Δεν μπορώ να ζήσω τη ζωή μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    18
    Αρχικά είναι υπερβολικός ο τίτλος εννοώ να χαρώ με όσα καλά μου συμβαίνουν και να ζήσω ξένοιαστα.

    Καλημέρα!
    Μετά από μια λάθος επιλογή που πήρα πριν λίγο καιρό (η οποία αφορούσε την προσκοπική μου ζωή) έχω χάσει τον εαυτό μου. Το μυαλό μου έχει σταματήσει εκεί δεν καταφέρνω να πάω παρακάτω. Ξεφεύγει για κάποιες στιγμές αλλά μετά πάλι εκεί.
    Δεν μπορώ να χαρώ με τίποτα, είμαι σκιά του εαυτού μου. Έχω γίνει τρομερά ευαίσθητος, ενώ είχα σκεφτεί κάποιες από τις συνέπειες δεν είχα δώσει σημασία γιατί θεωρούσα ότι είναι κάτι δικό μου που δεν αφορά κανέναν αλλά τώρα που είδα ότι ήταν λάθος τρέμω. Δεν θέλω να στεναχωρώ κανέναν πόσο μάλλον τούς δικούς μου ανθρώπους. Νιώθω ότι είμαι ένα σκουπίδι που δεν έχω καμία αξία και πως όλα τα κάνω λάθος. Δεν είμαι άξιος για τίποτα.
    Last edited by G_ar; 07-02-2023 at 15:17.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by G_ar View Post
    Καλημέρα!
    Μετά από μια λάθος επιλογή που πήρα πριν λίγο καιρό (η οποία αφορούσε την προσκοπική μου ζωή) έχω χάσει τον εαυτό μου. Το μυαλό μου έχει σταματήσει εκεί δεν καταφέρνω να πάω παρακάτω. Ξεφεύγει για κάποιες στιγμές αλλά μετά πάλι εκεί.
    Δεν μπορώ να χαρώ με τίποτα, είμαι σκιά του εαυτού μου. Έχω γίνει τρομερά ευαίσθητος, ενώ είχα σκεφτεί κάποιες από τις συνέπειες δεν είχα δώσει σημασία γιατί θεωρούσα ότι είναι κάτι δικό μου που δεν αφορά κανέναν αλλά τώρα που είδα ότι ήταν λάθος τρέμω. Δεν θέλω να στεναχωρώ κανέναν πόσο μάλλον τούς δικούς μου ανθρώπους. Νιώθω ότι είμαι ένα σκουπίδι που δεν έχω καμία αξία και πως όλα τα κάνω λάθος. Δεν είμαι άξιος για τίποτα.
    Καλημερα !
    Τι εννοεις λαθος επιλογη και κατα ποσο αυτη η επιλογη σου καθοριζει το μελλον σου ?
    Τι φοβασαι περισσοτερο ?
    Ποια σκεψη εχει διογκωθει τοσο στο μυαλο σου που εχεις σωματοποιησει τον φοβο αυτης ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #3
    kopela93
    Guest
    Γεια σου. Είναι λίγο too much η δήλωσή σου. Ίσως το λες κάτω από συναισθηματικό φόρτο. Τι συμβαίνει ακριβώς; Τι μαλακία έκανες; Πιστεύω όλα διορθώνονται

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    18
    Έχετε ένα δίκιο. Όταν λέω δεν μπορώ να ζήσω τη ζωή μου εννοώ να χαρώ και να περάσω όμορφα τις στιγμές μου. Μπορεί να ακουστικέ αλλιώς όπως το διατύπωσα...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    8
    Κατανοώ πόσο δύσκολη μπορεί να είναι αυτή η κατάσταση που βιώνεις. Το να αντιμετωπίζεις αμφιβολίες, αγχώσεις και αρνητικά συναισθήματα είναι μια ανθρώπινη εμπειρία, αλλά υπάρχουν τρόποι να αντιμετωπίσεις αυτά τα συναισθήματα και να βρεις τον τρόπο να ανακτήσεις την αυτοπεποίθησή σου.


    heic to jpg

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,448
    φιλαρακι σε νιωθω κι εγω εχω τετοια προβληματα μα προσπαθουμε να αντεχουμε . ας παλέψουμε οτι μας πονα με το να αγαπαμε λιγα κι καλα στη ζωη μας .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Similar Threads

  1. Δεν μπορώ να ζησω ήρεμα !
    By Λεονη in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 08-11-2021, 23:05
  2. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΖΗΣΩ ΧΩΡΙς ΑΥΤΟΝ...
    By ΣΤΕΛΛΑ92 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 14
    Last Post: 17-04-2019, 09:41
  3. Βοήθεια δεν μπορώ να ζήσω έτσι.
    By I.s in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 30-09-2018, 12:37
  4. Δεν μπορώ να ζήσω....- Το έχετε νιώσει;
    By Anny85 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 12-09-2014, 18:03
  5. Δν μπορω να ζησω χωρις αυτον
    By iuby in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 70
    Last Post: 13-10-2010, 15:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •