Μίσος - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 36

Thread: Μίσος

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Quote Originally Posted by xaka10 View Post
    σημερα ημουν εγω στην καφετερια και χωρις λογο ενα ηλθε διπλα στο φιλο μου και ειπε αν σας πουν ανδρες μη τους πιστεψετε δεν τσακωθηκα γιατι ειχε κοσμο και ηταν πολλα ατομα στην παρεα αυτου δεν μπορουσαμε δυο ατομα εναντιον τοσων ας ψοφησουν τα καθαρματα
    Καλά και γιατί σας το είπε αυτό; έτσι στο τελείως ξεκάρφωτα; χωρίς να τον ξέρεις χωρίς να έχει προηγηθεί κάτι; Αν ναι έπρεπε να σηκωθείς χωρίς μα μου και γιατί, με την μια κουτουλιά στη μούρη.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Κάτι τέτοια @δακια μόνο έτσι καταλαβαίνουν

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Το γεγονός παντως οτι ορισμενα μελη σοκαρεστε από το δικό μου αιτιολογημενο μίσος λογω του τραύματος και όχι από τα όσα οικτρά διέπραξαν και περιέγραψα παραπάνω, λέει πολλα. Με κυνήγησαν ανελέητα επι χρονια για κατι που εκεινοι ξεκινησαν και εκαναν κακο σε αλλα πλασματα χωρις λογο. Αλλα, οπως ειπα, έτσι είναι η αφήγηση που θέλει η κοινωνία μας να ακολουθούμε γιατί αυτο συμφερει οσους παρανομουν: υπακουα θύματα.

    Η υγεια μου κλονιστηκε από την όλη κατάσταση, Μαριλου. Απο τα πτώματα που εβρισκα, από την κακια, από την συστηματική επίθεση στο πρόσωπό μου. Κατα τα αλλα δεν κάθομαι όλη μέρα να διαπλεκω φθονερα σχέδια εις βάρους τους. Αν όμως μου δοθεί η ευκαιρία... Και σιγουρα θα χαρώ με τις αναποδιές τους. Γιατι τους είδα να χαιρονται όταν σερνομουν. Για ενάμιση χρόνο, πριν μετακομίσω στο τωρινό μου σπίτι, δεν μπορούσα καν να κοιμηθώ σπίτι μου, ξεσπιτωθηκα, κοιμόμουν στης γιαγιας μου σε μια απελπισμένη προσπάθεια να νιώσω ασφάλεια γιατι στο δικό μου σπίτι πνιγομουν. Καθε φορα που γύριζα στο σημείο νομιζα πως εβλεπα τη γάτα που μάζεψαν. Τα συζητησα φυσικά όλα αυτά με τον ψυχίατρο που μου είχε δώσει και χαρτί για το δικαστήριο και διέγνωσε μετατραυματικο στρες, στο οποίο περιλαμβάνονται και οι εκρήξεις θυμού οι οποίες είχαν καταλαγιασει για ένα διάστημα αλλα τώρα επανήλθαν. Οπως έγραψα σε άλλο θέμα, θεωρω πως επανήλθαν λόγω της κατάστασης με τα σκυλιά του γαμπρού μου γιατί αυτή η συνεχής ένταση και η απειλή των οικοσιτων κατοικίδιων μου ξυπνάει το παλιό τραύμα.
    Και είναι και γενικά όλη αυτή η αναιτιολογητη κακια που έχω βιωσει. Αυτο που με τρελαίνει όμως είναι ο λόγος που την βίωσα: επειδη ήμουν ήδη αδυναμος, επειδή ήμουν παιδί διαλυμένης οικογενειας. Αντι η κοινωνία να δείξει αγάπη, όντας μάλιστα επαρχεία, δείχνει αναιτιολογητο μένος. Ο πολιτικός δεν μπήκε φυσικά να υπερασπιστεί εμένα, ήταν μάλιστα τότε και στο Δημο και ο Δημος είναι υπεύθυνος για τα αδέσποτα και αυτός με κατηγορούσε που τα ταΐζω ενώ ήταν δουλειά του ίδιου του Δημου. Παραλογισμος. Βεβαια με τις ασυναρτησίες του εχασαν, αλλά η κακή του πρόθεση και ο πόλεμος μου έμειναν. Και σε όλη την υπόθεση, προσπάθησαν να ξεχωρίσουν τον πατερα μου, επειδή έχει κύρος λόγω του επαγγέλματός του, σαν να ήμασταν εγώ και η αδερφή μου (γιατι την καταγγελία για τις φόλες την είχαμε κάνει μαζι) οι κακοί σπόροι μιας τρελής μάνας.

    Απο κει και περα, δεν πιστεύω σε κατάρες κλπ. Αν ήταν έτσι, όλα αυτά που έχουν πει εις βαρος μου και της μαμάς μου θα είχαν γυρίσει και σε κεινους. Εγω άδικος δεν ειμαι. Αν θεωρήσω ότι υπάρχει αντίβαρο και συνειδητοποιηση μπορώ να ξεχάσω, αν όχι, δεν ξεχνάω ποτέ. Και δεν είναι κάτι που μπορώ να ελέγξω, έτσι είναι ο χαρακτήρας μου. Θα ένιωθα υποκριτης αλλιώς. Δεν υπάρχει περίπτωση να συμβιβαστώ με αυτό το βόθρο, ακομα κι αν αποβαινει εις βαρος μου.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Έτσι όπως μου τα περιέγραψες, δεν έχεις κι άδικο.

  5. #20
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Καλά και γιατί σας το είπε αυτό; έτσι στο τελείως ξεκάρφωτα; χωρίς να τον ξέρεις χωρίς να έχει προηγηθεί κάτι; Αν ναι έπρεπε να σηκωθείς χωρίς μα μου και γιατί, με την μια κουτουλιά στη μούρη.
    χωρις λογο και χωρις να τσακωθουμε και χωρις να εχει προηγηθει κατι ετσι στο ξεκαρφωτο σηκωθηκε απο την θεση του και μας το ειπε.ενταξει ξερω δεν ειναι καλο να ευχομαι να παει στην κολαση κανενας αλλα οταν βλεπεις συνεχεια τη αδικια διπλα σου οπως απατες σε ηλικιωμενους αλλα και νεους με το να χανουν μεγαλα χρηματικα ποσο φθονος απο τον γειτονα σου εισπραξη οργης απο πολλους και γενικα ολα αυτα τα ασχημα που συμβαινουν στον καθενα μας δυσκολα θα παραμεινεις καλος και να μην εχεις οργη με ολα αυτα.τα παιδια ολα γεννιουνται ακακα και απονηρευτα με αυτα που βιωνουν με εξαιρεση τα ψυχοπαθητικα παιδια που ειναι παραβατικα απο την εφηβεια τους ολα τα υπολοιπα με τα χαστουκια που τρωνε στην ζωη τους γινονται πιο πονηροι με λιγοτερη ενσυναισθηση και πιο εγωιστες..

    δυστυχως αυτα συμβαινουν στους συνανθρωπους μας με τα χαστουκια που τρωνε στην ζωη τους γιατι ολα τα περισσοτερα παιδια ειναι ακακα και απονηρευτα και μολις φτασουν στην εφηβεια και αρχιζουν να μεγαλωνουν ή γινονται σκληρα για να ανταπεξεθλουν στην ζωη τους ή εχουν ψυχολογικα προβληματα και εξαρτώνται με τα φαρμακα.ξερω για εναν Χριστιανο δεν ειναι καλο να ευχεται την απωλεια κανενος συνανθρωπου του που τον εβλαψε αλλα ολα αυτα που γινονται οταν εχεις συσωρευμενη οργη και δεν την ξεσπας οταν πρεπει δυστυχως σκεφτεσαι με αυτο τον τροπο και σε παρηγορει ο Χριστιανισμος που λεει οτι οταν εισαι θυμα θα εχεις στεφανια και ο μοχθηρος και κακος θα τα βρει απο τον Θεο.ειναι η μονη μου παρηγορια αυτη για να μην τσακωνομαι με τον οποιοδηποτε και να νιωσω οτι θα τα βρει απο τον Θεο

  6. #21
    xaka10
    Guest
    και ετσι με μεγαλωσε η μανα μου να μην αντιδραω σε φασαριες κυριως και να ελπιζω στην τιμωρια του απο τον Θεο γενικα να μην κανω το κακο και να βλαπτω τον αλλον γι αυτο και μεχρι τα 32 που ειμαι τωρα εχω λευκο ποινικο μητρωο και δεν βλαπτω κανεναν ουτε κοροιδευω καποιον και οταν δειχνω σεβασμο στους αλλους απαιτω και γω σεβασμο και επειδη δεν τον εχω σκεφτομαι πιο Χριστιανικα οτι θα τα βρει απο τον Θεο για την κακια.αλλιως αν δεν πιστευα δεν πιστεω οτι θα ειχα ακομη λευκο ποινικο μητρωο που εχω τωρα θα ειχα κανει ο ιδιος το κακο.ποσες φορες μου χει περασει σκεψη απο το μυαλο να κανω καποιο κακο σε καποιον που με εβλαψε και σκεφτομαι οτι για να ειμαι σωστος Χριστιανος δεν πρεπει να το κανω και καταπινω την οργη μου με αποτελεσμα να σκεφτομαι ετσι με την τιμωρια του απο τον Θεο για να διατηρουμαι ηρεμος

  7. #22
    xaka10
    Guest
    γι αυτο και γω σκιουρε σε καταλαβαινω για την οργη που εχεις οταν σου εχουν κανει τοσα και με τα ζωα που υπεραγαπας.γι αυτο ειτε αλλοι οπως εγω το ριχνουμε στον Θεο και ευχομαστε να την πληρωσει απ το Θεο ειτε αν δεν πιστευεις φτανεις να του κανεις αντιποινα.σιγουρα αναισθητος δεν μπορεις να παραμεινεις γιατι ο καθε ανθρωπος εχει τα ορια του και οταν στα καταπαταει ο αλλος που ειναι συχνο σε πολλους απο εμας φτανει να σκεφτεσαι ειτε με τους παραπανω τροπους ειτε με αλλους τροπους που μπορει να μην εχω σκεφτει

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Μισος και αγαπη ειναι αντιθετα αλλα και αλληληνδετα συναισθηματα. Οταν αγαπας κατι ή καποιον, μισεις οτιδηποτε θελει να κανει κακό σε αυτο το πραγμα ή ανθρωπο. Ειναι λογικο και απαραιτητο. Οταν προστατευεις ο,τι αγαπας, δειχνεις και μισος προς οποιον το επιβουλευεται ή θελει να το βλαψει.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Καλησπέρα Skioure. Διάβασα αρκετές φορές το thread σου και χωρίς να γνωρίζω περισσότερα για το background story (φόλες, δικαστήρια κτλ) νιώθω να με διαπερνά μέσω της οθόνης μου η οργή και το μίσος σου, που προφανώς έχουν μείνει αδούλευτα για να εκφράζεσαι τόσο σκληρά. Μου θυμίζεις αυτούς που εύχονται ψόφο και θανάτους δεξιά και αριστερά σε social posts. Πιστεύω οτι είναι γενικευμένο το μίσος που νιώθεις οχι μονο για αυτους, που όπως λες σε έβλαψαν, αλλά συνολικά για όλους τους ανθρώπους του περιβάλλοντός σου. Σαν να μην υπάρχει ένα θετικό στοιχείο σε αυτούς και να είναι αποκλειστικά υπαίτιοι για όσα βίωσες.

    Σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογώ τους θανάτους των ζώων και πολύ κακώς δεν πλήρωσαν και δεν τιμωρήθηκαν. Παρόλα αυτά, το να λες με χαιρεκακία ότι αν πάθουν κάτι τα παιδιά τους θα το ευχαριστηθείς οχι μονο δεν σε τιμά αλλά σε ρίχνει στα μάτια μου - που οκ δεν σε νοιάζει και λογικό - αλλά είχα την εντύπωση οτι λόγω μόρφωσης και παιδείας δεν θα έφτανες στο σημείο να εκφραστείς με τέτοιο τρόπο. Όπως και τα ζωάκια σου έτσι και αυτά τα παιδιά δεν έχουν κανένα μερίδιο ευθύνης για τις πράξεις των μεγάλων. Δυστυχώς, γεννήθηκαν σε αυτές τις οικογένειες. Δεν φταίνε και δεν χρειάζεται να πληρώσουν αντί των γονιών τους. 'Εχω βιώσει αδικίες και σκατένιες συμπεριφορές αλλά δεν θα ευχόμουν σε κανέναν αρρώστιες και θανάτους γιατί από αρρώστια έχασα και τον πατέρα μου. Ιδίως σε παιδιά.

    Διακρίνω ότι έχεις ενα συνεχές μοτίβο να μεμψιμοιρείς για τα παθήματά σου, να έχεις μια υποβόσκουσα οργή για συγγενείς και παλιούς συμμαθητές τους οποίους θεωρείς και κατώτερους επειδή παντρεύτηκαν και έκαναν παιδιά, έχεις τρομερή έπαρση για τα όσα επιτευγματά σου & το παρουσιαστικό σου (αναφέρομαι σε παλαιότερο thread σου που συγκρινόσουν με τον εργαζόμενό σας στο ξενοδοχείο) και αναρωτιέμαι γιατι δεν κάνεις κάτι να προχωρήσεις μπροστά και να τα αφήσεις πίσω σου. Με συστηματική ψυχοθεραπεία συνδυαστικά με μια αλλαγή στη ζωή σου, όπως μια μετακόμιση κτλ. Είσαι 34 ετών περίπου, έξυπνος άνθρωπος και συνεχώς αναλώνεσαι στα ίδια και τα ίδια. Θα φτάσεις 50 ετών και θα έχεις χάσει σημαντικό μέρος της ζωής σου με το να ασχολείσαι με παλιές υποθέσεις.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ποτε αναφέρθηκα με έπαρση για το οτιδήποτε;
    Το παρουσιάζετε λες και βγήκα και έγραψα"ψοφος στα παιδια" ενώ μιλάω πολύ συγκεκριμένα για τον γιο αυτού του τράγου, που είναι ένας καθόλα διεφθαρμένος άνθρωπος, με πράξεις, όχι με λόγια, και ο γιος του ειναι τα ίδια σκατα, εφοσον συμμετείχε με τα σκριν σοτ στην παρανομη δίωξη μου και δεν σεβαστηκε την παρελθοντικη φιλια μας (οπως αλλωστε αντιστοιχα ο ανηθικος τραγος δεν σεβαστηκε τη φιλια του με τον πατερα μου) Οποτε όχι, δεν θα προσποιηθω ότι εύχομαι την υγεία τους, οπως και αυτοι έχουν κάνει με λόγια και κυριως πράξεις προς εμενα.
    Και παλι βεβαια ειναι εντελως χαζο που το συζηταμε, λες και κανω τελετουργικα με καταρες ή λες και τους καταριέμαι ολημερίς. Μου θυμιζει μια βλακεια που ειχε πει μια δασκαλα μου στο δημοτικο, οτι το να στελνεις καποιον στο διαολο ειναι πολυ σοβαρο γιατί καταριεσαι τη ψυχη του. Ολα αυτα τα ηθικιστικα προερχονται απο χριστιανικες προληψεις.

    Τωρα, το αν αυτο με ριχνει στο επιπεδο τους,δεν εχει και τοση σημασια πλεον, αφου αφορα την άμυνά μου απεναντι στην κακια τους. Το αν εσυ δεν θελεις το κακο οσων σε εβλαψαν,δεν ξερω πως σχετίζεται. Το λες για να μας πεις οτι εσυ εισαι ηθικη κι εγω ανηθικος; Βεβαια αφου μπαινεις σε αυτη τη συγκριση ισως θα πρεπει να μετρησουμε και τις αδικιες που εχουμε υποστει. Ειναι ασκοπο. Ψοφους, γενικά, δεν εύχομαι, οπως αυτοι στα σοσιαλ μίντια, ούτε μεμψιμοιρω, οταν γίνεται κάτι, συνήθως πραττω, πχ όταν κάποιος παρανομεί, τον καταγγελω, αλλά με τόση διαφθορα δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Εχω απογοητευτεί ως ένα βαθμό.

    Δεν εχω θεμα με όλους. Καλως ή κακώς όμως ναι, οι περισσότεροι εκεί έξω είναι φαυλοι, αναυθεντικοι και διεφθαρμένοι και η κοινωνία το ίδιο. Τι να κανω αν ειμαι φουκωικός; Γιατι οφειλω να συμβιβαστώ; Το να γίνεσαι μέρος της κοινωνίας προϋποθέτει δυστυχώς ένα μέρος αυτής της διαφθοράς. Δεν έχω μισος προς όλους όμως, δεν ισχύει αυτό. Μισος εχω για όσους βλάπτουν, περιφρόνηση εχω για τους κλόουν του κοινωνικού κομφορμισμου.

    Δεν ξερω αν θα φτασω 50 ετών, γιατι υποψιάζομαι ότι έχω καρκίνο, αλλά αν φτασω ,ελπίζω όντως να έχω ακόμα την πνευματικη διαύγεια να κατακρίνω την φαυλοτητα και να μην γίνομαι μέρος της. Δεν θελω φυσικά να φτασω σε ακρότητες, δεν θα σκότωνα πχ.
    Η ψυχολόγος που είχα συμφωνούσε μαζί μου, όταν της έλεγα αυτά που παρατηρώ μου έλεγε ότι ειμαι έξυπνος και ότι ο μέσος όρος ευφυΐας εκεί έξω είναι χαμηλός άρα να μην ασχολούμαι. Κατι που βεβαια είναι ανεφαρμοστο. Πώς να μην ασχολείσαι με κάτι όταν σε επηρεάζει;
    Σε σχέση με τον υπάλληλο, όπως εχω πει πολλακις, ανέφερα αυτά για την εμφάνιση γιατι μας πρηζει χρονια τωρα οτι ειναι σαν μοντέλο. Δεν κάθισα να τον μειώσω σε γνωστούς μας ή στον ίδιο (όπως έχει κάνει αυτος). Εχετε ανοιχτή πρόσκληση να έρθετε διακοπές να τον ακούτε όλη μέρα να κομπαζει, ενω τίποτα από όσα λέει δεν ισχύουν και μετά ελατε να μου πείτε αν σας τα έκανε τσουρέκια ή οχι. Βεβαια ελπίζω φέτος να μην ξανάρθει, εγώ μιλάω ήδη με προσωπικό αλλά δεν θέλω να ενθουσιάζομαι μήπως γίνει κάτι και κουβαληθει παλι. Θα κάνω update μόλις είναι τελεσίδικο και ανοίξω τις σαμπάνιες.


    Γενικα ηθικά νιώθω εντάξει με τον εαυτό μου. Ουτε εχω αδικήσει ούτε έχω βλάψει. Το δικαίωμα να με υπερασπιζομαι εμένα και τα πλάσματα που βλάπτουν λόγω κακιας, δεν θα μου το πάρει κανείς. Περιμενουν να κάνουν μια κακη πράξη και να συνεχίσουν ανενόχλητοι. Εγω δεν το δέχομαι αυτο.

    Επι του παρόντος, συζητάω με μια σελίδα στο φβ για οργανωμένο expose του πολιτικού. Δεν θα το αφήσω μέχρι να μάθει ο κόσμος τι κουμασι είναι.
    Last edited by Skiouros8; 07-02-2023 at 22:43.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Σκεφτομουν πάντως, η αλήθεια είναι ότι από μικρό παιδί, από πέντε ετών από όσο θυμάμαι, με εκνευριζε η αναυθεντικοτητα των ανθρώπων. Σκεφτομουν ότι ειναι ψεύτικες μαριονετες, όλα μου φαίνονταν υπερβολικά θεατρικά. Κρυβομουν απο τη νονα μου επειδη την εβρισκα υπερβολικα κυρατσα,ειχε κατι το επιπλαστο η συμπάθειά της, μαλλον αισθανομουν οτι κατακρινει τη μαμα μου.
    Δεν χαμογέλασα μέχρι τα πρώτα μου γενέθλια. Εβρισκα την κατάσταση της ύπαρξης τραγικη. Η ευτυχία, όταν συνειδητοποίησα πως θα μείνω για καιρό στον κόσμο, δεν ήταν ποτέ στις επιδιώξεις μου.

    Δεν θα ένιωθα καλά ευτυχισμενος,αν η ευτυχία προϋποθέτει την αδιαφορία για οσα νοιαζομαι. Πολλες φορές ξεχναω οτι περιφρονω την ευτυχια και παρασυρομαι απο τις αγελαιες συνήθειες των ανθρώπων. Ισως αυτο με φερνει σε μελαγχολια και συγκριση με τους αλλους: ξεχναω οτι ειμαι διαφορετικος. Δεν βρίσκομαι εδώ για να διασκεδαζω, για να χάνω τον χρόνο μου ζωντας τη ζωη μου. Εχω άλλους στόχους που δεν συμβαδίζουν με όλα αυτά. Καποιες φορες ζω, οπως οι άλλοι, αλλά μακροπροθεσμα, όχι, δεν θα το ήθελα.
    Last edited by Skiouros8; 07-02-2023 at 22:38.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Το γεγονός παντως οτι ορισμενα μελη σοκαρεστε από το δικό μου αιτιολογημενο μίσος λογω του τραύματος και όχι από τα όσα οικτρά διέπραξαν και περιέγραψα παραπάνω, λέει πολλα. Με κυνήγησαν ανελέητα επι χρονια για κατι που εκεινοι ξεκινησαν και εκαναν κακο σε αλλα πλασματα χωρις λογο. Αλλα, οπως ειπα, έτσι είναι η αφήγηση που θέλει η κοινωνία μας να ακολουθούμε γιατί αυτο συμφερει οσους παρανομουν: υπακουα θύματα.

    Η υγεια μου κλονιστηκε από την όλη κατάσταση, Μαριλου. Απο τα πτώματα που εβρισκα, από την κακια, από την συστηματική επίθεση στο πρόσωπό μου. Κατα τα αλλα δεν κάθομαι όλη μέρα να διαπλεκω φθονερα σχέδια εις βάρους τους. Αν όμως μου δοθεί η ευκαιρία... Και σιγουρα θα χαρώ με τις αναποδιές τους. Γιατι τους είδα να χαιρονται όταν σερνομουν. Για ενάμιση χρόνο, πριν μετακομίσω στο τωρινό μου σπίτι, δεν μπορούσα καν να κοιμηθώ σπίτι μου, ξεσπιτωθηκα, κοιμόμουν στης γιαγιας μου σε μια απελπισμένη προσπάθεια να νιώσω ασφάλεια γιατι στο δικό μου σπίτι πνιγομουν. Καθε φορα που γύριζα στο σημείο νομιζα πως εβλεπα τη γάτα που μάζεψαν. Τα συζητησα φυσικά όλα αυτά με τον ψυχίατρο που μου είχε δώσει και χαρτί για το δικαστήριο και διέγνωσε μετατραυματικο στρες, στο οποίο περιλαμβάνονται και οι εκρήξεις θυμού οι οποίες είχαν καταλαγιασει για ένα διάστημα αλλα τώρα επανήλθαν. Οπως έγραψα σε άλλο θέμα, θεωρω πως επανήλθαν λόγω της κατάστασης με τα σκυλιά του γαμπρού μου γιατί αυτή η συνεχής ένταση και η απειλή των οικοσιτων κατοικίδιων μου ξυπνάει το παλιό τραύμα.
    Και είναι και γενικά όλη αυτή η αναιτιολογητη κακια που έχω βιωσει. Αυτο που με τρελαίνει όμως είναι ο λόγος που την βίωσα: επειδη ήμουν ήδη αδυναμος, επειδή ήμουν παιδί διαλυμένης οικογενειας. Αντι η κοινωνία να δείξει αγάπη, όντας μάλιστα επαρχεία, δείχνει αναιτιολογητο μένος. Ο πολιτικός δεν μπήκε φυσικά να υπερασπιστεί εμένα, ήταν μάλιστα τότε και στο Δημο και ο Δημος είναι υπεύθυνος για τα αδέσποτα και αυτός με κατηγορούσε που τα ταΐζω ενώ ήταν δουλειά του ίδιου του Δημου. Παραλογισμος. Βεβαια με τις ασυναρτησίες του εχασαν, αλλά η κακή του πρόθεση και ο πόλεμος μου έμειναν. Και σε όλη την υπόθεση, προσπάθησαν να ξεχωρίσουν τον πατερα μου, επειδή έχει κύρος λόγω του επαγγέλματός του, σαν να ήμασταν εγώ και η αδερφή μου (γιατι την καταγγελία για τις φόλες την είχαμε κάνει μαζι) οι κακοί σπόροι μιας τρελής μάνας.

    Απο κει και περα, δεν πιστεύω σε κατάρες κλπ. Αν ήταν έτσι, όλα αυτά που έχουν πει εις βαρος μου και της μαμάς μου θα είχαν γυρίσει και σε κεινους. Εγω άδικος δεν ειμαι. Αν θεωρήσω ότι υπάρχει αντίβαρο και συνειδητοποιηση μπορώ να ξεχάσω, αν όχι, δεν ξεχνάω ποτέ. Και δεν είναι κάτι που μπορώ να ελέγξω, έτσι είναι ο χαρακτήρας μου. Θα ένιωθα υποκριτης αλλιώς. Δεν υπάρχει περίπτωση να συμβιβαστώ με αυτό το βόθρο, ακομα κι αν αποβαινει εις βαρος μου.

    Καλημερα !

    Θιγεις πολλα θεματα μαζεμενα ,πολλες αιτιες καλυτερα να πω που σε εφτασαν στο σημερα ..
    Απο εκει πρεπει να ξεκινησεις Αντωνη μου ..

    Η υγεια δεν κλονιστικε καθαρα και λογου αυτου του γεγονοτος που αντιλαμβανομαι πληρως την σημασια του και φυσικα δεν μιλησα γι αυτο ..
    Η υγεια σου επιβαρύνθηκε ΚΙ ΑΛΛΟ απο αυτη την πολυ καλος χαρακτηρισμενη τραυματικη εμπειρια που εζησες και σε στιγμάτισε πλεον και φαινεται οτι την κουβαλας μεχρι σημερα ,εφοσον καθε φορα με την παραμικρη αφορμη την ξαναβγαζεις στην επιφανεια με αποτελεσμα να σου ακνει ΑΚΟΜΑ μεγαλυτερο κακο και να επιβαρυνει ΑΚΟΜΑ περισσοτεροτην ηδη διαταραγμενη ψυχικη σου υγεια ,αφου ερχεται να προστεθει σε ολα αυτα τα τραυματικα γεγονοτα που εζησες απο την παιδικη σου ηλικια ακομα ..

    Αντιλαμβανεσαι και ερμηνεύεις λαθος τις συμπεριφορες ,οδηγείσαι σε απιστευετο μενος και αναζητας μεσα απο την ¨λύπηση ¨να ααναγνωριστει το δικιο σου ...
    το λεω αυτο γιατι το λες μονος σου ...

    Αυτο που με τρελαίνει όμως είναι ο λόγος που την βίωσα: επειδη ήμουν ήδη αδυναμος, επειδή ήμουν παιδί διαλυμένης οικογενειας. Αντι η κοινωνία να δείξει αγάπη, όντας μάλιστα επαρχεία, δείχνει αναιτιολογητο μένος.
    Γιατι σε τρελεναι και αναζητας τον οικτο μια κοινωνιας που δεν θα στο προσφερει ποτε ?
    Γιατι μεμψιμερεις αντι να στρωθεις επιτελους και να δουλεψεις με ολα αυτα τα τραυματα ωστε να φτασεις και στο σημερα ...


    Δεν θα πω κατι αλλο στα εχω πει πολλες φορες και ξερεις οτι στα λεω με αγαπη και στεναχωριεαμαι που σε βλεπω να ταλαιπωρεισαι τοσο πολυ ..

    Οσο αφορα τα ζωα εχεις 1000% δικιο ΑΛΛΑ το ζητας -παρακαλας ΔΕΝ το διεκδικείς οπως πρεπει ..
    Το ζητάς προβάλλοντας την λυπηση ,την οικογενειακη κατασταση και πολλα αλλα ..ακομα και την αντιλαμβανομενη αδυναμια σου ..

    Αντωνη μου εγω ξερεις πως σε βλεπω πλεον ?Θα μου επιτρεψεις να σου πω ,πως
    βλεπω ενα αδυναμο ,φοβισμενο και μεμψίμοιρη ανθρωπο ..ενα πολυ ευαισθητο και ακρως πληγωμενο αντρα σε πολλες πλευρες οχι μονο εδω ,ακομα και στην ερωτικη σου ζωη πληγωμενος εισαι ...
    Εναν ανθρωπο που εχει υποταχτει στους φοβους του στις ανασφαλειες τους στα παιδικα του τραυματα και φυσικα σε ολα αυτα που κατα καιρους εχω διαβασει απο εσενα ...

    Αγαπη μου γλυκια ενα εχω να πω πλεον και θα ειναι η λυση οχι μονο για το τωρινο σου θεμα αλλα για ολα αυτα που ερχονται και προστιθονται στο σημερινο και πλεον εχεις ενα παγοβουνο μπροστα σου ..

    Να παρεις την αποφαση να δουλεψεις με ψυχοθεραπευτη...ασε τον ψυχιατρο .ο γιατρος ειναι υπευθυνος μονο για φαρμακα για αγωγη ειναι γιατρος εχει τελειωσει ιατρικη ...να μου ελεγες οτι ειναι και ψυχολογος μαζι θα ελεγα τι αλλο σου εχει πει να κανεις εκτος απο το να σε χαπακωνει ,ουσιαστικα να σου βαζει κατω απο το χαλακι ολα τα προγενεστερα προβληματα σου με το γνωστο αποτελεσμα ..


    Αν ξεκινησεις ψυχοθεραπεια ειμαι σιγουρη οτι θα δωσεις τις απαντησεις σε ολους αυτους μεσα απο τις πραξεις σου και οχι μεσα απο το μισος σου και το θυμο σου ...

    Τους δηλωνεις ξεκαθαρα ποσο ευαισθητος και αδυναμος εισαι γι αυτο θα σε βαρανε στην κυριολεξια απο την στιγμη που ειναι νομος πλεον ,δεν παμε να αλλαξουμε τους αλλους ,να δυναμωσουμε τον ευατο μας προσπαθουμε και μεσα απο τις πραξεις μας να τους δειξουμε ποιοι ειμαστε ...



    Ασε λοιπον τους αλλους και δουλεψε με τον ευατο σου και ολο αυτο τον θυμο που κρυβεις μεσα σου μηπως να τον αντιστρεψεις σε εσενα και να μετατραπει σε πεισμα ωστε να δυναμωσεις λιγακι ?

    Αυτα! και στα λεω με ολη μου την καλη διαθεση ΔΕΝ σε κρινω ,δεν αναιρω τους φοβους σου και το κυριοτερο ΜΗΝ βγαζεις εναντιωση σε οποιο σου λεει πεντε πραγματα που πλεον για εμενα ειναι η μονη σου διεξοδο απο ολο αυτο που οσα χρονια ειμαι εδω και πλεον δεν ειναι λιγα σε βλεπω να ταλαιπωρεισαι καθε μερα ολο και πιο πολυ ..


    ειχα πολυ καιρο να μπω και ηλπιζα να δω παλια μελη να εχουν κανει ενα βημα αλλα δυστηχως πολλους χειροτερα τους βρισκου και μαλιστα εχουν αναπαυτει σε ολο αυτο και εν ασχολουνται με τον ευατο τους ασλλα μονιμως με τους αλλους ...ξερεις τι κοινουμενη αμμος ειναι ολο αυτο ?ξερεις ποσο σε βουλιαζει ?
    θα φτασουν ορισμενοι μια μερα και το μονο που θα εχουν στην ζωη τους ειναι η ζωη μεσα απο κριτικη ,ασχολεια με εικονικες πραγματικοτητες και οχι με την δικη τους προσωπικη αναπτυξη ..

    Ουσιαστικα ολο αυτο σε οδηγει στην μοναξθα και ελα μετα να μου πεις αν η μοναξια δεν σε κανει ακομα μεγαλυτερους αυτους τους φοβους και ακομα πιο βαθιες αυτες τις πληγες σου ...

    Ολοι μας ξεκινησαμε αδυναμα ,ολοι μας αντιμετωπιζουμε φοβους αδυναμιες και μετατραυματικο στρες αλλα επιβαλλεται πλεον καποια στιγμη να δουλευουμε με τον ευατο μας και οχι με τους αλλους !

    Να το πω οπως θα το ελεγα στο φιλο μου ?
    Χε στους ρε συ τους αλλους ,γ@μ@σ@ε τους στην κυριολεξια ...μην τους δινεις το ποαραμικρο πατημα για να γ@μ@ν@ την δικη σου ψυχολογια ...βγαλε αυτο τον θυμο μπορεις ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    ..... ..... ..... ....
    Last edited by Remedy; 08-02-2023 at 12:31.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Μαριλου, ίσως δεν έγινα κατανοητός, αυτά περί διαλυμένης οικογενειας τα ανέφερα επειδή έτσι ακριβώς με βλέπουν αυτοι, καθώς και το θέμα της μαμάς μου που το έκαναν βούκινο σε όλο το χωριό (οι περισσοτεροι βεβαια το γνώριζαν έτσι κι αλλιώς, αλλά οι γείτονές μου έλεγαν παντού ότι δεν ευσταθεί η καταγγελία για τις φόλες γιατί είμαστε παιδιά της τρελης) Ουδεποτε ζήτησα τον οίκτο κανενός και ειδικά στο περιβάλλον μου. Αυτοι εκμεταλλευτηκαν τα προσωπικα της οικογενειας μου. Το ότι γενικά βγάζω ευαισθησια/φαινομαι θύμα κλπ κλπ, για αυτό και με πατάνε, το αναγνωρίζω, δυστυχώς όπως είπα είναι πολλοί οι παράγοντες που συντελούν σε αυτό αλλά δεν ξέρω πώς αλλιώς να σκληρυνω. Τουλαχιστον όσον αφορά την συγκεκριμένη υπόθεση, οι αντίπαλοι μου με φοβήθηκαν, αφότου εχασαν, οι κακοποιήσεις στην περιοχή μειώθηκαν κατακόρυφα.
    Και δεν είναι ότι ασχολούμαι εγώ με τους αλλους. Αυτοι ασχολούνται μαζί μου, αυτοι με σχολιάζουν και αυτοι έχουν δημιουργήσει κουτσομπολια για μένα. Αν εννοείτε με το να μην ασχολούμαι με τους αλλους, να μην κρίνω όσα βλέπω πως είναι κουτά, παράλογα, ανήθικα κλπ, δεν μπορώ να το κανω και ούτε θέλω. Οπως έγραψα δεν έχω ούτε ειχα ποτε επιδιωξεις ευτυχίας. Εχω προετοιμασει τον εαυτο μου για τη δυστυχια, τη μοναξια και τη σκληρότητα του κοσμου. Περιμενω τα χειροτερα για τον εαυτο μου. Η μόνη μου επιδίωξη είναι να πω όσα θέλω να πω μέσω των γραπτών μου και να αφήσω κάτι στον κόσμο.
    Θεωρω πάντως πως έχω κάνει πρόοδο. Εχω ξεπεράσει εδώ και πολύ καιρό τις κρίσεις πανικού, αρκετές φοβίες, η καρδιοφοβια μου είναι σε βαθια υφεση κλπ.

    Και μόλις ένιωσα υγιής, επέστρεψε αυτός ο ζωτικός θυμός για όλους αυτούς τους νοσηρους ανθρώπους. Ίσως είναι ένδειξη υγείας.

    Τελος παντων, σε ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. ψύχωση και μίσος
    By petros81 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 07-04-2020, 12:53
  2. Μίσος
    By kat7 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 4
    Last Post: 17-07-2019, 02:16
  3. τετοιο μισος?
    By melinakii in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 19-02-2017, 13:47
  4. ασβεστο μισος..
    By ντολορ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 16-10-2014, 18:17
  5. ΜΙΣΟΣ
    By lavie in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 29-02-2012, 22:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •