κινδυνος παχους?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    κόλαση
    Posts
    218

    κινδυνος παχους?

    γεια σας.τα χαπια για τη καταθλιψη παχαινουν?γινεσαι σα να παιρνεις κορτιζονες?οπιοιος ξερει σιγουρα ας απαντησει,θα με βοηθησει πολυ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Ανοιγουν την ορεξη.Και εξαιτιας της ΜΕΓΑΛΗΣ ορεξης παιρνεις κιλα.Ομως αν προσεχεις τις ποσοτητες(δυσκολο) και δεν τρως σαβουρες(ευκολο) τοτε δεν θα ξεφυγεις.Σιγουρα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Α! Και αν μπορεις να πας γυμναστηριο τοτε εισαι στυλακι!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    κόλαση
    Posts
    218
    ειμαι απτη φυση μου αδυνατος και μυωδης οσο και να τρωω δε παχαινω αλλα μου ειπαν κατι για φουσκωμα!οτι φουσκωνεις δε παχαινεις!ελεοσ...δε θελω να γινω χοντρος

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Χοντρος δεν θα γινεις.Και εγω πριν τα φαρμακα οτι ηθελα ετρωγα και δεν παχαινα.Πηρα κιλα δεν στο κρυβω αλλα και δεν προσεχα- ετρωγα οτι ηθελα -ασε που μαλλον τα μισα τα χρειαζομουν...Μετα καταλαβα οτι εχουν αλλαξει τα πραγματα και οτι δεν μπορω να τρωω οτι να ναι.Παρε τα φαρμακα γιατι στα εχει γραψει ο γιατρος σου για το καλο της υγειας σου, κανε υγειηνη διατροφη(τελος στο τρωω οτι θελω) ακομα καλυτερα και γυμναστικη αν μπορεις και πιστεψε με ολα καλα θα πανε!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Συμφωνώ με την zinovia, και επαυξάνω λέγοντας ότι έχω ακούσει πως το καλοκαίρι γενικά θεωρείται ιδανική περίοδος στο να χάσεις κιλά, λόγω θερμοκρασίας και ιδρώτα μειώνεται η όρεξη, και για άλλους λόγους που δε ρώτησα ποτε. Εφόσον λοιπόν σου έγραψαν φάρμακα που χρειάζεσαι για λόγους υγείας, οφείλεις στον εαυτό σου να ακολουθήσεις τη συμβουλή του γιατρού που διάλεξες και να πάρεις τα χάπια χωρίς να προβληματίζεσαι για το αν παχαίνουν. Εκτος από το ότι δεν παρατηρείται σε όλους μια αύξηση κιλών (και ακούγεσαι άνθρωπος με υψηλό μεταβολισμό οποτε έχεις ένα ακόμα θετικό υπέρ σου) το φούσκωμα δε θα διαρκέσει για πάντα, ιδιαιτερα αν ακολουθήσεις κάποια σχετικώς προσεγμένη διατροφή, και ξεκινήσεις και κάποιο άθλημα.
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    μηπως τυχαινει να ξερει καποιος ποσος καιρος πρεπει να περασει απο τη διακοπη των φαρμακων
    για να μπορεσεις να χασεις αυτα τα κιλα?
    πηρα και εγω καποια αυτον τον ενα χρονο που λαμβανω την αγωγη ομως εμεινα στασιμη.
    δεν μπορω να χασω με τιποτα κιλα!τι διαιτα,τι γυμναστηρια....τα παντα!ομως και παλι στα ιδια κιλα.
    σαν σεναριο το να φουσκωνεις μου φαινεται λογικο,ισως γινεται κατακρατηση υγρων...

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    54
    Καλησπέρα σας. Είχα πολύ καιρό να μπω στο forum λόγο αρκετών προσωπικών προβλημάτων. Όχι ότι τώρα έχουν λυθεί απλός εγώ είμαι λίγο πιο ήρεμη. Αυτές τις μέρες ασχολήθηκα με το να διαβάζω τα διάφορα θέματα και μου έκανε εν μέρη καλό.
    Τώρα σχετικά με το βάρος που αναφέρεις παίζει ρόλο και ο οργανισμός. Πράγματι με τα χάπια υπάρχει αύξηση (εγώ πείρα 5 κιλά σε διάστημα 1 χρόνου) αλλά όταν τα διακόψεις αρχίζεις και επανέρχεσαι σιγά σιγά πάντα. Εγώ τουλάχιστον άρχισα να βλέπω διαφορά μετά από 3 μήνες. Βέβαια θέλει κάποια προσπάθεια να χάσεις τα κιλά αλλά πράγματι το καλοκαίρι βοηθάει πολύ! Οπότε meleme μην απογοητεύεσαι. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να κόψεις όσο γίνεται το φαγητό καθόλου αναψυκτικά (ανθρακούχα γενικά) και να πίνεις πολύ νερό.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    400
    εγω παλι που παιρνω χαπια εδω και ποσο...? εε 2,5 μηνες δεν μου αυξησαν την ορεξη αντιθετως μου την μειωσαν.

    παει κατι στραβα αραγε??

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Οχι,απλα αντιδρουν διαφορετικα με τον οργανισμο σου.
    Συνηθως στα ψ-φαρμακα αναγραφεται ως συνηθης παρενεργεια η αυξηση βαρους.Αυτο δε σημαινει οτι θα το παθουν ολοι..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    400
    μακαρι, σε ευχαριστω ζηνοβια

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Τιποτα..
    Απλα, αν δεις μεγαλη διαφορα στο βαρος σου το λες στο γιατρο σου και αυτος ξερει τι θα κανει..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω εμένα προσωπικά τα φάρμακα μου άνοιξαν την όρεξη....
    βέβαια έπαιρνα 6 διαφορετικά χάπια την ημέρα....

    το αποτέλεσμα ήταν να μην μπορώ να συγκρατηθώ και να βάλω σχεδόν 25 ολόκληρα κιλά....
    τώρα βέβαια με την μείωση των φαρμάκων έχω αρχίσει και τα χάνω αλλά κάνω και εγώ δουλειά...

    το παν είναι όπως είπε και η ζινοβια να προσέχεις την διατροφή σου και αν δεις πως σου ανοίγουν την όρεξη επικίνδυνα να το αναφέρεις στον γιατρό σου και αυτόν θα τα ρυθμίσει τα πράγματα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    κόλαση
    Posts
    218
    ενταξει μετα απο αυτο που μου ειπαν δε προκειται να τα παρω ΠΟΤΕ
    1)τριχοπτωση
    2)καταστολη ερωτικης επιθυμιας

    προτιμω με μαλια και θλιμμενος παρα να ειμαι ενα καραφλο,χοντρο φυτο...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    ποιός σου είπε κάτι τέτοιο;;;;;;;
    κάποιος που ήδη είχε πάρει τα φάρμακα που σου συνέστησε ο γιατρός σου;;;;;;;

    πάντως εμένα παρόλα τα χάπια που έχω πάρει και ακόμα παίρνω ούτε τα μαλλιά μου έπεσαν ούτε η ερωτική μου επιθυμία μειώθηκε....
    αντίθετα μπορώ να σου πω.....

    η ταπεινή μου γνώμη;;
    ακολούθησε την φαρμακευτική σου αγωγή και ότι περίεργο παρατηρήσεις που στο απεύχομαι να το αναφέρεις στον γιατρό σου....

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •