Βοήθεια για διαχείριση βουλιμίας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    119

    Βοήθεια για διαχείριση βουλιμίας

    Καλησπέρα σε όλους είμαι νέο μέλος και επειδή πραγματικά αισθάνομαι ότι έχω κάνει τα πάντα εκτός από το να μιλήσω σε κάποιο φόρουμ που αφορά ανθρώπους με το ίδιο πρόβλημα ίσως θα με βοηθούσε η άποψή σας ,η εμπειρία σας, ή και κάποια επαγγελματική γνώμη, έχουν περάσει 17 χρόνια που έχω συνειδητοποιήσει ότι υποφέρω από βουλιμία έχω αλλάξει τρεις ψυχοθεραπευτές, ανά διαστήματα υπήρξαν λίγο καλύτερες φάσεις αλλά ποτέ δεν μπορώ να πω ότι εξαφανίστηκε εντελώς το πρόβλημά μου, οι διατροφολόγοι δεν με βοήθησαν καθόλου προσωπικά, τα τελευταία τρία χρόνια έκανα συστηματικά ψυχοθεραπεία και το πήρα πολύ σοβαρά έχω καταλάβει πως λειτουργεί μέσα μου γιατί λειτουργεί , ποια αρνητικά συναισθήματα θέλω να αποφύγω καταφεύγοντας στο φαγητό, έχω υπεραναλυσει όλη μου τη ζωή Με τη βοήθεια ειδικών και σίγουρα έχουν γίνει κάποια βήματα ως προς την κατανόηση παρόλα αυτά το πρόβλημά μου παραμένει ,έχουμε δοκιμάσει ακόμα και φάρμακα συγκεκριμένα τα sofelin τα οποία βοήθησαν λίγο στην αρχή, όμως είμαι πραγματικά απελπισμένη ακόμα αισθάνομαι εντελώς ανήμπορη να ξεφορτωθώ τη βουλιμία από πάνω μου, ο ψυχίατρος μου υπήρξε καταπληκτικός και εγώ μπορώ να πω ότι ήμουνα η καλύτερη μαθήτρια σε αυτή τη σχέση αλλά έχουμε φτάσει σε ένα σημείο που αισθάνομαι ότι δεν πάει παραπέρα όχι εξαιτίας του αλλά εξαιτίας μου διότι θεωρητικά καταλαβαίνω τι πρέπει να γίνει αλλά πρακτικά αισθάνομαι εντελώς ανάπηρη να το εφαρμόσω, έχουμε φτάσει σε ένα κύκλο που επαναλαμβανόμαστε, έχω δοκιμάσει διάφορα χόμπι για να αντικαταστήσω το φαγητό, έχω καλυτερέψει πολύ την καθημερινότητα και τη ζωή μου, έχω διαβάσει διάφορα βοηθητικά ψυχαναλυτικά βιβλία τα οποία μου δίνουνε λίγο φως στην αρχή και μετά πένθος και απογοήτευση γιατί εγώ δεν μπορώ να εφαρμόσω πρακτικά τίποτα, όμως η βουλιμία είναι πάντα εκεί ακόμα την χρειάζομαι όπως ένας ναρκομανής χρειάζεται τη δόση του... Πραγματικά έχω ξεμείνει από επιλογές αν έχετε κάποια ιδέα παρακαλώ ίσως με βοηθούσε να πάω λίγο παρακάτω... ευχαριστώ!!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Ειναι απλο. Δεν θα αντικαταστησεις το φαγητο ως ποσοτητα, παρα μονο την ποιοτητα. Οταν νιωθεις βουλιμια, ναι να ανοιγεις το ψυγειο και να τρως τα παντα...... μονο που το ψυγειο αυτο πρεπει να ειναι "δικο σου", να περιεχει αποκλειστικα τροφες με ελαχιστες θερμιδες, πλουσιες σε βιταμινες και ιχνοστοιχεία και γενικα πολυ υγιεινές επιλογες.. Ενα ψυγειο γεματο λαχανικα και συγκεκριμενα φρουτα ΜΟΝΟ. Επισης στο ντουλαπι μονο πολυδημητριακα και οσπρια, ρυζι κτλ.

    Εγω μολις μετακομισα μονος μου, αρχισα να χανω βαρος επειδη στο δικο μου ψυγειο εβρισκα μονο ο,τι αγορασα εγω ο ιδιος, δηλαδη αυτα που περιγραφω παραπανω. Δεν μειωσα ποσοτητα τροφης. Παλι γεμιζω το στομαχι μου για να μην νιωθω το συναισθημα της πεινας. Το αισθημα του κορεσμου μπορεις να το καλυψεις και μια μεγαλη πιατελα απο λαχανικα... Ντοματα, πιπεριες, μαρουλι, λάχανο λευκο ή μωβ, iceberg, καροτο και χιλια δυο αλλα ειδη σαλατας. Λιγο εξτρα παρθενο ελαιολαδο επιτρεπεται αλλά σε καμια περιπτωση αλατι και dressings/ σως που ειναι γεματα ζαχαρη, αλατι και ολα τα παχυντικα στοιχεια.

    Το πραγματικο ερωτημα ειναι αν εχεις την βουληση. Εκει βρισκεται το ζητημα. Επισης, ποσα κιλα θελεις να χασεις;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    119
    Θα έπρεπε να χάσω τουλάχιστον 35 κιλά για να είμαι υγιής,το ζήτημα τής αισθητικής δε με απασχολεί πλέον,δε ξέρω γιατί δε το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι , όντως ακούγεται πολύ απλό, πιθανότατα να υπάρχει κάποιος βιολογικός εθισμός στον υδατάνθρακα καί τή ζάχαρη, μπορώ να έχω σε μεγάλο βαθμό το δικό μου ψυγείο αλλά όχι εντελώς, Θά τό δοκιμάσω ΚΑΙ αυτό αφού δε το έκανα ως τώρα ... Σε ευχαριστώ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Αλατι, ζαχαρη και λιπαρα... Αυτα τα 3 στοιχεια πρεπει να περιοριστουν στο ελαχιστο, Ανεμονη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    280
    Καλημέρα Ανεμονη,
    Άσκηση κάνεις? Θα σου πρότεινα κάτι να σου αρέσει, να σε τονώνει ψυχικά και σωματικά, κάτι απλό, ένα γρήγορο περπάτημα έξω η χορός κλπ όχι κάτι που να νιώθεις σαν αγγαρεία.
    Αφού έχεις εντοπίσει τι σου προκαλεί τη βουλιμία, το έχεις δουλέψει ψυχοθεραπευτικά πιστεύω ότι θα μπορέσεις να την ξεπεράσεις, αργά και σταθερά. Κάτι χρειάζεσαι να σου δώσει μια ώθηση παραπάνω. Μπορεί να είναι και λίγο περισσότερο κίνηση για να ανεβάσει την ψυχολογία σου.
    Διατροφικά, αν δεν έχεις ήδη δοκιμάσει, το πράσινο τσάι δίνει ευεξία και βοηθάει και σε απώλεια κιλών. 1-2 κούπες την ημέρα κάνουν καλό.
    Καλή η ιδέα του Thessalonian, για τις σαλάτες που χορταινουν αλλά είναι και υγιεινές. Άμα φτιάξεις και μια βινεγκρετ, λίγο λάδι και μπαλσαμικο ξύδι γίνονται πολύ νόστιμες. Επίσης σε γλυκά αντί για ζάχαρη μπορείς να προτιμάς στέβια. Και όσον αφορά ψωμί, ζυμαρικά, ρύζι κλπ προτίμησε τα ολικής αλέσεως που είναι καλύτερα για το μεταβολισμό. Κάνε και έναν ενδοκρινολογικό έλεγχο ίσως, μήπως έχει απορρυθμιστει κάτι στον οργανισμό σου.
    Πάντως το σημαντικότερο είναι να συνεχίζεις να δουλεύεις πάνω στους παράγοντες που σε ωθούν στο να έχεις εξάρσεις βουλιμίας, χωρίς να ασκείς κριτική στον εαυτό σου, και μόνο που κινητοποιήθηκες να βελτιώσεις την κατάσταση με ειδικούς, βιβλία κλπ μου δείχνει άνθρωπο που δε θέλει να καθήσει να μοιρολογαει πάνω στο "δράμα" του αλλά να αγωνιστεί. Ποια είναι τα αγαπημένα σου χόμπι?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    μιλας παντου για "βουλιμια", αλλα νομιζω οτι εννοεις υπερφαγια, γιατι μιλας για παραπανησια κιλα.
    πασχεις οντως απο "βουλιμια"; δηλαδη τρως ψυχαναγκαστικα και μετα αποβαλλεις την τροφη με εμετους η με χαπια, η μιλας για συναισθηματικη υπερφαγια;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    119
    Remedy Υπέφερα πολλά χρόνια από εμετούς κυρίως τα χρόνια πού δεν είχα παραπανησια κιλά,Νάι έχω διαγνωσμένη ψυχογενής βουλιμία άρχισα να βάζω συστηματικά κιλά όταν αποφάσισα να μη ξανά προκαλέσω εμετό καί νά υποστώ τίς συνέπειες, όμως κάπου στη πορεία βρήκα μια ενδιάμεση λύση, να μασάω το φαγητό και να το φτύνω κρατώντας κυρίως τα υγρά στοιχεία του (ντρέπομαι πολύ για αυτό που εξομολογούμαι , νομίζω είμαι η μοναδική στο είδος μου) , έτσι τρως για πολύ ώρα άπειρη ποσότητα... Behappy σε ευχαριστώ για τις συμβουλές ναι έχω αρχίσει να περπατάω λίγο αλλά καμία κινητική δραστηριότητα δε μου δίνει κάποια ευχαρίστηση απλά πιέζομαι, δυστυχώς είμαι εργαζόμενη νέα μαμά και ο χρόνος για χόμπι ελάχιστος, για αυτό καί τά επεισόδια χτυπάνε πάντα βράδυ.. όμως παίζω πιάνο και αναπαλαιωνω αντίκες όταν μπορώ ... Αυτό το "χωρίς να ασκείς κριτική μου φαίνεται αδιανόητο" πάντως.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,447
    κι εγω ολο θελω να τρωω ειμαι χοντρη μεγαλοδειχνω λογο αυτου ειμαι 40 κι με περνανε για 60 ρα λογο αυτου κι αυτο με πειραζει .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    280
    Quote Originally Posted by Ανεμονη View Post
    Remedy Υπέφερα πολλά χρόνια από εμετούς κυρίως τα χρόνια πού δεν είχα παραπανησια κιλά,Νάι έχω διαγνωσμένη ψυχογενής βουλιμία άρχισα να βάζω συστηματικά κιλά όταν αποφάσισα να μη ξανά προκαλέσω εμετό καί νά υποστώ τίς συνέπειες, όμως κάπου στη πορεία βρήκα μια ενδιάμεση λύση, να μασάω το φαγητό και να το φτύνω κρατώντας κυρίως τα υγρά στοιχεία του (ντρέπομαι πολύ για αυτό που εξομολογούμαι , νομίζω είμαι η μοναδική στο είδος μου) , έτσι τρως για πολύ ώρα άπειρη ποσότητα... Behappy σε ευχαριστώ για τις συμβουλές ναι έχω αρχίσει να περπατάω λίγο αλλά καμία κινητική δραστηριότητα δε μου δίνει κάποια ευχαρίστηση απλά πιέζομαι, δυστυχώς είμαι εργαζόμενη νέα μαμά και ο χρόνος για χόμπι ελάχιστος, για αυτό καί τά επεισόδια χτυπάνε πάντα βράδυ.. όμως παίζω πιάνο και αναπαλαιωνω αντίκες όταν μπορώ ... Αυτό το "χωρίς να ασκείς κριτική μου φαίνεται αδιανόητο" πάντως.
    Μου αρέσουν πολύ τα χόμπι σου! :)
    Καταλαβαίνω αφού είσαι εργαζόμενη, νέα μαμά θα είναι πολύ περιορισμένος ο ελεύθερος χρόνος σου.
    Προφανώς το φαγητό είναι κάτι σαν το αγχολυτικο σου τη νύχτα, τρως για να αποφορτιστεις από το στρες της μέρας. Εκεί πρέπει να εστιάσεις πως θα το αλλάξεις αυτό σιγά σιγά.
    Επίσης μην ντρέπεσαι καθόλου καθώς όλα αυτά είναι ανθρώπινα και οι περισσότεροι από εμάς εδώ έχουμε περάσει πολύ δύσκολες καταστάσεις ψυχικές, προσωπικές η με δικούς μας ανθρώπους και καταλαβαίνουμε, κάνεις καλά που τα εξομολογεισαι, το μοίρασμα πάντα βοηθάει.

  10. #10
    Ανεμονη εγώ ξεκίνησα να περπατάω πηγαίνοντας σε γειτονιές που μου είναι άγνωστες η μου αρέσουν και αυτό ένιωσα να με ευχαριστεί.. χαζεύω παλια σπίτια ,λουλούδια κτλ . Κάποιες φορές αισθανομαι σαν να έχω πάει καπου εκδρομή.

Similar Threads

  1. Διαχείριση Θυμού, την βοήθεια σας παρακαλώ
    By vlass in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 15
    Last Post: 14-01-2021, 23:31
  2. ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΒΟΥΛΙΜΙΑΣ-ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ
    By giouli_21 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 42
    Last Post: 10-08-2015, 09:24
  3. αντιμετωπιση ψυχογενης βουλιμιας
    By circus in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 1
    Last Post: 05-05-2013, 10:01
  4. Συνέπειες της βουλιμίας: Τις γνωρίζεις;
    By Thomai in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 53
    Last Post: 15-11-2012, 04:09
  5. υπερφαγια...στα προθυρα βουλιμιας;!;!
    By νιφάδα in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 10
    Last Post: 05-06-2012, 20:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •