όταν είσαι στη παραλία...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305

    όταν είσαι στη παραλία...

    με τη παρέα σου και έρχονται κάποιοι πολύ ενοχλητικοί, πώς αντιδράς?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    400
    :) αναλογα τι ειδους ενοχλητικοι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Ειναι φιλοι της παρεας σου ή απλοι γνωστοι?Γιατι αν δεν ανακατευονται εκει που δεν τους σπερνουν τοτε μπορεις απλα να αδιφορισεις.Αλλα τοτε μαλλον δεν θα ηταν ενοχλητικοι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    είναι ξένοι.φωνάζουν και μιλάνε δυνατά.γενικά δεν σέβονται τους γύρω τους.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    400
    σαφως και εκνευριζεσαι δεν το συζηταω. αλλα αν το καλοσκεφτεις ξερεις τι γινεται στο τελος/
    εσυ εκνευριζεσαι και χαλας τη μερας σου για 2-3 ανεγκεφαλους που δεν ξερουν να φερονται και αυτοι περνανε μια χαρα.
    επομενως, απλα προσπαθεις να μην δινεις σημασια ή ακομα και να διακομωδησεις την κατασταση προκειμενου να περασεις καλα.

    γιατι ακομα και να μπεις στον κοπο να τους κανεις παρατηρηση δεν προκειται να καταφερεις τιποτα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Εγω , θα σηκωνομουν ωραια-ωραια, και θα απομακρυνομουν απο αυτους- θα αλλαζα θεση..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    400
    Originally posted by zinovia
    Εγω , θα σηκωνομουν ωραια-ωραια, και θα απομακρυνομουν απο αυτους- θα αλλαζα θεση..

    συμφωνω και με αυτο ζηνοβια αλλα ισως να μην υπαρχει και η δυνατοτητα ( καθαρα λογω κοσμου )

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    ναι, ακριβώς αυτά διαπιστώνω κι εγώ...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    400
    ;) οποτε συμπερασμα : δεν χαλαμε την διαθεση μας για την βλακεια που δερνει τον καθε ενα!! απλα το διασκεδαζουμε αναλογα αν δεν μπορουμε να κανουμε κατι αλλο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Να σου πω, εξαρτάται σε τι φάση βρίσκομαι, γιατί βρίσκομαι στην παραλια και με ποιον.

    Αν είμαι μονη μου και θέλω να ηρεμήσω, να διαβάσω το βιβλιαράκι μου και να ξε-αγχωθώ, συνήθως τους παρακαλώ να κάνουν λιγότερη φασαρία και, επειδή είμαι γλυκούλα και ευγενικουλα όταν θέλω, συνήθως πιάνει. Αν είμαι σε φάση \"δε με νοιάζει ο κάθε άσχετος, έλα να πάρουμε λίγο χρωματάκι\" βάζω τα ακουστικουλια μου και δε πα να φωνάζουν και με ντουντούκες.

    Αν όμως είμαστε όλη η παρέα μαζεμένη, 10-15 άτομα και κάνουμε το μπανάκι μας, και είναι 2-3 ανεγκέφαλοι που σπάνε όχι μονο τα δικά μας νεύρα αλλα και όσων είναι τριγύρω, ε δε θα μετακομίσουμε όλοι επειδή κάποιοι στόκοι δεν ξέρουν από κανόνες συμβίωσης.
    Καταρχάς, τους παίρνουμε στο φιλικό, ιδιαιτερα εμείς οι κοπέλες, τους καλοπιάνουμε και μες το blah blah τους πετάμε και για τη φασαρία που κάνουν. Όλη η παρέα συμβάλλει αν χρειάζεται, γιατί οι περισσότεροι άνθρωποι, αν δουν πως ενοχλούν όχι έναν η δυο άσχετους αλλα ένα ολόκληρο τσούρμο από άτομα, συμμορφώνονται από μονοι τους. Μπορείς να πετύχεις απίστευτα πράγματα με ένα χαμόγελο και μια φιλική διάθεση.

    Έπειτα, σε περίπτωση που τα άτομα είναι χοντροκέφαλοι και οι απλές, ευγενικές παρεμβάσεις και συζητήσεις δεν φέρουν το επιθυμητό αποτέλεσμα, το ρίχνουμε στην πλακα, αρχίζουμε τα γέλια, τις μπηχτές, τα υπονοούμενα και γενικά τους κάνουμε ρεζίλι, και σου εγγυώμαι, είναι λίγοι αυτοί που μπορούν να αντισταθούν σε μια οργανωμένη λεκτική επίθεση 19χρονων, ακόμα περισσότερο αν είναι κάτι συγκεκριμένα αγόρια μαζί μας που -με το συμπάθιο- έχουν και κάτι πλατάρες ντουλάπες που, αν μη τι άλλο, δίνουν βαρύτητα στα λεγόμενα τους. Και εδώ να παραθέσω και κάτι που έχω παρατηρήσει: ακόμα και για κάτι πασιφανώς ενοχλητικό, συνήθως δε μου αρέσει να δημιουργώ θέαμα σε δημοσιους χώρους. Είναι όμως τόσοι πολλοί που θέλουν να συμμετάσχουν στο πανηγύρι, αρκεί μονο να μην αρχίσουν οι ίδιοι τον χορό.

    Τέλος, αν δεν πιάσει και αυτό, τους τη μπαίνουμε χοντρά a.k.a. παίζουμε ρακέτα και το μπαλάκι πάει κατευθείαν στο κεφάλι τους, πετάμε frisbee και κατά λάθος χτυπάμε τους καφέδες τους, σκάβουμε λακουβίτσες και η άμμος πάει στη πετσέτα τους κτλ. Το γέλιο είναι πως, όταν φτάσουμε σε αυτό το τελευταίο στάδιο αντιμετώπισης, ένα βήμα πριν τον μεγάλο καβγά, είναι τόσοι τριγύρω που έχουν ήδη μπει στο κόλπο μαζί μας και συμβάλλουν, που ακόμα και οι πιο ανεγκέφαλοι φασαριόζοι το πιάνουν το υπονοούμενο και την κάνουν με ελαφρά. Η ισχύς εν τη ένωση δηλαδή.

    Μερικές φορες σκέφτομαι πως δεν έχει νόημα να πέφτουμε στο επίπεδο του κάθε κακομοίρη, γιατί να χαλάω τη ζαχαρένια μου επειδή κάποιοι έχουν ελλειπή συναίσθηση του κοινωνικού savoir vivre; Γιατί εγώ και οι φίλοι μου να μπλέκουμε σε καταστάσεις που θα επιφέρουν ένταση;
    Άλλες φορες όμως, μας πιάνει το πείσμα, πως είμαστε νέοι και δεν υποχωρούμε από το δικαίωμα μας για ένα ήσυχο, καλοκαιρινό μπάνιο για κανέναν m@l@k@, πως οποιος δεν παίρνει με το καλο κερδίζει ένα εισιτήριο στην οργή μας, και δε θα αφήσουμε κανέναν να χαλάσει τη δικη μας ζαχαρένια. Και είχα μια σκασίλα για το τι εντύπωση θα βγάλει ο κάθε άσχετος για εμάς. Εγώ ένα ξέρω: εμείς καθαρίσαμε την παραλια από τους ανεπιθύμητους, και οι υπόλοιποι θα ήθελαν να είναι στη θέση μας και μας κερνάνε φραπεδάκια. Και αυτό είναι το μονο που με νοιάζει στην παραλια, να περάσω καλά :)
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    τους πετας αμμο στην μουρη λολχαχχα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    dissolved, εσύ τον έστειλες για μπάνιο? γαμώ την γκαντεμιά μου!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    ΕΓΏ; Αρνούμαι να πιστέψω τέτοιες κατηγοριες. Τώρα αν κάποιος τρώει τη μια ψυχρολουσία μετά την άλλη, δε φταίω εγώ, φταίω;
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    καλά δεν θα σε πάω και δικαστικώς!όχι,όχι, δεν φταις!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •