Μπουκια ακατεβατη!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 57
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    44

    Μπουκια ακατεβατη!

    10 Ολοκληρα χρονια ταλαιπωριας... Γιατροι, Φαρμακα, προσωπικη προσπαθεια.. Καθε τοσο και ενα καινουριο συμπτωμα..Τα νιατα?.....Να ταν κι αλλα...Κοντευω να τρελαθω..Δεν το εβαλα κατω και αρχισα τωρα μια ψυχο8εραπεια \'\'συστημικη\'\'...Ετσι με συμβουλεψε ο ψυχιατρος..Ομως βρε παιδια παλευω τωρα με ενα καινουριο ψυχοσωματικο που δεν ξερω αν ειμαι η μοναδικη που το εχει.. Πειτε μου αν θελετε αν ειστε κι αλλοι... Οταν τρωω, καποια στιγμη νιωθω οτι δεν μπορω να καταπιω τη μπουκια μου..Την ωρα που την εχω μασησει και ειναι να την καταπιω, ακινητοποιουμαι για δευτερολεπτα μην μπορωντας ουτε να την φτυσω, ουτε να την καταπιω..Συγγνωμη για τις λεπτομερειες....Ειναι φοβερα τρομακτικο γιατι νομιζω οτι 8α πνιγω, 8α σκασω, 8α πε8ανω...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    119
    Μαλλον ειναι συμπτομα του αγχους ...
    Εγω για παραδειγμα καμια φορα οταν τρωω και καταπινω νιοθω ενα κενο στο στομα
    Και αυτο μπορει να το παθαινω και καμια φορα οταν αναπνεω

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Valentini άγχος είναι είχα αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο αισθανόμουν ένα κόπο στο λαιμό και δεν μπορούσα να καταπιώ.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    παιδια εγω εχω παθει το αλλο με το σαλιο ομως καμια φορα δεν μπορω να το καταπιω σαν να εχω ενα κενο στο λαιμο να μην μπορω να κανω την κινηση να καταπιω τι να ναι αυτο/

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306
    το εχει και ενας φιλος μου sunset οταν αγχωνεται εχει αυτη τη δυσκαταποση που λες δεν μπορει να καταπιει το σαλιο του

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    αλλα για λιγο ετσι?μια δυο φορες το παθα !τι αλλο θα παθουμε!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    150
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΥΠΕΦΕΡΑ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΠΟ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ - ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ-ΤΩΡΑ ΚΑΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΕΧΩ ΑΚΟΜΗ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ. ΕΙΧΑ ΚΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΜΕΤΑΞΥ ΑΛΛΩΝ. ΔΗΛΑΔΗ, ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΚΑΤΑΠΙΩ ΤΗ ΜΠΟΥΚΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΠΝΙΓΟΜΑΙ. ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΜΟΥ ΚΟΒΟΤΑΝ Η ΑΝΑΠΝΟΗ-Η ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΑ...ΕΙΧΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΠΙΝΩ ΝΕΡΟ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΝΑ ΚΑΤΑΠΙΩ, ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΘΑ ΠΝΙΓΩ...ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΟΜΩΣ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΟΥ ΥΠΟΧΩΡΗΣΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ. ΕΙΝΑΙ - ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΒΙΩΣΕΙ-ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1
    Μη φοβασαι Βαλεντινη μου,το ειχα κι εγω αυτο οταν ημουν στα χειροτερα μου αλλα σιγα σιγα περασε..ολα περνανε

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Παρομοίως... είχα φτάσει 39 κιλά, χάλια, δεν κατέβαινε τπτ, μπουκιά-γουλιά νερό, σαν τα μωρά...
    Τελικά υποχώρησε μαζί με όλες τις φοβίες κ τους πανικούς. Τώρα είμαι εντελώς οκ.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    44
    Ευχαριστω πολυ ολους σας...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    19
    Βαλεντίνη γεια σου,

    μου συνέβαινε κ εμένα συνέχεια αυτό στο παρελθόν,όταν έπασχα από διαταραχές πανικού...είναι όλα από το άγχος...απλά το μυαλό μας τα δημιουργεί όλα αλλά είναι τόσο ζωντανό,που δεν μπορείς να πιστέψεις πως δεν είναι καθόλου,μα καθόλου αληθινό...εγώ τα ξεπέρασα όλα με ισχυρή φαρμακευτική θεραπεία,γιατί παράλληλα είχα εκδηλώσει πάρα πολλές άλλες φοβίες!!Το σημαντικό είναι να κρατάς πάντα στο μυαλό σου ( όσο αυτό βέβαια είναι εφικτό ) πως όλα αυτά είναι ένα άσχημο παιχνίδι του μυαλού...αν αντισταθείς κ κερδιζεις τις μάχες σιγά σιγά,θα βγεις τελικά νικήτρια....

    εύχομαι να είσαι καλύτερα....

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    27
    Originally posted by imagine
    Παρομοίως... είχα φτάσει 39 κιλά, χάλια, δεν κατέβαινε τπτ, μπουκιά-γουλιά νερό, σαν τα μωρά...
    Τελικά υποχώρησε μαζί με όλες τις φοβίες κ τους πανικούς. Τώρα είμαι εντελώς οκ.
    IMAGINE πες μου σε παρακαλώ, πόσο καιρό είχες ταλαιπωρηθεί με αυτά τα συμπτώματα; Εγώ ταλαιπωρούμαι από το 2002 κατά διαστήματα και αυτή τη στιγμή που σου γράφω τα περνάω ξανά ενώ είμαι ήδη με φαρμακευτική αγωγή. Δεν πάει μπουκιά κάτω, τρώω επειδή πρέπει να φάω, περνάω διαταραχή πανικού και φοβία ότι τρελαίνομαι ή ότι έχω τρελαθεί. Βοήθεια παιδιά! Τι άλλο να κάνω... Πείτε μου, μήπως είμαι τρελή - σχιζοφρενής;

  13. #13
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    44
    Σε ευχαριστω Demmie μου.. Προσπαθω να μην το σκεφτομαι αλλα εχω τρομαξει πολυ...Φοβαμαι...Εχω γνωρισει αρκετες μορφες απο ψυχοσωματικα...Μου κοπηκαν οι εξοδοι, οι φιλιες, το να ζω κανονικα...Τωρα και το φαγητο?...Αισθανομαι μεγαλη απογοητευση και αναρωτιεμαι αν μπορει να συμβει και τιποτα χειροτερο....Λετε να μην μπορω να καταπιω ουτε το σαλιο μου και να πνιγομαι? Φοβαμαι παρα πολυ ...παρα πολυ

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    αχ γιατι δεν το παθενω αυτο κ εγω να χασω κανενα κιλο?ανεβενω κ παω στα κιλα.την 80αρα την εχω φτασει.
    απο τι εχω προσεξει με τις κρησεις πανικου ολο και καπιο νεο συμπτωμα προσεχουμε πανο μας,μ εχει τυχει πολες φορες να βλεπω οτι ολο κ κατι διαφορετικο με ταλεπορει.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    imagine μου μην το σκεφτεσαι κουκλα μου..δεν ειναι τιποτα...το εχω περασει..σε 2 βδομαδες υποχωρησε η χαζομαρα αυτη..τωρα δεν το εχω ξαναπαθει ποτε....Και προς Θεου...δεν εισαι τρελη ουτε σχοζοφρενης..οι πιθανοτητες να τρελαθει καποιος απο τις κρισεις πανικου ειναι -100%..με καμια δυναμη....μου το εχουν πει πολλοι και γιατροι φυσικα....

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •