπτια επεισοδια ...

    Καλως ή κακως οταν φτανεις σε σημειο που σωματοποιεις το αγχος σου ,σε ευνουχιζει στην κυριολεξια επιβάλλεται να ξεκινησεις με καταλληλη αγωγη και εφοσον σε πιανει το ζαναχ ειναι τσεκαρισμενο πως δεν πρεπει να εισαι μονο με ζολοφτ ...
    Συζητας με τον γιατρο σου μπαινεις και βρισκεις πρωτα ποια καταλληλη αγωγη θα κουμπωσει σε εσενα ωστε να σου προσφερει την αρχικη ηρεμια και διαύγεια πουυ χρειαζεσαι ούτως ώστε να μπεις κατευθειαν στην ψυχοθεραπεια και να δουλεψεις και με την ΓΑΔ και με τις φοβιες σου και γεβικα να μαθεις να διαχειριζεσαι ακομα και τα καταθλιπτικα επεισοδια ....

    Χωρις ψυχοθεραπεια ωστε να βρεις την ριζα της ΓΑΔ σου καθε φορα που θα σταματας την αγωγη, καθε φορα θα βρισκεσαι στο παλιο παρονομαστη ..

    Να ξερεις οτι οι περισσοτερες μορφες Γαδ θεραπευονται ακομα χωρις αγωγη ,μονο με ψυχοθεραπια αρκει να μπορεις να συνεργαστεις με ενα ψυχολογο
    Moνο με ψυχοθεραπεία; Πρεπει να ειναι ηπιας μορφης...

    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Μου έχει δώσει το cipralex για το άγχος κυρίως και το ρεμερον κυρίως για τον ύπνο γιατί η εσιταλοπραμη είναι τσακωμενη μαζί του
    Ειναι εθιστικο το cipralex;

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Καλησπέρα, έχει ειπωθει πολλές φορες για το ζαναξ, δεν κανουν καλο στη μακροχρονια χρηση, μετα τους 3-4 μηνες κανουν εθισμο που δυσκολα σταματας,, λιγο προσοχη με τα φαρμακα οι νεοι χρηστες ειδικα,,

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Εγώ έχω κλείσει μια δεκαετία που παλεύω...παλεύω με τέρατα και κύματα....η αλήθεια είναι ότι εκτός από zanax δεν πήρα ποτέ μια καλή αγωγή...στην αρχή μου είχε δώσει μια ψυχίατρος μια και ήμουν χειρότερα από ποτέ...στο 3μηνο την σταματησα...έχω κάνει άπειρες ώρες ψυχανάλυση...ναι βοηθάει αλλά και τα 50 ευρώ την βδομάδα δεν είναι λίγα...εδώ και ένα χρόνο την έχω σταματήσει κάνω 1 φορά το μήνα και δεν την παλεύω...η ζωή μου ένα μαρτύριο...μόνιμο τρέμουλο, ιλίγγους, πανικό...θέλω μόνο να κοιμάμαι για να μην νιώθω κάτι ...και φυσικά στον ύπνο ξυπνάω γιατί μου κόβεται η ανάσα...πλεον υπάρχουν βδομάδες που δεν παίρνω zanax άλλες που παίρνω 2-3 ...και άλλες που θέλω να έρθει κάποιος να με πάρει αγκαλιά και να μην σταματάω να κλαίω...δεν θέλω να.κανω άλλη ψυχανάλυση γιατί δεν έχω κάτι άλλο να πω ...και η αλήθεια είναι ότι βαρέθηκα...κουράστηκα..

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Margarita 77 σημασια έχει οτι είσαι εδω και παλευεις,, αυτο μετραει πανω απο όλα,, το οτι είσαι καποιες φορες καλύτερα μετραει και αυτο,, δεν εισαι η μονη,,

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Και εγώ μια από τα ίδια παιδιά, όλοι παλεύουμε καθημερινά.
    Και εγώ βαρέθηκα πια , είμαι στα δύο χρόνια και δεν ξέρω αν θα γίνω ποτέ καλά.
    Ελπίζω όμως ότι κάποια μέρα θα τα καταφέρω, για αυτο μην τα παρατάτε.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Margarita 77 View Post
    Εγώ έχω κλείσει μια δεκαετία που παλεύω...παλεύω με τέρατα και κύματα....η αλήθεια είναι ότι εκτός από zanax δεν πήρα ποτέ μια καλή αγωγή...στην αρχή μου είχε δώσει μια ψυχίατρος μια και ήμουν χειρότερα από ποτέ...στο 3μηνο την σταματησα...έχω κάνει άπειρες ώρες ψυχανάλυση...ναι βοηθάει αλλά και τα 50 ευρώ την βδομάδα δεν είναι λίγα...εδώ και ένα χρόνο την έχω σταματήσει κάνω 1 φορά το μήνα και δεν την παλεύω...η ζωή μου ένα μαρτύριο...μόνιμο τρέμουλο, ιλίγγους, πανικό...θέλω μόνο να κοιμάμαι για να μην νιώθω κάτι ...και φυσικά στον ύπνο ξυπνάω γιατί μου κόβεται η ανάσα...πλεον υπάρχουν βδομάδες που δεν παίρνω zanax άλλες που παίρνω 2-3 ...και άλλες που θέλω να έρθει κάποιος να με πάρει αγκαλιά και να μην σταματάω να κλαίω...δεν θέλω να.κανω άλλη ψυχανάλυση γιατί δεν έχω κάτι άλλο να πω ...και η αλήθεια είναι ότι βαρέθηκα...κουράστηκα..
    Και εγώ νοιώθω ανακούφιση στον ύπνο...Δεν έχω άγχος,και ζω,χωρίς να φοβάμαι ότι θα με πιάσει κρίση πανικού.
    Μην είσαι αρνητική στα φάρμακα...Το άγχος καταπολεμείται με αντικαταθλιπτικά και όχι με αγχολύτικά...Αυτα προσφέρουν προσωρινή ανακούφιση...
    Βέβαια ούτε εγώ εχω γίνει καλά με τα φάρμακα...Τουλάχιστον τρώω και κοιμάμαι ποιοτικό ύπνο, και οι κρίσεις, εκεί που με έπιαναν κάθε μέρα με πιάνουν 2-3 φορες την εβδομάδα...Κάτι είναι και αυτό.
    Φυσικά κάτι δεν κάνουμε καλά στην ζωή μας και εκδηλώνεται η διαταραχή...Αλλά δεν είμαστε και διατεθειμένοι να διορθώσουμε αυτά που κανουμε λάθος.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Γενικευμένη αγχωδης διαταραχή
    By Chris91 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 30-08-2022, 11:55
  2. Γενικευμένη Αγχώδη Διαταραχή
    By Marich in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 67
    Last Post: 19-11-2020, 21:11
  3. Γενικευμένη αγχώδης διαταραχή
    By Billouthor in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-01-2017, 12:56
  4. ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΗ ΑΓΧΩΔΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By a+b in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 16-09-2013, 23:12
  5. Γενικευμένη μορφή άγχους - any help ?
    By Αίγλη in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 07-04-2012, 23:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •