Απαντήστε μου σας παρακαλώ !!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Απαντήστε μου σας παρακαλώ !!!!

    Μπορει να υπαρχουν ιδεοληψιες κ παρανοια συγχρονως? Οι επιμονες σκεψεις μπορει να δημιουργησουν παρανοια η οταν υπαρχει παρανοια ειναι ψυχωτικη κ οχι ιδεοληπτικη διαταραχη ?

    Τι πιστευτε απο την εμπειρια σας?

  2. #2
    xaka10
    Guest
    υπαρχει και ιδεοψυχαναγκαστικη ψυχωση αλλα συνηθως η ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη δεν οδηγει σε ψυχωση.μπορει να υπαρχει και παρανοια απο μονη της.και η σχιζοφρενεια οταν μεινει χωρις θεραπεια το ατομο φτανει πιο ευκολα σε συνοδες παθησεις οπως μεταξυ αλλων και ιδεοψυχαναγκασμο.

    αλλα αυτο που πρεπει να κρατησεις ειναι οτι η ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη δεν οδηγει σε ψυχωση ή παρανοια.κατα καιρους εχουν γραψει μελη εδω μεσα που οντως ειχαν ιδεοψυχαναγκασμο και φοβοντουσαν οτι θα παθουν ψυχωση που απο οτι εχω καταλαβει ειναι κοινος φοβος τως ιδεοψυχαναγκαστικων.πιστε� �ε με αν ειχες ψυχωση δεν θα το καταλαβαινες καθολου και θα εβλεπες τους αλλους να φευγουν απο κοντα σου λογω της τρελας και θα αναρωτιοσουν γιατι γινεται αυτο.στο λεω εγω που ειμαι ατομο με ψυχωση εδω και μια 15ετια

  3. #3
    xaka10
    Guest
    και επειδη ειναι κοινος φοβος των ιδεοψυχαναγκαστικων οτι θα παθουν ψυχωση στην ουσια δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα.σωστα σε διεγνωσαν ιδεοψυχαναγκαστικη ειναι κοινη φοβια αυτη που εχεις.αυτη την φοβια οτι θα τρελαθουν την εχει και αλλη μια κατηγορια ψυχικα ασθενων οπως ειναι αυτης της διαταραχης ή κρισης πανικου που οταν παθαινουν κριση πανικου φοβονται οτι θα τρελαθουν ή οτι θα πεθανουν.κοινη και που δεν γινεται ποτε πραγματικοτητα η φοβια των ιδεοψυχαναγκαστικων οτι θα παθουν ψυχωση.ειμαι πολλα χρονια στο φορουμ 6 χρονια αλλα διαβαζω το φορουμ πολυ περισσοτερα χρονια μεχρι να γινω και γω μελος και πιστεψε με εχω δει πολλους σαν και σενα με ιδεοψυχαναγκασμο να φοβουνται οτι θα παθουν ψυχωση και απο ολους αυτους γυρω 7 με 8 ατομα που θυμαμαι που εγραφαν τον φοβο τους οτι θα παθουν ψυχωση και στην ουσια δεν επαθαν ποτε μονο στο φοβο εμεινε αυτη η σκεψη.ηταν μαλιστα ενας με πολλα μυνηματα ο konstantinos σου λεω και το ονομα που φοβοταν οτι θα χασει τον ελεγχο και θα σκοτωσει καποιον φυσικα δεν το κανε ποτε.μην δινεις σημασια και υπεραναλυσεις τα παντα..


    συνηθως η σχιζοφρενεια ειναι κληρονομικη σε μεγαλο ποσοστο κατα 80% οφειλεται σε γονιδια και το υπολοιπο 20% οφειλεται στο περιβαλλον συνδυασμος των δυο παραπανω ειναι για να προκυψει η παθηση.εδω τοσα ατομα καπνιζουν χορτο που θεωρειται κατεξοχην αιτια ψυχωσης και ομως πολλοι λιγοι παθαινουν σχιζοφενεια παθαινουν μονο αυτοι που εχουν ιστορικο στην οικογενεια τους ή γενικοτερα που εχουν προδιαθεση.στις περιπτωσεις που δεν ειναι κληρονομικη οφειλεται σε μεταλλαξη γονιδιων και την κληροδοτεις στους απογονους αλλα η μεταλλαξη γονιδιων ειναι 1 στις 10 περιπτωσεις σχιζοφρενειας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185
    να ρωτήσω η σχιζοφρένεια έχει όριο ηλικίας που εκδηλώνεται η μπορεί σε οποιαδήποτε ηλικια;;;;

  5. #5
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by MK.89 View Post
    να ρωτήσω η σχιζοφρένεια έχει όριο ηλικίας που εκδηλώνεται η μπορεί σε οποιαδήποτε ηλικια;;;;
    συνηθως απο τα 15 μεχρι τα 45 εκδηλωνεται κυριως αλλα δεν σημαινει οτι δεν μπορει να εκδηλωθει μετα τα 45 ή πριν τα 15.η συνηθης ηλικια για τους ανδρες ειναι 20 με 25 και για τις γυναικες 25 με 30 ετων.παντα οι γυναικες το εμφανιζουν αργοτερα απο τους ανδρες.

Similar Threads

  1. Σας παρακαλώ απαντήστε μου
    By Κωστας in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 14
    Last Post: 02-12-2021, 00:26
  2. Παρακαλώ απαντήστε μου
    By Nikosnilouuu in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 05-03-2021, 19:46
  3. Δεν ξέρω απο τη πάσχω. Παρακαλώ απαντήστε μου είναι ανάγκη χρειάζομαι βοήθεια.
    By Petrac in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 17-12-2017, 20:41
  4. help είμαι απελπισμένη σας παρακαλω απαντηστε μου
    By vivi_anfr in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 48
    Last Post: 14-11-2009, 21:47
  5. παρακαλω απαντηστε μου...
    By kosmein in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 17-06-2009, 01:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •