Εκτακτη η ταχυκαρδία?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727

    Εκτακτη η ταχυκαρδία?

    μου κόπηκαν τα πόδια.πριν λίγο σηκώθηκα από καναπέ και ένιωσα ξαφνικά μια ριπή ταχυκαρδία? Η ριπή έκτακτων δεν ξέρω. ένιωσα απίστευτα άσχημα και άρχισε να βουίζει το κεφάλι μου. φοβήθηκα ότι θα μείνω στον τόπο.δεν ξέρω και δεν κατάλαβα τι ηταν.δεν πρόλαβα να βάλω το δάχτυλο μου στο λαιμό να δω.εχω περίεργα το στομάχι μου και περιμένω περίοδο. Πιστευα ότι βελτιώνεται όλο αυτό αλλά αυτή η νέα τελείως ταχυκαρδία τόσο απότομη και δυνατή δεν ξέρω τι ήταν έχω φοβηθεί πάρα πολύ.μαλλον ταχυκαρδία ήταν γιατί ένιωθα να χτυπάει και δυνατά.δεν ξέρω όμως έχω πανικοβληθει.τι να κάνω?να πάω πάλι στο γιατρό?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    μου κόπηκαν τα πόδια.πριν λίγο σηκώθηκα από καναπέ και ένιωσα ξαφνικά μια ριπή ταχυκαρδία? Η ριπή έκτακτων δεν ξέρω. ένιωσα απίστευτα άσχημα και άρχισε να βουίζει το κεφάλι μου. φοβήθηκα ότι θα μείνω στον τόπο.δεν ξέρω και δεν κατάλαβα τι ηταν.δεν πρόλαβα να βάλω το δάχτυλο μου στο λαιμό να δω.εχω περίεργα το στομάχι μου και περιμένω περίοδο. Πιστευα ότι βελτιώνεται όλο αυτό αλλά αυτή η νέα τελείως ταχυκαρδία τόσο απότομη και δυνατή δεν ξέρω τι ήταν έχω φοβηθεί πάρα πολύ.μαλλον ταχυκαρδία ήταν γιατί ένιωθα να χτυπάει και δυνατά.δεν ξέρω όμως έχω πανικοβληθει.τι να κάνω?να πάω πάλι στο γιατρό?
    Σηκώθηκες απότομα κ μάλλον έκανες ορθοστατική υποταση για δευτερόλεπτα.
    Το παθαίνω κ γώ! Μη σε τρομάζει!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ειναι, όπως αναφερθηκε, λόγω της αποτομης αλλαγής θέσης. Προσπαθησε να σηκώνεσαι πιο αργα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    124
    Σε καταλαβαίνω! Αλήθεια!Εγώ όταν περιμένω περίοδο νιώθω αρκετά τους παλμούς μου και έχω κ ταχυκαρδίες. Ταχυκαρδίες εννοώ εκεί που κάθομαι να δείχνει το ρολόι 100 παλμούς και μετά από μισό λεπτό να δείχνει 70. Γενικά νιώθω ταραχή, αναστάτωση και όλα τα μεγαλοποιώ. Ίσως κάτι ανάλογο να έγινε και με εσένα. Πέραν του ότι ίσως σηκώθηκες και απότομα από τον καναπέ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Εγώ φαντάσου ακουμπούσα σε καθιστή θέση πίσω στο κρεβάτι κ ξαφνικά άρχισε ριπή έκτακτων που έπρεπε να ανασηκωθώ για να σταματήσουν…εννοείται επειδή είχα καιρό να κάνω κάτι τέτοιο τρομοκρατήθηκα αλλά από την άλλη λέω, αν ήρθε η ώρα μου, τι μπορώ να κάνω να το αλλάξω;; ΤΙΠΟΤΑ!
    Έκανα εξετάσεις, έβαλα χολτερ (που για κακή μου τύχη δεν έκανα καμία), την Τρίτη έκανα έντονη γυμναστική με βάρη και δεν έπαθα τίποτα πάλι, ούτε μια ζάλη, μια αδυναμία, μια δύσπνοια
    Άρα αφού παθολογικά με βρίσκουν καλά ή ξέσπασμα άγχους είναι ή έντερο-στομάχι που πιέζει κ ενοχλεί!

  6. #6
    Επειδή έχω καρδιολογικό πρόβλημα κ τα έχω ψάξει όσο δεν πάει.. λίγες μέρες πριν την περίοδο αλλά κ τις μέρες τις περιόδου η γυναίκα κάνει ταχυκαρδίες κ έκτακτες λόγω των ορμονών κ της πίεσης ( συνήθως πέφτει αρκετά εκείνες τις μέρες) όπως ταχυκαρδίες κ έκτακτες συστολές μπορούμε να κάνουμε αρκετές τους καλοκαιρινούς μήνες κ ειδικά σε μέρες με καύσωνα που η πίεση πέφτει λόγω θερμοκρασίας κ λόγω αφυδάτωσης.. πολλά νερακια κ χυμούς να πίνεις.. αν έχεις πάει σε καρδιολόγο κ δεν σου έχει βρει κάτι τότε μην ανησυχείς.. έκτακτες κάνει όλος ο κόσμος καθημερινά άσχετα ότι συνήθως κάποιοι δεν τις καταλαβαίνουν..

Similar Threads

  1. Έκτακτη η κάτι άλλο?
    By Elli19899 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 02-08-2022, 12:30
  2. Έκτακτη σε ανηφόρα
    By Evap99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 25-04-2022, 00:04
  3. Παύση ή έκτακτη
    By agapoula in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 6
    Last Post: 20-03-2022, 18:28
  4. Έκτακτη ή κάτι άλλο?
    By gl08 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 03-11-2021, 22:46
  5. ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΔΗΣΗ-ΝΤΡΟΠΗ
    By lavie in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 29-02-2012, 23:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •